Geopolitická nervozita po správach, že USA a Čína presadzujú protekcionistickú politiku; ceny zlata mierne klesajú po zápisnici FOMC; európske akcie rozširujú straty
PREHĽAD, ANALÝZA A PREDPOKLADY GLOBÁLNYCH KAPITÁLOVÝCH TRHOV:
Autor: Dr. Alexander APOSTOLOV (výskumný pracovník Ústavu ekonomického výskumu SAV)
Akcie v USA v úvode obchodovania klesli a v stredu skončili prevažne nižšie, pričom Dow klesol o 110 bodov a S&P 500 sa posunul o 0,2 %, keďže trhy si započítali ďalšie obchodné bariéry zo strany Číny, zníženie produkcie ropy zo strany členov OPEC+ a najnovšie zhrnutie zasadnutia FOMC. V dokumente sa konštatovalo, že členovia výboru boli väčšinou za pozastavenie cyklu sprísňovania Fed'u, aby mohli ďalej posúdiť, ako ekonomika napreduje pri vyšších úrokových sadzbách. Napriek tomu sa tvorcovia politiky zhodli na tom, že ďalšie zvyšovanie sadzieb môže byť ešte potrebné, keďže inflácia zostáva naďalej tvrdohlavo vysoká a trh práce je naďalej napätý. Predtým sa investori naďalej obávali o zdravie americkej ekonomiky po tom, ako najnovšie údaje ukázali, že továrenské objednávky sa spomalili viac, ako sa očakávalo. Pozitívnejšie bolo, že Nasdaq 100 sa vyhol stratám, pričom Meta si pred spustením aplikácie Threads pripísala 3,2 %.
Kanadský kompozitný index S&P/TSX v stredu klesol o 0,5 % na 20 110, čím zvrátil včerajšie zisky, keďže zdroje odhalili napätie v odvetví pred zverejnením najnovšieho zápisu z rokovania FOMC. Ťažiari aj producenti energií klesli v priemere o 0,5 %, keďže komoditné trhy sa naďalej obávajú spomalenia globálnej ekonomiky a jej vplyvu na dopyt po prírodných zdrojoch. Spoločnosti Suncor Energy, Canadian Natural Resources a Barrick Gold sa pohybovali v červených číslach. Spoločnosť Teck Resources medzitým klesla o 1 % napriek tomu, že Čína obmedzila vývoz gália a germánia.
Ruský index MOEX založený na rubeli uzavrel v stredu tesne pod rovinou na úrovni 2 805, čím zvrátil zisky z predchádzajúcej seansy, keďže straty v energetickom sektore vykompenzovali mierne zisky inde na burze. Prioritné akcie spoločnosti Bašnefť naďalej viedli straty medzi výrobcami energií, keď pred zajtrajším termínom výplaty dividend klesli o 2,2 %, keďže investori naďalej vyjadrovali pesimizmus v súvislosti s výplatou spoločnosti. Straty zaznamenali aj spoločnosti Transnefť a Rosnefť a najnovšie údaje ministerstva financií ukázali, že ruské štátne príjmy z energetiky nedosiahli vládne ciele ani za ďalší mesiac, čo prinútilo ministerstvo financií začať nové kolo predaja devíz. V prvom polroku 2023 sa rozpočtové príjmy z ropy a plynu prepadli oproti predchádzajúcemu roku o 47 % na 3,38 bilióna rubľov, keďže západné ropné embargo a spomaľujúca sa čínska ekonomika zaťažili ruský dopyt po energiách.
Európske akciové trhy v stredu ďalej klesali, pričom nemecký DAX 40 sa znížil o 0,7 % na 15 930 bodov a STOXX 600 o 0,8 % na 458 bodov, a to v súvislosti s pokračujúcimi dôkazmi, že sprísnenie menovej politiky ECB'malo väčší negatívny vplyv na európsku ekonomiku Vplyv. Júnová aktualizácia PMI ukázala, že aktivita súkromného sektora eurozóny sa prvýkrát za šesť mesiacov mierne znížila, keďže sa prehĺbila kontrakcia v sektore výrobcov tovarov a spomalil sa rast v sektore služieb. Pokiaľ ide o menovú politiku, tvorca menovej politiky ECB Joachim Nagel zopakoval svoje presvedčenie, že úrokové sadzby sa musia ďalej zvyšovať, ale vyjadril opatrnosť pri ohlasovaní novej éry vysokých úrokových sadzieb. Obavy z nízkeho dopytu prinútili výrobcov a distribútorov energií počas seansy k prudkému poklesu, pričom Siemens Energy, Enel a Total Energy klesli o 5 % až 2 %. Klesli aj finančné spoločnosti, pričom Allianz sa prepadla o 2,6 %. FTSE MIB rozšíril počiatočné straty a v stredu uzavrel o 0,6 % nižšie na úrovni 28 220, keďže čerstvé makroekonomické údaje poukázali na boj Európy's vyššími nákladmi na pôžičky pred ďalším zvyšovaním sadzieb Európskou centrálnou bankou. Údaje PMI odzrkadľovali pokles v talianskom súkromnom sektore v súlade so spomalením vo zvyšku eurozóny, keďže rast v sektore služieb sa spomalil a pokles u výrobcov tovarov sa zrýchlil. Na čele strát v Miláne stáli ťažkotonážne utility, pričom Enel klesol o viac ako 2 %, čím úplne zvrátil zisky z predchádzajúcej seansy. Index CAC 40 v stredu pokračoval v poklese a uzavrel na úrovni 7311 bodov, čo predstavuje pokles o približne 0,8 %, čo je tretia seansa poklesu za sebou, Ľudia sa čoraz viac obávajú o zdravie globálnej ekonomiky a neskôr počas dňa sa očakáva zápisnica zo zasadnutia Federálneho výboru pre voľný trh. Najnovšie údaje ukázali, že čínsky sektor služieb' v júni expandoval najslabším tempom za posledných päť mesiacov, čo prispelo k náznakom slabého oživenia, zatiaľ čo aktivita v eurozóne sa v júni mierne znížila, čo naznačuje ďalší štvrťrok poklesu HDP. Dominantný francúzsky sektor služieb sa medzitým minulý mesiac prvýkrát od januára zmenšil. Spomedzi jednotlivých akcií sa najviac prepadli Axa (-3,6 %), Kering (-2,9 %), WorldCom (-2,7 %) a ArcelorMittal (-2 %).) boli najhoršie; Renault (+2,6 %), Essilorluxottica (+1,6 %) a Airbus (+1,2 %) boli najväčšími ziskovými spoločnosťami. Index IBEX 35 klesol v stredu už druhú seansu, a to o 1,06 % na 9 486 bodov, pričom sa mu nedarilo tak, ako jeho európskym kolegom, ktorých oslabili energetické spoločnosti a výrobcovia ocele. Na makroekonomickom fronte investori absorbovali slabé PMI za eurozónu a Čínu a zároveň čakali na zápisnicu z FOMC. Z domáceho hľadiska zaznamenal španielsky súkromný sektor najpomalšie tempo rastu od januára. Najväčšími stratovými spoločnosťami dňa boli Solaria Energia (-5,62 %), Acciona Energia (-4,16 %) a Acciona (-3,66 %). Na druhej strane spoločnosť Indra Sistemac vzrástla o 2,09 %.
FTSE 100 rozšíril počiatočné straty a v stredu uzavrel o 1 % nižšie na úrovni 7 447 bodov, čo je jeho najnižšia úroveň za posledné tri mesiace, keďže na európsky akciový benchmark naďalej doliehali obavy, že vysoké úrokové sadzby budú brzdiť výkonnosť podnikov. Najhoršie sa darilo sektoru podpory zdrojov, pričom spoločnosti BP, Shell a Anglo American klesli o viac ako 2 % v dôsledku negatívneho výhľadu dopytu po komoditách. Nižšie skončili aj finančné spoločnosti, pričom spoločnosť Prudential klesla o 4 %, keďže vysoké úrokové sadzby odrádzali od nákupu hypoték. Mimo referenčného indexu klesli akcie spoločnosti SIG o 5 % po tom, čo spoločnosť uviedla, že celoročný prevádzkový zisk bude "blízko spodnej hranice očakávaní trhu".
Hongkonský index Hang Seng v stredu klesol o 305,30 bodu, teda o 1,57 %, a uzavrel na úrovni 19 110,37 bodu, čím prerušil dvojdňové zisky po tom, čo údaje zo súkromného prieskumu ukázali, že aktivita v sektore služieb v júni rástla najpomalším tempom za posledných päť mesiacov, čo podporilo optimizmus v súvislosti so stabilným oživením čínskej ekonomiky. Emocionálne oslabené. Väčšia opatrnosť panovala aj pred údajmi o čínskej inflácii, ktoré by mali byť zverejnené koncom týždňa, keďže deflačné riziká naďalej zaťažujú ekonomiku. Futures na americké akcie medzitým prudko klesli v dôsledku obáv, že sprísňovanie politiky Fedu by mohlo USA uvrhnúť do recesie. Obchodníci s napätím očakávajú júnové zasadnutie Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu'neskôr v priebehu dňa, keďže sa snažia získať prehľad o spôsobe budúceho zvyšovania sadzieb v USA. Škody boli rozsiahle, pričom prudko klesli akcie finančných, spotrebiteľských a technologických spoločností. Spoločnosť TopSports International sa prepadla o 6,9 %, nasledovali Zhongsen Group (-5,3 %), Country Garden Holdings. (4,9 %), Innovative Biotech (-4,7 %), Hanso Pharmaceutical (-4,3 %) a Meituan (-2,4 %).
V stredu klesol index Nikkei 225 o 0,3 % a uzavrel pod úrovňou 33 350 bodov a index Topix stratil 0,4 % a uzavrel na úrovni 2 297 bodov, pričom klesal už druhú seansu po sebe, keďže investori boli naďalej opatrní a čakali na nové trhové impulzy. Investori sa zaoberali aj údajmi, podľa ktorých aktivita v japonskom sektore služieb v júni naďalej rástla, ale najpomalším tempom za posledné štyri mesiace. Mitsubishi UFJ (-0,1 %), Tokyo Electron (-0,1 %)
Brazílsky index Ibovespa v stredu vymazal počiatočné straty a uzavrel o 0,4 % vyššie na úrovni 119 549, čím znížil straty z predchádzajúcej seansy, keďže investori sa naďalej pripravovali na predstavenie nových fiškálnych pravidiel a daňových reforiem. Predseda snemovne Arthur Lira naďalej očakáva, že o návrhu zákona sa bude hlasovať v pléne v piatok, a to aj napriek opačnému tlaku opozície. Vývoj spomínaných pravidiel bol v centre pozornosti brazílskych akciových trhov, keďže brazílska centrálna banka opakovane uvádzala fiškálne riziká ako dôvody vysokej úrovne reálnej úrokovej miery v krajine. nový prieskum PMI medzitým ukázal, že rast súkromného sektora krajiny'sa v júni spomalil viac, ako sa očakávalo, keďže dominantný sektor služieb stratil dynamiku a výrobná aktivita klesala rýchlejším tempom.
PREHĽAD POSLEDNÝCH EKONOMICKÝCH ÚDAJOV:
Prehľad posledných ekonomických správ, najkritickejšie údaje sú:
- USA: Zo zápisnice z posledného zasadnutia vyplynulo, že takmer všetci účastníci FOMC sa domnievali, že je vhodné ponechať v júni stabilnú sadzbu FEDových fondov, pretože im to poskytne viac času na posúdenie pokroku ekonomiky'smerom k maximálnej zamestnanosti a cenovej stabilite. Napriek tomu sú niektoré členské štáty za zvýšenie o 25 bázických bodov. Všetci predstavitelia naďalej očakávali, že reštriktívny postoj je vhodný, keďže inflácia zostáva výrazne nad dvojpercentným cieľom a trh práce je naďalej veľmi napätý, pričom takmer všetci videli potrebu opätovného zvýšenia nákladov na prijaté úvery v tomto roku. Mnohí tiež tvrdili, že ďalšie spomalenie tempa tvorby politiky by bolo vhodné, aby sa poskytlo viac času na pozorovanie vplyvu kumulatívneho sprísňovania a posúdenie jeho dôsledkov pre politiku. Fed v júni ponechal cieľovú sadzbu pre fondy na nezmenenej úrovni 5 %–5,25 %.e, rozhodnutie predsedu Fedu, ktorý opakovane zdôraznil potrebu ďalšieho zvyšovania sadzieb v tomto roku.
- USA: Americké akcie v stredu rozšírili svoju slabú dynamiku, Dow Jones klesol o 100 bodov a S&P 500 sa pohyboval mierne v červených číslach, keďže trhy vyhodnotili zápisnicu z posledného zasadnutia Federálneho výboru pre voľný trh'o stanovovaní sadzieb. V dokumente sa konštatovalo, že členovia výboru považujú za vhodné pozastaviť prebiehajúci cyklus sprísňovania sadzieb, aby sa mohli zozbierať ďalšie údaje na posúdenie toho, ako sa ekonomika prispôsobila vyšším úverovým nákladom. Stále však panuje zhoda v tom, že inflácia zostáva príliš vysoká a na nadchádzajúcom zasadaní je pravdepodobné ďalšie zvyšovanie sadzieb. Akcie sa po sviatku Dňa nezávislosti opäť otvorili a investori sa naďalej obávali o zdravie ekonomiky po tom, ako najnovšie údaje ukázali, že továrenské objednávky sa spomalili viac, ako sa očakávalo. Index Nasdaq 100 sa naopak vyhol stratám vďaka ziskom spoločností Meta a Alphabet.
- USA: V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v máji 2023 sa nové objednávky amerických priemyselných tovarov zvýšili o 0,3 %, čo je rovnaké tempo ako v predchádzajúcom období, ale pod konsenzuálnym odhadom 0,8 %. Pozoruhodné je, že hlavným motorom rastu zostal dopyt po dopravných prostriedkoch, keď objednávky vzrástli o 3,8 %, najmä vďaka civilným lietadlám a lodiam, po aprílovom náraste o 4,8 %. Zvýšil sa aj dopyt po elektrických zariadeniach, prístrojoch a komponentoch (o 1,9 % na -2,8 %), počítačoch a elektronike (o 0,3 % na -1,8 %), strojoch (o 1,2 % na 0,4 %), primárnych kovoch (o 0,4 % na -0,5 %) a kovových výrobkoch (o 0,1 % oproti -0,2 %). Napokon, dopyt po tovaroch krátkodobej spotreby klesol o 1,2 % po tom, ako v apríli klesol o 0,7 %.
- USA: V júni 2023 index logistických manažérov klesol piaty mesiac po sebe a dosiahol rekordne nízku hodnotu 45,6, čo naznačuje, že logistický priemysel sa opäť zmenšuje, ťahaný najmä zásobami. Úroveň zásob naďalej klesala (-6,5 na 42,9, čo je druhá najnižšia hodnota v histórii). Sezónnosť znamená, že táto hodnota by mala prísť čoskoro, ale existujú určité signály, že by sa tak nemuselo stať. Poklesol aj rast nákladov na zásoby (-7,3 na 57,1). Zníženie zásob malo zároveň jasný vplyv na odvetvie skladovania, pričom vzrástli skladovacie kapacity (+6,8 na 63,5), využitie skladov (+2,1 na 56,8) a ceny skladovania (+0,6 na 63,3). Aj využitie dopravy (+1,3 na 46,8) a ceny dopravy (+4,8 na 32,8) sa zmenšujú, ale pomalším tempom. Respondenti boli pritom mierne optimistickí, pokiaľ ide o obrat trendu, a v nasledujúcich 12 mesiacoch očakávali mieru rastu na úrovni 55,4.
- EÚ: Ceny výrobcov v eurozóne v máji 2023 medzimesačne klesli o 1,9 %, čo bol piaty mesiac poklesu za sebou, pričom trh očakával pokles o 1,8 %. Pokles cien bol spôsobený najmä výrazným znížením nákladov na energie, ktoré klesli o 5,0 %. Okrem toho sa znížili aj ceny medziproduktov o 1,0 % a ceny tovarov krátkodobej spotreby klesli o 0,1 %. Náklady na kapitálové tovary sa pritom nezmenili a náklady na tovary dlhodobej spotreby vzrástli o 0,3 %. Po vylúčení vplyvu energií sa ceny výrobcov v máji ešte znížili o 0,4 % po tom, ako v apríli klesli o 0,2 %.
- EÚ: V júni 2023 bol kompozitný PMI HCOB eurozóny revidovaný smerom nadol na 49,9 z pôvodného odhadu 50,3 bodu, čo je menej ako 52,8 bodu v máji. Najnovšie indexy nákupných manažérov' ukázali, že ekonomika eurozóny stagnuje v dôsledku prehlbujúceho sa prepadu továrenskej produkcie a slabšej expanzie aktivity v sektore služieb. Nové objednávky prvýkrát od januára mierne klesli. Taktiež tempo tvorby pracovných miest sa spomalilo na najpomalšie za posledné štyri mesiace, keďže mzdy v továrňach klesli prvýkrát od januára 2021 a objem nevybavených prác sa znížil tretí mesiac po sebe. Na cenovom fronte inflácia vstupných nákladov klesla na dvaapolročné minimum, zatiaľ čo inflácia výrobných nákladov bola najslabšia od marca 2021. A napokon, podnikateľský sentiment klesol na doteraz najnižšiu úroveň v roku 2023.
- EÚ: Za jún 2023 bol index PMI v službách HCOB eurozóny revidovaný nadol na 52,0 bodu v porovnaní s pôvodným odhadom 52,4 bodu a konečnou hodnotou 55,1 bodu v máji. Hoci ide o znak pokračujúceho rastu, bol mierny a najslabší od januára. Tempo rastu nových pracovných miest sa v júni spomalilo na najpomalšie za posledných päť mesiacov, keďže sa zhoršil predaj zákazníkom mimo domácností. Počet neukončených obchodov bol zväčša stabilný a tempo tvorby pracovných miest sa spomalilo na najpomalšie za posledné tri mesiace. V oblasti cien sa inflácia vstupných nákladov spomalila na najnižšiu úroveň za posledných 25 mesiacov a inflácia výrobných nákladov bola najslabšia od októbra 2021. A napokon, podnikateľská dôvera klesla na zatiaľ najnižšiu úroveň v tomto roku.
- Spojené kráľovstvo: Za jún 2023 sa S&P Global/CIPS UK Composite Purchasing Managers Index bol potvrdený na úrovni 52,8, čo je pokles z 54 v predchádzajúcom mesiaci. Z najnovších údajov vyplynulo, že produkcia súkromného sektora rástla najpomalšie od marca, keďže stabilný nárast aktivity v sektore služieb bol v kontraste s ďalším poklesom produkcie vo výrobe. Celkovo sa nové objednávky v súkromnom sektore v júni zvýšili len mierne, zatiaľ čo zamestnanosť vzrástla a objem nevybavených objednávok klesol najviac v tomto roku. Pokiaľ ide o ceny, inflácia vstupných nákladov bola najnižšia od februára 2021, zatiaľ čo ceny poplatkov rástli najpomalšie za posledných 26 mesiacov.
- Spojené kráľovstvo: Index PMI v službách S&P Global/CIPS UK za jún 2023 bol potvrdený na úrovni 53,7, čo je najmenej za posledné tri mesiace. Údaj naznačil pomalšiu, aj keď trvalú expanziu aktivity v sektore služieb v prostredí odolných podnikateľských a spotrebiteľských výdavkov, a to napriek rastúcim inflačným tlakom, ktoré zaťažujú rozpočet. Podnikateľská aktivita a nové pracovné miesta rástli pomalším tempom, zatiaľ čo vývozné tržby boli pomerne svetlým bodom napriek pokračujúcim správam o obchodných obmedzeniach súvisiacich s brexitom. Tempo tvorby pracovných miest sa medzitým zrýchlilo na najrýchlejšie tempo od septembra 2022, čo pomohlo zvýšiť kapacitu podnikov, čo následne viedlo k celkovému zníženiu objemu nevybavených prác prvýkrát od januára. Na cenovom fronte inflácia vstupných nákladov klesla na najnižšiu úroveň od mája 2021 a zmiernil sa aj rast cien. Napokon, poskytovatelia služieb zostávajú optimistickí, pokiaľ ide o ich rastové vyhliadky.
- GE: Nemecký kompozitný index nákupných manažérov HCOB za jún 2023 bol revidovaný mierne nadol na 50,6 z predbežnej hodnoty 50,8, čo poukazuje na najmenšiu expanziu aktivity súkromného sektora za posledných päť mesiacov. Hlavným motorom rastu zostali služby, aj keď pomalším tempom (54,1 oproti 57,2), zatiaľ čo prepad vo výrobe sa prehĺbil (40,6, najslabšie od mája 2020). Podmienky dopytu sa zhoršili, keďže nové objednávky vo výrobe prudko klesli, pričom celkový prílev nových zákaziek sa znížil najrýchlejším tempom od decembra. Rýchly rast zamestnanosti v sektore služieb zároveň kontrastuje s takmer stagnujúcim rastom počtu pracovných síl v továrňach. Na cenovom fronte inflácia vstupných nákladov ďalej klesala, keďže pokles nákupných cien vo výrobe sa zrýchlil. Inflácia výrobných nákladov zostala trvalejšia, hoci v dôsledku prudkého rastu cien služieb tiež klesla na 28-mesačné minimum. A napokon za pokles podnikateľskej dôvery bol zodpovedný predovšetkým sektor výroby komodít.
- GE: Za jún 2023 HCOB nemecký PMI v službách potvrdil hodnotu 54,1, čo je najnižšia hodnota za posledné tri mesiace, v porovnaní s 11-mesačným maximom 57,2 v máji. Index poukázal na spomalenie rastu v sektore služieb, čo je znakom toho, že nedávne oživenie dopytu stráca na sile. Prílev nových zákaziek bol pomalší a správy naznačujú, že vysoká inflácia stlačila výdavky klientov. Okrem toho sa mierne znížila nová produkcia od zahraničných klientov. Zároveň sa zvýšila miera zamestnanosti, ktorá sa vyrovnala 17-mesačnému aprílovému maximu. Táto dodatočná personálna kapacita prispela v júni k prvému poklesu nevyriešených obchodov za päť mesiacov. Na cenovom fronte celková nákladová inflácia klesla na najnižšiu úroveň od mája 2021, zostala však zvýšená pod tlakom rastúcich mzdových nákladov a zvyšujúcich sa úrokových sadzieb. A napokon, optimizmus podnikov v súvislosti s výhľadom klesol na doteraz najnižšiu úroveň v tomto roku.
- IT: Index PMI talianskej pobočky HCOB v službách v júni 2023 klesol na 52,2 bodu z májových 54 bodov, pričom prognóza bola 53 bodov, keďže neistota zákazníkov a rastúce úrokové sadzby zaťažili tržby. Hoci bol najslabší za posledné štyri mesiace, naďalej poukazoval na expanziu v sektore služieb. Zisky nových podnikov a zamestnanosti oslabili. Cenové tlaky zároveň ustúpili, najmä v dôsledku nákladov na pohonné hmoty, inflácia nákladov klesla na najnižšiu úroveň za posledné 2 roky. Mzdy však údajne vzrástli a ceny zvyšujú aj dodávatelia. A napokon, podnikateľský sentiment ohľadom budúcnosti zostal pozitívny, ale klesol na šesťmesačné minimum, keďže niektoré spoločnosti vyjadrili obavy z vysokých nákladov na pôžičky a pretrvávajúcej inflácie.
- SW: Švédsky index PMI v službách v júni 2023 klesol na 46,1 zo 49,2 v predchádzajúcom mesiaci, pričom trhový odhad bol 47,1, čo je stále výrazne pod historickým priemerom 56,2. Išlo o druhý mesiac poklesu za sebou a najnižšiu hodnotu za posledné štyri mesiace, k čomu prispel pokles objednávok (45,40 na 48,89 v máji), obchodu (46,46 na 50,55) a zamestnanosti (49,02 na 53,93). Medzitým sa zlepšili dodacie lehoty (44,15 oproti 43,08), ale zostali pod 50-bodovou hranicou. V oblasti cien sa vstupné náklady prudko znížili na 50,6 bodu (oproti 56,8 bodu), čo je najnižšia úroveň za posledné tri roky. Pri pohľade do budúcnosti Swedbank Analytici PMI poznamenali, že riziká pre sektor služieb zostávajú vysoké v dôsledku nižšej bytovej výstavby a klesajúcej kúpnej sily domácností.
- AU: Austrálsky priemyselný index Aigroup v júni 2023 klesol o 1,1 bodu na -11,9 bodu a zostal v poklese už 14. mesiac po sebe. Zamestnanosť (-1,1 bodu na -11,0 bodu) a nové objednávky (-7,3 bodu na -15,8 bodu) klesli, zatiaľ čo aktivita klesala pomalšie (+3,2 bodu na -11,5 bodu). Poklesy v jednotlivých odvetviach chemického priemyslu a v obchodných službách viedli k prehĺbeniu recesie vo výrobe. Na druhej strane sa stavebná produkcia po mesiacoch útlmu odrazila od dna. A napokon, všetky cenové ukazovatele sa v júni zvýšili, čo naznačuje, že inflačné tlaky sa ešte neskončili. Ukazovateľ priemernej mzdy vzrástol o 11,6 % v podmienkach napätej situácie na trhu práce.
- CN: Caixin China Composite Services PMI v júni 2023 klesol na 53,9 z 57,1 v predchádzajúcom mesiaci. Údaje ukázali, že aktivita v sektore služieb expandovala šiesty mesiac po sebe, ale bol to najslabší mesiac od januára v dôsledku spomalenia dopytu. Nové objednávky sa spomalili na šesťmesačné minimum, a to na pozadí správ o stabilnom raste nových vývozných obchodov, aj keď tempo rastu kleslo na najpomalšie tempo od januára. Medzitým mzdy rástli piaty mesiac po sebe, pričom tvorba pracovných miest bola najrýchlejšia za posledné tri mesiace. Na cenovom fronte ceny vstupov neustále rástli v dôsledku zvyšujúcich sa personálnych nákladov a rastúcich cien surovín. V podmienkach intenzívnej konkurencie sa zároveň náklady na produkciu zvýšili len mierne. A napokon, podnikateľská nálada sa prvýkrát za posledných päť mesiacov zlepšila v súvislosti s nádejami na posilnenie ekonomiky a väčší počet nových pracovných miest, ktoré by podporili rast.
PREHLIADKA NA VÝVOJ:
Dnes by si investori mali dať pozor na tieto dôležité údaje:
- EUR: nemecké továrenské objednávky m/m, maloobchodné tržby m/m, španielska aukcia 10-ročných dlhopisov a francúzska aukcia 10-ročných dlhopisov.
- GBP: PMI v stavebníctve.
- USD: Počet prepustených zamestnancov v roku, ADP zmena zamestnanosti mimo poľnohospodárstva, žiadosti o podporu v nezamestnanosti, obchodná bilancia, prejav člena FOMC Logana, konečný PMI v službách, ISM PMI v službách, JOLTS voľné pracovné miesta a zásoby ropy
- JPY: Aukcia 30-ročných dlhopisov.
- AUD: Obchodná bilancia.
- CAD: Obchodná bilancia.
Hlavné faktory akciového a dlhopisového trhu:
Kľúčovými faktormi na akciovom a dlhopisovom trhu sú v súčasnosti:
- GE: Výnosy 10-ročných nemeckých štátnych dlhopisov vzrástli na 2,5 %, čo je najviac od 19. júna, v dôsledku očakávaní trvalého a dlhodobého rastu úrokových sadzieb. Vzhľadom na to, že inflácia je stále výrazne nad dvojpercentným cieľom Fedu a trh práce je silný, považovali americkí politici podľa zápisnice z posledného zasadnutia Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu za vhodné zachovať jastrabí postoj. Očakáva sa, že ECB bude v priebehu roka pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, pričom do konca roka by mala depozitná sadzba dosiahnuť vrchol na úrovni 4 %. Najnovšie ekonomické údaje však poukazujú na spomalenie inflačných tlakov a hospodárskeho rastu v eurozóne. Tvorca politiky ECB Joachim Nagel vyjadril presvedčenie, že úrokové sadzby by sa mali ďalej zvyšovať, pričom varoval pred vyhlásením novej éry vysokých úrokových sadzieb, zatiaľ čo jeho kolega Ignazio Visco Visco navrhol, že ECB by mohla dosiahnuť svoj inflačný cieľ skôr udržaním úrokových sadzieb počas určitého obdobia, než ich ďalším zvyšovaním.
- Veľká Británia: Výnosy 10-ročných britských zlatých dlhopisov vzrástli na 4,5 %, čo je najvyššia hodnota od 28. septembra, v dôsledku očakávaní, že vyššie úrokové sadzby budú pretrvávať dlhšie obdobie. Nedávno zverejnený zápis zo zasadnutia Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu ukázal, že Fed sa zaviazal zostať jastrabí v podmienkach napätých trhov práce a inflácie výrazne nad svojím 2-% cieľom. Aj Bank of England bude pravdepodobne pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb napriek obavám z možnej recesie v Spojenom kráľovstve. Bank of England minulý mesiac prekvapujúco zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu zo 4,5 % na 5 %, keďže guvernér Andrew Bailey zdôraznil, že inflácia sa zdá byť trvalejšia, než sa očakávalo. Finančné trhy v súčasnosti odhadujú, že sadzby dosiahnu v decembri maximálnu úroveň 6,25 %.
- USA: Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov sa držali nad hranicou 3,9 % a pohybovali sa blízko najvyššej úrovne od začiatku marca po tom, ako zápisnica z júnového zasadnutia Federálneho výboru pre voľný trh ukázala, že väčšina tvorcov politiky sa zhodla na tom, že ďalšie zvyšovanie sadzieb v roku 2023 je primerané. Predstavitelia uznali, že hoci sa inflácia v poslednom období spomalila, zostáva výrazne nad 2-percentným cieľom Fedu, a zároveň zdôraznili pretrvávajúcu napätú situáciu na trhu práce. Napriek tomu obavy zo spomaľujúcej sa ekonomiky viedli k očakávaniam, že na nadchádzajúcom zasadaní centrálnej banky'dôjde k zvýšeniu sadzieb o 25 bázických bodov, po ktorom bude nasledovať pauza, čo sa odchyľuje od náznaku ďalšieho zvýšenia o 50 bázických bodov navrhovaného v súhrne ekonomických projekcií FOMC'
.- USA: Futures na americké akcie v stredu klesli, pričom Dow stratil viac ako 100 bodov, zatiaľ čo S&P 500 a Nasdaq klesli každý o takmer 0,4 %, keďže investori sa vrátili zo sviatku Dňa nezávislosti v atmosfére pretrvávajúcich obáv o zdravie globálnej ekonomiky . Strata dynamiky v eurozóne bola väčšia, ako sa pôvodne očakávalo, pričom čínsky PMI v sektore služieb ukázal prudké spomalenie. Medzitým budú obchodníci sledovať zápisnicu Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu, ktorá má byť zverejnená neskôr počas dňa, aby získali ďalšie informácie o plánoch Fedu, aj keď predseda Powell zdôrazňoval potrebu ďalšieho zvyšovania sadzieb v tomto roku. Dnes sa očakávajú aj továrenské objednávky, zatiaľ čo v piatok bude zverejnená správa o zamestnanosti. Pokiaľ ide o spoločnosť Netflix, v predburzovom obchodovaní vzrástla o 0,8 % po tom, čo banka Goldman Sachs zvýšila hodnotenie jej akcií na neutrálne z predajného.
- JP: Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov Japonska'vzrástli na približne 0,4 %, keďže slabší jen zvýšil očakávania, že centrálna banka môže upraviť svoju politiku kontroly výnosovej krivky, aby podporila menu. Japonský'hlavný diplomat pre menu Masato Kaneda uviedol, že japonskí predstavitelia sú takmer denne v úzkom kontakte s americkou ministerkou financií Janet Yellenovou a ďalšími zahraničnými partnermi, s ktorými diskutujú o mene a širších finančných trhoch. Japonský minister financií Šuniči Suzuki toto vyhlásenie potvrdil, ale neposkytol žiadne podrobnosti o diskusiách a varoval pred nadmerným predajom jenu. Guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda medzitým nedávno povedal, že k udržateľnej 2-percentnej inflácii a primeranému rastu miezd je potrebné prejsť ešte "určitú cestu". Bank of Japan na svojom júnovom zasadaní jednomyseľne odhlasovala cieľové krátkodobé úrokové sadzby na úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov okolo 0 %, čo je v súlade s očakávaniami.
VEDÚCE SEKTORY TRHU:
- Silné odvetvia: komunikačné služby, verejné služby, nehnuteľnosti.
- slabé sektory: materiály, energetika, priemyselné podniky, informačné technológie, financie.
Hlavné hybné sily menového a komoditného trhu:
Kľúčovými faktormi na trhu mien a komodít sú v súčasnosti:
- CAD: Kanadský dolár voči americkému doláru klesol nad úroveň 1,325 z deväťmesačného maxima 1,315 dosiahnutého 22. júna pod tlakom slabých cien hlavných kanadských vývozných artiklov, energií a kovov, a silnejšej zelenej bankovky, keďže investori naďalej hodnotia výhľad menovej politiky Čínskej centrálnej banky a Federálneho rezervného systému. Nižšia ako očakávaná miera domácej inflácie zmiernila očakávania, že Bank of Canada bude pokračovať v sprísňovaní svojej politiky. Celková inflácia sa v máji spomalila na 3,4 %, čo bolo v súlade s prognózou centrálnej banky, podľa ktorej by sa mal rast cien v lete spomaliť na 3 %, zatiaľ čo jadrové údaje spomalili na 3,7 %, čím prekonali očakávania a zmiernili obavy z lepkavej inflácie. Obavy z tvrdohlavej inflácie prinútili centrálnu banku prekvapiť trhy tým, že v júni zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov a po marcovej prestávke obnovila cyklus sprísňovania sadzieb.
- EUR: Euro sa pohybovalo okolo úrovne 1,09 USD, keď investori na základe údajov poukazujúcich na pomalší hospodársky rast a zmiernenie inflačných tlakov v celej eurozóne hodnotili pravdepodobnosť dlhodobejšieho zvyšovania sadzieb. Najnovšia správa PMI ukázala, že ekonomika eurozóny sa v júni zastavila v dôsledku prudkého prepadu vo výrobe a pomalšieho rastu aktivity v sektore služieb. Celková inflácia medzitým klesla na 5,5 %, čo je najnižšia úroveň od januára 2022, zatiaľ čo ceny výrobcov sa v máji znížili o 1,5 %, čo predstavuje prvý mesačný pokles za viac ako dva roky. Jadrové ukazovatele však naďalej rástli a prekročili 2-percentný cieľ ECB'. Nemecký politický predstaviteľ Nagel zopakoval svoje presvedčenie o potrebe ďalšieho zvyšovania sadzieb, zatiaľ čo taliansky politický predstaviteľ Ignazio Visco navrhol, že ECB by mohla urobiť viac tým, že by ponechala sadzby na určité obdobie, namiesto toho, aby ich naďalej zvyšovala. úrokovú sadzbu na dosiahnutie svojho inflačného cieľa.
- NZD: Novozélandský dolár v stredu vzrástol na dvojtýždňové maximum 0,6195 USD a posilnil tak už štvrtú seansu po sebe po tom, ako Reserve Bank of Australia v utorok ponechala sadzbu hotovosti na rovnakej úrovni. Reserve Bank of New Zealand medzitým na budúci týždeň usporiada svoje menovopolitické zasadnutie v prostredí rastúcich očakávaní, že oficiálna hotovostná sadzba zostane dlhšie na zvýšenej úrovni, keďže vysoká inflácia pretrváva. Od októbra 2021 centrálna banka zvýšila náklady na prijaté úvery o 525 bázických bodov na 14-ročné maximum 5,5 %. Podnikateľská dôvera v krajine sa v druhom štvrťroku zlepšila, zatiaľ čo spotrebiteľská nálada v júni posilnila na najvyššiu úroveň za posledných 17 mesiacov. Pokiaľ ide o údaje, najnovší index cien nehnuteľností Core Logic'sa v júni znížil o 1,2 % po májovom poklese o 0,7 %, keďže dopyt oslabil v dôsledku vyšších úrokových sadzieb. Americký dolárový index sa medzitým pred zverejnením najnovšieho zápisu z politického zasadnutia Fedu, ktorý má poskytnúť viac informácií o smerovaní úrokových sadzieb v USA, menil len málo a pohyboval sa okolo úrovne 103,1.
- GLD: Ceny zlata v stredu klesli pod 1 920 USD za uncu a priblížili sa k minimám, ktoré neboli zaznamenané od polovice marca, keďže investori si prezreli najnovší zápis zo zasadnutia FOMC, z ktorého vyplynulo, že takmer všetci predstavitelia Fedu očakávajú, že bude potrebné ďalšie percentuálne zvýšenie sadzieb. Medzitým ostatné významné centrálne banky vrátane ECB, BoE a Bank of Canada budú pokračovať v ďalšom sprísňovaní, zatiaľ čo Reserve Bank of Australia začiatkom tohto týždňa ponechala úrokové sadzby na úrovni 4,1 %. Na druhej strane, investori sa čoraz viac obávajú o zdravie svetovej ekonomiky a rastú obavy, že ďalšie sprísňovanie bude viesť k recesii ekonomík.
- URN: Ceny uránu sa znížili pod 56 USD za libru, čím sa ich prepad predĺžil na tretí týždeň po tom, ako v júni dosiahli 14-mesačné maximum 57,75 USD, keďže makroekonomické faktory udržiavali tlak na energetické komodity vo všetkých oblastiach. Napriek tomu zostali ceny o 14 % vyššie ako na začiatku roka v dôsledku vyššieho dlhodobého dopytu a krátkodobých rizík v oblasti ponuky. Americké vládne výbory schválili dva návrhy zákonov na zákaz dovozu ruského uránu, čím sa dohodli s mnohými európskymi energetickými spoločnosťami, ktoré sa dobrovoľne vyhýbajú ruským dodávkam. Tento vývoj vyvolal tlak na dovoz od popredného výrobcu obohateného jadrového paliva, ktorý predstavuje takmer polovicu svetových dodávok, a tlak na nedostatočné kapacity západných konvertorov a obohacovačov.
KARTA DNÍ
Ceny striebra vzrástli nad 23 USD za uncu a predĺžili tak svoje zotavenie z trojmesačného minima 22,2 USD z 22. júna. Cenám striebra sa darilo lepšie ako cenám zlata, pretože obmedzená ponuka a silný priemyselný dopyt prevážili nad tlakom vyplývajúcim z jastrabích vyhliadok Fedu. Zmeny predpisov v Mexiku sťažia ťažobným gigantom získavanie platieb za koncesie na ťažbu nerastných surovín. To by mohlo spôsobiť, že spoločnosti prestanú investovať do nových projektov a poškodí to najväčšieho svetového producenta. Množstvo striebra, ktoré Peru vyrobilo za prvé štyri mesiace roku 2023, bolo tiež o 7 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka. Podiel striebra ako priemyselnej suroviny rastie aj z dôvodu rastúceho dopytu po solárnych paneloch, najmä v Číne. V správe The Silver Institute sa uvádza, že spoločnosti, ktoré vyrábajú solárne panely, spotrebujú 14 % svetových zásob striebra.
Dlhodobá obchodná stratégia pre kanály: (Silver).Tčasový rámec (D1). Tprimárna odolnosť s potenciálom (cieľová oblasť) je okolo (23,385 & 24,665). Primárna podpora s potenciálom (oblasť konsolidácie) je okolo (24,665). Ďalším najpravdepodobnejším pohybom ceny je preto (rastový/konsolidačný) trend. (*všetky ostatné údaje nájdete na grafe).
Demo account
The Blue Suisse Trading Account with virtual funds in a risk-free environment
Demo accountLive account
The Blue Suisse Trading Account in our transparent live model environment
Open an Account