Přehled, analýza a prognózy globálních kapitálových trhů:

Autor: Dr. Alexander APOSTOLOV (výzkumný pracovník Ústavu ekonomického výzkumu ČSAV)

Akcie v USA na začátku obchodování klesly a ve středu skončily převážně na nižší úrovni, přičemž Dow klesl o 110 bodů a S&P 500 se posunul o 0,2 %, protože trhy započítaly další obchodní bariéry ze strany Číny, snížení produkce ropy ze strany členů OPEC+ a shrnutí posledního zasedání FOMC. V dokumentu bylo uvedeno, že členové výboru se většinou vyslovili pro pozastavení cyklu zpřísňování sazeb Fed'u, aby mohli dále posoudit, jak ekonomika postupuje při vyšších úrokových sazbách. Přesto se politici shodli, že další zvyšování sazeb může být stále potřebné, protože inflace zůstává tvrdošíjně vysoká a trh práce zůstává napjatý. Dříve se investoři nadále obávali o zdraví americké ekonomiky poté, co nejnovější údaje ukázaly, že tovární objednávky zpomalily více, než se očekávalo. Pozitivněji vyzněl index Nasdaq 100, který se vyhnul ztrátám a Meta si před uvedením aplikace Threads připsala 3,2 %.

Kanadský kompozitní index S&P/TSX ve středu klesl o 0,5 % na 20 110 bodů a zvrátil tak včerejší zisky, protože zdroje odhalily napětí v průmyslu před zveřejněním posledního zápisu z jednání FOMC. Těžaři i producenti energií klesli v průměru o 0,5 %, protože komoditní trhy se nadále obávají zpomalování globální ekonomiky a jeho dopadu na poptávku po přírodních zdrojích. Společnosti Suncor Energy, Canadian Natural Resources a Barrick Gold se pohybují v červených číslech. Společnost Teck Resources mezitím klesla o 1 %, přestože Čína omezila vývoz galia a germania.

Ruský index MOEX založený na rublu ve středu uzavřel těsně pod rovinou na úrovni 2 805 a zvrátil tak zisky z předchozí seance, protože ztráty v energetickém sektoru kompenzovaly mírné zisky v jiných oblastech burzy. Ztráty mezi producenty energií nadále vedly preferované akcie Bašněfť, které před zítřejším termínem výplaty dividend klesly o 2,2 %, protože investoři nadále vyjadřovali pesimismus ohledně výplaty společnosti. Ztráty vykázaly také společnosti Transněfť a Rosněfť a nejnovější údaje ministerstva financí ukázaly, že ruské státní příjmy z energetiky další měsíc nedosáhly vládních cílů, což přimělo ministerstvo financí zahájit nové kolo prodeje deviz. V první polovině roku 2023 se rozpočtové příjmy z ropy a zemního plynu propadly oproti předchozímu roku o 47 % na 3,38 bilionu rublů, protože západní ropné embargo a zpomalující se čínská ekonomika zatížily ruskou poptávku po energiích.

Evropské akciové trhy ve středu dále klesaly, německý DAX 40 o 0,7 % na 15 930 bodů a STOXX 600 o 0,8 % na 458 bodů, a to v souvislosti s pokračujícími důkazy, že zpřísnění měnové politiky ECB'mělo větší negativní dopad na evropskou ekonomiku Vliv. Červnová aktualizace indexu PMI ukázala, že aktivita soukromého sektoru v eurozóně se poprvé za šest měsíců mírně snížila, protože se prohloubil pokles u výrobců zboží a zpomalil růst v sektoru služeb. Pokud jde o měnovou politiku, představitel ECB Joachim Nagel zopakoval své přesvědčení, že je třeba dále zvyšovat úrokové sazby, ale vyjádřil opatrnost při ohlašování nové éry vysokých úrokových sazeb. Obavy z nízké poptávky přiměly výrobce a distributory energií během seance k prudkému poklesu, přičemž akcie společností Siemens Energy, Enel a Total Energy klesly o 5 až 2 %. Klesaly také finanční společnosti, Allianz o 2,6 %. FTSE MIB rozšířil počáteční ztráty a ve středu uzavřel o 0,6 % níže na 28 220 bodech, když čerstvé makroekonomické údaje poukázaly na boj Evropy's vyššími výpůjčními náklady před dalším zvyšováním sazeb ze strany Evropské centrální banky. Údaje PMI odrážely pokles italského soukromého sektoru v souladu se zpomalením ve zbytku eurozóny, když se zpomalil růst v sektoru služeb a zrychlil pokles u výrobců zboží. Těžké utility vedly v Miláně ke ztrátám, Enel klesl o více než 2 %, čímž plně zvrátil zisky z předchozí seance' Index CAC 40 ve středu pokračoval v poklesu a uzavřel na 7311 bodech, což je pokles o přibližně 0,8 %, což je třetí seance poklesu v řadě, Lidé se stále více obávají o zdraví globální ekonomiky a později během dne se očekává zápis ze zasedání Federálního výboru pro volný trh. Nejnovější údaje ukázaly, že čínský'sektor služeb v červnu rostl nejslabším tempem za posledních pět měsíců, což přispělo k náznakům slabého oživení, zatímco aktivita v eurozóně se v červnu mírně snížila, což ukazuje na další čtvrtletí poklesu HDP. Dominantní sektor služeb ve Francii se mezitím minulý měsíc poprvé od ledna snížil. Mezi jednotlivými akciemi se nejvíce dařilo společnostem Axa (-3,6 %), Kering (-2,9 %), WorldCom (-2,7 %) a ArcelorMittal (-2 %).) si vedly nejhůře; největší zisky zaznamenaly společnosti Renault (+2,6 %), Essilorluxottica (+1,6 %) a Airbus (+1,2 %). Index IBEX 35 ve středu podruhé klesl, a to o 1,06 % na 9 486 bodů, přičemž se mu nedařilo ani v Evropě, kde jej oslabily energetické společnosti a výrobci oceli. Na makroekonomické frontě investoři vstřebávali slabé PMI pro eurozónu a Čínu a zároveň čekali na zápis z jednání FOMC. Na domácím trhu vykázal španělský soukromý sektor nejpomalejší tempo růstu od ledna. Největšími propadlíky dne byly společnosti Solaria Energia (-5,62 %), Acciona Energia (-4,16 %) a Acciona (-3,66 %). Naopak společnost Indra Sistemac vzrostla o 2,09 %.

FTSE 100 rozšířil počáteční ztráty a ve středu uzavřel o 1 % níže na 7 447 bodech, což je jeho nejnižší úroveň za poslední tři měsíce, protože na evropský akciový benchmark nadále doléhaly obavy, že vysoké úrokové sazby budou brzdit výkonnost podniků. Nejhůře si vedl sektor podpory zdrojů, kde společnosti BP, Shell a Anglo American poklesly o více než 2 % v souvislosti s negativním výhledem poptávky po komoditách. Nižší skončily také finanční společnosti, přičemž Prudential klesl o 4 %, protože vysoké úrokové sazby odrazují od nákupu hypoték. Mimo referenční index klesly akcie SIG o 5 % poté, co společnost uvedla, že celoroční provozní zisk bude "blízko spodní hranice očekávání trhu".

Hongkongský index Hang Seng ve středu klesl o 305,30 bodu, tj. 1,57 %, a uzavřel na hodnotě 19 110,37 bodu, čímž přerušil dva dny růstu poté, co údaje ze soukromého průzkumu ukázaly, že aktivita v sektoru služeb v červnu rostla nejpomaleji za posledních pět měsíců, což podpořilo optimismus ohledně stabilního oživení čínské ekonomiky. Emocionálně oslabeno. Rovněž před údaji o čínské inflaci, které mají být zveřejněny koncem týdne, panovala větší opatrnost, neboť deflační rizika nadále zatěžují ekonomiku. Mezitím futures na americké akcie prudce klesly v obavách, že zpřísnění politiky Fedu'by mohlo USA uvrhnout do recese. Obchodníci s obavami očekávají červnové zasedání Federálního výboru pro volný trh'později během dne, protože se snaží získat náhled na cestu budoucího zvyšování úrokových sazeb v USA. Škody byly rozsáhlé, prudce klesaly akcie finančních, spotřebitelských a technologických společností. Společnost TopSports International se propadla o 6,9 %, následována společnostmi Zhongsen Group (-5,3 %), Country Garden Holdings. (4,9 %), Innovative Biotech (-4,7 %), Hanso Pharmaceutical (-4,3 %) a Meituan (-2,4 %).

Ve středu klesl index Nikkei 225 o 0,3 % a uzavřel pod úrovní 33 350 bodů a index Topix ztratil 0,4 % a uzavřel na úrovni 2 297 bodů, přičemž klesal již druhou seanci v řadě, protože investoři zůstali opatrní a čekali na nové tržní podněty. Investoři se také zabývali údaji, podle kterých aktivita v japonském sektoru služeb v červnu nadále rostla, avšak nejpomalejším tempem za poslední čtyři měsíce. Mitsubishi UFJ (-0,1 %), Tokyo Electron (-0,1 %)

Brazilský index Ibovespa smazal počáteční ztráty a ve středu uzavřel o 0,4 % výše na 119 549 bodech, čímž snížil ztráty z předchozí seance, protože investoři se nadále připravovali na představení nových fiskálních pravidel a daňových reforem vlády. Předseda Sněmovny reprezentantů Arthur Lira udržuje očekávání, že se o návrhu zákona bude hlasovat na plenárním zasedání v pátek, a to navzdory opačnému tlaku opozice. Vývoj zmíněných pravidel byl v centru pozornosti brazilských akciových trhů, protože brazilská centrální banka opakovaně uváděla fiskální rizika jako důvody vysoké úrovně reálné úrokové sazby v zemi. mezitím nový průzkum PMI ukázal, že růst soukromého sektoru země'v červnu zpomalil více, než se očekávalo, protože dominantní sektor služeb ztratil dynamiku a výrobní aktivita klesala rychlejším tempem.

 

PŘEHLED POSLEDNÍCH EKONOMICKÝCH ÚDAJŮ:

Přehled posledních ekonomických zpráv, nejkritičtější údaje jsou:

- USA: Zápis z posledního zasedání ukázal, že téměř všichni účastníci FOMC se domnívají, že je vhodné ponechat v červnu stabilní sazbu Fed Funds Rate, protože jim to poskytne více času na posouzení pokroku ekonomiky'směrem k maximální zaměstnanosti a cenové stabilitě. Přesto se někteří členové vyslovili pro zvýšení o 25 bazických bodů. Všichni představitelé nadále očekávají, že restriktivní postoj je vhodný, protože inflace zůstává vysoko nad dvouprocentním cílem a trh práce je nadále velmi napjatý, přičemž téměř všichni vidí potřebu v letošním roce opět zvýšit výpůjční náklady. Mnozí také tvrdili, že by bylo vhodné další zpomalení tempa tvorby politiky, aby bylo více času na pozorování dopadu kumulativního zpřísnění a posouzení jeho důsledků pro politiku. Fed v červnu ponechal cílovou sazbu fondů beze změny na úrovni 5 %–5,25 %.e, rozhodnutí předsedy Fedu, který opakovaně zdůraznil potřebu dalšího zvýšení sazeb v letošním roce.

- USA: Americké akcie ve středu prodloužily svou slabou dynamiku, Dow Jones klesl o 100 bodů a S&P 500 se pohyboval mírně v červených číslech, když trhy vyhodnotily zápis z posledního zasedání Federálního výboru pro volný trh'o stanovení úrokových sazeb. V dokumentu bylo uvedeno, že členové výboru považují za vhodné pozastavit probíhající cyklus zpřísňování sazeb, aby bylo možné shromáždit další údaje a posoudit, jak se ekonomika přizpůsobila vyšším výpůjčním nákladům. Přesto panuje shoda, že inflace zůstává příliš vysoká a další zvyšování sazeb je na nadcházejícím zasedání pravděpodobné. Akcie po svátku Dne nezávislosti znovu otevřely a investoři se nadále obávali o zdraví ekonomiky poté, co nejnovější údaje ukázaly, že tovární objednávky zpomalily více, než se očekávalo. Index Nasdaq 100 se naopak vyhnul ztrátám díky růstu akcií společností Meta a Alphabet.

- USA: Ve srovnání s předchozím měsícem se v květnu 2023 nové objednávky amerického průmyslového zboží zvýšily o 0,3 %, což je stejné tempo jako v předchozím období, ale pod konsenzuálním odhadem 0,8 %. Pozoruhodné je, že hlavním tahounem růstu zůstala poptávka po dopravě, kde objednávky vzrostly o 3,8 %, a to zejména díky civilním letadlům a lodím, po dubnovém růstu o 4,8 %. Zvýšila se také poptávka po elektrických zařízeních, přístrojích a komponentech (o 1,9 % na -2,8 %), počítačích a elektronice (o 0,3 % na -1,8 %), strojích (o 1,2 % na 0,4 %), primárních kovech (o 0,4 % na -0,5 %) a kovodělných výrobcích (o 0,1 % oproti -0,2 %). Nakonec poptávka po zboží krátkodobé spotřeby klesla o 1,2 % po dubnovém poklesu o 0,7 %.

- USA: V červnu 2023 index logistických manažerů klesl již pátý měsíc v řadě a dosáhl rekordně nízké hodnoty 45,6, což naznačuje, že se logistický průmysl opět zmenšuje, a to především kvůli zásobám. Úroveň zásob nadále klesala (-6,5 na 42,9, což je druhá nejnižší hodnota v historii). Sezónnost znamená, že by tato hodnota měla brzy přijít, ale objevují se signály, že by se tak nemuselo stát. Také růst nákladů na zásoby se snížil (-7,3 na 57,1). Snížení zásob mělo zároveň zřetelný dopad na odvětví skladování, kde se zvýšila skladovací kapacita (+6,8 na 63,5), využití skladů (+2,1 na 56,8) a ceny skladování (+0,6 na 63,3). Také využití dopravy (+1,3 na 46,8) a ceny dopravy (+4,8 na 32,8) se snižují, ale pomalejším tempem. Respondenti jsou mezitím poněkud optimističtí, pokud jde o obrat trendu, a v příštích 12 měsících očekávají tempo růstu na úrovni 55,4.

- EU: Ceny výrobců v eurozóně v květnu 2023 meziměsíčně klesly o 1,9 %, což byl pátý měsíc poklesu v řadě, zatímco trh očekával pokles o 1,8 %. Pokles cen byl z velké části způsoben prudkým poklesem nákladů na energie, které se snížily o 5,0 %. Kromě toho se snížily ceny meziproduktů o 1,0 % a ceny netrvanlivého spotřebního zboží o 0,1 %. Mezitím se cena investičních statků nezměnila a cena zboží dlouhodobé spotřeby vzrostla o 0,3 %. Po vyloučení vlivu energií se ceny výrobců v květnu ještě snížily o 0,4 % po dubnovém poklesu o 0,2 %.

- EU: V červnu 2023 byl kompozitní index PMI HCOB eurozóny revidován na 49,9 z původního odhadu 50,3 bodu, což je méně než 52,8 bodu v květnu. Nejnovější indexy nákupních manažerů' ukázaly, že ekonomika eurozóny stagnuje v důsledku prohlubujícího se propadu tovární výroby a slabší expanze aktivity v sektoru služeb. Nové zakázky poprvé od ledna mírně poklesly. Rovněž tempo tvorby pracovních míst zpomalilo na nejpomalejší za poslední čtyři měsíce, když se poprvé od ledna 2021 snížily mzdy v továrnách a objem nevyřízených zakázek klesl třetí měsíc v řadě. Pokud jde o ceny, inflace vstupních nákladů klesla na dvouapůlleté minimum, zatímco inflace výrobních nákladů byla nejslabší od března 2021. A konečně podnikatelský sentiment klesl na dosud nejnižší úroveň v roce 2023.

- EU: Za červen 2023 byl index PMI ve službách HCOB eurozóny revidován směrem dolů na 52,0 oproti původnímu odhadu 52,4 a konečné hodnotě 55,1 v květnu. I když se jedná o známku pokračujícího růstu, byl mírný a nejslabší od ledna. Tempo růstu nových pracovních míst se v červnu zpomalilo na nejpomalejší za posledních pět měsíců, protože se zhoršily tržby pro zákazníky mimo domácnost. Počet nedokončených zakázek byl převážně stabilní a tempo tvorby pracovních míst se zpomalilo na nejpomalejší za poslední tři měsíce. V oblasti cen zpomalil růst vstupních nákladů na nejnižší úroveň za posledních 25 měsíců a růst výrobních nákladů byl nejslabší od října 2021. A konečně podnikatelská důvěra klesla na dosud nejnižší úroveň v tomto roce.

- Spojené království: Za červen 2023 se S&P Gl.obal/CIPS UK Composite Purchasing Managers Index byl potvrzen na 52,8 bodu, což je méně než 54 bodů v předchozím měsíci. Nejnovější údaje ukázaly, že výroba v soukromém sektoru rostla nejpomaleji od března, protože stálý nárůst aktivity v sektoru služeb kontrastoval s dalším poklesem výroby ve zpracovatelském průmyslu. Celkově se nové zakázky v soukromém sektoru v červnu zvýšily jen nepatrně, zatímco zaměstnanost vzrostla a objem nevyřízených zakázek se snížil nejvíce v tomto roce. Co se týče cen, inflace vstupních nákladů byla nejnižší od února 2021, zatímco ceny poplatků rostly nejpomaleji za posledních 26 měsíců.

- Velká Británie: Index PMI S&P Global/CIPS UK v oblasti služeb za červen 2023 byl potvrzen na úrovni 53,7 bodu, což je nejnižší hodnota za poslední tři měsíce. Údaj naznačil pomalejší, i když trvalou expanzi aktivity v sektoru služeb v prostředí odolných podnikatelských a spotřebitelských výdajů, a to navzdory rostoucím inflačním tlakům, které zatěžují rozpočet. Podnikatelská aktivita a nová pracovní místa rostly pomalejším tempem, zatímco poměrně světlým bodem byly tržby z vývozu, a to navzdory pokračujícím zprávám o obchodních omezeních souvisejících s brexitem. Tempo tvorby pracovních míst mezitím zrychlilo na nejrychlejší tempo od září 2022, což pomohlo zvýšit kapacitu podniků, což následně vedlo k celkovému snížení objemu nevyřízených zakázek poprvé od ledna. V oblasti cen klesla inflace vstupních nákladů na nejnižší úroveň od května 2021 a zmírnil se i růst cen. A konečně, poskytovatelé služeb zůstávají optimističtí ohledně svých růstových vyhlídek.

- GE: Německý souhrnný index nákupních manažerů HCOB za červen 2023 byl revidován mírně dolů na 50,6 z předběžných 50,8 bodu, což ukazuje na nejmenší expanzi aktivity v soukromém sektoru za posledních pět měsíců. Hlavním tahounem růstu zůstaly služby, i když pomalejším tempem (54,1 oproti 57,2), zatímco propad ve zpracovatelském průmyslu se prohloubil (40,6, nejslabší od května 2020). Poptávkové podmínky se zhoršily, neboť nové výrobní zakázky prudce poklesly a celkový příliv nových zakázek se snížil nejrychlejším tempem od prosince. Rychlý růst zaměstnanosti v sektoru služeb zároveň kontrastuje s téměř stagnací růstu pracovních sil v továrnách. V oblasti cen inflace vstupních nákladů dále poklesla, když se zrychlil pokles nákupních cen ve zpracovatelském průmyslu. Inflace výrobních nákladů zůstala trvalejší, i když se také snížila na 28měsíční minimum v důsledku prudkého růstu cen služeb. A konečně, za poklesem podnikatelské důvěry stál především sektor výroby komodit.

- GE: Za červen 2023 HCOB německý index PMI ve službách potvrdil hodnotu 54,1, což je nejnižší hodnota za poslední tři měsíce, zatímco v květnu dosáhl 11měsíčního maxima 57,2. Index poukázal na zpomalení růstu v sektoru služeb, což je známka toho, že nedávné oživení poptávky ztrácí na síle. Příliv nových zakázek je pomalejší a zprávy naznačují, že vysoká inflace omezuje výdaje klientů. Navíc nová produkce od zahraničních klientů mírně poklesla. Současně se zvýšila míra zaměstnanosti, která se vyrovnala dubnovému sedmnáctiměsíčnímu maximu. Tato dodatečná personální kapacita přispěla v červnu k prvnímu poklesu nevyřízených zakázek za pět měsíců. Pokud jde o ceny, celková nákladová inflace klesla na nejnižší úroveň od května 2021, zůstala však zvýšená pod tlakem rostoucích mzdových nákladů a zvyšujících se úrokových sazeb. A konečně, optimismus podnikatelů ohledně výhledu klesl na dosud nejnižší úroveň v tomto roce.

- IT: Index PMI HCOB v italských službách v červnu 2023 klesl na 52,2 bodu z květnových 54 bodů, zatímco odhad činil 53 bodů, protože na tržby působila nejistota zákazníků a rostoucí úrokové sazby. Přestože byl nejslabší za poslední čtyři měsíce, nadále poukazoval na expanzi v sektoru služeb. Přírůstky nových podniků a zaměstnanosti oslabily. Zároveň ustoupily cenové tlaky, především v důsledku nákladů na pohonné hmoty, nákladová inflace klesla na nejnižší úroveň za poslední dva roky. Mzdy se však údajně zvýšily a dodavatelé rovněž tlačí na zvyšování cen. A konečně, podnikatelský sentiment ohledně budoucnosti zůstal pozitivní, ale klesl na šestiměsíční minimum, protože některé podniky vyjádřily obavy z vysokých nákladů na půjčky a přetrvávající inflace.

- SW: Švédský index PMI ve službách v červnu 2023 klesl na 46,1 bodu z 49,2 bodu v předchozím měsíci, zatímco tržní odhad činil 47,1 bodu, což je stále výrazně pod historickým průměrem 56,2 bodu. Jednalo se o druhý měsíc poklesu v řadě a nejnižší hodnotu za poslední čtyři měsíce, což bylo způsobeno poklesem zakázek (45,40 na 48,89 v květnu), obchodu (46,46 na 50,55) a zaměstnanosti (49,02 na 53,93). Mezitím se zlepšily dodací lhůty (44,15 oproti 43,08), ale zůstaly pod padesátibodovou hranicí. V oblasti cen došlo k prudkému poklesu vstupních nákladů na 50,6 bodu (vs. 56,8 bodu), což je nejnižší hodnota za poslední tři roky. Při pohledu do budoucna Swedbank Analytici PMI poznamenali, že rizika pro sektor služeb zůstávají vysoká kvůli nižší bytové výstavbě a klesající kupní síle domácností.

- AU: Australský průmyslový index Aigroup v červnu 2023 klesl o 1,1 bodu na -11,9 bodu a zůstal v poklesu již 14. měsíc v řadě. Zaměstnanost (-1,1 bodu na -11,0) a nové zakázky (-7,3 bodu na -15,8) klesly, zatímco aktivita se snižovala pomaleji (+3,2 bodu na -11,5). K prohloubení recese ve zpracovatelském průmyslu vedl specifický pokles v chemickém průmyslu a v podnikatelských službách. Stavební produkce se naopak po měsících útlumu odrazila ode dna. A konečně, všechny cenové ukazatele se v červnu zvýšily, což naznačuje, že inflační tlaky ještě neskončily. Ukazatel průměrné mzdy vzrostl o 11,6 % v podmínkách napjaté situace na trhu práce.

- CN: Caixin China Composite Services PMI v červnu 2023 klesl na 53,9 z 57,1 v předchozím měsíci. Údaje ukázaly, že aktivita v sektoru služeb rostla již šestý měsíc v řadě, ale v důsledku zpomalující poptávky to byl nejslabší měsíc od ledna. Nové zakázky zpomalily na šestiměsíční minimum na pozadí zpráv o stabilním růstu nových exportních zakázek, i když tempo růstu kleslo na nejpomalejší od ledna. Mezitím mzdy rostly již pátý měsíc v řadě, přičemž tvorba pracovních míst byla nejrychlejší za poslední tři měsíce. Na cenové frontě ceny vstupů stabilně rostly v důsledku zvyšujících se nákladů na zaměstnance a rostoucích cen surovin. Současně se výrobní náklady v podmínkách silné konkurence zvýšily jen mírně. A konečně, podnikatelská nálada se poprvé po pěti měsících zlepšila v naději na posílení ekonomiky a větší počet nových pracovních míst, které podpoří růst.

 

Pohled dopředu:

Dnes by si investoři měli dát pozor na následující důležité údaje:

- EUR: německé tovární objednávky m/m, maloobchodní tržby m/m, španělská aukce 10Y dluhopisů a francouzská aukce 10Y dluhopisů.

- GBP: PMI ve stavebnictví.

- USD: Probíhá: Challenger Job Cuts y/y, ADP Non-Farm Employment Change, Unemployment Claims, Trade Balance, projev člena FOMC Logana, Final Services PMI, ISM Services PMI, JOLTS Job Openings a Crude Oil Inventories

- JPY: Aukce 30letých dluhopisů.

- AUD: Obchodní bilance.

- CAD: Obchodní bilance.

 

Klíčové faktory akciového a dluhopisového trhu:

Klíčovými faktory na akciovém a dluhopisovém trhu jsou v současnosti:

- GE: Výnosy německých desetiletých státních dluhopisů vzrostly na 2,5 %, což je nejvyšší hodnota od 19. června, v důsledku očekávání trvalého a dlouhodobého růstu úrokových sazeb. Vzhledem k tomu, že inflace je stále vysoko nad 2% cílem Fedu a trh práce je silný, považovali američtí politici za vhodné zachovat jestřábí postoj, jak vyplývá ze zápisu z posledního zasedání Federálního výboru pro volný trh. Očekává se, že ECB bude v průběhu roku pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, přičemž depozitní sazba by měla do konce roku dosáhnout vrcholu na úrovni 4 %. Poslední ekonomické údaje však ukazují na zpomalení inflačních tlaků a hospodářského růstu v eurozóně. Tvůrce politiky ECB Joachim Nagel vyjádřil přesvědčení, že úrokové sazby by se měly dále zvyšovat, a zároveň varoval před vyhlášením nové éry vysokých úrokových sazeb, zatímco jeho kolega Ignazio Visco Visco navrhl, že ECB by mohla dosáhnout svého inflačního cíle spíše udržením úrokových sazeb po určitou dobu než jejich dalším zvyšováním.

- Velká Británie: Výnos desetiletých britských dluhopisů vzrostl na 4,5 %, což je nejvyšší hodnota od 28. září, v důsledku očekávání, že vyšší úrokové sazby budou přetrvávat delší dobu. Nedávno zveřejněný zápis ze zasedání Federálního výboru pro volný trh ukázal, že Fed se zavázal zůstat jestřábím v situaci napjatých trhů práce a inflace výrazně nad svým 2% cílem. Také Bank of England bude pravděpodobně pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb navzdory obavám z možné recese ve Velké Británii. Bank of England minulý měsíc překvapivě zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu ze 4,5 % na 5 %, neboť guvernér Andrew Bailey zdůraznil, že inflace se zdá být trvalejší, než se očekávalo. Finanční trhy nyní počítají s tím, že sazby v prosinci dosáhnou maximální úrovně 6,25 %.

- USA: Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů se držely nad hranicí 3,9 % a pohybovaly se poblíž své nejvyšší úrovně. od začátku března poté, co zápis z červnového zasedání Federálního výboru pro volný trh ukázal, že většina tvůrců měnové politiky se shodla na tom, že další zvyšování sazeb v roce 2023 je vhodné. Úředníci uznali, že inflace sice v poslední době zpomalila, ale zůstává vysoko nad dvouprocentním cílem Fedu, a zároveň zdůraznili přetrvávající napětí na trhu práce. Přesto obavy ze zpomalující ekonomiky vedly k očekávání, že na nadcházejícím zasedání centrální banky'dojde ke zvýšení sazeb o 25 bazických bodů a následně k pauze, což se odchyluje od údaje o dalším zvýšení o 50 bazických bodů navrženého v Souhrnu ekonomických projekcí FOMC'

.

- USA: Futures na americké akcie ve středu klesly, přičemž Dow ztratil více než 100 bodů, zatímco S&P 500 a Nasdaq klesly každý o téměř 0,4 %, když se investoři vrátili ze svátku Dne nezávislosti uprostřed přetrvávajících obav o zdraví globální ekonomiky . Ztráta dynamiky v eurozóně byla větší, než se původně očekávalo, a čínský PMI ve službách ukázal prudké zpomalení v sektoru služeb. Mezitím budou obchodníci sledovat zápis z jednání Federálního výboru pro volný trh, který má být zveřejněn později během dne, aby získali další informace o plánech Fedu, i když předseda Powell zdůrazňuje potřebu dalšího zvyšování sazeb v letošním roce. Dnes budou rovněž zveřejněny tovární objednávky, zatímco v pátek bude zveřejněna zpráva o zaměstnanosti. Co se týče společností, Netflix v předobchodní fázi vzrostl o 0,8 % poté, co banka Goldman Sachs zvýšila hodnocení akcií na neutrální z prodejní úrovně.

- JP: Výnosy desetiletých japonských státních dluhopisů vzrostly na přibližně 0,4 %, když slabší jen zvýšil očekávání, že centrální banka může upravit svou politiku řízení výnosové křivky, aby podpořila měnu. Japonský'nejvyšší diplomat pro měnu Masato Kaneda uvedl, že japonští představitelé jsou téměř denně v úzkém kontaktu s americkou ministryní financí Janet Yellenovou a dalšími zámořskými protějšky a diskutují s nimi o měně a širších finančních trzích. Japonský ministr financí Šunichi Suzuki toto prohlášení potvrdil, ale neuvedl žádné podrobnosti o diskusích a varoval před nadměrným prodejem jenu. Guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda mezitím nedávno uvedl, že k udržení 2% inflace a přiměřeného růstu mezd zbývá "ještě nějaká cesta". Bank of Japan na svém červnovém zasedání jednomyslně odhlasovala cílování krátkodobých úrokových sazeb na -0,1 % a výnosů desetiletých dluhopisů kolem 0 %, což je v souladu s očekáváním.

 

VEDLEJŠÍ SEKTORY TRHU:

Silná odvětví: Komunikační služby, veřejné služby, nemovitosti.

Slabé sektory: Materiály, Energetika, Průmysl, Informační technologie, Finance.

 

Hlavní hybatelé měnového a komoditního trhu: 

Klíčovými faktory na měnovém a komoditním trhu jsou v současné době:

- CAD: Kanadský dolar klesl vůči americkému dolaru nad 1,325 z devítiměsíčního maxima 1,315 dosaženého 22. června pod tlakem slabých cen hlavních kanadských vývozních artiklů, energií a kovů, a silnější zelené bankovky, protože investoři nadále hodnotí výhled měnové politiky Čínské centrální banky a Federálního rezervního systému. Nižší než očekávaná míra domácí inflace zmírnila očekávání, že Bank of Canada bude pokračovat v utahování své politiky. Celková inflace v květnu zpomalila na 3,4 %, což bylo v souladu s prognózou centrální banky, podle které by měl růst cen v létě zpomalit na 3 %, zatímco jádrové údaje zpomalily na 3,7 %, čímž překonaly očekávání a zmírnily obavy z lepivé inflace. Obavy z tvrdohlavé inflace přiměly centrální banku k tomu, aby v červnu překvapila trhy zvýšením své hlavní úrokové sazby o 25 bazických bodů a po březnové pauze obnovila cyklus zpřísňování sazeb.

- EUR: Euro se pohybovalo kolem 1,09 USD, když investoři hodnotili pravděpodobnost dlouhodobějšího zvýšení sazeb na základě údajů, které ukazují na pomalejší hospodářský růst a zmírnění inflačních tlaků v celé eurozóně. Nejnovější zpráva PMI ukázala, že ekonomika eurozóny se v červnu zastavila v důsledku prudkého propadu ve zpracovatelském průmyslu a pomalejšího růstu aktivity v sektoru služeb. Mezitím celková inflace klesla na 5,5 %, což je nejnižší úroveň od ledna 2022, zatímco ceny výrobců se v květnu snížily o 1,5 %, což je první měsíční pokles za více než dva roky. Jádrové ukazatele však nadále rostly a překračovaly 2% cíl ECB'. Německý politický činitel Nagel zopakoval své přesvědčení o potřebě dalšího zvyšování sazeb, zatímco italský politik Ignazio Visco navrhl, že ECB by mohla udělat více, kdyby sazby po určitou dobu ponechala, než aby je nadále zvyšovala. úrokovou sazbu, aby dosáhla svého inflačního cíle.

- NZD: Novozélandský dolar ve středu vzrostl na dvoutýdenní maximum 0,6195 USD a posílil již čtvrtou seanci v řadě poté, co Reserve Bank of Australia v úterý ponechala hotovostní sazbu. Mezitím se příští týden koná měnověpolitické zasedání novozélandské centrální banky (Reserve Bank of New Zealand), a to za rostoucího očekávání, že oficiální hotovostní sazba zůstane kvůli přetrvávající vysoké inflaci na zvýšené úrovni delší dobu. Od října 2021 centrální banka zvýšila výpůjční náklady o 525 bazických bodů na 14leté maximum 5,5 %. Podnikatelská důvěra v zemi se ve druhém čtvrtletí zlepšila, zatímco spotřebitelská nálada v červnu posílila na nejvyšší úroveň za posledních 17 měsíců. Co se týče údajů, nejnovější index cen nemovitostí Core Logic'se v červnu snížil o 1,2 % po poklesu o 0,7 % v květnu, když poptávka oslabila v důsledku vyšších úrokových sazeb. Mezitím se index amerického dolaru před zveřejněním posledního zápisu z politického zasedání Fedu, který má napovědět více o směřování amerických úrokových sazeb, jen málo změnil a pohyboval se kolem 103,1.

- GLD: Ceny zlata ve středu klesly pod 1 920 dolarů za unci a přiblížily se tak minimům, která nebyla zaznamenána od poloviny března, když investoři prostudovali nejnovější zápis ze zasedání FOMC, který ukázal, že téměř všichni představitelé Fedu očekávají, že bude zapotřebí dalšího zvýšení sazeb procent. Mezitím ostatní významné centrální banky, včetně ECB, BoE a Bank of Canada, budou pokračovat v dalším zpřísňování, zatímco Reserve Bank of Australia počátkem tohoto týdne ponechala úrokové sazby na úrovni 4,1 %. Na druhé straně se investoři stále více obávají o zdraví světové ekonomiky a rostou obavy, že další zpřísňování uvrhne ekonomiky do recese.

- URN: Ceny uranu se snížily pod 56 dolarů za libru a prodloužily svůj pokles na třetí týden poté, co v červnu dosáhly 14měsíčního maxima 57,75 dolaru, protože makroekonomické faktory udržovaly tlak na energetické komodity ve všech oblastech. Přesto zůstaly ceny o 14 % vyšší než na začátku roku v důsledku vyšší dlouhodobé poptávky a krátkodobých rizik v oblasti nabídky. Americké vládní výbory schválily dva návrhy zákona o zákazu dovozu ruského uranu, čímž se shodly s mnoha evropskými energetickými společnostmi, které se dobrovolně vyhnuly ruským dodávkám. Tento vývoj tlačí na dovoz od předního výrobce obohaceného jaderného paliva, který představuje téměř polovinu světových dodávek, a vytváří tlak na kapacity nedostatkových západních konvertorů a obohacovačů.

 

KARTA DNEŠNÍCH DNÍ

Ceny stříbra vzrostly nad 23 dolarů za unci a prodloužily tak své zotavení z tříměsíčního minima 22,2 dolaru z 22. června. Ceny stříbra si vedly lépe než ceny zlata, protože omezená nabídka a silná průmyslová poptávka převážily nad tlakem jestřábího výhledu Fedu. Změny předpisů v Mexiku ztíží těžařským gigantům získávání plateb za koncese na těžbu nerostných surovin. To by mohlo způsobit, že společnosti přestanou investovat do nových projektů, a poškodit tak největšího světového producenta'. Množství stříbra, které Peru vytěžilo za první čtyři měsíce roku 2023, bylo také o 7 % nižší než ve stejném období loňského roku. Podíl stříbra'jako průmyslové suroviny roste také kvůli rostoucí poptávce po solárních panelech, zejména v Číně. Zpráva The Silver Institute uvádí, že společnosti, které vyrábějí solární panely, spotřebují 14 % světových zásob stříbra.

 

Dlouhodobá obchodní strategie pro kanály: (Stříbro).Tčasový rámec (D1). TPrimární rezistence s potenciálem (cílová oblast) je kolem (23,385 & 24,665). Primární podpora s potenciálem  (oblast konsolidace) je kolem (24,665). Dalším nejpravděpodobnějším cenovým pohybem je tedy (růst/konsolidace) trend. (*viz všechny ostatní údaje v grafu).

 

Geopolitické napětí po zprávách, že USA a Čína provádějí protekcionistickou politiku; ceny zlata po zápisu z FOMC mírně klesají; evropské akcie rozšiřují ztráty

Přehled, analýza a prognózy globálních kapitálových trhů:

Autor: Dr. Alexander APOSTOLOV (výzkumný pracovník Ústavu ekonomického výzkumu ČSAV)

Akcie v USA na začátku obchodování klesly a ve středu skončily převážně na nižší úrovni, přičemž Dow klesl o 110 bodů a S&P 500 se posunul o 0,2 %, protože trhy započítaly další obchodní bariéry ze strany Číny, snížení produkce ropy ze strany členů OPEC+ a shrnutí posledního zasedání FOMC. V dokumentu bylo uvedeno, že členové výboru se většinou vyslovili pro pozastavení cyklu zpřísňování sazeb Fed'u, aby mohli dále posoudit, jak ekonomika postupuje při vyšších úrokových sazbách. Přesto se politici shodli, že další zvyšování sazeb může být stále potřebné, protože inflace zůstává tvrdošíjně vysoká a trh práce zůstává napjatý. Dříve se investoři nadále obávali o zdraví americké ekonomiky poté, co nejnovější údaje ukázaly, že tovární objednávky zpomalily více, než se očekávalo. Pozitivněji vyzněl index Nasdaq 100, který se vyhnul ztrátám a Meta si před uvedením aplikace Threads připsala 3,2 %.

Kanadský kompozitní index S&P/TSX ve středu klesl o 0,5 % na 20 110 bodů a zvrátil tak včerejší zisky, protože zdroje odhalily napětí v průmyslu před zveřejněním posledního zápisu z jednání FOMC. Těžaři i producenti energií klesli v průměru o 0,5 %, protože komoditní trhy se nadále obávají zpomalování globální ekonomiky a jeho dopadu na poptávku po přírodních zdrojích. Společnosti Suncor Energy, Canadian Natural Resources a Barrick Gold se pohybují v červených číslech. Společnost Teck Resources mezitím klesla o 1 %, přestože Čína omezila vývoz galia a germania.

Ruský index MOEX založený na rublu ve středu uzavřel těsně pod rovinou na úrovni 2 805 a zvrátil tak zisky z předchozí seance, protože ztráty v energetickém sektoru kompenzovaly mírné zisky v jiných oblastech burzy. Ztráty mezi producenty energií nadále vedly preferované akcie Bašněfť, které před zítřejším termínem výplaty dividend klesly o 2,2 %, protože investoři nadále vyjadřovali pesimismus ohledně výplaty společnosti. Ztráty vykázaly také společnosti Transněfť a Rosněfť a nejnovější údaje ministerstva financí ukázaly, že ruské státní příjmy z energetiky další měsíc nedosáhly vládních cílů, což přimělo ministerstvo financí zahájit nové kolo prodeje deviz. V první polovině roku 2023 se rozpočtové příjmy z ropy a zemního plynu propadly oproti předchozímu roku o 47 % na 3,38 bilionu rublů, protože západní ropné embargo a zpomalující se čínská ekonomika zatížily ruskou poptávku po energiích.

Evropské akciové trhy ve středu dále klesaly, německý DAX 40 o 0,7 % na 15 930 bodů a STOXX 600 o 0,8 % na 458 bodů, a to v souvislosti s pokračujícími důkazy, že zpřísnění měnové politiky ECB'mělo větší negativní dopad na evropskou ekonomiku Vliv. Červnová aktualizace indexu PMI ukázala, že aktivita soukromého sektoru v eurozóně se poprvé za šest měsíců mírně snížila, protože se prohloubil pokles u výrobců zboží a zpomalil růst v sektoru služeb. Pokud jde o měnovou politiku, představitel ECB Joachim Nagel zopakoval své přesvědčení, že je třeba dále zvyšovat úrokové sazby, ale vyjádřil opatrnost při ohlašování nové éry vysokých úrokových sazeb. Obavy z nízké poptávky přiměly výrobce a distributory energií během seance k prudkému poklesu, přičemž akcie společností Siemens Energy, Enel a Total Energy klesly o 5 až 2 %. Klesaly také finanční společnosti, Allianz o 2,6 %. FTSE MIB rozšířil počáteční ztráty a ve středu uzavřel o 0,6 % níže na 28 220 bodech, když čerstvé makroekonomické údaje poukázaly na boj Evropy's vyššími výpůjčními náklady před dalším zvyšováním sazeb ze strany Evropské centrální banky. Údaje PMI odrážely pokles italského soukromého sektoru v souladu se zpomalením ve zbytku eurozóny, když se zpomalil růst v sektoru služeb a zrychlil pokles u výrobců zboží. Těžké utility vedly v Miláně ke ztrátám, Enel klesl o více než 2 %, čímž plně zvrátil zisky z předchozí seance' Index CAC 40 ve středu pokračoval v poklesu a uzavřel na 7311 bodech, což je pokles o přibližně 0,8 %, což je třetí seance poklesu v řadě, Lidé se stále více obávají o zdraví globální ekonomiky a později během dne se očekává zápis ze zasedání Federálního výboru pro volný trh. Nejnovější údaje ukázaly, že čínský'sektor služeb v červnu rostl nejslabším tempem za posledních pět měsíců, což přispělo k náznakům slabého oživení, zatímco aktivita v eurozóně se v červnu mírně snížila, což ukazuje na další čtvrtletí poklesu HDP. Dominantní sektor služeb ve Francii se mezitím minulý měsíc poprvé od ledna snížil. Mezi jednotlivými akciemi se nejvíce dařilo společnostem Axa (-3,6 %), Kering (-2,9 %), WorldCom (-2,7 %) a ArcelorMittal (-2 %).) si vedly nejhůře; největší zisky zaznamenaly společnosti Renault (+2,6 %), Essilorluxottica (+1,6 %) a Airbus (+1,2 %). Index IBEX 35 ve středu podruhé klesl, a to o 1,06 % na 9 486 bodů, přičemž se mu nedařilo ani v Evropě, kde jej oslabily energetické společnosti a výrobci oceli. Na makroekonomické frontě investoři vstřebávali slabé PMI pro eurozónu a Čínu a zároveň čekali na zápis z jednání FOMC. Na domácím trhu vykázal španělský soukromý sektor nejpomalejší tempo růstu od ledna. Největšími propadlíky dne byly společnosti Solaria Energia (-5,62 %), Acciona Energia (-4,16 %) a Acciona (-3,66 %). Naopak společnost Indra Sistemac vzrostla o 2,09 %.

FTSE 100 rozšířil počáteční ztráty a ve středu uzavřel o 1 % níže na 7 447 bodech, což je jeho nejnižší úroveň za poslední tři měsíce, protože na evropský akciový benchmark nadále doléhaly obavy, že vysoké úrokové sazby budou brzdit výkonnost podniků. Nejhůře si vedl sektor podpory zdrojů, kde společnosti BP, Shell a Anglo American poklesly o více než 2 % v souvislosti s negativním výhledem poptávky po komoditách. Nižší skončily také finanční společnosti, přičemž Prudential klesl o 4 %, protože vysoké úrokové sazby odrazují od nákupu hypoték. Mimo referenční index klesly akcie SIG o 5 % poté, co společnost uvedla, že celoroční provozní zisk bude "blízko spodní hranice očekávání trhu".

Hongkongský index Hang Seng ve středu klesl o 305,30 bodu, tj. 1,57 %, a uzavřel na hodnotě 19 110,37 bodu, čímž přerušil dva dny růstu poté, co údaje ze soukromého průzkumu ukázaly, že aktivita v sektoru služeb v červnu rostla nejpomaleji za posledních pět měsíců, což podpořilo optimismus ohledně stabilního oživení čínské ekonomiky. Emocionálně oslabeno. Rovněž před údaji o čínské inflaci, které mají být zveřejněny koncem týdne, panovala větší opatrnost, neboť deflační rizika nadále zatěžují ekonomiku. Mezitím futures na americké akcie prudce klesly v obavách, že zpřísnění politiky Fedu'by mohlo USA uvrhnout do recese. Obchodníci s obavami očekávají červnové zasedání Federálního výboru pro volný trh'později během dne, protože se snaží získat náhled na cestu budoucího zvyšování úrokových sazeb v USA. Škody byly rozsáhlé, prudce klesaly akcie finančních, spotřebitelských a technologických společností. Společnost TopSports International se propadla o 6,9 %, následována společnostmi Zhongsen Group (-5,3 %), Country Garden Holdings. (4,9 %), Innovative Biotech (-4,7 %), Hanso Pharmaceutical (-4,3 %) a Meituan (-2,4 %).

Ve středu klesl index Nikkei 225 o 0,3 % a uzavřel pod úrovní 33 350 bodů a index Topix ztratil 0,4 % a uzavřel na úrovni 2 297 bodů, přičemž klesal již druhou seanci v řadě, protože investoři zůstali opatrní a čekali na nové tržní podněty. Investoři se také zabývali údaji, podle kterých aktivita v japonském sektoru služeb v červnu nadále rostla, avšak nejpomalejším tempem za poslední čtyři měsíce. Mitsubishi UFJ (-0,1 %), Tokyo Electron (-0,1 %)

Brazilský index Ibovespa smazal počáteční ztráty a ve středu uzavřel o 0,4 % výše na 119 549 bodech, čímž snížil ztráty z předchozí seance, protože investoři se nadále připravovali na představení nových fiskálních pravidel a daňových reforem vlády. Předseda Sněmovny reprezentantů Arthur Lira udržuje očekávání, že se o návrhu zákona bude hlasovat na plenárním zasedání v pátek, a to navzdory opačnému tlaku opozice. Vývoj zmíněných pravidel byl v centru pozornosti brazilských akciových trhů, protože brazilská centrální banka opakovaně uváděla fiskální rizika jako důvody vysoké úrovně reálné úrokové sazby v zemi. mezitím nový průzkum PMI ukázal, že růst soukromého sektoru země'v červnu zpomalil více, než se očekávalo, protože dominantní sektor služeb ztratil dynamiku a výrobní aktivita klesala rychlejším tempem.

 

PŘEHLED POSLEDNÍCH EKONOMICKÝCH ÚDAJŮ:

Přehled posledních ekonomických zpráv, nejkritičtější údaje jsou:

- USA: Zápis z posledního zasedání ukázal, že téměř všichni účastníci FOMC se domnívají, že je vhodné ponechat v červnu stabilní sazbu Fed Funds Rate, protože jim to poskytne více času na posouzení pokroku ekonomiky'směrem k maximální zaměstnanosti a cenové stabilitě. Přesto se někteří členové vyslovili pro zvýšení o 25 bazických bodů. Všichni představitelé nadále očekávají, že restriktivní postoj je vhodný, protože inflace zůstává vysoko nad dvouprocentním cílem a trh práce je nadále velmi napjatý, přičemž téměř všichni vidí potřebu v letošním roce opět zvýšit výpůjční náklady. Mnozí také tvrdili, že by bylo vhodné další zpomalení tempa tvorby politiky, aby bylo více času na pozorování dopadu kumulativního zpřísnění a posouzení jeho důsledků pro politiku. Fed v červnu ponechal cílovou sazbu fondů beze změny na úrovni 5 %–5,25 %.e, rozhodnutí předsedy Fedu, který opakovaně zdůraznil potřebu dalšího zvýšení sazeb v letošním roce.

- USA: Americké akcie ve středu prodloužily svou slabou dynamiku, Dow Jones klesl o 100 bodů a S&P 500 se pohyboval mírně v červených číslech, když trhy vyhodnotily zápis z posledního zasedání Federálního výboru pro volný trh'o stanovení úrokových sazeb. V dokumentu bylo uvedeno, že členové výboru považují za vhodné pozastavit probíhající cyklus zpřísňování sazeb, aby bylo možné shromáždit další údaje a posoudit, jak se ekonomika přizpůsobila vyšším výpůjčním nákladům. Přesto panuje shoda, že inflace zůstává příliš vysoká a další zvyšování sazeb je na nadcházejícím zasedání pravděpodobné. Akcie po svátku Dne nezávislosti znovu otevřely a investoři se nadále obávali o zdraví ekonomiky poté, co nejnovější údaje ukázaly, že tovární objednávky zpomalily více, než se očekávalo. Index Nasdaq 100 se naopak vyhnul ztrátám díky růstu akcií společností Meta a Alphabet.

- USA: Ve srovnání s předchozím měsícem se v květnu 2023 nové objednávky amerického průmyslového zboží zvýšily o 0,3 %, což je stejné tempo jako v předchozím období, ale pod konsenzuálním odhadem 0,8 %. Pozoruhodné je, že hlavním tahounem růstu zůstala poptávka po dopravě, kde objednávky vzrostly o 3,8 %, a to zejména díky civilním letadlům a lodím, po dubnovém růstu o 4,8 %. Zvýšila se také poptávka po elektrických zařízeních, přístrojích a komponentech (o 1,9 % na -2,8 %), počítačích a elektronice (o 0,3 % na -1,8 %), strojích (o 1,2 % na 0,4 %), primárních kovech (o 0,4 % na -0,5 %) a kovodělných výrobcích (o 0,1 % oproti -0,2 %). Nakonec poptávka po zboží krátkodobé spotřeby klesla o 1,2 % po dubnovém poklesu o 0,7 %.

- USA: V červnu 2023 index logistických manažerů klesl již pátý měsíc v řadě a dosáhl rekordně nízké hodnoty 45,6, což naznačuje, že se logistický průmysl opět zmenšuje, a to především kvůli zásobám. Úroveň zásob nadále klesala (-6,5 na 42,9, což je druhá nejnižší hodnota v historii). Sezónnost znamená, že by tato hodnota měla brzy přijít, ale objevují se signály, že by se tak nemuselo stát. Také růst nákladů na zásoby se snížil (-7,3 na 57,1). Snížení zásob mělo zároveň zřetelný dopad na odvětví skladování, kde se zvýšila skladovací kapacita (+6,8 na 63,5), využití skladů (+2,1 na 56,8) a ceny skladování (+0,6 na 63,3). Také využití dopravy (+1,3 na 46,8) a ceny dopravy (+4,8 na 32,8) se snižují, ale pomalejším tempem. Respondenti jsou mezitím poněkud optimističtí, pokud jde o obrat trendu, a v příštích 12 měsících očekávají tempo růstu na úrovni 55,4.

- EU: Ceny výrobců v eurozóně v květnu 2023 meziměsíčně klesly o 1,9 %, což byl pátý měsíc poklesu v řadě, zatímco trh očekával pokles o 1,8 %. Pokles cen byl z velké části způsoben prudkým poklesem nákladů na energie, které se snížily o 5,0 %. Kromě toho se snížily ceny meziproduktů o 1,0 % a ceny netrvanlivého spotřebního zboží o 0,1 %. Mezitím se cena investičních statků nezměnila a cena zboží dlouhodobé spotřeby vzrostla o 0,3 %. Po vyloučení vlivu energií se ceny výrobců v květnu ještě snížily o 0,4 % po dubnovém poklesu o 0,2 %.

- EU: V červnu 2023 byl kompozitní index PMI HCOB eurozóny revidován na 49,9 z původního odhadu 50,3 bodu, což je méně než 52,8 bodu v květnu. Nejnovější indexy nákupních manažerů' ukázaly, že ekonomika eurozóny stagnuje v důsledku prohlubujícího se propadu tovární výroby a slabší expanze aktivity v sektoru služeb. Nové zakázky poprvé od ledna mírně poklesly. Rovněž tempo tvorby pracovních míst zpomalilo na nejpomalejší za poslední čtyři měsíce, když se poprvé od ledna 2021 snížily mzdy v továrnách a objem nevyřízených zakázek klesl třetí měsíc v řadě. Pokud jde o ceny, inflace vstupních nákladů klesla na dvouapůlleté minimum, zatímco inflace výrobních nákladů byla nejslabší od března 2021. A konečně podnikatelský sentiment klesl na dosud nejnižší úroveň v roce 2023.

- EU: Za červen 2023 byl index PMI ve službách HCOB eurozóny revidován směrem dolů na 52,0 oproti původnímu odhadu 52,4 a konečné hodnotě 55,1 v květnu. I když se jedná o známku pokračujícího růstu, byl mírný a nejslabší od ledna. Tempo růstu nových pracovních míst se v červnu zpomalilo na nejpomalejší za posledních pět měsíců, protože se zhoršily tržby pro zákazníky mimo domácnost. Počet nedokončených zakázek byl převážně stabilní a tempo tvorby pracovních míst se zpomalilo na nejpomalejší za poslední tři měsíce. V oblasti cen zpomalil růst vstupních nákladů na nejnižší úroveň za posledních 25 měsíců a růst výrobních nákladů byl nejslabší od října 2021. A konečně podnikatelská důvěra klesla na dosud nejnižší úroveň v tomto roce.

- Spojené království: Za červen 2023 se S&P Gl.obal/CIPS UK Composite Purchasing Managers Index byl potvrzen na 52,8 bodu, což je méně než 54 bodů v předchozím měsíci. Nejnovější údaje ukázaly, že výroba v soukromém sektoru rostla nejpomaleji od března, protože stálý nárůst aktivity v sektoru služeb kontrastoval s dalším poklesem výroby ve zpracovatelském průmyslu. Celkově se nové zakázky v soukromém sektoru v červnu zvýšily jen nepatrně, zatímco zaměstnanost vzrostla a objem nevyřízených zakázek se snížil nejvíce v tomto roce. Co se týče cen, inflace vstupních nákladů byla nejnižší od února 2021, zatímco ceny poplatků rostly nejpomaleji za posledních 26 měsíců.

- Velká Británie: Index PMI S&P Global/CIPS UK v oblasti služeb za červen 2023 byl potvrzen na úrovni 53,7 bodu, což je nejnižší hodnota za poslední tři měsíce. Údaj naznačil pomalejší, i když trvalou expanzi aktivity v sektoru služeb v prostředí odolných podnikatelských a spotřebitelských výdajů, a to navzdory rostoucím inflačním tlakům, které zatěžují rozpočet. Podnikatelská aktivita a nová pracovní místa rostly pomalejším tempem, zatímco poměrně světlým bodem byly tržby z vývozu, a to navzdory pokračujícím zprávám o obchodních omezeních souvisejících s brexitem. Tempo tvorby pracovních míst mezitím zrychlilo na nejrychlejší tempo od září 2022, což pomohlo zvýšit kapacitu podniků, což následně vedlo k celkovému snížení objemu nevyřízených zakázek poprvé od ledna. V oblasti cen klesla inflace vstupních nákladů na nejnižší úroveň od května 2021 a zmírnil se i růst cen. A konečně, poskytovatelé služeb zůstávají optimističtí ohledně svých růstových vyhlídek.

- GE: Německý souhrnný index nákupních manažerů HCOB za červen 2023 byl revidován mírně dolů na 50,6 z předběžných 50,8 bodu, což ukazuje na nejmenší expanzi aktivity v soukromém sektoru za posledních pět měsíců. Hlavním tahounem růstu zůstaly služby, i když pomalejším tempem (54,1 oproti 57,2), zatímco propad ve zpracovatelském průmyslu se prohloubil (40,6, nejslabší od května 2020). Poptávkové podmínky se zhoršily, neboť nové výrobní zakázky prudce poklesly a celkový příliv nových zakázek se snížil nejrychlejším tempem od prosince. Rychlý růst zaměstnanosti v sektoru služeb zároveň kontrastuje s téměř stagnací růstu pracovních sil v továrnách. V oblasti cen inflace vstupních nákladů dále poklesla, když se zrychlil pokles nákupních cen ve zpracovatelském průmyslu. Inflace výrobních nákladů zůstala trvalejší, i když se také snížila na 28měsíční minimum v důsledku prudkého růstu cen služeb. A konečně, za poklesem podnikatelské důvěry stál především sektor výroby komodit.

- GE: Za červen 2023 HCOB německý index PMI ve službách potvrdil hodnotu 54,1, což je nejnižší hodnota za poslední tři měsíce, zatímco v květnu dosáhl 11měsíčního maxima 57,2. Index poukázal na zpomalení růstu v sektoru služeb, což je známka toho, že nedávné oživení poptávky ztrácí na síle. Příliv nových zakázek je pomalejší a zprávy naznačují, že vysoká inflace omezuje výdaje klientů. Navíc nová produkce od zahraničních klientů mírně poklesla. Současně se zvýšila míra zaměstnanosti, která se vyrovnala dubnovému sedmnáctiměsíčnímu maximu. Tato dodatečná personální kapacita přispěla v červnu k prvnímu poklesu nevyřízených zakázek za pět měsíců. Pokud jde o ceny, celková nákladová inflace klesla na nejnižší úroveň od května 2021, zůstala však zvýšená pod tlakem rostoucích mzdových nákladů a zvyšujících se úrokových sazeb. A konečně, optimismus podnikatelů ohledně výhledu klesl na dosud nejnižší úroveň v tomto roce.

- IT: Index PMI HCOB v italských službách v červnu 2023 klesl na 52,2 bodu z květnových 54 bodů, zatímco odhad činil 53 bodů, protože na tržby působila nejistota zákazníků a rostoucí úrokové sazby. Přestože byl nejslabší za poslední čtyři měsíce, nadále poukazoval na expanzi v sektoru služeb. Přírůstky nových podniků a zaměstnanosti oslabily. Zároveň ustoupily cenové tlaky, především v důsledku nákladů na pohonné hmoty, nákladová inflace klesla na nejnižší úroveň za poslední dva roky. Mzdy se však údajně zvýšily a dodavatelé rovněž tlačí na zvyšování cen. A konečně, podnikatelský sentiment ohledně budoucnosti zůstal pozitivní, ale klesl na šestiměsíční minimum, protože některé podniky vyjádřily obavy z vysokých nákladů na půjčky a přetrvávající inflace.

- SW: Švédský index PMI ve službách v červnu 2023 klesl na 46,1 bodu z 49,2 bodu v předchozím měsíci, zatímco tržní odhad činil 47,1 bodu, což je stále výrazně pod historickým průměrem 56,2 bodu. Jednalo se o druhý měsíc poklesu v řadě a nejnižší hodnotu za poslední čtyři měsíce, což bylo způsobeno poklesem zakázek (45,40 na 48,89 v květnu), obchodu (46,46 na 50,55) a zaměstnanosti (49,02 na 53,93). Mezitím se zlepšily dodací lhůty (44,15 oproti 43,08), ale zůstaly pod padesátibodovou hranicí. V oblasti cen došlo k prudkému poklesu vstupních nákladů na 50,6 bodu (vs. 56,8 bodu), což je nejnižší hodnota za poslední tři roky. Při pohledu do budoucna Swedbank Analytici PMI poznamenali, že rizika pro sektor služeb zůstávají vysoká kvůli nižší bytové výstavbě a klesající kupní síle domácností.

- AU: Australský průmyslový index Aigroup v červnu 2023 klesl o 1,1 bodu na -11,9 bodu a zůstal v poklesu již 14. měsíc v řadě. Zaměstnanost (-1,1 bodu na -11,0) a nové zakázky (-7,3 bodu na -15,8) klesly, zatímco aktivita se snižovala pomaleji (+3,2 bodu na -11,5). K prohloubení recese ve zpracovatelském průmyslu vedl specifický pokles v chemickém průmyslu a v podnikatelských službách. Stavební produkce se naopak po měsících útlumu odrazila ode dna. A konečně, všechny cenové ukazatele se v červnu zvýšily, což naznačuje, že inflační tlaky ještě neskončily. Ukazatel průměrné mzdy vzrostl o 11,6 % v podmínkách napjaté situace na trhu práce.

- CN: Caixin China Composite Services PMI v červnu 2023 klesl na 53,9 z 57,1 v předchozím měsíci. Údaje ukázaly, že aktivita v sektoru služeb rostla již šestý měsíc v řadě, ale v důsledku zpomalující poptávky to byl nejslabší měsíc od ledna. Nové zakázky zpomalily na šestiměsíční minimum na pozadí zpráv o stabilním růstu nových exportních zakázek, i když tempo růstu kleslo na nejpomalejší od ledna. Mezitím mzdy rostly již pátý měsíc v řadě, přičemž tvorba pracovních míst byla nejrychlejší za poslední tři měsíce. Na cenové frontě ceny vstupů stabilně rostly v důsledku zvyšujících se nákladů na zaměstnance a rostoucích cen surovin. Současně se výrobní náklady v podmínkách silné konkurence zvýšily jen mírně. A konečně, podnikatelská nálada se poprvé po pěti měsících zlepšila v naději na posílení ekonomiky a větší počet nových pracovních míst, které podpoří růst.

 

Pohled dopředu:

Dnes by si investoři měli dát pozor na následující důležité údaje:

- EUR: německé tovární objednávky m/m, maloobchodní tržby m/m, španělská aukce 10Y dluhopisů a francouzská aukce 10Y dluhopisů.

- GBP: PMI ve stavebnictví.

- USD: Probíhá: Challenger Job Cuts y/y, ADP Non-Farm Employment Change, Unemployment Claims, Trade Balance, projev člena FOMC Logana, Final Services PMI, ISM Services PMI, JOLTS Job Openings a Crude Oil Inventories

- JPY: Aukce 30letých dluhopisů.

- AUD: Obchodní bilance.

- CAD: Obchodní bilance.

 

Klíčové faktory akciového a dluhopisového trhu:

Klíčovými faktory na akciovém a dluhopisovém trhu jsou v současnosti:

- GE: Výnosy německých desetiletých státních dluhopisů vzrostly na 2,5 %, což je nejvyšší hodnota od 19. června, v důsledku očekávání trvalého a dlouhodobého růstu úrokových sazeb. Vzhledem k tomu, že inflace je stále vysoko nad 2% cílem Fedu a trh práce je silný, považovali američtí politici za vhodné zachovat jestřábí postoj, jak vyplývá ze zápisu z posledního zasedání Federálního výboru pro volný trh. Očekává se, že ECB bude v průběhu roku pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, přičemž depozitní sazba by měla do konce roku dosáhnout vrcholu na úrovni 4 %. Poslední ekonomické údaje však ukazují na zpomalení inflačních tlaků a hospodářského růstu v eurozóně. Tvůrce politiky ECB Joachim Nagel vyjádřil přesvědčení, že úrokové sazby by se měly dále zvyšovat, a zároveň varoval před vyhlášením nové éry vysokých úrokových sazeb, zatímco jeho kolega Ignazio Visco Visco navrhl, že ECB by mohla dosáhnout svého inflačního cíle spíše udržením úrokových sazeb po určitou dobu než jejich dalším zvyšováním.

- Velká Británie: Výnos desetiletých britských dluhopisů vzrostl na 4,5 %, což je nejvyšší hodnota od 28. září, v důsledku očekávání, že vyšší úrokové sazby budou přetrvávat delší dobu. Nedávno zveřejněný zápis ze zasedání Federálního výboru pro volný trh ukázal, že Fed se zavázal zůstat jestřábím v situaci napjatých trhů práce a inflace výrazně nad svým 2% cílem. Také Bank of England bude pravděpodobně pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb navzdory obavám z možné recese ve Velké Británii. Bank of England minulý měsíc překvapivě zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu ze 4,5 % na 5 %, neboť guvernér Andrew Bailey zdůraznil, že inflace se zdá být trvalejší, než se očekávalo. Finanční trhy nyní počítají s tím, že sazby v prosinci dosáhnou maximální úrovně 6,25 %.

- USA: Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů se držely nad hranicí 3,9 % a pohybovaly se poblíž své nejvyšší úrovně. od začátku března poté, co zápis z červnového zasedání Federálního výboru pro volný trh ukázal, že většina tvůrců měnové politiky se shodla na tom, že další zvyšování sazeb v roce 2023 je vhodné. Úředníci uznali, že inflace sice v poslední době zpomalila, ale zůstává vysoko nad dvouprocentním cílem Fedu, a zároveň zdůraznili přetrvávající napětí na trhu práce. Přesto obavy ze zpomalující ekonomiky vedly k očekávání, že na nadcházejícím zasedání centrální banky'dojde ke zvýšení sazeb o 25 bazických bodů a následně k pauze, což se odchyluje od údaje o dalším zvýšení o 50 bazických bodů navrženého v Souhrnu ekonomických projekcí FOMC'

.

- USA: Futures na americké akcie ve středu klesly, přičemž Dow ztratil více než 100 bodů, zatímco S&P 500 a Nasdaq klesly každý o téměř 0,4 %, když se investoři vrátili ze svátku Dne nezávislosti uprostřed přetrvávajících obav o zdraví globální ekonomiky . Ztráta dynamiky v eurozóně byla větší, než se původně očekávalo, a čínský PMI ve službách ukázal prudké zpomalení v sektoru služeb. Mezitím budou obchodníci sledovat zápis z jednání Federálního výboru pro volný trh, který má být zveřejněn později během dne, aby získali další informace o plánech Fedu, i když předseda Powell zdůrazňuje potřebu dalšího zvyšování sazeb v letošním roce. Dnes budou rovněž zveřejněny tovární objednávky, zatímco v pátek bude zveřejněna zpráva o zaměstnanosti. Co se týče společností, Netflix v předobchodní fázi vzrostl o 0,8 % poté, co banka Goldman Sachs zvýšila hodnocení akcií na neutrální z prodejní úrovně.

- JP: Výnosy desetiletých japonských státních dluhopisů vzrostly na přibližně 0,4 %, když slabší jen zvýšil očekávání, že centrální banka může upravit svou politiku řízení výnosové křivky, aby podpořila měnu. Japonský'nejvyšší diplomat pro měnu Masato Kaneda uvedl, že japonští představitelé jsou téměř denně v úzkém kontaktu s americkou ministryní financí Janet Yellenovou a dalšími zámořskými protějšky a diskutují s nimi o měně a širších finančních trzích. Japonský ministr financí Šunichi Suzuki toto prohlášení potvrdil, ale neuvedl žádné podrobnosti o diskusích a varoval před nadměrným prodejem jenu. Guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda mezitím nedávno uvedl, že k udržení 2% inflace a přiměřeného růstu mezd zbývá "ještě nějaká cesta". Bank of Japan na svém červnovém zasedání jednomyslně odhlasovala cílování krátkodobých úrokových sazeb na -0,1 % a výnosů desetiletých dluhopisů kolem 0 %, což je v souladu s očekáváním.

 

VEDLEJŠÍ SEKTORY TRHU:

Silná odvětví: Komunikační služby, veřejné služby, nemovitosti.

Slabé sektory: Materiály, Energetika, Průmysl, Informační technologie, Finance.

 

Hlavní hybatelé měnového a komoditního trhu: 

Klíčovými faktory na měnovém a komoditním trhu jsou v současné době:

- CAD: Kanadský dolar klesl vůči americkému dolaru nad 1,325 z devítiměsíčního maxima 1,315 dosaženého 22. června pod tlakem slabých cen hlavních kanadských vývozních artiklů, energií a kovů, a silnější zelené bankovky, protože investoři nadále hodnotí výhled měnové politiky Čínské centrální banky a Federálního rezervního systému. Nižší než očekávaná míra domácí inflace zmírnila očekávání, že Bank of Canada bude pokračovat v utahování své politiky. Celková inflace v květnu zpomalila na 3,4 %, což bylo v souladu s prognózou centrální banky, podle které by měl růst cen v létě zpomalit na 3 %, zatímco jádrové údaje zpomalily na 3,7 %, čímž překonaly očekávání a zmírnily obavy z lepivé inflace. Obavy z tvrdohlavé inflace přiměly centrální banku k tomu, aby v červnu překvapila trhy zvýšením své hlavní úrokové sazby o 25 bazických bodů a po březnové pauze obnovila cyklus zpřísňování sazeb.

- EUR: Euro se pohybovalo kolem 1,09 USD, když investoři hodnotili pravděpodobnost dlouhodobějšího zvýšení sazeb na základě údajů, které ukazují na pomalejší hospodářský růst a zmírnění inflačních tlaků v celé eurozóně. Nejnovější zpráva PMI ukázala, že ekonomika eurozóny se v červnu zastavila v důsledku prudkého propadu ve zpracovatelském průmyslu a pomalejšího růstu aktivity v sektoru služeb. Mezitím celková inflace klesla na 5,5 %, což je nejnižší úroveň od ledna 2022, zatímco ceny výrobců se v květnu snížily o 1,5 %, což je první měsíční pokles za více než dva roky. Jádrové ukazatele však nadále rostly a překračovaly 2% cíl ECB'. Německý politický činitel Nagel zopakoval své přesvědčení o potřebě dalšího zvyšování sazeb, zatímco italský politik Ignazio Visco navrhl, že ECB by mohla udělat více, kdyby sazby po určitou dobu ponechala, než aby je nadále zvyšovala. úrokovou sazbu, aby dosáhla svého inflačního cíle.

- NZD: Novozélandský dolar ve středu vzrostl na dvoutýdenní maximum 0,6195 USD a posílil již čtvrtou seanci v řadě poté, co Reserve Bank of Australia v úterý ponechala hotovostní sazbu. Mezitím se příští týden koná měnověpolitické zasedání novozélandské centrální banky (Reserve Bank of New Zealand), a to za rostoucího očekávání, že oficiální hotovostní sazba zůstane kvůli přetrvávající vysoké inflaci na zvýšené úrovni delší dobu. Od října 2021 centrální banka zvýšila výpůjční náklady o 525 bazických bodů na 14leté maximum 5,5 %. Podnikatelská důvěra v zemi se ve druhém čtvrtletí zlepšila, zatímco spotřebitelská nálada v červnu posílila na nejvyšší úroveň za posledních 17 měsíců. Co se týče údajů, nejnovější index cen nemovitostí Core Logic'se v červnu snížil o 1,2 % po poklesu o 0,7 % v květnu, když poptávka oslabila v důsledku vyšších úrokových sazeb. Mezitím se index amerického dolaru před zveřejněním posledního zápisu z politického zasedání Fedu, který má napovědět více o směřování amerických úrokových sazeb, jen málo změnil a pohyboval se kolem 103,1.

- GLD: Ceny zlata ve středu klesly pod 1 920 dolarů za unci a přiblížily se tak minimům, která nebyla zaznamenána od poloviny března, když investoři prostudovali nejnovější zápis ze zasedání FOMC, který ukázal, že téměř všichni představitelé Fedu očekávají, že bude zapotřebí dalšího zvýšení sazeb procent. Mezitím ostatní významné centrální banky, včetně ECB, BoE a Bank of Canada, budou pokračovat v dalším zpřísňování, zatímco Reserve Bank of Australia počátkem tohoto týdne ponechala úrokové sazby na úrovni 4,1 %. Na druhé straně se investoři stále více obávají o zdraví světové ekonomiky a rostou obavy, že další zpřísňování uvrhne ekonomiky do recese.

- URN: Ceny uranu se snížily pod 56 dolarů za libru a prodloužily svůj pokles na třetí týden poté, co v červnu dosáhly 14měsíčního maxima 57,75 dolaru, protože makroekonomické faktory udržovaly tlak na energetické komodity ve všech oblastech. Přesto zůstaly ceny o 14 % vyšší než na začátku roku v důsledku vyšší dlouhodobé poptávky a krátkodobých rizik v oblasti nabídky. Americké vládní výbory schválily dva návrhy zákona o zákazu dovozu ruského uranu, čímž se shodly s mnoha evropskými energetickými společnostmi, které se dobrovolně vyhnuly ruským dodávkám. Tento vývoj tlačí na dovoz od předního výrobce obohaceného jaderného paliva, který představuje téměř polovinu světových dodávek, a vytváří tlak na kapacity nedostatkových západních konvertorů a obohacovačů.

 

KARTA DNEŠNÍCH DNÍ

Ceny stříbra vzrostly nad 23 dolarů za unci a prodloužily tak své zotavení z tříměsíčního minima 22,2 dolaru z 22. června. Ceny stříbra si vedly lépe než ceny zlata, protože omezená nabídka a silná průmyslová poptávka převážily nad tlakem jestřábího výhledu Fedu. Změny předpisů v Mexiku ztíží těžařským gigantům získávání plateb za koncese na těžbu nerostných surovin. To by mohlo způsobit, že společnosti přestanou investovat do nových projektů, a poškodit tak největšího světového producenta'. Množství stříbra, které Peru vytěžilo za první čtyři měsíce roku 2023, bylo také o 7 % nižší než ve stejném období loňského roku. Podíl stříbra'jako průmyslové suroviny roste také kvůli rostoucí poptávce po solárních panelech, zejména v Číně. Zpráva The Silver Institute uvádí, že společnosti, které vyrábějí solární panely, spotřebují 14 % světových zásob stříbra.

 

Dlouhodobá obchodní strategie pro kanály: (Stříbro).Tčasový rámec (D1). TPrimární rezistence s potenciálem (cílová oblast) je kolem (23,385 & 24,665). Primární podpora s potenciálem  (oblast konsolidace) je kolem (24,665). Dalším nejpravděpodobnějším cenovým pohybem je tedy (růst/konsolidace) trend. (*viz všechny ostatní údaje v grafu).

 

Start trading in four simple steps

1. Register

Open your live trading account

2. Verify

Upload your documents to verify your account

3. Fund

Deposit funds directly into your account

4. Trade

Start trading and choose from 130+ instruments

Demo account

The Blue Suisse Trading Account with virtual funds in a risk-free environment

Demo account

Live account

The Blue Suisse Trading Account in our transparent live model environment

Open an Account
Risk Warning; CFDs are complex instruments and come with a high risk of losing money rapidly due to leverage. 58.58% of retail investor accounts lose money when trading CFDs with this provider. You should consider whether you understand how CFDs work and whether you can afford to take the high risk of losing your money.
x
Spotify Logo Apple Podcasts Logo Anchor Podcasts Logo