GLOBĀLO KAPITĀLA RIEČU APSKATS, ANALĪZE & amp; PROGNOZES:

Autors: Dr. Aleksandrs APOSTOLOVS (BAS Ekonomikas pētniecības institūta pētnieks)

Pirmdienas'Eiropas akciju slēgšana bija zemāka par izlīdzinājumu, Vācijas biržas DAX samazinājās par 0,2 % līdz 16 105, bet STOXX 600 - līdz 460 punktiem. Tas notika tāpēc, ka investori skatījās uz daudziem ekonomiskajiem datiem un ar aizturētu elpu gaidīja svarīgu datu publiskošanu šonedēļ, piemēram, ASV darba vietu ziņojumu. Jaunākie iepirkumu vadītāju indeksa dati liecināja, ka ražošanas lejupslīde euro zonā jūnijā saasinājās, un Vācijas rūpnīcu aktivitāte samazinājās visvairāk trīs gadu laikā. Arī ECB politikas veidotājs Joahims Nāgels (Joachim Nagel) sacīja, ka ECB vēl tāls ceļš ejams līdz procentu likmju paaugstināšanai un ka tuvākajos gados tai arī jāsamazina sava bilance. Tas liecina, ka politikas veidotāji turpinās būt stingri, lai gan recesijas risks ES pieaug. Uzņēmējdarbības jomā Itālijas apdrošināšanas regulators deva investoram Delfin atļauju palielināt savu līdzdalību Generali līdz vairāk nekā 10 %. Tas lika Generali akciju cenai pieaugt līdz augstākajam līmenim gada laikā. FTSE MIB pirmdien pieauga par 0,8 % un noslēdzās pie 28 450 punktiem, papildinot pagājušās nedēļas pieaugumu un sasniedzot augstāko punktu kopš 2008. gada. Tā rezultāti bija labāki nekā citiem Eiropas akciju indeksiem, jo Milānas finanšu sektors strauji pieauga. Pēc tam, kad Itālijas apdrošināšanas regulators deva Delfin atļauju iegādāties vairāk nekā 10% valsts lielākās apdrošināšanas sabiedrības, GE akcijas pieauga par 3,4%. Mediobanca, kas ir Delfin lielākais atsevišķais akcionārs, akcijas pieauga par 1,6 %. Savukārt Banco BPM akcijas pieauga par 1,9 % pēc tam, kad Moody's mainīja savu prognozi no stabilas uz pozitīvu. Runājot par ekonomiku, PMI dati liecināja, ka Itālijas ražošanas nozare saruka visvairāk kopš ekonomikas sabrukuma 2020. gada sākumā epidēmijas dēļ. Jūlija pirmajā tirdzniecības dienā CAC 40 indekss devās pretējā virzienā un noslēdzās 7387 līmenī, samazinoties par 0,2 %. Tas notika tāpēc, ka investori aplūkoja vairākus sliktus apstrādes rūpniecības datus no vairākām tautsaimniecībām, kas lika bažīties par pasaules ekonomikas'nākotni. Jūnijā ražošanas aktivitāte euro zonā samazinājās vairāk, nekā tika gaidīts. Vācijā ražošanas nozares pārskats varētu būt vislielāko satraukumu izraisošais. Francijā PMI pētījums liecināja, ka rūpnīcu aktivitāte samazinājās piekto mēnesi pēc kārtas, taču ne tik ļoti, kā sākotnēji tika uzskatīts. Uzņēmumu vidū sliktākos rezultātus uzrādīja Edenred (-3%), Schneider Electric (-2%), Hermès (-1,7%) un Dassault Systèmes (-1,1%). Savukārt Worldline (+3,6 %) un TotalEnergies (+1,8 %) guva vislielāko peļņu, jo starptautiskajos tirgos pieauga jēlnaftas cenas.

Baltijas jūras kravu biržas galvenais indekss, kas mēra, cik maksā preču pārvadāšana visā pasaulē, pirmdien samazinājās jau sesto dienu pēc kārtas, sarūkot par aptuveni 2,1 % līdz divu nedēļu zemākajam līmenim 1068 punktiem, jo bija vājš pieprasījums pēc visu veidu kuģiem. Kapsetizēto kuģu indekss, kas raksturo kuģus, kuri parasti pārvadā 150 000 tonnu kravas, piemēram, dzelzsrūdas un akmeņogļu kravas, kritās sesto sesiju pēc kārtas, samazinoties par 3,1 % līdz 1651 punktam. Panamax indekss, kas raksturo kuģus, kuri parasti pārvadā ogļu vai graudu kravas, kuru apjoms ir aptuveni 60 000 līdz 70 000 tonnu, kritās desmito dienu pēc kārtas, samazinoties par 1,6 % līdz 1 014 punktiem, kas ir zemākais līmenis kopš 22. februāra. Mazāku kuģu supramax indekss samazinājās par 2 punktiem līdz 747 punktiem

.

Pirmdien FTSE 100 atteicās no agrīnā pieauguma un dienu noslēdza pie 7530 punktiem, palielinot iepriekšējā nedēļā gūto pieaugumu. Tas notika tāpēc, ka tirgi joprojām mēģināja noskaidrot, kā ekonomika reaģēs uz Anglijas Bankas plānoto likmju paaugstināšanu. Visvairāk, par 8 %, kritās AstraZeneca, jo investori bija noraizējušies, ka tās jaunās zāles pret vēzi varētu nedarboties tik labi, kā cerēts. No otras puses, tādi kalnraktuvju uzņēmumi kā Anglo American un Glencore pieauga attiecīgi par 4,3 % un 3,3 %, pateicoties cerībām, ka Ķīna stimulēs savu ekonomiku.

.

Pirmdien ASV akciju tirdzniecība bija tuvu nullei, un Nasdaq tirdzniecības sākumā samazinājās. Tas notika tāpēc, ka ISM ražošanas PMI neatbilda gaidītajam un uzrādīja lielāko rūpnīcu aktivitātes kritumu gandrīz trīs gadu laikā. Uzņēmējdarbības jomā Apple akcijas samazinājās par gandrīz 1 % pēc tam, kad tika ziņots, ka uzņēmumam bija jāsamazina jauktās realitātes austiņu Vision Pro ražošanas prognozes. No otras puses, Tesla akcijas pieauga par gandrīz 6 %, jo uzņēmums pārspēja piegādes un ražošanas apjoma prognozes otrajā ceturksnī. Tas notika tāpēc, ka uzņēmums palielināja ražošanu un piešķīra atlaides, lai palielinātu pārdošanas apjomus. Nasdaq Composite indekss gada pirmajā pusgadā pieauga par 31,7 %. Pieaugums artificiālās ar izlūkošanu saistītās akcijas un likmes, ka Federālo rezervju sistēma jau ir paaugstinājusi procentu likmes, bija galvenie šā gada pirmā pusgada guvumi, kas bija lielākie 40 gadu laikā. Tajā pašā laikā S&P 500 pieauga par 15.9% un Dow pieauga par 3.8%. Ceturtā jūlija svētku dēļ Wall Street šodien un rīt agri tiks slēgta.

.

Jūlija sākumā MOEX Krievijas indekss, kura pamatā ir rublis, bija nemainīgs un saglabājās ap 2790. Tas bija tāpēc, ka saglabājās iekšzemes politiskās bažas un jēlnaftas cenas samazinājās. Turklāt rublis joprojām atrodas tuvu zemākajam punktam, kas ir bijis vairāk nekā 15 mēnešus. Tas varētu pasliktināt inflāciju un piespiest politikas veidotājus jūlijā un vēlāk šogad vēl vairāk paaugstināt likmes. Pēc pagājušajā nedēļā notikušās Vāgnera grupas sacelšanās cilvēki sāka aizdomāties, cik liela vara patiesībā ir prezidentam Vladimiram Putinam. Runājot par ekonomiskajiem datiem, jaunākais PMI apsekojums liecināja, ka Krievijas apstrādes rūpniecība ir palēninājusies

.

Pirmajā 2023. gada otrās puses tirdzniecības dienā Honkongas Hang Seng pieauga par 390,16 punktiem jeb 2,06 %, sasniedzot 19 306,59 punktus. Tas izbeidza divu dienu zaudējumus un atspoguļoja spēcīgo piektdienas sesiju Volstrītā, kad ASV inflācija samazinājās. Pieauga cerības, ka FED būs mazāk agresīvs. Tikmēr privāto aptauju dati liecināja, ka Ķīnas ražošanas sektors jūnijā pieauga vairāk, nekā gaidīts. Tas atšķīrās no pagājušās nedēļas oficiālajiem datiem, kas liecināja, ka šis sektors samazinājās jau trešo mēnesi pēc kārtas. Tiek ziņots, ka ASV finanšu ministre Dženeta Jellena (Janet Yellen) šonedēļ dosies uz Pekinu, lai tiktos ar Ķīnas augstākajām amatpersonām. Tā ir vēl viena zīme, ka spriedze starp ASV un Ķīnu mazinās. Vislabāk veicās tehnoloģiju, patēriņa preču un nekustamā īpašuma akcijām. BYD akcijas pieauga par 4,5 % pēc tam, kad uzņēmums jūnijā paziņoja, ka tas pārdevis 700 244 jaunas enerģijas transportlīdzekļus, kas ir visvairāk, cik jebkad pārdots ceturkšņa laikā. Li Auto (8,5 %), Sands China (4,5 %), Yinhe Ente. (4,0 %), Meituan (3,4 %), Tektronix Industries (2,5 %) un Xiaomi Corporation (2,4 %) ir daži no citiem lielākajiem ieguvējiem.

Šanhajas Composite pieauga par 0,9 % līdz aptuveni 3230, bet Shenzhen Composite - par 0,7 % līdz 11105. Šī bija otrā diena pēc kārtas, kad abi šie indeksi pieauga, jo investori apstrādāja pazīmes, kas liecināja, ka Ķīnas ražošanas aktivitāte palēninājās vairāk, nekā gaidīts. Caixin Jūnijā Ķīnas vispārējais apstrādes rūpniecības iepirkumu vadītāju indekss sasniedza 50,5, kas bija zemāks nekā 50,9 maijā, bet augstāks nekā gaidītais, proti, 50,2 punkti. Piektdien kontinentālās daļas akcijas sekoja Volstrītas spēcīgajam pieaugumam. Tas notika tāpēc, ka ASV inflācija maijā bija zemāka, nekā gaidīts, kas liecina, ka Federālo rezervju sistēmas agresīvā monetārās politikas stingrināšanas politika darbojas, kā gaidīts. Labi veicās tādiem smagsvariem kā Luxshare Precision (pieaugums par 5,4 %), Sungrow Power (pieaugums par 5 %), Greatoo Intelligent (pieaugums par 9,2 %), Seres Group (pieaugums par 7,8 %) un Chongqing Changan (pieaugums par 4,3 %).

Nikkei 225 pieauga par 1,5 % un noslēdzās virs 33 600, bet Topix pieauga par 1,1 % un noslēdzās 2318. punktā. Topix sasniedza 33 gadu maksimumu, jo turpināja augt tehnoloģiju akciju vērtība. Piektdien Japānas akcijas sekoja Volstrītas piemēram un pieauga. Tas notika tāpēc, ka ASV inflācija maijā bija zemāka, nekā gaidīts, un tas liecina, ka Federālo rezervju sistēmas agresīvā stingrināšanas politika darbojas, kā plānots. Investori arī pievērsa uzmanību datiem, kas liecināja, ka otrajā ceturksnī uzņēmēju noskaņojums Japānā uzlabojies, bet jūnijā ražošanas aktivitāte samazinājusies. Advantest pieauga par 4%, Tokyo Electron - par 3,7%, Socionext - par 7,1%, Lasertec - par 4% un Renesas Electronics - par 2,2%. Citas lielas indeksa akcijas, piemēram, Mitsubishi Corporation (2,1%), Sony Group (2,9%) un Daikin Industries (5,8%), arī pieauga.

Jaungzēlandes akciju biržas gada otrā pusgada pirmajā sesijā saglabājās nemainīgā līmenī - 11 916,87 eiro. Dienas sākumā tās bija samazinājušās, taču pieaugums uzņēmējdarbības pakalpojumu, rūpniecības un veselības aprūpes nozarēs kompensēja zaudējumus enerģijas minerālu, finanšu un transporta nozarē. Piektdien tirgi centās sekot Volstrītas pozitīvajai tendencei pēc tam, kad FED iecienītais inflācijas rādītājs - ASV personiskā patēriņa izdevumu indekss - maijā pieauga tikai par 3.8%, kas ir mazākais pieaugums vairāk nekā divu gadu laikā. Bija arī pazīmes, kas liecināja par ASV un Ķīnas attiecību uzlabošanos, piemēram, ziņa, ka ceturtdien finanšu ministre Dženeta Jellena (Janet Yellen) dosies uz Ķīnu, lai tiktos ar dažām valdības amatpersonām. Tikmēr Caixin ražošanas PMI dati liecināja, ka rūpnīcu aktivitāte Ķīnā pagājušajā mēnesī palēninājās mazāk, nekā gaidīts, radot cerības, ka Pekina drīzumā varētu ieviest vairāk atbalsta pasākumu, lai palīdzētu ekonomikai. Būvatļaujas Jaunzēlandēnd maijā samazinājās par 2,2 %, kas ir jau otrais samazinājuma mēnesis pēc kārtas, tādējādi gada rādītājs samazinājās par 18 %, kā liecina vietējie dati.

Austrālijas biržas S&P/ASX 200 vērtība pirmdien pieauga par 0,1 % līdz aptuveni 7210 punktiem, palielinot iepriekšējā sesijā gūto peļņu, un to noteica kalnrūpniecības un enerģētikas akciju pieaugums. Austrālijas akcijas sekoja arī piektdien gūtajam Wall Street pieaugumam, jo ASV inflācija maijā bija zemāka, nekā gaidīts, liecinot, ka Federālo rezervju sistēmas (FRS) agresīvās stingrās politikas rezultāti ir gaidītie. Tikmēr investori vērtēs virkni iekšzemes tautsaimniecības ziņojumu, t.sk. mēneša inflācijas rādītājus un datus par mājokļu kredītiem. Ieguves rūpniecības un enerģētikas nozarēs lielākos guvumus guva BHP Billiton (0.4%), Rio Tinto (0.7%), Fortescue Metals (0.3%), Pilbara Mining (3.4%), Allkem (2.4%), New York Crest Mining Company (2.2%), Woodside Energy Company (0.4%) un Whitehaven Coal Company (1.9%). Citas indeksa smagsvari arī pieauga, tostarp ANZ Banking Group (0,3%), Westpac Banking Corp. (0,3%) un Brambles Corporation (0,6%).

Brazīlija 2023. gada jūnijā ziņoja par tirdzniecības pārpalikumu 10,6 miljardu ASV dolāru apmērā, strauji palielinoties salīdzinājumā ar 8,8 miljardiem ASV dolāru attiecīgajā periodā pirms gada un saglabājoties tuvu rekordlielam pārpalikumam 11,1 miljarda ASV dolāru apmērā maijā. Salīdzinājumā ar 2022. gada jūniju eksports samazinājās par 8,1 % līdz 30,1 miljardam ASV dolāru, jo zemākas enerģijas cenas ietekmēja ieguves rūpniecības pārdošanas apjomu kritumu par 19 % līdz 6 miljardiem ASV dolāru. Arī transformācijas rūpniecības nozares saruka par 10% līdz 15,7 miljardiem ASV dolāru. No otras puses, spēcīgā raža veicināja lauksaimniecības produktu pārdošanas apjoma lēcienu par 5,3 % līdz 8,1 miljardam ASV dolāru. Tikmēr imports saruka par 18,2 % līdz 19,5 mljrd. dolāru, samazinoties pārveidojošās rūpniecības (-14,1 % līdz 17,8 mljrd. dolāru), ieguves rūpniecības (-48 % līdz 1,2 mljrd. dolāru) un lauksaimniecības preču (-45 % līdz 0,3 mljrd. dolāru) iepirkumiem.

 

PĒTĪJOT PĒDĒJOS EKONOMIKAS DATUS:

Pārskatot jaunākās ekonomikas ziņas, vissvarīgākie dati ir:

- ASV: 2023. gada maijā ASV būvniecības izdevumi, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, pieauga par 0,9 %, sasniedzot sezonāli izlīdzināto gada pieauguma tempu 1 925,6 miljardu ASV dolāru apmērā, pēc 0,4 % lejupvērstas korekcijas aprīlī un nedaudz pārsniedzot tirgus prognozi 0,6 % apmērā. Tas bija lielākais būvniecības izdevumu pieaugums četru mēnešu laikā. Privāto izdevumu kāpumu galvenokārt noteica mājokļu sektors (2.2%), vienģimenes projektu izdevumiem pieaugot par 1.7%, bet daudzdzīvokļu mājokļu projektu izdevumiem samazinoties par 0.1%. Nedzīvojamo ēku sektors saruka par 0.3%, īpaši reliģiskais sektors (-6.7%), veselības aprūpe (-2.1%) un uzņēmējdarbība (-1.8%). Savukārt valsts izdevumi pieauga par 0.1%, ko kavēja vājais pieaugums nedzīvojamo ēku sektorā (0.1%). Būvniecības izdevumi maijā pieauga par 2.4% gadā.

- ASV: 2023. gada jūnijā ASV ISM PMI ražošanas nozarē samazinājās līdz 46 punktiem no 46,9 punktiem maijā, kas bija zemāks par prognozētajiem 47 punktiem. Dati liecināja, ka kopš 2020. gada maija apstrādes rūpniecība sarukusi straujāk, samazinoties uzņēmumu vadības izlaides apjomam, jo saglabājas vājums un samazinās optimisms attiecībā uz 2023. gada otro pusgadu. ISM priekšsēdētājs Timotijs Fiore (Timothy Fiore) teica: "Pieprasījums joprojām ir vājš, ražošana palēninās darba trūkuma dēļ, un piegādātāji ir spējīgi. Ir pazīmes, kas liecina, ka tuvākajā laikā tiks atlaisti vēl vairāk darbinieku. " Jūnijā jauno pasūtījumu (45,6 pret 42,6), ražošanas (46,7 pret 51,1), nodarbinātības (48,1 pret 51,4), krājumu (44 pret 45,8) un neizpildīto pasūtījumu (387 pret 37,5) rādītāji samazinājās līdz 45,7, kas liecina, ka atkal uzlabojās ražošanas sagatavošanas laiks. No otras puses, klientu krājumu indekss samazinājās "pārāk zemā" līmenī (46,2 pret 51,4), kas pozitīvi ietekmē turpmāko ražošanu

.

- ASV: S&P Global ASV apstrādes rūpniecības iepirkumu vadītāju indekss jūnijā apstiprinājās sešu mēnešu zemākajā līmenī (46,3), 2023. gada jūnijā, norādot, ka apstrādes rūpniecības nozares veselība ir pasliktinājusies otro mēnesi pēc kārtas, jo inflācijas spiediena un augošo procentu likmju izraisītā pieprasījuma un pieaugošo procentu likmju ietekmē, ražošanas apjoms atkal samazinājās, strauji sarūkot jaunajiem pasūtījumiem. Lai gan neizpildīto darba vietu skaits strauji samazinājās, ražotāji joprojām vēlas aizstāt brīvprātīgos darbiniekus un aizpildīt ilgtermiņa vakances, kas nozīmē turpmāku nodarbinātības kāpumu. Jaunu pasūtījumu trūkuma dēļ uzņēmumi turpināja cīnīties par krājumu cenu samazināšanos, un izejvielu iepirkumi būtiski samazinājās. Runājot par cenām, izmaksu slogs samazinājās visstraujāk vairāk nekā trīs gadu laikā. Tikmēr izlaides izmaksas mēneša laikā maz mainījās vāja pieprasījuma apstākļos, uzņēmumiem cenšoties piesaistīt jaunus pārdošanas apjomus. Visbeidzot, uzņēmumu gaidas ir zemākās šogad līdz šim.

- Apvienotā Karaliste: Jūnijam 2023, S&P Global/CIPS Apvienotās Karalistes ražošanas PMI tika pārskatīts līdz 46,5, virs sākotnējās aplēses 46,2, bet joprojām zem maija 47,1. Jaunākais PMI bija vājākais sešu mēnešu laikā, norādot uz pēdējiem 11 mēnešiem pēc kārtas, kad bija vērojama lejupslīde. Lai gan ražošana samazinājās ceturto mēnesi pēc kārtas, sarukuma temps bija lēnāks. Jaunie pasūtījumi samazinājās visvairāk kopš janvāra, un nodarbinātība samazinājās devīto mēnesi pēc kārtas, kas ir lielākais kritums kopš marta. Cenu politikas jomā izejvielu izmaksas piedzīvoja lielāko kritumu kopš 2016. gada februāra, ko noteica vājāks pieprasījums pēc izejvielām, zemākas degvielas izmaksas, zemākas izejvielu cenas un labākas piegādes ķēdes. Savukārt vidējās izlaides cenas samazinājās pirmo reizi kopš 2016. gada aprīļa. Visbeidzot, uzņēmēju konfidences rādītāji samazinājās līdz sešu mēnešu minimumam.

.

- ES: 2023. gada jūnijā HCOB eiro zonas apstrādes rūpniecības PMI tika pārskatīts un samazināts līdz 43,4 punktiem salīdzinājumā ar sākotnējo aplēsi (43,6 punkti), norādot uz nozares stāvokļa pasliktināšanos kopš 2020. gada maija. Ražošanas apjoms piedzīvoja straujāko sarukumu kopš oktobra, un jauno pasūtījumu kopējais apjoms samazinājās visstraujāk astoņu mēnešu laikā. Turklāt pirmo reizi kopš 2021. gada janvāra samazinājās rūpnīcu darbinieku skaits, un strauji saruka ražošanas resursu iepirkumi, kas bija viens no straujākajiem kritumiem 26 gadu laikā, kopš tiek vākti dati. Cenu jomā izejvielu izmaksas saruka visvairāk kopš 2009. gada jūlija, savukārt ražošanas izmaksas samazinājās visstraujāk trīs gadu laikā. Visbeidzot, uzņēmēju konfidences rādītājs samazinājās līdz septiņu mēnešu minimumam.

.

- IT: HBOC Itālijas ražošanas PMI 2023. gada jūnijā samazinājās līdz 43,8 punktiem no 45,9 punktiem iepriekšējā mēnesī, kas bija zemāks par tirgus prognozētajiem 45,3 punktiem. Tā bija lielākā darbības apstākļu pasliktināšanās kopš 2020. gada aprīļa, ko noteica straujš jauno pasūtījumu un produkcijas izlaides samazinājums, produkcijas izlaides apjomam sarūkot visvairāk trīs gadu laikā un pārdošanas apjomam samazinoties līdz astoņu mēnešu minimumam. Pirkšanas aktivitāte pēc tam saruka līdz zemākajam līmenim kopš 2020. gada. Pozitīvi vērtējams tas, ka uzņēmumi turpināja palielināt nodarbinātību, lai gan lēnā tempā. Cenu jomā ražošanas izmaksas piedzīvoja lielāko kritumu kopš 2009. gada, bet izlaides izmaksas turpināja samazināties. Visbeidzot, uzņēmumi saglabāja pozitīvas perspektīvas, tomēr optimisms samazinājās līdz zemākajam līmenim sešu mēnešu laikā.

.

- GE: Vācijas'HCOB ražošanas PMI 2023. gada jūnijā tika pārskatīts lejup līdz 40,6 punktiem salīdzinājumā ar sākotnējo aplēsi 41,0 punktiem, kas liecina, ka nozares stāvoklis pasliktinājies visstraujākajā tempā kopš COVID-19 pandēmijas sākuma. Izlaides apjoma sarukums bija straujākais astoņu mēnešu laikā, un jauno pasūtījumu apjoms samazinājās visstraujāk kopš oktobra, ko daļēji noteica klientu vilcināšanās un krājumu samazināšanās. Turklāt darba vietu radīšana bija zemākā kopš 2021. gada marta. Cenu jomā izejvielu izmaksas samazinājās visvairāk kopš 2009. gada jūlija, un produkcijas izlaides cenas pirmo reizi kopš 2020. gada septembra saruka, atspoguļojot pieaugošo konkurences spiedienu. Visbeidzot, gaidas par ražošanas perspektīvām nākamajam gadam sasniedza zemāko līmeni kopš novembra, ņemot vērā bažas par noturīgu inflāciju, stingrākiem finanšu nosacījumiem, klientu nenoteiktību un ģeopolitisko spriedzi.

.

- FR: S&P globālais Francijas ražošanas PMI 2023. gada jūnijā tika nedaudz paaugstināts līdz 46 punktiem, salīdzinot ar sākotnējo aplēsi 45,5 punktiem un maija 45,7 punktiem. Tomēr tas iezīmēja piekto mēnesi pēc kārtas, kad Francijas rūpnīcu aktivitāte samazinājās, galvenokārt jaunu pasūtījumu strauja krituma dēļ, ņemot vērā vājumu galvenajos klientu tirgos, piemēram, būvniecībā. Jūnija apsekojuma dati arī norādīja uz vēl vienu ievērojamu jauno ārvalstu pasūtījumu kritumu. Ražotāji reaģēja, samazinot ražošanu, izejvielu iepirkumus un nodarbinātību. Cenu jomā izejvielu izmaksas samazinājās otro mēnesi pēc kārtas. Vienlaikus zemākas izmaksas tika novirzītas uz klientiem, kā rezultātā pirmo reizi trīs gadu laikā tika samazināti izlaides tarifi. Raugoties nākotnē, uzņēmēju noskaņojums pirmo reizi kopš marta kļuva negatīvs, un ražošanas apjoma gaidas sasniedza septiņu mēnešu zemāko līmeni.

- FR: No 2023. gada janvāra līdz maijam Francijas valdības budžeta deficīts palielinājās no 82,3 miljardiem eiro iepriekšējā gada tajā pašā periodā līdz 107,2 miljardiem eiro. Valdības ieņēmumi samazinājās par 5% līdz 128,8 miljardiem eiro, bet izdevumi pieauga par 9,1% līdz 216,5 miljardiem eiro. Turklāt Valsts kases īpašais konts, kurā tiek reģistrēts mērķtiecīgu ieņēmumu un izdevumu, piemēram, pašvaldību ieņēmumu, ieplūdes un izplūdes saldo, samazinājās par 19,5 miljardiem eiro salīdzinājumā ar 19,4 miljardiem eiro tajā pašā periodā iepriekšējā gadā.

- SW: Swedbank Manufacturing Purchasing Managers' indekss 2023. gada jūnijā pieauga līdz 44,8 punktiem salīdzinājumā ar 40,7 punktiem iepriekšējā mēnesī, tomēr joprojām bija ievērojami zemāks par indeksa vēsturisko vidējo līmeni (54,5 punkti). PMI kāpumu veicināja impr.pasūtījumu (no 41,4 līdz 33,2 maijā), piegādes termiņu (no 41,9 līdz 32,2) un ražošanas (no 45,2 līdz 43). Tikmēr negatīva ietekme bija arī uz krājumiem (48,6 pret 45,1). Arī ražošanas plāni nākamajiem sešiem mēnešiem pieauga līdz 49,8 (salīdzinājumā ar 48,1), lai gan tie otro mēnesi pēc kārtas palika ārpus izaugsmes zonas. Izejvielu un izejvielu piegādātāju cenu indekss pieauga līdz 40.8 (salīdzinājumā ar 37.4), norādot, ka cenu spiediens piegādātāju līmenī turpināja mazināties.

- ĀS: Austrālijas Rezervju bankas (Reserve Bank of Australia) preču cenu indekss 2023. gada jūnijā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu samazinājās par 21.5%, kas bija tikpat, cik maijā pārskatītais rādītājs. Indekss saglabāja tendenci uz lielāko kritumu kopš 2016. gada februāra, jo kritās koksa ogļu, termālo ogļu, dzelzsrūdas un sašķidrinātās dabasgāzes cenas. Austrālijas dolāru izteiksmē indekss samazinājās par 18,1%. SDR izteiksmē izejvielu cenas mēneša izteiksmē pieauga par 0.2% pēc krituma par 6.0% maijā, pieaugot nelauksaimniecisko preču apakšindeksam, bet samazinoties lauku un parasto metālu apakšindeksiem.

- AU: 2023. gada maijā, ņemot vērā sezonāli izlīdzinātus datus, Austrālijas privāto mājokļu apstiprinājumu skaits, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, palielinājās par 0,9 % līdz 8 115 vienībām, pārtraucot divus mēnešus pēc kārtas negatīvus datus. Tas ir jau otrais privāto mājokļu atļauju skaita pieaugums šogad līdz šim, un liels pieaugums bija vērojams Viktorijā (7,3 %) un Dienvidaustrālijā (-3,4 %), Kvīnslendā (-1,8 %), Dienvidaustrālijā (-7,2 %) un Rietumaustrālijā (-4,5 %).

- AU: Jaunu mājokļu aizdevumu vērtība Austrālijas īpašnieku apdzīvotiem mājokļiem 2023. gada maijā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, pieauga par 4 % līdz 16,37 miljardiem Austrālijas dolāru, novēršot 3,8 % kritumu aprīlī. Mājokļu celtniecība pieauga par 4,1%, jaunu mājokļu iegāde - par 4,7%, bet esošo mājokļu iegāde - par 4,2%. No ģeogrāfiskā viedokļa Jaunā Dienvidvelsa (9,9%), Viktorija (5,1%), Rietumaustrālija (4,4%), Kvīnslenda (1,9%), Tasmānija (9,6%) un Dienvidaustrālija Jaunu aizdevumu saistības pieauga štatos (0,8%), Ziemeļteritorijā (7,2%) un Austrālijas galvaspilsētas teritorijā (0,3%).

- AU: Darba sludinājumu skaits Austrālijā 2023. gada jūnijā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, samazinājās par 2,5 %, bet mēnesi iepriekš nemainīgais rādītājs pēc trīs mēnešu krituma tika pārskatīts uz leju. Gada izteiksmē darba sludinājumu skaits samazinājās par 10%, bet joprojām bija par 47,5% augstāks nekā pirms pandēmijas. "Darba tirgus saspīlētībai būs nepieciešams laiks, lai mazinātos," teica ANZ ekonomiste Madeline Dunk. " Tomēr pārmaiņu virziens ir skaidrs, un mēs sagaidām, ka darba sludinājumu korekcijas turpināsies sakārtotā veidā."

- AU: Sākotnējie dati liecina, ka kopējais 2023. gada maijā Austrālijā apstiprināto mājokļu skaits 2023. gada maijā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, palielinājās par 20,6 %, sasniedzot sezonāli koriģēto 15 032 vienību skaitu, strauji atkopjoties pēc aprīlī lejupvērsti pārskatītā 6,8 % krituma. Privātā sektora mājokļu skaits maijā pieauga par 0,9 % līdz 8 115, bet privātā sektora mājokļu skaits, izņemot mājokļus, palielinājās par 59,4 % līdz 6 722. No ģeogrāfiskā viedokļa kopējais mājokļu apstiprinājumu skaits strauji pieauga Nacionālajā Dienvidzviedrijas pavalstī (52,9 %), Tasmānijā (41,1 %) un Viktorijā (15,0 %), savukārt Kvīnslendā (0,9 %) bija vērojams pieaugums. Turpretī Dienvidaustrālijā (-4,8 %) un Rietumaustrālijā (-11,1 %) kopējais mājokļu skaits samazinājās. Pēc 18,7 % samazinājuma aprīlī būvju apstiprinājumu skaits gada laikā līdz maijam samazinājās par 9,8 %

.

- RU: S&P globālais Krievijas apstrādes rūpniecības iepirkumu menedžeru indekss 2023. gada jūnijā samazinājās līdz 52,6 punktiem no trīs mēnešu augstākajiem 53,5 punktiem maijā pēc ražošanas apjoma un jauno pasūtījumu apjoma samazināšanās. Jaunākie dati liecina, ka, palielinoties jaunu pasūtījumu pieplūdumam un iegūstot jaunus klientus, rūpnīcu aktivitāte pieauga 14. mēnesi pēc kārtas un 11. mēnesi pēc kārtas palielinājās izlaide. Jaunu pasūtījumu pieaugumu veicināja turpmāka iekšzemes un ārvalstu pieprasījuma uzlabošanās. Arī darba samaksas rādītāji pieauga līdz vājākajam līmenim kopš novembra, maijā sasniedzot 22-1/2 gada augstāko līmeni, un neizpildīto darba vietu skaits turpināja samazināties. Arī iepirkumu līmenis bija lielākais kāpums kopš 2008. gada februāra. Cenu jomā izejvielu izmaksu inflācija pieauga otrajā straujākajā tempā kopš 2022. gada aprīļa, jo pastiprinājušies piegādātāju kavējumi paaugstināja cenas. Savukārt pārdošanas cenas pieauga visstraujāk vairāk nekā gada laikā. Visbeidzot, uzņēmēju uzticēšanās saglabājas pozitīva, cerot uz lielāku klientu pieprasījumu un paplašināšanos jaunos eksporta tirgos.

- TW: S&P Global Taiwan Manufacturing Purchasing Managers' indekss 2023. gada jūnijā pieauga līdz 44,8 punktiem no 44,3 punktiem maijā, taču norādīja uz uzņēmējdarbības apstākļu pastāvīgu pasliktināšanos un iezīmēja 11. mēnesi pēc kārtas, kad nozares stāvoklis pasliktinājās. Ražošanas apjoms strauji samazinājās, jo jaunu uzņēmumu ieplūde turpināja sarukt. Uzņēmumi reaģēja uz vājāku pieprasījumu, samazinot iepirkumu aktivitāti un krājumus, savukārt nodarbinātība visā nozarē samazinājās straujāk.Tajā pašā laikā vājāks pieprasījums pēc izejvielām un labāks piedāvājums radīja papildu spiedienu uz iepirkuma izmaksu samazināšanos. Mazāks jauno pasūtījumu pieplūdums arī ļāva uzņēmumam jūnijā slēgt visus neizpildītos darījumus. Raugoties nākotnē, Taivānas ražotāji jūnijā atkal bija pesimistiski noskaņoti attiecībā uz ražošanas perspektīvām 12 mēnešu periodam, ņemot vērā vājos pasaules tautsaimniecības apstākļus un nepārtrauktu pārdošanas apjomu samazināšanos.

- JP: 2023. gada jūnijā ANZ Japānas ražošanas iepirkumu menedžeru indekss bija 49,8, neskaitot provizoriskās aplēses, un maijā tas bija 50,6, kas ir augstākā vērtība septiņu mēnešu laikā. Tas bija jau piektais rūpnīcu aktivitātes sarukums šogad, jo samazinājās gan produkcijas izlaide, gan jaunie pasūtījumi, turklāt jauno eksporta pasūtījumu kritums bija straujākais kopš februāra. Reaģējot uz vājajiem darbības apstākļiem, vienpadsmito mēnesi pēc kārtas samazinājās pirktspēja, kas ir visvājākais rādītājs šogad. Darbvietu skaita pieaugums šogad bijis otrs straujākais. Vienlaikus uzlabojusies piegādātāju darbība, jo piegādātāju piegādes termiņi saīsinājušies visvairāk kopš 2016. gada marta. Runājot par cenām, izejvielu izmaksu inflācija samazinājās līdz vislēnākajam tempam kopš 2021. gada februāra, savukārt ražošanas izmaksu inflācija saruka līdz vājākajam tempam 21 mēneša laikā. Visbeidzot, līdz ar ekonomikas atveseļošanos uzņēmēju noskaņojums nostiprinājās līdz spēcīgākajam rādītājam kopš 2021. gada oktobra.

- BR: Brazīlijas valdības 10 gadu obligāciju ienesīgums jūlijā samazinājās līdz aptuveni 10,67%, kas ir zemākais līmenis kopš 2021. gada decembra, ņemot vērā gaidas par dziļāku monetārās politikas mīkstināšanu. Jaunākā "Focus" aptauja liecināja, ka Brazīlijas privātie ekonomisti pārskatīja savas prognozes par Selicas likmi un uzlaboja inflācijas perspektīvas līdz 2026. gadam pēc valdības lēmuma saglabāt valsts'inflācijas mērķi 3% līmenī. Gaidāms, ka nākamajā centrālās bankas sanāksmē augusta sākumā Selic likme tiks samazināta līdz 2023. gada beigām līdz 12% (salīdzinājumā ar iepriekšējām aplēsēm 12.25%) un ka mīkstināšanas cikls turpināsies līdz nākamā gada 1. pusgada beigām, procentu likmei sasniedzot aptuveni 9%.Brazīlijas gada inflācija jūnija sākumā turpināja palēnināties līdz gandrīz trīs gadu zemākajam līmenim 3.4%, nedaudz pārsniedzot tirgus aplēses 3.36% apmērā,

 

IESPĒJAMĀK:

Šodien investoriem vajadzētu pievērst uzmanību šādiem svarīgiem datiem:

- EUR: Vācijas tirdzniecības bilance un Spānijas bezdarba izmaiņas.

- GBP: 30 gadu obligāciju izsole.

- NZD: NZIER uzņēmējdarbības uzticēšanās un GDT cenu indekss.

- USD: Bankas brīvdiena.

- JPY: Monetārā bāze y/y un 10 gadu obligāciju izsole.

- AUD: naudas likme un RBA paziņojums par likmēm.

- CAD: Rūpniecības PMI.

 

KEIŅU KAPITĀLA & amp; OBLIGĀCIJU TIRGUS VADOŠIE RAKTIECĪBA:

Akciju un obligāciju tirgus galvenie faktori pašlaik ir:

- ASV: ASV 10 gadu obligāciju ienesīgums pirmajā tirdzniecības dienā samazināja agrīno pieaugumu līdz aptuveni 3,8%, ņemot vērā bažas par ekonomikas stāvokli pēc tam, kad ISM ražošanas PMI rādītājs liecina, ka rūpnīcu aktivitāte samazinājās visvairāk gandrīz trīs gadu laikā. Šonedēļ gaidāms arī nodarbinātības ziņojums, JOLTS un ISM pakalpojumu PMI. Tikmēr trešdien gaidāmās Federālās atklātā tirgus komitejas jaunākās sanāksmes protokols tiks rūpīgi sekots, lai iegūtu papildu norādes par FED turpmāko rīcību, jo priekšsēdētājs Džeroms Pauels (Jerome Powell) pagājušajā nedēļā uzsvēra, ka procentu likmes šogad turpinās palielināties. Tirgotāji pašlaik gandrīz 87% apmērā vērtē iespēju, ka nākamajā mēnesī FED paaugstinās FED fondu procentu likmi par 25 bāzes punktiem, bet iespēja, ka septembrī gaidāms vēl viens 25 procentu punktu pieaugums, samazinājās no 21% pirms ISM publicēšanas līdz 18%. Iepriekš pirmdien starpība starp 2 gadu un 10 gadu peļņas likmēm sasniedza -109,5 bāzes punktus, kas ir vislielākā kopš 1981. gada. Tirgi pirmdien un otrdien būs slēgti Neatkarības dienas svētku dēļ

.

- IT: Itālijas 10 gadu BTP ienesīgums atkal pieauga virs 4%, jo investori izsvēra procentu likmju paaugstināšanas perspektīvu līdztekus pazīmēm par Eiropas ekonomikas pasliktināšanos un inflācijas samazināšanos. Jaunākais PMI apsekojums liecināja, ka Itālijas apstrādes rūpniecība piedzīvoja vislielāko sarukumu vairāk nekā trīs gadu laikā, un ražošanas izmaksas samazinājās visvairāk kopš 2009. gada. Pagājušās nedēļas patēriņa cenu indeksa dati liecināja, ka inflācija Itālijā pieauga līdz 0,5 %.lācijas līmenis jūnijā samazinājās vairāk, nekā gaidīts, līdz zemākajam līmenim kopš 2022. gada aprīļa. Tomēr investori sagaida, ka ECB turpinās paaugstināt likmes, lai cīnītos ar augsto inflāciju, un paredzams, ka līdz gada beigām galvenā noguldījumu likme sasniegs maksimālo līmeni - 4%.

- Apvienotā Karaliste: Apvienotās Karalistes 10 gadu zeltu ienesīgums pieauga virs 4,4 %, kas ir augstākais līmenis kopš 19. jūnija, pieaugot bažām par ilgstošu inflāciju un iespēju, ka Anglijas Banka noteiks augstākas procentu likmes. Anglijas Bankas izlēmīgā stingrāka politika ir arī radījusi bažas par iespējamu recesiju Apvienotajā Karalistē. Jūnija beigās bankas vadītājs Endrjū Beilijs (Andrew Bailey) atkārtoti pauda savu "āža spārna" nostāju, kā iemeslu nesenajam likmju kāpumam minot noturīgu tautsaimniecību un negaidīti noturīgu inflāciju. Rezultātā investori tagad sagaida, ka pēc pagājušajā mēnesī negaidītā likmes paaugstinājuma par puspunktu pamatlikme līdz gada beigām pieaugs no 5% līdz vismaz 6.25%

.

- JP: Japānas Bankas Tankan indekss, ar kuru mēra lielo ražotāju noskaņojumu, 2023. gada otrajā ceturksnī pieauga līdz +5, atgūstoties no divu gadu zemākā līmeņa +1, kas bija vērojams iepriekšējos trīs mēnešos. Tas pārspēja tirgus gaidas +3, liecinot, ka uzņēmumi atgūstas no izejvielu izmaksu pieauguma un piegādes traucējumu ietekmes. Noskaņojuma uzlabošanās bija visizteiktākā tādās nozarēs kā tekstilizstrādājumu, tērauda, krāsaino metālu, pārtikas un dzērienu, vispārējās mašīnbūves, kuģu būves un smagās mašīnbūves un automobiļu ražošanas nozares. Turklāt noskaņojums attiecībā uz tādām nozarēm kā tekstilizstrādājumu, kokmateriālu un koksnes izstrādājumu, celulozes un papīra, kā arī naftas un ogļu produktu ražošana kļuva mazāk negatīvs. Raugoties nākotnē, lielie ražotāji sagaida, ka nākamajos trijos mēnešos uzņēmējdarbības apstākļi uzlabosies, un indekss no +3 pieauga līdz +9. Turklāt lielie uzņēmumi plāno šajā fiskālajā gadā palielināt kapitālizdevumus par 11,4 %, pārsniedzot izaugsmes prognozi 10,1 %

.

- NZ: Jaunzēlandes valdības 10 gadu obligāciju ienesīgums pirmdien samazinājās līdz aptuveni 4,6157, iepriekšējās sesijas laikā sasniedzot gandrīz četru mēnešu maksimumu - 4,6504%, jo pieauga bažas, ka Federālo rezervju sistēma nespēs to izdarīt pēc tam, kad jūnijā samazinājās personiskā patēriņa izdevumu inflācija. Tā var mīkstināt savu agresīvo procentu likmju paaugstināšanas politiku vēlāk šomēnes. Jaunzēlandes uzņēmēju noskaņojums pagājušajā mēnesī uzlabojās līdz augstākajam līmenim 30 mēnešu laikā, un, saskaņā ar jaunākajiem datiem, pirmo reizi 14 mēnešu laikā pašu aktivitātes perspektīvas kļuva pozitīvas. Arī patērētāju noskaņojums sasniedza 17 mēnešu augstāko līmeni, ko, iespējams, atbalstīja Jaunzēlandes Rezervju bankas pagājušajā mēnesī sniegtais signāls, ka tā, iespējams, apturēs stingrāku procentu likmju politiku pēc tam, kad kopš 2021. gada oktobra tā paaugstināja procentu likmes kopumā par 525 bāzes punktiem. Vienlaikus tika paustas cerības, ka iekšzemes tautsaimniecība šajā ceturksnī atveseļosies pēc nelielas lejupslīdes iepriekšējā periodā, jo paātrinājās centieni atjaunot darbību valsts ziemeļos, kurus šā gada sākumā skāra plūdi un bargie laikapstākļi.

- ASV: ASV akciju nākotnes līgumi pirmdien maz mainījās, jo investori meklēja jaunus katalizatorus gada otrajai pusei. Nākotnes līgumi, kas saistīti ar trim galvenajiem akciju indeksiem, visi ir tuvu peļņas robežai. Piektdien Nasdaq Composite uzrādīja labāko pirmā pusgada rezultātu kopš 1983. gada, pieaugot par 31,7 %. Arī S&P 500 pieauga par 15,9 %, uzrādot labāko 2019. gada pirmo pusgadu, bet Dow pieauga par 3,8 %. Šie pieaugumi tika sasniegti, ņemot vērā spēcīgo tehnoloģiju akciju ralliju, ko izraisīja entuziasms par mākslīgo intelektu un ar to saistītajiem uzņēmumiem. Noskaņojumu uzlabošanai palīdzēja arī pazīmes, ka ASV ekonomika ir noturīga, ņemot vērā pastāvīgo inflāciju un augstākas procentu likmes. Tagad investori gaida pirmdien gaidāmos jūnija ISM PMI apstrādes rūpniecībā un S&P globālo PMI apstrādes rūpniecībā. Tirgotāji pievērsīs uzmanību arī Tesla pēc tam, kad elektromobiļu ražotājs ziņoja par augstākiem, nekā gaidīts, piegādes un ražošanas rādītājiem.

.

 

LĪDZĒJOŠIE RIETUMU SEKTORI:

Spēcīgās nozares: Patēriņa preces, plaša patēriņa preces, komunālie pakalpojumi, nekustamais īpašums.

Vājie sektori: veselības aprūpe, informācijas tehnoloģijas,

 

VALSTU VALUTU & amp; PREČU TIRGUS VIRZĪTĀJIEM: 

Valūtas un preču tirgus galvenie faktori pašlaik ir:

- Lielbritānijas sterliņu mārciņa: Sterliņu mārciņa bija stabila ap 1,27 dolāra, tuvu 14 mēnešu maksimumam 1,2848 dolāra, kas tika sasniegts 16. jūnijā, jo investori apsvēra iespēju, ka tās vērtība varētu būt zemāka par 1,27 dolāra.cijas, vienlaikus bažījoties, ka Anglijas Banka varētu izraisīt recesiju, jo tās agresīvā stingrības politika varētu izraisīt recesiju. Bankas vadītājs Endrjū Beilijs uzsvēra, ka nesenais procentu likmju kāpums liecina par tautsaimniecības veselību un inflācijas noturību. Tagad investori sagaida, ka pēc jūnijā negaidītā likmes paaugstinājuma par 50 bāzes punktiem pamatlikme līdz gada beigām pakāpsies vismaz līdz 6.25%

.

- CNY: Ārzonas juaņas un dolāra kurss pēc krituma līdz gandrīz astoņu mēnešu zemākajam līmenim pagājušajā nedēļā stabilizējies aptuveni 7.25, un Ķīnas Tautas banka paziņoja, ka tā turpinās uzturēt juaņas kursu pamatā stabilu un aizsargāsies no lielu valūtas kursa svārstību riska. Analītiķi ieteica, ka centrālā banka var ieviest politikas pasākumus, lai ierobežotu straujo valūtas kursa kritumu, t.sk. mainīt ārvalstu valūtas nākotnes darījumu rezervju normu vai koriģēt banku ārvalstu valūtas noguldījumu rezervju normu. Pagājušajā mēnesī juaņa nonāca zem spiediena, kad Ķīnas Tautas banka pirmo reizi 10 mēnešu laikā samazināja galveno īstermiņa procentu likmi pēc tam, kad virkne neapmierinošu tautsaimniecības datu liecināja par vāju atveseļošanos pēc pandēmijas. Tikmēr privāta aptauja liecināja, ka Ķīnas ražošanas aktivitāte jūnijā palēninājās mazāk, nekā gaidīts, kas ir pretrunā ar valdības datiem, kuri liecināja, ka šis sektors saruka trešo mēnesi pēc kārtas.

- NAFTAS: Brent jēlnaftas nākotnes līgumi pirmdien pieauga par gandrīz 1 %, bet pēc tam nedaudz samazināja pieaugumu līdz aptuveni 75 ASV dolāriem par barelu, jo tirgotāji izsvēra piedāvājuma samazināšanu un pieprasījuma samazināšanās perspektīvu. Saūda Arābija ir paziņojusi, ka tā pagarinās brīvprātīgo samazinājumu par vienu miljonu barelu dienā uz augustu un, iespējams, pagarinās to vēl vairāk. Tagad valsts ražos aptuveni 9 miljonus barelu dienā, kas ir zemākais līmenis vairāku gadu laikā. Arī Krievija paziņoja, ka augustā samazinās naftas eksportu par 500 000 barelu dienā, cenšoties par tādu pašu summu samazināt arī ražošanu. Tomēr bažas par pieprasījumu saglabājas. ASV rūpnīcu aktivitāte samazinājās vairāk, nekā gaidīts, un straujāk nekā gaidīts gandrīz trīs gadu laikā, turklāt Ķīnā ražošanas apjomi samazinājās, bet euro zonā un Vācijā jūnijā tie saruka vairāk, nekā sākotnēji gaidīts. Brent jēlnaftas cena 2023. gada 2. ceturksnī samazinājās par gandrīz 6%,

- AUD: Austrālijas dolāra vērtība pieauga virs 0,665 ASV dolāra, turpinot atgūties no gandrīz viena mēneša zemākā līmeņa, investoriem gatavojoties Austrālijas Rezervju bankas (Reserve Bank of Australia's) politiskajam lēmumam, kurā tirgi joprojām nav vienisprātis par to, vai tā atkal paaugstinās procentu likmes, vai arī to atliks. Atbalstu Austrālijas valūtai sniedza arī dati, kas liecināja par spēcīgu būvniecības atļauju atveseļošanos, mājokļu finansēšanas uzlabošanos un noturīgu mājokļu cenu kāpumu, norādot, ka finanšu nosacījumi varētu vēl vairāk pastiprināties. Pagājušajā mēnesī RBA pārsteidza tirgus ar likmju paaugstināšanu par 25 bāzes punktiem, tagad paaugstinot likmes kopumā par 400 bāzes punktiem un palielinot aizņemšanās izmaksas līdz 11 gadu augstākajam līmenim - 4.1%.

Tikmēr centrālā banka savā jaunākajā politikas sanāksmes protokolā norādīja, ka lēmums paaugstināt likmes jūnijā bija "labi līdzsvarots", samazinot gaidas par turpmāku stingrāku rīcību tuvākajos mēnešos.

- GLD: Zelts pirmdien stabilizējās ap 1 920 ASV dolāriem par unci, investoriem turpinot vērtēt ASV Federālo rezervju sistēmas'monetārās politikas virzību. Piektdien metāls pieauga par 0,6 % pēc tam, kad dati liecināja, ka ASV inflācija maijā samazinājās un patēriņa izdevumi strauji palēninājās. Tomēr Fed priekšsēdētājs Džeroms Pauels (Jerome Powell) pagājušajā nedēļā norādīja, ka, visticamāk, gaidāma turpmāka likmju paaugstināšana, jo inflācijas atgriešanās pie 2% mērķa prasīs laiku. Tirgi paredz 84% iespēju, ka centrālā banka jūlija sanāksmē paaugstinās procentu likmes par 25 bāzes punktiem.

Tagad investori gaida pirmdienas datus par ASV ražošanas aktivitāti, lai noteiktu ekonomikas un monetārās politikas perspektīvas, kā arī piektdienas svarīgāko mēneša ziņojumu par nodarbinātību.

 

Dienas diagramma:

Pirmdien WTI jēlnaftas nākotnes līgumi pieauga par gandrīz 1%, bet pēc tam atdeva daļu no peļņas un nosēdās aptuveni 71 dolāra par barelu, jo tirgotāji domāja par piedāvājuma samazināšanu un iespēju, ka pieprasījums palēnināsies. Saūda Arābija ir paziņojusi, ka tā saglabās brīvprātīgo samazinājumu par vienu miljonu barelu dienā vēl vismaz vienu mēnesi, un, iespējams, ka tā to darīs vēlreiz. Tagad valsts saražos tikai aptuveni 9 miljonus barelu naftas dienā, kas ir zemākais apjoms vairāku gadu laikā. Krievija arī paziņoja, ka augustā tā samazinās eksportētās naftas apjomu par 500 000 barelu dienā un centīsies par tādu pašu summu samazināt saražotās naftas apjomu. Tomēr joprojām pastāv bažas par pieprasījumu. Darbvietu skaits ASV rūpnīcās samazinājās vairāk, nekā gaidīts, un visstraujāk gandrīz trīs gadu laikā. Arī, ražošanas temps Ķīnā palēninājās, un euro zonā un Vācijā jūnijā tas samazinājās vairāk, nekā gaidīts. 2023. gada 2. ceturksnī naftas cenas samazinājās par gandrīz 7%.

 

 

 

 

Dalīties ar ilgtermiņa kanālu tirdzniecības stratēģiju: (WTI jēlnafta).Tlaika rāmis (D1). Ttā primārā izturība ir aptuveni (74.69). Galvenais atbalsts ir aptuveni (66.38). Tāpēc nākamā visticamākā cenu kustība ir (konsolidācija) tendence. (* skatīt visu pārējo informāciju diagrammā).

Dažas megacap akcijas pārvērtās, ietekmējot plašāku tirgu - Dažu banku akciju, kas piektdien pēc stresa testu rezultātiem paziņoja par kapitāla atdošanas plāniem, stiprums.

GLOBĀLO KAPITĀLA RIEČU APSKATS, ANALĪZE & amp; PROGNOZES:

Autors: Dr. Aleksandrs APOSTOLOVS (BAS Ekonomikas pētniecības institūta pētnieks)

Pirmdienas'Eiropas akciju slēgšana bija zemāka par izlīdzinājumu, Vācijas biržas DAX samazinājās par 0,2 % līdz 16 105, bet STOXX 600 - līdz 460 punktiem. Tas notika tāpēc, ka investori skatījās uz daudziem ekonomiskajiem datiem un ar aizturētu elpu gaidīja svarīgu datu publiskošanu šonedēļ, piemēram, ASV darba vietu ziņojumu. Jaunākie iepirkumu vadītāju indeksa dati liecināja, ka ražošanas lejupslīde euro zonā jūnijā saasinājās, un Vācijas rūpnīcu aktivitāte samazinājās visvairāk trīs gadu laikā. Arī ECB politikas veidotājs Joahims Nāgels (Joachim Nagel) sacīja, ka ECB vēl tāls ceļš ejams līdz procentu likmju paaugstināšanai un ka tuvākajos gados tai arī jāsamazina sava bilance. Tas liecina, ka politikas veidotāji turpinās būt stingri, lai gan recesijas risks ES pieaug. Uzņēmējdarbības jomā Itālijas apdrošināšanas regulators deva investoram Delfin atļauju palielināt savu līdzdalību Generali līdz vairāk nekā 10 %. Tas lika Generali akciju cenai pieaugt līdz augstākajam līmenim gada laikā. FTSE MIB pirmdien pieauga par 0,8 % un noslēdzās pie 28 450 punktiem, papildinot pagājušās nedēļas pieaugumu un sasniedzot augstāko punktu kopš 2008. gada. Tā rezultāti bija labāki nekā citiem Eiropas akciju indeksiem, jo Milānas finanšu sektors strauji pieauga. Pēc tam, kad Itālijas apdrošināšanas regulators deva Delfin atļauju iegādāties vairāk nekā 10% valsts lielākās apdrošināšanas sabiedrības, GE akcijas pieauga par 3,4%. Mediobanca, kas ir Delfin lielākais atsevišķais akcionārs, akcijas pieauga par 1,6 %. Savukārt Banco BPM akcijas pieauga par 1,9 % pēc tam, kad Moody's mainīja savu prognozi no stabilas uz pozitīvu. Runājot par ekonomiku, PMI dati liecināja, ka Itālijas ražošanas nozare saruka visvairāk kopš ekonomikas sabrukuma 2020. gada sākumā epidēmijas dēļ. Jūlija pirmajā tirdzniecības dienā CAC 40 indekss devās pretējā virzienā un noslēdzās 7387 līmenī, samazinoties par 0,2 %. Tas notika tāpēc, ka investori aplūkoja vairākus sliktus apstrādes rūpniecības datus no vairākām tautsaimniecībām, kas lika bažīties par pasaules ekonomikas'nākotni. Jūnijā ražošanas aktivitāte euro zonā samazinājās vairāk, nekā tika gaidīts. Vācijā ražošanas nozares pārskats varētu būt vislielāko satraukumu izraisošais. Francijā PMI pētījums liecināja, ka rūpnīcu aktivitāte samazinājās piekto mēnesi pēc kārtas, taču ne tik ļoti, kā sākotnēji tika uzskatīts. Uzņēmumu vidū sliktākos rezultātus uzrādīja Edenred (-3%), Schneider Electric (-2%), Hermès (-1,7%) un Dassault Systèmes (-1,1%). Savukārt Worldline (+3,6 %) un TotalEnergies (+1,8 %) guva vislielāko peļņu, jo starptautiskajos tirgos pieauga jēlnaftas cenas.

Baltijas jūras kravu biržas galvenais indekss, kas mēra, cik maksā preču pārvadāšana visā pasaulē, pirmdien samazinājās jau sesto dienu pēc kārtas, sarūkot par aptuveni 2,1 % līdz divu nedēļu zemākajam līmenim 1068 punktiem, jo bija vājš pieprasījums pēc visu veidu kuģiem. Kapsetizēto kuģu indekss, kas raksturo kuģus, kuri parasti pārvadā 150 000 tonnu kravas, piemēram, dzelzsrūdas un akmeņogļu kravas, kritās sesto sesiju pēc kārtas, samazinoties par 3,1 % līdz 1651 punktam. Panamax indekss, kas raksturo kuģus, kuri parasti pārvadā ogļu vai graudu kravas, kuru apjoms ir aptuveni 60 000 līdz 70 000 tonnu, kritās desmito dienu pēc kārtas, samazinoties par 1,6 % līdz 1 014 punktiem, kas ir zemākais līmenis kopš 22. februāra. Mazāku kuģu supramax indekss samazinājās par 2 punktiem līdz 747 punktiem

.

Pirmdien FTSE 100 atteicās no agrīnā pieauguma un dienu noslēdza pie 7530 punktiem, palielinot iepriekšējā nedēļā gūto pieaugumu. Tas notika tāpēc, ka tirgi joprojām mēģināja noskaidrot, kā ekonomika reaģēs uz Anglijas Bankas plānoto likmju paaugstināšanu. Visvairāk, par 8 %, kritās AstraZeneca, jo investori bija noraizējušies, ka tās jaunās zāles pret vēzi varētu nedarboties tik labi, kā cerēts. No otras puses, tādi kalnraktuvju uzņēmumi kā Anglo American un Glencore pieauga attiecīgi par 4,3 % un 3,3 %, pateicoties cerībām, ka Ķīna stimulēs savu ekonomiku.

.

Pirmdien ASV akciju tirdzniecība bija tuvu nullei, un Nasdaq tirdzniecības sākumā samazinājās. Tas notika tāpēc, ka ISM ražošanas PMI neatbilda gaidītajam un uzrādīja lielāko rūpnīcu aktivitātes kritumu gandrīz trīs gadu laikā. Uzņēmējdarbības jomā Apple akcijas samazinājās par gandrīz 1 % pēc tam, kad tika ziņots, ka uzņēmumam bija jāsamazina jauktās realitātes austiņu Vision Pro ražošanas prognozes. No otras puses, Tesla akcijas pieauga par gandrīz 6 %, jo uzņēmums pārspēja piegādes un ražošanas apjoma prognozes otrajā ceturksnī. Tas notika tāpēc, ka uzņēmums palielināja ražošanu un piešķīra atlaides, lai palielinātu pārdošanas apjomus. Nasdaq Composite indekss gada pirmajā pusgadā pieauga par 31,7 %. Pieaugums artificiālās ar izlūkošanu saistītās akcijas un likmes, ka Federālo rezervju sistēma jau ir paaugstinājusi procentu likmes, bija galvenie šā gada pirmā pusgada guvumi, kas bija lielākie 40 gadu laikā. Tajā pašā laikā S&P 500 pieauga par 15.9% un Dow pieauga par 3.8%. Ceturtā jūlija svētku dēļ Wall Street šodien un rīt agri tiks slēgta.

.

Jūlija sākumā MOEX Krievijas indekss, kura pamatā ir rublis, bija nemainīgs un saglabājās ap 2790. Tas bija tāpēc, ka saglabājās iekšzemes politiskās bažas un jēlnaftas cenas samazinājās. Turklāt rublis joprojām atrodas tuvu zemākajam punktam, kas ir bijis vairāk nekā 15 mēnešus. Tas varētu pasliktināt inflāciju un piespiest politikas veidotājus jūlijā un vēlāk šogad vēl vairāk paaugstināt likmes. Pēc pagājušajā nedēļā notikušās Vāgnera grupas sacelšanās cilvēki sāka aizdomāties, cik liela vara patiesībā ir prezidentam Vladimiram Putinam. Runājot par ekonomiskajiem datiem, jaunākais PMI apsekojums liecināja, ka Krievijas apstrādes rūpniecība ir palēninājusies

.

Pirmajā 2023. gada otrās puses tirdzniecības dienā Honkongas Hang Seng pieauga par 390,16 punktiem jeb 2,06 %, sasniedzot 19 306,59 punktus. Tas izbeidza divu dienu zaudējumus un atspoguļoja spēcīgo piektdienas sesiju Volstrītā, kad ASV inflācija samazinājās. Pieauga cerības, ka FED būs mazāk agresīvs. Tikmēr privāto aptauju dati liecināja, ka Ķīnas ražošanas sektors jūnijā pieauga vairāk, nekā gaidīts. Tas atšķīrās no pagājušās nedēļas oficiālajiem datiem, kas liecināja, ka šis sektors samazinājās jau trešo mēnesi pēc kārtas. Tiek ziņots, ka ASV finanšu ministre Dženeta Jellena (Janet Yellen) šonedēļ dosies uz Pekinu, lai tiktos ar Ķīnas augstākajām amatpersonām. Tā ir vēl viena zīme, ka spriedze starp ASV un Ķīnu mazinās. Vislabāk veicās tehnoloģiju, patēriņa preču un nekustamā īpašuma akcijām. BYD akcijas pieauga par 4,5 % pēc tam, kad uzņēmums jūnijā paziņoja, ka tas pārdevis 700 244 jaunas enerģijas transportlīdzekļus, kas ir visvairāk, cik jebkad pārdots ceturkšņa laikā. Li Auto (8,5 %), Sands China (4,5 %), Yinhe Ente. (4,0 %), Meituan (3,4 %), Tektronix Industries (2,5 %) un Xiaomi Corporation (2,4 %) ir daži no citiem lielākajiem ieguvējiem.

Šanhajas Composite pieauga par 0,9 % līdz aptuveni 3230, bet Shenzhen Composite - par 0,7 % līdz 11105. Šī bija otrā diena pēc kārtas, kad abi šie indeksi pieauga, jo investori apstrādāja pazīmes, kas liecināja, ka Ķīnas ražošanas aktivitāte palēninājās vairāk, nekā gaidīts. Caixin Jūnijā Ķīnas vispārējais apstrādes rūpniecības iepirkumu vadītāju indekss sasniedza 50,5, kas bija zemāks nekā 50,9 maijā, bet augstāks nekā gaidītais, proti, 50,2 punkti. Piektdien kontinentālās daļas akcijas sekoja Volstrītas spēcīgajam pieaugumam. Tas notika tāpēc, ka ASV inflācija maijā bija zemāka, nekā gaidīts, kas liecina, ka Federālo rezervju sistēmas agresīvā monetārās politikas stingrināšanas politika darbojas, kā gaidīts. Labi veicās tādiem smagsvariem kā Luxshare Precision (pieaugums par 5,4 %), Sungrow Power (pieaugums par 5 %), Greatoo Intelligent (pieaugums par 9,2 %), Seres Group (pieaugums par 7,8 %) un Chongqing Changan (pieaugums par 4,3 %).

Nikkei 225 pieauga par 1,5 % un noslēdzās virs 33 600, bet Topix pieauga par 1,1 % un noslēdzās 2318. punktā. Topix sasniedza 33 gadu maksimumu, jo turpināja augt tehnoloģiju akciju vērtība. Piektdien Japānas akcijas sekoja Volstrītas piemēram un pieauga. Tas notika tāpēc, ka ASV inflācija maijā bija zemāka, nekā gaidīts, un tas liecina, ka Federālo rezervju sistēmas agresīvā stingrināšanas politika darbojas, kā plānots. Investori arī pievērsa uzmanību datiem, kas liecināja, ka otrajā ceturksnī uzņēmēju noskaņojums Japānā uzlabojies, bet jūnijā ražošanas aktivitāte samazinājusies. Advantest pieauga par 4%, Tokyo Electron - par 3,7%, Socionext - par 7,1%, Lasertec - par 4% un Renesas Electronics - par 2,2%. Citas lielas indeksa akcijas, piemēram, Mitsubishi Corporation (2,1%), Sony Group (2,9%) un Daikin Industries (5,8%), arī pieauga.

Jaungzēlandes akciju biržas gada otrā pusgada pirmajā sesijā saglabājās nemainīgā līmenī - 11 916,87 eiro. Dienas sākumā tās bija samazinājušās, taču pieaugums uzņēmējdarbības pakalpojumu, rūpniecības un veselības aprūpes nozarēs kompensēja zaudējumus enerģijas minerālu, finanšu un transporta nozarē. Piektdien tirgi centās sekot Volstrītas pozitīvajai tendencei pēc tam, kad FED iecienītais inflācijas rādītājs - ASV personiskā patēriņa izdevumu indekss - maijā pieauga tikai par 3.8%, kas ir mazākais pieaugums vairāk nekā divu gadu laikā. Bija arī pazīmes, kas liecināja par ASV un Ķīnas attiecību uzlabošanos, piemēram, ziņa, ka ceturtdien finanšu ministre Dženeta Jellena (Janet Yellen) dosies uz Ķīnu, lai tiktos ar dažām valdības amatpersonām. Tikmēr Caixin ražošanas PMI dati liecināja, ka rūpnīcu aktivitāte Ķīnā pagājušajā mēnesī palēninājās mazāk, nekā gaidīts, radot cerības, ka Pekina drīzumā varētu ieviest vairāk atbalsta pasākumu, lai palīdzētu ekonomikai. Būvatļaujas Jaunzēlandēnd maijā samazinājās par 2,2 %, kas ir jau otrais samazinājuma mēnesis pēc kārtas, tādējādi gada rādītājs samazinājās par 18 %, kā liecina vietējie dati.

Austrālijas biržas S&P/ASX 200 vērtība pirmdien pieauga par 0,1 % līdz aptuveni 7210 punktiem, palielinot iepriekšējā sesijā gūto peļņu, un to noteica kalnrūpniecības un enerģētikas akciju pieaugums. Austrālijas akcijas sekoja arī piektdien gūtajam Wall Street pieaugumam, jo ASV inflācija maijā bija zemāka, nekā gaidīts, liecinot, ka Federālo rezervju sistēmas (FRS) agresīvās stingrās politikas rezultāti ir gaidītie. Tikmēr investori vērtēs virkni iekšzemes tautsaimniecības ziņojumu, t.sk. mēneša inflācijas rādītājus un datus par mājokļu kredītiem. Ieguves rūpniecības un enerģētikas nozarēs lielākos guvumus guva BHP Billiton (0.4%), Rio Tinto (0.7%), Fortescue Metals (0.3%), Pilbara Mining (3.4%), Allkem (2.4%), New York Crest Mining Company (2.2%), Woodside Energy Company (0.4%) un Whitehaven Coal Company (1.9%). Citas indeksa smagsvari arī pieauga, tostarp ANZ Banking Group (0,3%), Westpac Banking Corp. (0,3%) un Brambles Corporation (0,6%).

Brazīlija 2023. gada jūnijā ziņoja par tirdzniecības pārpalikumu 10,6 miljardu ASV dolāru apmērā, strauji palielinoties salīdzinājumā ar 8,8 miljardiem ASV dolāru attiecīgajā periodā pirms gada un saglabājoties tuvu rekordlielam pārpalikumam 11,1 miljarda ASV dolāru apmērā maijā. Salīdzinājumā ar 2022. gada jūniju eksports samazinājās par 8,1 % līdz 30,1 miljardam ASV dolāru, jo zemākas enerģijas cenas ietekmēja ieguves rūpniecības pārdošanas apjomu kritumu par 19 % līdz 6 miljardiem ASV dolāru. Arī transformācijas rūpniecības nozares saruka par 10% līdz 15,7 miljardiem ASV dolāru. No otras puses, spēcīgā raža veicināja lauksaimniecības produktu pārdošanas apjoma lēcienu par 5,3 % līdz 8,1 miljardam ASV dolāru. Tikmēr imports saruka par 18,2 % līdz 19,5 mljrd. dolāru, samazinoties pārveidojošās rūpniecības (-14,1 % līdz 17,8 mljrd. dolāru), ieguves rūpniecības (-48 % līdz 1,2 mljrd. dolāru) un lauksaimniecības preču (-45 % līdz 0,3 mljrd. dolāru) iepirkumiem.

 

PĒTĪJOT PĒDĒJOS EKONOMIKAS DATUS:

Pārskatot jaunākās ekonomikas ziņas, vissvarīgākie dati ir:

- ASV: 2023. gada maijā ASV būvniecības izdevumi, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, pieauga par 0,9 %, sasniedzot sezonāli izlīdzināto gada pieauguma tempu 1 925,6 miljardu ASV dolāru apmērā, pēc 0,4 % lejupvērstas korekcijas aprīlī un nedaudz pārsniedzot tirgus prognozi 0,6 % apmērā. Tas bija lielākais būvniecības izdevumu pieaugums četru mēnešu laikā. Privāto izdevumu kāpumu galvenokārt noteica mājokļu sektors (2.2%), vienģimenes projektu izdevumiem pieaugot par 1.7%, bet daudzdzīvokļu mājokļu projektu izdevumiem samazinoties par 0.1%. Nedzīvojamo ēku sektors saruka par 0.3%, īpaši reliģiskais sektors (-6.7%), veselības aprūpe (-2.1%) un uzņēmējdarbība (-1.8%). Savukārt valsts izdevumi pieauga par 0.1%, ko kavēja vājais pieaugums nedzīvojamo ēku sektorā (0.1%). Būvniecības izdevumi maijā pieauga par 2.4% gadā.

- ASV: 2023. gada jūnijā ASV ISM PMI ražošanas nozarē samazinājās līdz 46 punktiem no 46,9 punktiem maijā, kas bija zemāks par prognozētajiem 47 punktiem. Dati liecināja, ka kopš 2020. gada maija apstrādes rūpniecība sarukusi straujāk, samazinoties uzņēmumu vadības izlaides apjomam, jo saglabājas vājums un samazinās optimisms attiecībā uz 2023. gada otro pusgadu. ISM priekšsēdētājs Timotijs Fiore (Timothy Fiore) teica: "Pieprasījums joprojām ir vājš, ražošana palēninās darba trūkuma dēļ, un piegādātāji ir spējīgi. Ir pazīmes, kas liecina, ka tuvākajā laikā tiks atlaisti vēl vairāk darbinieku. " Jūnijā jauno pasūtījumu (45,6 pret 42,6), ražošanas (46,7 pret 51,1), nodarbinātības (48,1 pret 51,4), krājumu (44 pret 45,8) un neizpildīto pasūtījumu (387 pret 37,5) rādītāji samazinājās līdz 45,7, kas liecina, ka atkal uzlabojās ražošanas sagatavošanas laiks. No otras puses, klientu krājumu indekss samazinājās "pārāk zemā" līmenī (46,2 pret 51,4), kas pozitīvi ietekmē turpmāko ražošanu

.

- ASV: S&P Global ASV apstrādes rūpniecības iepirkumu vadītāju indekss jūnijā apstiprinājās sešu mēnešu zemākajā līmenī (46,3), 2023. gada jūnijā, norādot, ka apstrādes rūpniecības nozares veselība ir pasliktinājusies otro mēnesi pēc kārtas, jo inflācijas spiediena un augošo procentu likmju izraisītā pieprasījuma un pieaugošo procentu likmju ietekmē, ražošanas apjoms atkal samazinājās, strauji sarūkot jaunajiem pasūtījumiem. Lai gan neizpildīto darba vietu skaits strauji samazinājās, ražotāji joprojām vēlas aizstāt brīvprātīgos darbiniekus un aizpildīt ilgtermiņa vakances, kas nozīmē turpmāku nodarbinātības kāpumu. Jaunu pasūtījumu trūkuma dēļ uzņēmumi turpināja cīnīties par krājumu cenu samazināšanos, un izejvielu iepirkumi būtiski samazinājās. Runājot par cenām, izmaksu slogs samazinājās visstraujāk vairāk nekā trīs gadu laikā. Tikmēr izlaides izmaksas mēneša laikā maz mainījās vāja pieprasījuma apstākļos, uzņēmumiem cenšoties piesaistīt jaunus pārdošanas apjomus. Visbeidzot, uzņēmumu gaidas ir zemākās šogad līdz šim.

- Apvienotā Karaliste: Jūnijam 2023, S&P Global/CIPS Apvienotās Karalistes ražošanas PMI tika pārskatīts līdz 46,5, virs sākotnējās aplēses 46,2, bet joprojām zem maija 47,1. Jaunākais PMI bija vājākais sešu mēnešu laikā, norādot uz pēdējiem 11 mēnešiem pēc kārtas, kad bija vērojama lejupslīde. Lai gan ražošana samazinājās ceturto mēnesi pēc kārtas, sarukuma temps bija lēnāks. Jaunie pasūtījumi samazinājās visvairāk kopš janvāra, un nodarbinātība samazinājās devīto mēnesi pēc kārtas, kas ir lielākais kritums kopš marta. Cenu politikas jomā izejvielu izmaksas piedzīvoja lielāko kritumu kopš 2016. gada februāra, ko noteica vājāks pieprasījums pēc izejvielām, zemākas degvielas izmaksas, zemākas izejvielu cenas un labākas piegādes ķēdes. Savukārt vidējās izlaides cenas samazinājās pirmo reizi kopš 2016. gada aprīļa. Visbeidzot, uzņēmēju konfidences rādītāji samazinājās līdz sešu mēnešu minimumam.

.

- ES: 2023. gada jūnijā HCOB eiro zonas apstrādes rūpniecības PMI tika pārskatīts un samazināts līdz 43,4 punktiem salīdzinājumā ar sākotnējo aplēsi (43,6 punkti), norādot uz nozares stāvokļa pasliktināšanos kopš 2020. gada maija. Ražošanas apjoms piedzīvoja straujāko sarukumu kopš oktobra, un jauno pasūtījumu kopējais apjoms samazinājās visstraujāk astoņu mēnešu laikā. Turklāt pirmo reizi kopš 2021. gada janvāra samazinājās rūpnīcu darbinieku skaits, un strauji saruka ražošanas resursu iepirkumi, kas bija viens no straujākajiem kritumiem 26 gadu laikā, kopš tiek vākti dati. Cenu jomā izejvielu izmaksas saruka visvairāk kopš 2009. gada jūlija, savukārt ražošanas izmaksas samazinājās visstraujāk trīs gadu laikā. Visbeidzot, uzņēmēju konfidences rādītājs samazinājās līdz septiņu mēnešu minimumam.

.

- IT: HBOC Itālijas ražošanas PMI 2023. gada jūnijā samazinājās līdz 43,8 punktiem no 45,9 punktiem iepriekšējā mēnesī, kas bija zemāks par tirgus prognozētajiem 45,3 punktiem. Tā bija lielākā darbības apstākļu pasliktināšanās kopš 2020. gada aprīļa, ko noteica straujš jauno pasūtījumu un produkcijas izlaides samazinājums, produkcijas izlaides apjomam sarūkot visvairāk trīs gadu laikā un pārdošanas apjomam samazinoties līdz astoņu mēnešu minimumam. Pirkšanas aktivitāte pēc tam saruka līdz zemākajam līmenim kopš 2020. gada. Pozitīvi vērtējams tas, ka uzņēmumi turpināja palielināt nodarbinātību, lai gan lēnā tempā. Cenu jomā ražošanas izmaksas piedzīvoja lielāko kritumu kopš 2009. gada, bet izlaides izmaksas turpināja samazināties. Visbeidzot, uzņēmumi saglabāja pozitīvas perspektīvas, tomēr optimisms samazinājās līdz zemākajam līmenim sešu mēnešu laikā.

.

- GE: Vācijas'HCOB ražošanas PMI 2023. gada jūnijā tika pārskatīts lejup līdz 40,6 punktiem salīdzinājumā ar sākotnējo aplēsi 41,0 punktiem, kas liecina, ka nozares stāvoklis pasliktinājies visstraujākajā tempā kopš COVID-19 pandēmijas sākuma. Izlaides apjoma sarukums bija straujākais astoņu mēnešu laikā, un jauno pasūtījumu apjoms samazinājās visstraujāk kopš oktobra, ko daļēji noteica klientu vilcināšanās un krājumu samazināšanās. Turklāt darba vietu radīšana bija zemākā kopš 2021. gada marta. Cenu jomā izejvielu izmaksas samazinājās visvairāk kopš 2009. gada jūlija, un produkcijas izlaides cenas pirmo reizi kopš 2020. gada septembra saruka, atspoguļojot pieaugošo konkurences spiedienu. Visbeidzot, gaidas par ražošanas perspektīvām nākamajam gadam sasniedza zemāko līmeni kopš novembra, ņemot vērā bažas par noturīgu inflāciju, stingrākiem finanšu nosacījumiem, klientu nenoteiktību un ģeopolitisko spriedzi.

.

- FR: S&P globālais Francijas ražošanas PMI 2023. gada jūnijā tika nedaudz paaugstināts līdz 46 punktiem, salīdzinot ar sākotnējo aplēsi 45,5 punktiem un maija 45,7 punktiem. Tomēr tas iezīmēja piekto mēnesi pēc kārtas, kad Francijas rūpnīcu aktivitāte samazinājās, galvenokārt jaunu pasūtījumu strauja krituma dēļ, ņemot vērā vājumu galvenajos klientu tirgos, piemēram, būvniecībā. Jūnija apsekojuma dati arī norādīja uz vēl vienu ievērojamu jauno ārvalstu pasūtījumu kritumu. Ražotāji reaģēja, samazinot ražošanu, izejvielu iepirkumus un nodarbinātību. Cenu jomā izejvielu izmaksas samazinājās otro mēnesi pēc kārtas. Vienlaikus zemākas izmaksas tika novirzītas uz klientiem, kā rezultātā pirmo reizi trīs gadu laikā tika samazināti izlaides tarifi. Raugoties nākotnē, uzņēmēju noskaņojums pirmo reizi kopš marta kļuva negatīvs, un ražošanas apjoma gaidas sasniedza septiņu mēnešu zemāko līmeni.

- FR: No 2023. gada janvāra līdz maijam Francijas valdības budžeta deficīts palielinājās no 82,3 miljardiem eiro iepriekšējā gada tajā pašā periodā līdz 107,2 miljardiem eiro. Valdības ieņēmumi samazinājās par 5% līdz 128,8 miljardiem eiro, bet izdevumi pieauga par 9,1% līdz 216,5 miljardiem eiro. Turklāt Valsts kases īpašais konts, kurā tiek reģistrēts mērķtiecīgu ieņēmumu un izdevumu, piemēram, pašvaldību ieņēmumu, ieplūdes un izplūdes saldo, samazinājās par 19,5 miljardiem eiro salīdzinājumā ar 19,4 miljardiem eiro tajā pašā periodā iepriekšējā gadā.

- SW: Swedbank Manufacturing Purchasing Managers' indekss 2023. gada jūnijā pieauga līdz 44,8 punktiem salīdzinājumā ar 40,7 punktiem iepriekšējā mēnesī, tomēr joprojām bija ievērojami zemāks par indeksa vēsturisko vidējo līmeni (54,5 punkti). PMI kāpumu veicināja impr.pasūtījumu (no 41,4 līdz 33,2 maijā), piegādes termiņu (no 41,9 līdz 32,2) un ražošanas (no 45,2 līdz 43). Tikmēr negatīva ietekme bija arī uz krājumiem (48,6 pret 45,1). Arī ražošanas plāni nākamajiem sešiem mēnešiem pieauga līdz 49,8 (salīdzinājumā ar 48,1), lai gan tie otro mēnesi pēc kārtas palika ārpus izaugsmes zonas. Izejvielu un izejvielu piegādātāju cenu indekss pieauga līdz 40.8 (salīdzinājumā ar 37.4), norādot, ka cenu spiediens piegādātāju līmenī turpināja mazināties.

- ĀS: Austrālijas Rezervju bankas (Reserve Bank of Australia) preču cenu indekss 2023. gada jūnijā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu samazinājās par 21.5%, kas bija tikpat, cik maijā pārskatītais rādītājs. Indekss saglabāja tendenci uz lielāko kritumu kopš 2016. gada februāra, jo kritās koksa ogļu, termālo ogļu, dzelzsrūdas un sašķidrinātās dabasgāzes cenas. Austrālijas dolāru izteiksmē indekss samazinājās par 18,1%. SDR izteiksmē izejvielu cenas mēneša izteiksmē pieauga par 0.2% pēc krituma par 6.0% maijā, pieaugot nelauksaimniecisko preču apakšindeksam, bet samazinoties lauku un parasto metālu apakšindeksiem.

- AU: 2023. gada maijā, ņemot vērā sezonāli izlīdzinātus datus, Austrālijas privāto mājokļu apstiprinājumu skaits, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, palielinājās par 0,9 % līdz 8 115 vienībām, pārtraucot divus mēnešus pēc kārtas negatīvus datus. Tas ir jau otrais privāto mājokļu atļauju skaita pieaugums šogad līdz šim, un liels pieaugums bija vērojams Viktorijā (7,3 %) un Dienvidaustrālijā (-3,4 %), Kvīnslendā (-1,8 %), Dienvidaustrālijā (-7,2 %) un Rietumaustrālijā (-4,5 %).

- AU: Jaunu mājokļu aizdevumu vērtība Austrālijas īpašnieku apdzīvotiem mājokļiem 2023. gada maijā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, pieauga par 4 % līdz 16,37 miljardiem Austrālijas dolāru, novēršot 3,8 % kritumu aprīlī. Mājokļu celtniecība pieauga par 4,1%, jaunu mājokļu iegāde - par 4,7%, bet esošo mājokļu iegāde - par 4,2%. No ģeogrāfiskā viedokļa Jaunā Dienvidvelsa (9,9%), Viktorija (5,1%), Rietumaustrālija (4,4%), Kvīnslenda (1,9%), Tasmānija (9,6%) un Dienvidaustrālija Jaunu aizdevumu saistības pieauga štatos (0,8%), Ziemeļteritorijā (7,2%) un Austrālijas galvaspilsētas teritorijā (0,3%).

- AU: Darba sludinājumu skaits Austrālijā 2023. gada jūnijā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, samazinājās par 2,5 %, bet mēnesi iepriekš nemainīgais rādītājs pēc trīs mēnešu krituma tika pārskatīts uz leju. Gada izteiksmē darba sludinājumu skaits samazinājās par 10%, bet joprojām bija par 47,5% augstāks nekā pirms pandēmijas. "Darba tirgus saspīlētībai būs nepieciešams laiks, lai mazinātos," teica ANZ ekonomiste Madeline Dunk. " Tomēr pārmaiņu virziens ir skaidrs, un mēs sagaidām, ka darba sludinājumu korekcijas turpināsies sakārtotā veidā."

- AU: Sākotnējie dati liecina, ka kopējais 2023. gada maijā Austrālijā apstiprināto mājokļu skaits 2023. gada maijā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, palielinājās par 20,6 %, sasniedzot sezonāli koriģēto 15 032 vienību skaitu, strauji atkopjoties pēc aprīlī lejupvērsti pārskatītā 6,8 % krituma. Privātā sektora mājokļu skaits maijā pieauga par 0,9 % līdz 8 115, bet privātā sektora mājokļu skaits, izņemot mājokļus, palielinājās par 59,4 % līdz 6 722. No ģeogrāfiskā viedokļa kopējais mājokļu apstiprinājumu skaits strauji pieauga Nacionālajā Dienvidzviedrijas pavalstī (52,9 %), Tasmānijā (41,1 %) un Viktorijā (15,0 %), savukārt Kvīnslendā (0,9 %) bija vērojams pieaugums. Turpretī Dienvidaustrālijā (-4,8 %) un Rietumaustrālijā (-11,1 %) kopējais mājokļu skaits samazinājās. Pēc 18,7 % samazinājuma aprīlī būvju apstiprinājumu skaits gada laikā līdz maijam samazinājās par 9,8 %

.

- RU: S&P globālais Krievijas apstrādes rūpniecības iepirkumu menedžeru indekss 2023. gada jūnijā samazinājās līdz 52,6 punktiem no trīs mēnešu augstākajiem 53,5 punktiem maijā pēc ražošanas apjoma un jauno pasūtījumu apjoma samazināšanās. Jaunākie dati liecina, ka, palielinoties jaunu pasūtījumu pieplūdumam un iegūstot jaunus klientus, rūpnīcu aktivitāte pieauga 14. mēnesi pēc kārtas un 11. mēnesi pēc kārtas palielinājās izlaide. Jaunu pasūtījumu pieaugumu veicināja turpmāka iekšzemes un ārvalstu pieprasījuma uzlabošanās. Arī darba samaksas rādītāji pieauga līdz vājākajam līmenim kopš novembra, maijā sasniedzot 22-1/2 gada augstāko līmeni, un neizpildīto darba vietu skaits turpināja samazināties. Arī iepirkumu līmenis bija lielākais kāpums kopš 2008. gada februāra. Cenu jomā izejvielu izmaksu inflācija pieauga otrajā straujākajā tempā kopš 2022. gada aprīļa, jo pastiprinājušies piegādātāju kavējumi paaugstināja cenas. Savukārt pārdošanas cenas pieauga visstraujāk vairāk nekā gada laikā. Visbeidzot, uzņēmēju uzticēšanās saglabājas pozitīva, cerot uz lielāku klientu pieprasījumu un paplašināšanos jaunos eksporta tirgos.

- TW: S&P Global Taiwan Manufacturing Purchasing Managers' indekss 2023. gada jūnijā pieauga līdz 44,8 punktiem no 44,3 punktiem maijā, taču norādīja uz uzņēmējdarbības apstākļu pastāvīgu pasliktināšanos un iezīmēja 11. mēnesi pēc kārtas, kad nozares stāvoklis pasliktinājās. Ražošanas apjoms strauji samazinājās, jo jaunu uzņēmumu ieplūde turpināja sarukt. Uzņēmumi reaģēja uz vājāku pieprasījumu, samazinot iepirkumu aktivitāti un krājumus, savukārt nodarbinātība visā nozarē samazinājās straujāk.Tajā pašā laikā vājāks pieprasījums pēc izejvielām un labāks piedāvājums radīja papildu spiedienu uz iepirkuma izmaksu samazināšanos. Mazāks jauno pasūtījumu pieplūdums arī ļāva uzņēmumam jūnijā slēgt visus neizpildītos darījumus. Raugoties nākotnē, Taivānas ražotāji jūnijā atkal bija pesimistiski noskaņoti attiecībā uz ražošanas perspektīvām 12 mēnešu periodam, ņemot vērā vājos pasaules tautsaimniecības apstākļus un nepārtrauktu pārdošanas apjomu samazināšanos.

- JP: 2023. gada jūnijā ANZ Japānas ražošanas iepirkumu menedžeru indekss bija 49,8, neskaitot provizoriskās aplēses, un maijā tas bija 50,6, kas ir augstākā vērtība septiņu mēnešu laikā. Tas bija jau piektais rūpnīcu aktivitātes sarukums šogad, jo samazinājās gan produkcijas izlaide, gan jaunie pasūtījumi, turklāt jauno eksporta pasūtījumu kritums bija straujākais kopš februāra. Reaģējot uz vājajiem darbības apstākļiem, vienpadsmito mēnesi pēc kārtas samazinājās pirktspēja, kas ir visvājākais rādītājs šogad. Darbvietu skaita pieaugums šogad bijis otrs straujākais. Vienlaikus uzlabojusies piegādātāju darbība, jo piegādātāju piegādes termiņi saīsinājušies visvairāk kopš 2016. gada marta. Runājot par cenām, izejvielu izmaksu inflācija samazinājās līdz vislēnākajam tempam kopš 2021. gada februāra, savukārt ražošanas izmaksu inflācija saruka līdz vājākajam tempam 21 mēneša laikā. Visbeidzot, līdz ar ekonomikas atveseļošanos uzņēmēju noskaņojums nostiprinājās līdz spēcīgākajam rādītājam kopš 2021. gada oktobra.

- BR: Brazīlijas valdības 10 gadu obligāciju ienesīgums jūlijā samazinājās līdz aptuveni 10,67%, kas ir zemākais līmenis kopš 2021. gada decembra, ņemot vērā gaidas par dziļāku monetārās politikas mīkstināšanu. Jaunākā "Focus" aptauja liecināja, ka Brazīlijas privātie ekonomisti pārskatīja savas prognozes par Selicas likmi un uzlaboja inflācijas perspektīvas līdz 2026. gadam pēc valdības lēmuma saglabāt valsts'inflācijas mērķi 3% līmenī. Gaidāms, ka nākamajā centrālās bankas sanāksmē augusta sākumā Selic likme tiks samazināta līdz 2023. gada beigām līdz 12% (salīdzinājumā ar iepriekšējām aplēsēm 12.25%) un ka mīkstināšanas cikls turpināsies līdz nākamā gada 1. pusgada beigām, procentu likmei sasniedzot aptuveni 9%.Brazīlijas gada inflācija jūnija sākumā turpināja palēnināties līdz gandrīz trīs gadu zemākajam līmenim 3.4%, nedaudz pārsniedzot tirgus aplēses 3.36% apmērā,

 

IESPĒJAMĀK:

Šodien investoriem vajadzētu pievērst uzmanību šādiem svarīgiem datiem:

- EUR: Vācijas tirdzniecības bilance un Spānijas bezdarba izmaiņas.

- GBP: 30 gadu obligāciju izsole.

- NZD: NZIER uzņēmējdarbības uzticēšanās un GDT cenu indekss.

- USD: Bankas brīvdiena.

- JPY: Monetārā bāze y/y un 10 gadu obligāciju izsole.

- AUD: naudas likme un RBA paziņojums par likmēm.

- CAD: Rūpniecības PMI.

 

KEIŅU KAPITĀLA & amp; OBLIGĀCIJU TIRGUS VADOŠIE RAKTIECĪBA:

Akciju un obligāciju tirgus galvenie faktori pašlaik ir:

- ASV: ASV 10 gadu obligāciju ienesīgums pirmajā tirdzniecības dienā samazināja agrīno pieaugumu līdz aptuveni 3,8%, ņemot vērā bažas par ekonomikas stāvokli pēc tam, kad ISM ražošanas PMI rādītājs liecina, ka rūpnīcu aktivitāte samazinājās visvairāk gandrīz trīs gadu laikā. Šonedēļ gaidāms arī nodarbinātības ziņojums, JOLTS un ISM pakalpojumu PMI. Tikmēr trešdien gaidāmās Federālās atklātā tirgus komitejas jaunākās sanāksmes protokols tiks rūpīgi sekots, lai iegūtu papildu norādes par FED turpmāko rīcību, jo priekšsēdētājs Džeroms Pauels (Jerome Powell) pagājušajā nedēļā uzsvēra, ka procentu likmes šogad turpinās palielināties. Tirgotāji pašlaik gandrīz 87% apmērā vērtē iespēju, ka nākamajā mēnesī FED paaugstinās FED fondu procentu likmi par 25 bāzes punktiem, bet iespēja, ka septembrī gaidāms vēl viens 25 procentu punktu pieaugums, samazinājās no 21% pirms ISM publicēšanas līdz 18%. Iepriekš pirmdien starpība starp 2 gadu un 10 gadu peļņas likmēm sasniedza -109,5 bāzes punktus, kas ir vislielākā kopš 1981. gada. Tirgi pirmdien un otrdien būs slēgti Neatkarības dienas svētku dēļ

.

- IT: Itālijas 10 gadu BTP ienesīgums atkal pieauga virs 4%, jo investori izsvēra procentu likmju paaugstināšanas perspektīvu līdztekus pazīmēm par Eiropas ekonomikas pasliktināšanos un inflācijas samazināšanos. Jaunākais PMI apsekojums liecināja, ka Itālijas apstrādes rūpniecība piedzīvoja vislielāko sarukumu vairāk nekā trīs gadu laikā, un ražošanas izmaksas samazinājās visvairāk kopš 2009. gada. Pagājušās nedēļas patēriņa cenu indeksa dati liecināja, ka inflācija Itālijā pieauga līdz 0,5 %.lācijas līmenis jūnijā samazinājās vairāk, nekā gaidīts, līdz zemākajam līmenim kopš 2022. gada aprīļa. Tomēr investori sagaida, ka ECB turpinās paaugstināt likmes, lai cīnītos ar augsto inflāciju, un paredzams, ka līdz gada beigām galvenā noguldījumu likme sasniegs maksimālo līmeni - 4%.

- Apvienotā Karaliste: Apvienotās Karalistes 10 gadu zeltu ienesīgums pieauga virs 4,4 %, kas ir augstākais līmenis kopš 19. jūnija, pieaugot bažām par ilgstošu inflāciju un iespēju, ka Anglijas Banka noteiks augstākas procentu likmes. Anglijas Bankas izlēmīgā stingrāka politika ir arī radījusi bažas par iespējamu recesiju Apvienotajā Karalistē. Jūnija beigās bankas vadītājs Endrjū Beilijs (Andrew Bailey) atkārtoti pauda savu "āža spārna" nostāju, kā iemeslu nesenajam likmju kāpumam minot noturīgu tautsaimniecību un negaidīti noturīgu inflāciju. Rezultātā investori tagad sagaida, ka pēc pagājušajā mēnesī negaidītā likmes paaugstinājuma par puspunktu pamatlikme līdz gada beigām pieaugs no 5% līdz vismaz 6.25%

.

- JP: Japānas Bankas Tankan indekss, ar kuru mēra lielo ražotāju noskaņojumu, 2023. gada otrajā ceturksnī pieauga līdz +5, atgūstoties no divu gadu zemākā līmeņa +1, kas bija vērojams iepriekšējos trīs mēnešos. Tas pārspēja tirgus gaidas +3, liecinot, ka uzņēmumi atgūstas no izejvielu izmaksu pieauguma un piegādes traucējumu ietekmes. Noskaņojuma uzlabošanās bija visizteiktākā tādās nozarēs kā tekstilizstrādājumu, tērauda, krāsaino metālu, pārtikas un dzērienu, vispārējās mašīnbūves, kuģu būves un smagās mašīnbūves un automobiļu ražošanas nozares. Turklāt noskaņojums attiecībā uz tādām nozarēm kā tekstilizstrādājumu, kokmateriālu un koksnes izstrādājumu, celulozes un papīra, kā arī naftas un ogļu produktu ražošana kļuva mazāk negatīvs. Raugoties nākotnē, lielie ražotāji sagaida, ka nākamajos trijos mēnešos uzņēmējdarbības apstākļi uzlabosies, un indekss no +3 pieauga līdz +9. Turklāt lielie uzņēmumi plāno šajā fiskālajā gadā palielināt kapitālizdevumus par 11,4 %, pārsniedzot izaugsmes prognozi 10,1 %

.

- NZ: Jaunzēlandes valdības 10 gadu obligāciju ienesīgums pirmdien samazinājās līdz aptuveni 4,6157, iepriekšējās sesijas laikā sasniedzot gandrīz četru mēnešu maksimumu - 4,6504%, jo pieauga bažas, ka Federālo rezervju sistēma nespēs to izdarīt pēc tam, kad jūnijā samazinājās personiskā patēriņa izdevumu inflācija. Tā var mīkstināt savu agresīvo procentu likmju paaugstināšanas politiku vēlāk šomēnes. Jaunzēlandes uzņēmēju noskaņojums pagājušajā mēnesī uzlabojās līdz augstākajam līmenim 30 mēnešu laikā, un, saskaņā ar jaunākajiem datiem, pirmo reizi 14 mēnešu laikā pašu aktivitātes perspektīvas kļuva pozitīvas. Arī patērētāju noskaņojums sasniedza 17 mēnešu augstāko līmeni, ko, iespējams, atbalstīja Jaunzēlandes Rezervju bankas pagājušajā mēnesī sniegtais signāls, ka tā, iespējams, apturēs stingrāku procentu likmju politiku pēc tam, kad kopš 2021. gada oktobra tā paaugstināja procentu likmes kopumā par 525 bāzes punktiem. Vienlaikus tika paustas cerības, ka iekšzemes tautsaimniecība šajā ceturksnī atveseļosies pēc nelielas lejupslīdes iepriekšējā periodā, jo paātrinājās centieni atjaunot darbību valsts ziemeļos, kurus šā gada sākumā skāra plūdi un bargie laikapstākļi.

- ASV: ASV akciju nākotnes līgumi pirmdien maz mainījās, jo investori meklēja jaunus katalizatorus gada otrajai pusei. Nākotnes līgumi, kas saistīti ar trim galvenajiem akciju indeksiem, visi ir tuvu peļņas robežai. Piektdien Nasdaq Composite uzrādīja labāko pirmā pusgada rezultātu kopš 1983. gada, pieaugot par 31,7 %. Arī S&P 500 pieauga par 15,9 %, uzrādot labāko 2019. gada pirmo pusgadu, bet Dow pieauga par 3,8 %. Šie pieaugumi tika sasniegti, ņemot vērā spēcīgo tehnoloģiju akciju ralliju, ko izraisīja entuziasms par mākslīgo intelektu un ar to saistītajiem uzņēmumiem. Noskaņojumu uzlabošanai palīdzēja arī pazīmes, ka ASV ekonomika ir noturīga, ņemot vērā pastāvīgo inflāciju un augstākas procentu likmes. Tagad investori gaida pirmdien gaidāmos jūnija ISM PMI apstrādes rūpniecībā un S&P globālo PMI apstrādes rūpniecībā. Tirgotāji pievērsīs uzmanību arī Tesla pēc tam, kad elektromobiļu ražotājs ziņoja par augstākiem, nekā gaidīts, piegādes un ražošanas rādītājiem.

.

 

LĪDZĒJOŠIE RIETUMU SEKTORI:

Spēcīgās nozares: Patēriņa preces, plaša patēriņa preces, komunālie pakalpojumi, nekustamais īpašums.

Vājie sektori: veselības aprūpe, informācijas tehnoloģijas,

 

VALSTU VALUTU & amp; PREČU TIRGUS VIRZĪTĀJIEM: 

Valūtas un preču tirgus galvenie faktori pašlaik ir:

- Lielbritānijas sterliņu mārciņa: Sterliņu mārciņa bija stabila ap 1,27 dolāra, tuvu 14 mēnešu maksimumam 1,2848 dolāra, kas tika sasniegts 16. jūnijā, jo investori apsvēra iespēju, ka tās vērtība varētu būt zemāka par 1,27 dolāra.cijas, vienlaikus bažījoties, ka Anglijas Banka varētu izraisīt recesiju, jo tās agresīvā stingrības politika varētu izraisīt recesiju. Bankas vadītājs Endrjū Beilijs uzsvēra, ka nesenais procentu likmju kāpums liecina par tautsaimniecības veselību un inflācijas noturību. Tagad investori sagaida, ka pēc jūnijā negaidītā likmes paaugstinājuma par 50 bāzes punktiem pamatlikme līdz gada beigām pakāpsies vismaz līdz 6.25%

.

- CNY: Ārzonas juaņas un dolāra kurss pēc krituma līdz gandrīz astoņu mēnešu zemākajam līmenim pagājušajā nedēļā stabilizējies aptuveni 7.25, un Ķīnas Tautas banka paziņoja, ka tā turpinās uzturēt juaņas kursu pamatā stabilu un aizsargāsies no lielu valūtas kursa svārstību riska. Analītiķi ieteica, ka centrālā banka var ieviest politikas pasākumus, lai ierobežotu straujo valūtas kursa kritumu, t.sk. mainīt ārvalstu valūtas nākotnes darījumu rezervju normu vai koriģēt banku ārvalstu valūtas noguldījumu rezervju normu. Pagājušajā mēnesī juaņa nonāca zem spiediena, kad Ķīnas Tautas banka pirmo reizi 10 mēnešu laikā samazināja galveno īstermiņa procentu likmi pēc tam, kad virkne neapmierinošu tautsaimniecības datu liecināja par vāju atveseļošanos pēc pandēmijas. Tikmēr privāta aptauja liecināja, ka Ķīnas ražošanas aktivitāte jūnijā palēninājās mazāk, nekā gaidīts, kas ir pretrunā ar valdības datiem, kuri liecināja, ka šis sektors saruka trešo mēnesi pēc kārtas.

- NAFTAS: Brent jēlnaftas nākotnes līgumi pirmdien pieauga par gandrīz 1 %, bet pēc tam nedaudz samazināja pieaugumu līdz aptuveni 75 ASV dolāriem par barelu, jo tirgotāji izsvēra piedāvājuma samazināšanu un pieprasījuma samazināšanās perspektīvu. Saūda Arābija ir paziņojusi, ka tā pagarinās brīvprātīgo samazinājumu par vienu miljonu barelu dienā uz augustu un, iespējams, pagarinās to vēl vairāk. Tagad valsts ražos aptuveni 9 miljonus barelu dienā, kas ir zemākais līmenis vairāku gadu laikā. Arī Krievija paziņoja, ka augustā samazinās naftas eksportu par 500 000 barelu dienā, cenšoties par tādu pašu summu samazināt arī ražošanu. Tomēr bažas par pieprasījumu saglabājas. ASV rūpnīcu aktivitāte samazinājās vairāk, nekā gaidīts, un straujāk nekā gaidīts gandrīz trīs gadu laikā, turklāt Ķīnā ražošanas apjomi samazinājās, bet euro zonā un Vācijā jūnijā tie saruka vairāk, nekā sākotnēji gaidīts. Brent jēlnaftas cena 2023. gada 2. ceturksnī samazinājās par gandrīz 6%,

- AUD: Austrālijas dolāra vērtība pieauga virs 0,665 ASV dolāra, turpinot atgūties no gandrīz viena mēneša zemākā līmeņa, investoriem gatavojoties Austrālijas Rezervju bankas (Reserve Bank of Australia's) politiskajam lēmumam, kurā tirgi joprojām nav vienisprātis par to, vai tā atkal paaugstinās procentu likmes, vai arī to atliks. Atbalstu Austrālijas valūtai sniedza arī dati, kas liecināja par spēcīgu būvniecības atļauju atveseļošanos, mājokļu finansēšanas uzlabošanos un noturīgu mājokļu cenu kāpumu, norādot, ka finanšu nosacījumi varētu vēl vairāk pastiprināties. Pagājušajā mēnesī RBA pārsteidza tirgus ar likmju paaugstināšanu par 25 bāzes punktiem, tagad paaugstinot likmes kopumā par 400 bāzes punktiem un palielinot aizņemšanās izmaksas līdz 11 gadu augstākajam līmenim - 4.1%.

Tikmēr centrālā banka savā jaunākajā politikas sanāksmes protokolā norādīja, ka lēmums paaugstināt likmes jūnijā bija "labi līdzsvarots", samazinot gaidas par turpmāku stingrāku rīcību tuvākajos mēnešos.

- GLD: Zelts pirmdien stabilizējās ap 1 920 ASV dolāriem par unci, investoriem turpinot vērtēt ASV Federālo rezervju sistēmas'monetārās politikas virzību. Piektdien metāls pieauga par 0,6 % pēc tam, kad dati liecināja, ka ASV inflācija maijā samazinājās un patēriņa izdevumi strauji palēninājās. Tomēr Fed priekšsēdētājs Džeroms Pauels (Jerome Powell) pagājušajā nedēļā norādīja, ka, visticamāk, gaidāma turpmāka likmju paaugstināšana, jo inflācijas atgriešanās pie 2% mērķa prasīs laiku. Tirgi paredz 84% iespēju, ka centrālā banka jūlija sanāksmē paaugstinās procentu likmes par 25 bāzes punktiem.

Tagad investori gaida pirmdienas datus par ASV ražošanas aktivitāti, lai noteiktu ekonomikas un monetārās politikas perspektīvas, kā arī piektdienas svarīgāko mēneša ziņojumu par nodarbinātību.

 

Dienas diagramma:

Pirmdien WTI jēlnaftas nākotnes līgumi pieauga par gandrīz 1%, bet pēc tam atdeva daļu no peļņas un nosēdās aptuveni 71 dolāra par barelu, jo tirgotāji domāja par piedāvājuma samazināšanu un iespēju, ka pieprasījums palēnināsies. Saūda Arābija ir paziņojusi, ka tā saglabās brīvprātīgo samazinājumu par vienu miljonu barelu dienā vēl vismaz vienu mēnesi, un, iespējams, ka tā to darīs vēlreiz. Tagad valsts saražos tikai aptuveni 9 miljonus barelu naftas dienā, kas ir zemākais apjoms vairāku gadu laikā. Krievija arī paziņoja, ka augustā tā samazinās eksportētās naftas apjomu par 500 000 barelu dienā un centīsies par tādu pašu summu samazināt saražotās naftas apjomu. Tomēr joprojām pastāv bažas par pieprasījumu. Darbvietu skaits ASV rūpnīcās samazinājās vairāk, nekā gaidīts, un visstraujāk gandrīz trīs gadu laikā. Arī, ražošanas temps Ķīnā palēninājās, un euro zonā un Vācijā jūnijā tas samazinājās vairāk, nekā gaidīts. 2023. gada 2. ceturksnī naftas cenas samazinājās par gandrīz 7%.

 

 

 

 

Dalīties ar ilgtermiņa kanālu tirdzniecības stratēģiju: (WTI jēlnafta).Tlaika rāmis (D1). Ttā primārā izturība ir aptuveni (74.69). Galvenais atbalsts ir aptuveni (66.38). Tāpēc nākamā visticamākā cenu kustība ir (konsolidācija) tendence. (* skatīt visu pārējo informāciju diagrammā).

Start trading in four simple steps

1. Register

Open your live trading account

2. Verify

Upload your documents to verify your account

3. Fund

Deposit funds directly into your account

4. Trade

Start trading and choose from 130+ instruments

Demo account

The Blue Suisse Trading Account with virtual funds in a risk-free environment

Demo account

Live account

The Blue Suisse Trading Account in our transparent live model environment

Open an Account
Risk Warning; CFDs are complex instruments and come with a high risk of losing money rapidly due to leverage. 58.58% of retail investor accounts lose money when trading CFDs with this provider. You should consider whether you understand how CFDs work and whether you can afford to take the high risk of losing your money.
x
Spotify Logo Apple Podcasts Logo Anchor Podcasts Logo