
Néhány megacap részvény átgurult, ami a szélesebb piacra is hatással volt - Erősödött néhány bankrészvény, amelyek pénteken a stresszteszt eredményeit követően tőke-visszatérítési terveket jelentettek be
GLOBÁLIS KAPITÁLIS PÉNZÜGYI PÉNZÜGYEK ÁTTEKINTÉSE, ANALÍZIS ÉS ELŐREJELZÉSEK:
Autor: Dr. Alexander APOSTOLOV (a BAS Gazdaságkutató Intézet kutatója)
A hétfői zárás az európai részvények esetében a páros szint alatt volt, a német DAX 0,2%-kal 16.105 pontra, a STOXX 600 pedig 460 pontra csökkent. Ennek oka az volt, hogy a befektetők sok gazdasági adatra figyeltek, és lélegzetvisszafojtva várták a fontos adatok e heti közzétételét, például az amerikai foglalkoztatási jelentést. A legfrissebb beszerzési menedzser' index adatok azt mutatták, hogy az euróövezetben júniusban tovább súlyosbodott a feldolgozóipari visszaesés, a német gyári tevékenység három éve a legnagyobb mértékben esett vissza. Joachim Nagel, az EKB döntéshozója is azt mondta, hogy az EKB-nak még hosszú utat kell megtennie a kamatemelésig, és a következő években is csökkentenie kell a mérlegét. Ez arra utal, hogy a döntéshozók továbbra is keményen fognak fellépni, még akkor is, ha az EU-ban egyre nagyobb a recesszió kockázata. Az üzleti életben az olasz biztosítási felügyelet engedélyt adott a befektető Delfin számára, hogy 10 százalék fölé növelje részesedését a Generaliban. Ennek hatására a Generali részvényárfolyama az elmúlt egy év legmagasabb szintjére emelkedett. A FTSE MIB 0,8%-kal emelkedett, és hétfőn 28.450 ponton zárt, ezzel a múlt heti nyereséget kiegészítve 2008 óta a legmagasabb értéket érte el. A többi európai részvényindexnél is jobban teljesített, mivel a milánói pénzügyi szektor erőteljesen emelkedett. Miután Olaszország biztosítási szabályozója engedélyt adott a Delfin számára, hogy megvásárolja az ország legnagyobb biztosítójának több mint 10%-át, a GE részvényei 3,4%-kal emelkedtek. A Mediobanca részvényei, amely a Delfin legnagyobb részvényese, 1,6%-kal emelkedtek. A Banco BPM részvényei viszont 1,9%-kal emelkedtek, miután a Moody's stabilról pozitívra változtatta kilátásait. Ami a gazdaságot illeti, a PMI-adatok azt mutatták, hogy az olasz feldolgozóipar a legnagyobb mértékben zsugorodott, mióta a gazdaság 2020 elején egy járvány miatt összeomlott. Július első kereskedési napján a CAC 40 index ellenkező irányba ment, és 0,2%-os csökkenéssel 7.387 ponton zárt. Ennek oka az volt, hogy a befektetők egy csomó rossz feldolgozóipari adatot láttak több gazdaságból, ami miatt aggódtak a világgazdaság'jövője miatt. Júniusban a vártnál nagyobb mértékben csökkent a feldolgozóipari aktivitás az eurózónában. Németország'feldolgozóipari jelentése lehet a legaggasztóbb. Franciaországban a PMI-felmérés azt mutatta, hogy a gyári aktivitás már az ötödik egymást követő hónapban csökkent, de nem olyan mértékben, mint azt először gondolták. A vállalati oldalon az Edenred (-3%), a Schneider Electric (-2%), a Hermès (-1,7%) és a Dassault Systèmes (-1,1%) teljesített a legrosszabbul. A Worldline (+3,6%) és a TotalEnergies (+1,8%) viszont a legnagyobb nyereséget könyvelhette el, mivel a nyersolaj ára emelkedett a nemzetközi piacokon.
A Balti-tengeri árutőzsde fő indexe, amely azt méri, hogy mennyibe kerül az áruk szállítása a világban, hétfőn már a hatodik egymást követő napon csökkent, mintegy 2,1%-kal, kéthetes mélypontra, 1068 pontra esett a mindenféle hajótípus iránti gyenge kereslet miatt. A capesize index, amely az általában 150 000 tonnás rakományt, például vasércet és szenet szállító hajókat követi nyomon, hatodik egymást követő ülésén 3,1%-kal 1 651 pontra esett. A panamax index, amely az általában 60 000-70 000 tonna szén- vagy gabonaszállítmányt szállító hajókat követi, a tizedik egymást követő napon esett, 1,6%-kal 1 014 pontra, ami február 22. óta a legalacsonyabb szint. A kisebb hajókra vonatkozó supramax index 2 ponttal 747 pontra csökkent.
Hétfőn az FTSE 100 feladta korai nyereségét, és a napot 7.530 ponton zárta, kiterjesztve az előző heti nyereségét. Ennek oka az volt, hogy a piacok még mindig próbálták kitalálni, hogyan fog reagálni a gazdaság a Bank of England tervezett kamatemelésére. Az AstraZeneca esett a legnagyobb mértékben, 8%-kal, mert a befektetők aggódtak, hogy új rákgyógyszere nem fog olyan jól működni, mint remélték. Ezzel szemben az olyan bányavállalatok, mint az Anglo American és a Glencore 4,3%-kal, illetve 3,3%-kal emelkedtek, mivel remélték, hogy Kína fellendíti gazdaságát.
Hétfőn az amerikai részvények a sík vonal közelében kereskedtek, a Nasdaq pedig a korai kereskedésben esett. Ennek oka az volt, hogy az ISM feldolgozóipari PMI nem felelt meg a várakozásoknak, és közel három éve a legnagyobb visszaesést mutatta a gyári tevékenységben. Az üzleti fronton az Apple részvényei közel 1%-ot estek, miután arról számoltak be, hogy a vállalat kénytelen volt csökkenteni a Vision Pro vegyes valóság headset gyártására vonatkozó előrejelzéseit. Ezzel szemben a Tesla részvényei közel 6%-kal emelkedtek, mivel a vállalat a második negyedévben felülmúlta a szállítások és a termelés tekintetében a várakozásokat. Ennek oka az volt, hogy a vállalat fokozta a termelést és kedvezményeket adott az eladások fellendítése érdekében. A Nasdaq Composite 31,7%-ot emelkedett az első félévben. A nyereség a művészetificial intelligence kapcsolatos részvények és fogadások, hogy a Federal Reserve már emelte a kamatlábakat a legtöbb időt voltak a fő hajtóereje az idei év első féléves nyereség, amely a legnagyobb volt 40 év óta. Ugyanakkor az S&P 500 15,9%-kal, a Dow pedig 3,8%-kal emelkedett. A július 4-i ünnep miatt a Wall Street ma és holnap korábban zárva lesz.
Július elején a rubelre épülő MOEX Russia index stagnált és 2.790 körül maradt. Ennek oka, hogy a belpolitikai aggodalmak továbbra is fennálltak, a nyersolaj ára pedig csökkent. Emellett a rubel még mindig közel van a több mint 15 hónapja tartó mélyponthoz. Ez ronthatja az inflációt, és arra kényszerítheti a döntéshozókat, hogy júliusban és az év későbbi szakaszában még inkább emeljék a kamatokat. A Wagner-csoport múlt heti lázadása után az emberek elkezdtek azon tűnődni, hogy Vlagyimir Putyin elnöknek valójában mekkora hatalma van. Ami a gazdasági adatokat illeti, a legutóbbi PMI-felmérés azt mutatta, hogy Oroszországban a feldolgozóipar lassult.
A 2023 második felének első kereskedési napján a hongkongi Hang Seng 390,16 ponttal, azaz 2,06%-kal 19 306,59 pontra emelkedett. Ez két napnyi veszteségnek vetett véget, és tükrözte a Wall Street pénteki erős ülésszakát, amikor az amerikai infláció csökkent. Nőtt a remény, hogy a Fed kevésbé lesz agresszív. Eközben a privát felmérési adatok azt mutatták, hogy Kína'feldolgozóipara a vártnál nagyobb mértékben nőtt júniusban. Ez eltért a múlt heti hivatalos adatoktól, amelyek azt mutatták, hogy az ágazat a harmadik egymást követő hónapban csökkent. A jelentések szerint az amerikai pénzügyminiszter, Janet Yellen a héten Pekingbe utazik, hogy találkozzon vezető kínai tisztviselőkkel. Ez egy újabb jele annak, hogy az USA és Kína közötti feszültségek enyhülnek. A legjobban a technológiai, a fogyasztási cikkek és az ingatlanok részvényei teljesítettek. A BYD részvényei 4,5 százalékkal emelkedtek, miután a vállalat júniusban közölte, hogy 700 244 új energiahajtású járművet értékesített, ami az eddigi legtöbb volt egy negyedévben. A Li Auto (8,5%), a Sands China (4,5%), a Yinhe Ente. (4,0%), a Meituan (3,4%), a Tektronix Industries (2,5%) és a Xiaomi Corporation (2,4%) a további erősödő részvények közé tartoznak.
A Shanghai Composite 0,9%-kal 3.230 pont körüli szintre, a Shenzhen Composite pedig 0,7%-kal 11.105 pontra emelkedett. Ez volt a második egymást követő nap, amikor mindkét index emelkedett, mivel a befektetők feldolgozták a jeleket, hogy Kína gyártási tevékenysége a vártnál jobban lelassult. Caixin Júniusban Kína' általános feldolgozóipari beszerzési menedzserek' indexe 50,5 volt, ami a májusi 50,9-hez képest csökkent, de magasabb, mint a várt 50,2 volt. Pénteken a kontinentális részvények követték a Wall Street'-t. Ez azért volt, mert az amerikai infláció a vártnál alacsonyabb lett májusban, ami azt mutatja, hogy a Federal Reserve'a monetáris politika szigorítására irányuló agresszív politika a vártnak megfelelően működik. Az olyan nehézsúlyú vállalatok, mint a Luxshare Precision (+5,4%), a Sungrow Power (+5%), a Greatoo Intelligent (+9,2%), a Seres Group (+7,8%) és a Chongqing Changan (+4,3%) a jól teljesítő vállalatok közé tartoztak.
A részvények jól teljesítettek.A Nikkei 225 1,5%-kal emelkedett, és 33 600 pont felett zárt, a Topix pedig 1,1%-kal 2 318 ponton zárt. A Topix 33 éves csúcsot ért el, mivel a technológiai részvények tovább emelkedtek. Pénteken a japán részvények követték a Wall Street'-t és emelkedtek. Ennek oka az volt, hogy az amerikai infláció májusban alacsonyabb volt a vártnál, ami azt mutatja, hogy a Federal Reserve'agresszív szigorítási politikája a tervek szerint működik. A befektetők olyan adatokat is figyeltek, amelyek azt mutatták, hogy Japánban az üzleti hangulat javult a második negyedévben, de a feldolgozóipari tevékenység júniusban visszaesett. Az Advantest 4%-ot, a Tokyo Electron 3,7%-ot, a Socionext 7,1%-ot, a Lasertec 4%-ot, a Renesas Electronics pedig 2,2%-ot emelkedett. Az index más nagy részvényei, mint a Mitsubishi Corporation (2,1%), a Sony Group (2,9%) és a Daikin Industries (5,8%) szintén emelkedtek.
A második félév első ülésén az új-zélandi részvények stagnáltak 11.916,87 ponton. Korábban a nap folyamán csökkentek, de az üzleti szolgáltatások, az ipar és az egészségügy erősödése ellensúlyozta az energia-ásványi termékek, a pénzügyi szektor és a szállítás veszteségeit. Pénteken a piacok megpróbálták követni a Wall Street'-i pozitív trendet, miután a Fed'-nek kedvelt inflációs mutatója, az amerikai személyes fogyasztási kiadások indexe májusban csak 3,8% -kal emelkedett, ami több mint két éve a legkisebb növekedés. Voltak arra utaló jelek is, hogy az USA és Kína közötti kapcsolatok javulnak, mint például a hír, hogy Janet Yellen pénzügyminiszter csütörtökön Kínába utazik, hogy találkozzon néhány kormányzati tisztviselővel. Eközben a Caixin feldolgozóipari PMI adatai azt mutatták, hogy a kínai gyári tevékenység a vártnál kevésbé lassult a múlt hónapban, ami felcsillantotta a reményt, hogy Peking hamarosan további támogató intézkedéseket vezethet be a gazdaság megsegítésére. Építési engedélyek Új-ZélandonAz nd májusban 2,2%-kal esett, ami a második egymást követő hónapban jelentett csökkenést, így az éves adat 18%-kal csökkent a helyi adatok szerint.
Az ausztráliai S&P/ASX 200 hétfőn 0,1%-kal 7.210 pontra emelkedett, kiterjesztve az előző ülésszak nyereségét, a bányászati és energetikai részvények emelkedésével az élen. Az ausztrál részvények is követték a Wall Street'-i nyereséget pénteken, mivel az amerikai infláció a vártnál gyengébb volt májusban, ami arra utal, hogy a Federal Reserve'-nek agresszív szigorítási politikája meghozta a várt eredményeket. Eközben a befektetők egy sor hazai gazdasági jelentést fognak értékelni, beleértve a havi inflációs mutatókat és a lakáshitel-adatokat. A bányászati és energetikai szektorban a BHP Billiton (0,4%), a Rio Tinto (0,7%), a Fortescue Metals (0,3%), a Pilbara Mining (3,4%), az Allkem (2,4%), a New York Crest Mining Company (2,2%), a Woodside Energy Company (0,4%) és a Whitehaven Coal Company (1,9%) volt a legnagyobb erősödő. Az index egyéb nehézsúlyú részvényei is emelkedtek, köztük az ANZ Banking Group (0,3%), a Westpac Banking Corp. (0,3%) és a Brambles Corporation (0,6%).
Brazília 2023 júniusában 10,6 milliárd dolláros külkereskedelmi többletet jelentett, ami jelentősen bővült az egy évvel korábbi hasonló időszak 8,8 milliárd dollárjáról, és közel maradt a májusi rekordmagas, 11,1 milliárd dolláros többlethez. Az export 2022 júniusához képest 8,1%-kal 30,1 milliárd dollárra csökkent, mivel az alacsonyabb energiaárak miatt a kitermelő iparágak eladásai 19%-kal 6 milliárd dollárra süllyedtek. Emellett az átalakuló iparágak 10%-kal 15,7 milliárd dollárra zsugorodtak. Másrészről viszont az erős termés támogatta a mezőgazdasági eladások 5,3%-os, 8,1 milliárd dollárra történő megugrását. Eközben az import 18,2%-kal 19,5 milliárd dollárra süllyedt, a beszerzések az átalakuló iparágakból (-14,1%-kal 17,8 milliárd dollárra), a kitermelő iparágakból (-48%-kal 1,2 milliárd dollárra) és a mezőgazdasági termékekből (-45%-kal 0,3 milliárd dollárra) csökkentek.
A legutóbbi gazdasági adatok áttekintése:
A legutóbbi gazdasági híreket áttekintve a legkritikusabb adatok a következők:
- USA: 2023 májusában az amerikai építőipari kiadások 0,9%-kal emelkedtek havi szinten, és szezonálisan kiigazított éves növekedési rátájuk 1.925,6 milliárd dollárra nőtt, az áprilisi 0,4%-os lefelé történő felülvizsgálatot követően, és kissé meghaladva a 0,6%-os piaci előrejelzést. Négy hónapja ez volt az építési kiadások legnagyobb növekedése. A magánkiadások növekedésének fő mozgatórugója a lakásépítési ágazat (2,2%) volt, ahol az egylakásos projektek kiadásai 1,7%-kal emelkedtek, míg a többlakásos projektek kiadásai 0,1%-kal csökkentek. A nem lakáscélú szektor 0,3%-kal zsugorodott, különösen a vallási szektor (-6,7%), az egészségügy (-2,1%) és az üzleti szektor (-1,8%). Eközben az állami kiadások 0,1%-kal emelkedtek, amit a nem lakáscélú szektor gyenge növekedése (0,1%) fékezett. Az építőipari kiadások májusban éves szinten 2,4%-kal emelkedtek.
- USA: 2023 júniusában az amerikai ISM feldolgozóipari PMI a májusi 46,9-ről 46-ra csökkent, ami alacsonyabb az előrejelzett 47-es értéknél. Az adatok azt sugallták, hogy a feldolgozóipar 2020 májusa óta gyorsabb ütemben zsugorodott, az üzletvezetés teljesítménye pedig a gyengeség fennmaradása és a 2023 második félévére vonatkozó optimizmus csökkenése miatt. Az ISM elnöke, Timothy Fiore elmondta: "A kereslet továbbra is gyenge, a termelés a munkahiány miatt lassul, a beszállítók pedig képesek. Vannak arra utaló jelek, hogy a közeljövőben további elbocsátásokra kerül sor. " Júniusban az új megrendelések (45,6 vs. 42,6), a termelés (46,7 vs. 51,1), a foglalkoztatás (48,1 vs. 51,4), a készletek (44 vs. 45,8) és a hátralékok (387 vs. 37,5) mind 45,7-re csökkentek, ami arra utal, hogy a gyártási átfutási idők ismét javultak. Másrészt a vevői készletindex a "túl alacsony" területre esett (46,2 vs. 51,4), ami pozitívan hat a jövőbeli termelésre.
- US: Az S&P Global U.S. Manufacturing Purchasing Managers Index hathavi mélyponton, 46,3-mal erősödött meg 2023 júniusában, ami azt jelzi, hogy a feldolgozóipar egészsége már második egymást követő hónapban romlott, mivel az inflációs nyomás és az emelkedő kamatlábak által vezérelt kereslet Az elnyomást hátráltatja, hogy a termelés ismét csökkent, az új megrendelések meredeken csökkentek. Miközben az álláshátralék meredeken csökkent, a gyártók továbbra is keresik az önkéntes munkavállalók pótlását és a hosszú távú üres álláshelyek betöltését, ami további foglalkoztatásnövekedést feltételez. Az új megrendelések hiánya miatt a vállalatok továbbra is küszködtek a készletárak lefelé szorításával, és az inputvásárlások jelentősen csökkentek. Az ároldalon a költségterhek több mint három éve a leggyorsabb ütemben csökkentek. Eközben a kibocsátási terhek alig változtak a hónapban a gyenge keresleti feltételek miatt, mivel a vállalatok igyekeztek új eladásokat szerezni. Végül pedig az üzleti várakozások az idei év eddigi legalacsonyabb szintjét érték el.
- UK: 2023 júniusára az S&P Global/CIPS UK Manufacturing PMI-t 46,5-re módosították, ami az eredeti 46,2-es becslés felett, de még mindig a májusi 47,1 alatt van. A legutóbbi PMI hat hónapja a leggyengébb volt, ami az elmúlt 11 egymást követő hónapos zsugorodásra utal. Miközben a termelés már a negyedik egymást követő hónapban zsugorodott, a zsugorodás üteme lassabb volt. Máshol az új megrendelések január óta a legnagyobb mértékben csökkentek, a foglalkoztatás pedig a kilencedik egymást követő hónapban csökkent, ami március óta a legnagyobb visszaesés. Az árképzés terén az inputköltségek 2016 februárja óta a legnagyobb mértékben csökkentek, ami a gyengébb keresletnek, az alacsonyabb üzemanyagköltségeknek, az alacsonyabb nyersanyagáraknak és a jobb ellátási láncoknak köszönhető. Eközben az átlagos kibocsátási árak 2016 áprilisa óta először csökkentek. Végül pedig az üzleti bizalom hathavi mélypontra esett.
- EU: 2023 júniusában a HCOB Eurozone Manufacturing PMI-t az eredeti 43,6-os becslésről 43,4-re módosították, ami az ágazat egészségi állapotának 2020 májusa óta legsúlyosabb romlására utal. A termelés október óta a legnagyobb mértékű csökkenést szenvedte el, az összes új megrendelés pedig nyolc hónapja a legnagyobb ütemben esett vissza. Emellett 2021 januárja óta először csökkent a gyárak létszáma, és a ráfordítások beszerzése is meredeken esett, az adatgyűjtés 26 éve alatt az egyik leggyorsabb csökkenést produkálva. Az árfronton az inputköltségek 2009 júliusa óta a legnagyobb mértékben csökkentek, míg a kibocsátási díjak három éve a leggyorsabb ütemben mérséklődtek. Végül az üzleti bizalom hét hónapos mélypontra esett.
- IT: A HBOC olasz feldolgozóipari PMI 2023 júniusában 43,8-ra csökkent az előző havi 45,9-ről, ami elmarad a 45,3-as piaci előrejelzéstől. Ez volt a működési feltételek 2020 áprilisa óta a legsúlyosabb romlása, amelyet az új megrendelések és a termelés erőteljes csökkenése okozott, a termelés három éve a legnagyobb mértékben csökkent, az értékesítés pedig nyolc hónapos mélypontra esett. A vásárlási aktivitás ezt követően 2020 óta a legalacsonyabb szintre zsugorodott. Pozitívum, hogy a vállalkozások - bár lassú ütemben - továbbra is bővítették a foglalkoztatást. Az árfronton a bemeneti költségek 2009 óta a legnagyobb mértékű csökkenést regisztrálták, miközben a kibocsátási díjak tovább mérséklődtek. Végül a vállalkozások fenntartották pozitív kilátásaikat, de az optimizmus hat hónapja a legalacsonyabb szintre esett.
- GE: Németországban a HCOB feldolgozóipari PMI-t 2023 júniusában 40,6-ra módosították, az eredeti 41,0-ról lefelé, ami arra utal, hogy az ágazat állapota a COVID-19 világjárvány kezdete óta a leggyorsabb ütemben romlott. A termelés csökkenése nyolc hónapja a leggyorsabb volt, és az új megrendelések október óta a leggyorsabb ütemben csökkentek, részben a vevők tétovázása és a készletek leépítése miatt. Emellett a munkahelyteremtés 2021 márciusa óta a legalacsonyabb volt. Az árfronton az inputköltségek 2009 júliusa óta a legnagyobb mértékben csökkentek, a termelői árak pedig 2020 szeptembere óta először csökkentek, ami a növekvő versenynyomásnak köszönhető. Végezetül a következő év kibocsátási kilátásaival kapcsolatos várakozások november óta a legalacsonyabb szintet érték el a tartós inflációval, a szigorodó pénzügyi feltételekkel, a vásárlói bizonytalansággal és a geopolitikai feszültségekkel kapcsolatos aggodalmak közepette.
- FR: Az S&P Global French Manufacturing PMI 2023 júniusában enyhén 46-ra javult, az eredeti 45,5 és a májusi 45,7-es becslésről. Mégis, ez az ötödik egymást követő hónapban a francia gyári tevékenység zsugorodását jelentette, nagyrészt az új megrendelések erőteljes csökkenése miatt, a kulcsfontosságú fogyasztói piacok, például az építőipar gyengesége közepette. A júniusi felmérési adatok az új tengerentúli megrendelések újabb jelentős csökkenését is kiemelték. A gyártók a termelés, az alapanyag-beszerzések és a foglalkoztatás csökkentésével reagáltak. Az árfronton az inputköltségek már a második egymást követő hónapban csökkentek. Ugyanakkor az alacsonyabb költségeket továbbadták a vevőknek, ami három év óta először eredményezte a kibocsátási díjak csökkentését. Előre tekintve az üzleti hangulat március óta először fordult negatívba, a kibocsátásra vonatkozó várakozások pedig hét havi mélypontra estek.
- FR: A francia államháztartás hiánya 2023 januárjától májusáig az előző év azonos időszakában mért 82,3 milliárd euróról 107,2 milliárd euróra nőtt. Az állami bevételek 5%-kal 128,8 milliárd euróra csökkentek, míg a kiadások 9,1%-kal 216,5 milliárd euróra emelkedtek. Emellett a kincstári különszámla, amely a célzott bevételek és kiadások, például az önkormányzati bevételek be- és kiáramlásának egyenlegét rögzíti, 19,5 milliárd euróval csökkent az előző év azonos időszakának 19,4 milliárd eurójáról.
- SW: A Swedbank feldolgozóipari beszerzési menedzser' indexe 2023 júniusában 44,8-ra emelkedett az előző havi 40,7-ről, de jóval az index 54,5-es történelmi átlaga alatt maradt. A PMI emelkedését az impr.a megrendelések (májusban 41,4-ről 33,2-re), a szállítási határidők (41,9-ről 32,2-re) és a termelés (45,2-ről 43-ra). Eközben a készletek (48,6 vs. 45,1) szintén negatívan hatottak. Emellett a következő hat hónapra vonatkozó termelési tervek 49,8-ra emelkedtek (48,1 ellenében), bár már a második egymást követő hónapban a növekedési zónán kívül maradtak. A nyersanyagok és inputok beszállítói árindexe 40,8-ra emelkedett (vs. 37,4), ami azt jelzi, hogy a beszállítói szintű árnyomás tovább enyhült.
- AU: 2023 júniusában az Ausztrál Központi Bank nyersanyagár-indexe 21,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, ami megegyezik a májusi felülvizsgált adattal. Az index továbbra is a 2016 februárja óta legnagyobb mértékű csökkenés felé tartott, mivel a kokszszén, a termikus szén, a vasérc és a cseppfolyósított földgáz ára csökkent. Ausztrál dollárban kifejezve az index 18,1%-kal csökkent. SDR-ben kifejezve a nyersanyagárak havi szinten 0,2%-kal emelkedtek a májusi 6,0%-os csökkenés után, a nem vidéki alindex emelkedett, míg a vidéki és a nemesfém alindexek csökkentek.
- AU: 2023 májusában szezonálisan kiigazított alapon az ausztrál magánlakás-építési engedélyek száma 0,9%-kal, 8115 darabra nőtt havi szinten, megszakítva a két egymást követő hónap negatív adatait. Ez a második növekedés a magánlakás-engedélyek terén az idei évben eddig, nagymértékű emelkedés Victoria (7,3%) és NSW (-3,4%), Queensland (-1,8%), Dél-Ausztrália (-7,2%) és Nyugat-Ausztrália (-4,5%) esetében.
- AU: Az ausztrál saját tulajdonú lakásokhoz felvett új lakáshitelek értéke 20%-kal emelkedett havi szinten 4%-kal 16,37 milliárd ausztrál dollárra 2023 májusában, megfordítva az áprilisi 3,8%-os csökkenést. A lakásépítések 4,1%-kal, az új lakásvásárlások 4,7%-kal, a meglévő lakásvásárlások pedig 4,2%-kal emelkedtek. Földrajzilag Új-Dél-Wales (9,9%), Victoria (5,1%), Nyugat-Ausztrália (4,4%), Queensland (1,9%), Tasmánia (9,6%) és Dél-Ausztrália Új hitelek vállalása nőtt az államokban (0,8%), az Északi Területen (7,2%) és az Ausztrál Fővárosi Területen (0,3%).
- AU: Az álláshirdetések száma Ausztráliában 2023 júniusában havi szinten 2,5%-kal csökkent, míg az egy hónappal korábbi stagnáló adatot három hónapos csökkenés után lefelé módosították. Éves szinten az álláshirdetések 10%-kal csökkentek, de még így is 47,5%-kal a járvány előtti szint felett voltak. "A munkaerőpiac szigorodásának enyhülése időbe telik,"mondta Madeline Dunk, az ANZ közgazdásza "A változás iránya azonban egyértelmű, és az álláshirdetések további rendezett kiigazítására számítunk."
- AU: Az előzetes adatok szerint az Ausztráliában 2023 májusában jóváhagyott lakások száma 20,6%-kal emelkedett a havi összehasonlításban, és 2023 májusában szezonálisan kiigazított 15 032 darabot tett ki, ami az áprilisi, lefelé módosított 6,8%-os csökkenés után jelentősen javult. A magánszektorbeli lakásépítés 0,9%-kal 8 115-re emelkedett májusban, míg a magánszektorbeli lakásépítés a lakásépítés nélkül 59,4%-kal 6 722-re nőtt. Földrajzilag a lakásépítési engedélyek összességében megugrottak NSW-ben (52,9%), Tasmániában (41,1%) és Victoriában (15,0%), míg Queenslandben (0,9%) növekedés volt tapasztalható . Ezzel szemben Dél-Ausztráliában (-4,8%) és Nyugat-Ausztráliában (-11,1%) csökkent a lakásépítések száma. Az építési engedélyek 9,8%-kal csökkentek a májusig tartó évben, miután áprilisban 18,7%-kal lefelé módosították a számokat.
- RU: Az S&P Global Russian Manufacturing Purchasing Managers' Index a májusi 53,5-es háromhavi csúcsról 52,6-ra csökkent 2023 júniusában, a termelés és az új megrendelések lassulását követően. A több új megrendelés beérkezése és az új ügyfelek megnyerése révén a legfrissebb adatok a 14. egymást követő hónapban jelentették a gyárak aktivitásának növekedését és a 11. egymást követő hónapban a termelés növekedését. A belföldi és a külföldi kereslet folyamatos javulása támogatta az új megrendelések növekedését. Emellett a májusi 22 és fél éves csúcsról november óta a leggyengébb szintre emelkedett a bérszámfejtés, és tovább csökkent az álláshátralék. Emellett a vásárlási szintek 2008 februárja óta a legnagyobb mértékben emelkedtek. Az árfronton az inputköltség-infláció 2022 áprilisa óta a második leggyorsabb ütemben emelkedett, mivel a beszállítói késedelmek fokozódása felfelé nyomta az árakat. Eközben az eladási árak több mint egy éve a leggyorsabb ütemben emelkedtek. Végezetül, az üzleti bizalom továbbra is pozitív a megnövekedett vevői kereslet és az új exportpiacokon való terjeszkedés reményében.
- TW: Az S&P Global Taiwan Manufacturing Purchasing Managers' Index 2023 júniusában 44,8-ra emelkedett a májusi 44,3-ról, de az üzleti feltételek folyamatos romlására utalt, és a 11. egymást követő hónapban jelentette az iparág egészségi állapotának csökkenését. A termelés meredeken esett, mivel az új üzleti beáramlás tovább csökkent. A vállalkozások a gyengébb keresletre a beszerzési tevékenység és a készletek csökkentésével reagáltak, miközben a foglalkoztatás az egész iparágban gyorsabban csökkent.Ugyanakkor az inputanyagok iránti gyengébb kereslet és a jobb kínálat további nyomást gyakorolt a beszerzési költségekre. Az új megrendelések alacsonyabb beáramlása azt is lehetővé tette, hogy a vállalat júniusban lezárja a még függőben lévő ügyleteket. A jövőre nézve a tajvani gyártók júniusban ismét pesszimisták voltak a 12 hónapos időszakra vonatkozó termelési kilátásaikat illetően a gyenge világgazdasági feltételek és a folytatódó értékesítési visszaesés közepette.
- JP: 2023 júniusában az ANZ Japan Manufacturing Purchasing Managers Index az előzetes becslések nélkül 49,8 volt, májusban 50,6 volt, ami hét hónapja a legmagasabb érték. Ez volt az ötödik csökkenés a gyári tevékenységben idén eddig, mivel mind a termelés, mind az új megrendelések csökkentek, az új exportmegrendelések pedig február óta a leggyorsabb ütemben csökkentek. A gyenge működési feltételekre válaszul a vásárlási aktivitás tizenegyedik egymást követő hónapban csökkent, ami az idén mért leggyengébb érték. A munkahelyek számának növekedése a második leggyorsabb volt idén eddig. Ugyanakkor a beszállítók teljesítménye javult, mivel a beszállítói szállítási idők 2016 márciusa óta a legnagyobb mértékben csökkentek. Az árképzést illetően az inputköltség-infláció 2021 februárja óta a leglassabb ütemre csökkent, míg a kibocsátási költségek inflációja 21 hónapja a leggyengébb ütemre esett vissza. Végül pedig az üzleti hangulat 2021 októbere óta a legerősebbre erősödött a gazdaság élénkülésével.
- BR: A brazil 10 éves államkötvény hozama júliusban 10,67 százalék körüli szintre, 2021 decembere óta a legalacsonyabb szintre csökkent, a mélyebb monetáris lazításra vonatkozó várakozások közepette. A Focus legutóbbi felmérése azt mutatta, hogy a brazil magánközgazdászok lefelé módosították a Selic rátára vonatkozó előrejelzéseiket, és javították az inflációs kilátásokat 2026-ig, miután a kormány'a kormány úgy döntött, hogy fenntartja az országot'a 3%-os inflációs célt. A várakozások szerint a Selic-kamatlábat a központi bank következő, augusztus eleji ülésén csökkentik 2023 végéig 12%-ra (a korábbi 12,25%-os becsléssel szemben), és az enyhítési ciklus a jövő év első felének végéig folytatódik, 9% körüli százalékkal. Brazília éves inflációja június elején tovább lassult, közel hároméves mélypontra, 3,4%-ra, ami kissé meghaladja a 3,36%-os piaci becsléseket,
Nézzünk előre:
A befektetőknek ma a következő fontos adatokra kell figyelniük:
- EUR: német kereskedelmi mérleg, és spanyol munkanélküliség változása.
- GBP: 30 éves kötvényaukció.
- NZD: NZIER Üzleti bizalom és GDT árindex.
- USD: Bank Holiday.
- JPY: Monetáris bázis y/y és 10 éves kötvényaukció.
- AUD: Készpénzkamatláb és RBA kamatdöntő nyilatkozata.
- CAD: Gyártási PMI.
KKEY EQUITY &; BOND MARKET DRIVERS:
A részvény- és kötvénypiac fő tényezői jelenleg:
- USA: A 10 éves amerikai kincstárjegyek hozama a második félév első kereskedési napján a gazdaság egészségével kapcsolatos aggodalmak közepette 3,8% körülire csökkentette a korai nyereséget, miután az ISM feldolgozóipari PMI szerint a gyári tevékenység közel három éve a legnagyobb mértékben zsugorodott. A héten esedékes még a foglalkoztatási jelentés, a JOLTS és az ISM szolgáltatási PMI. Eközben a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság legutóbbi, szerdai ülésének jegyzőkönyvét szorosan figyelik a Fed következő lépéseivel kapcsolatos további nyomokért, Jerome Powell elnök múlt héten hangsúlyozta, hogy a kamatlábak idén tovább emelkednek. A kereskedők most közel 87% -os esélyt áraznak arra, hogy a Fed a következő hónapban 25 bázisponttal emeli a Fed alapkamatát, és a szeptemberi újabb 25 százalékpontos emelés esélye 18% -ra csökkent az ISM kiadása előtti 21% -ról. Hétfőn korábban a 2 és 10 éves hozamok közötti különbség elérte a -109,5 bázispontot, ami 1981 óta a legnagyobb különbség. A piacok hétfőn és kedden korán zárva lesznek a függetlenség napja miatt.
- IT: Olaszország 10 éves BTP hozama ismét 4% fölé emelkedett, mivel a befektetők a kamatemelések kilátásait az európai gazdaság romlásának és az infláció lehűlésének jelei mellett mérlegelték. A legutóbbi PMI-felmérés azt mutatta, hogy az olasz feldolgozóipar több mint három éve a legsúlyosabb visszaesést szenvedte el, a ráfordítási költségek pedig 2009 óta a legnagyobb mértékben csökkentek. A múlt heti CPI-adatok azt mutatták, hogy Olaszországban az inflációslációs ráta a vártnál jobban lassult júniusban, 2022 áprilisa óta a legalacsonyabb szintre. A befektetők mégis arra számítanak, hogy az EKB a magas infláció leküzdése érdekében tovább emeli a kamatokat, és az év végére várhatóan 4 százalékon tetőzik az irányadó betéti kamatláb.
- UK: A 10 éves brit aranykamat hozama 4,4% fölé, június 19. óta a legmagasabb szintre emelkedett, a tartós inflációval kapcsolatos növekvő aggodalmak és a Bank of England magasabb kamatok megállapításának lehetősége miatt. A Bank of England'határozott szigorítási politikája az Egyesült Királyság esetleges recessziójával kapcsolatos aggodalmakat is felvetette. Andrew Bailey kormányzó június végén megismételte héja álláspontját, a rugalmas gazdaságra és a váratlanul tartósan fennálló inflációra hivatkozva indokolta a legutóbbi kamatemelést. Ennek eredményeképpen a befektetők most arra számítanak, hogy az irányadó kamatláb a múlt havi meglepetésszerű félpontos emelés után az év végére legalább 6,25%-ra emelkedik az eddigi 5%-ról.
- JP: A Bank of Japan'Tankan indexe, amely a nagy gyártók hangulatát méri, +5-re emelkedett 2023 második negyedévében, az előző három hónapban mért kétéves mélypontról +1-re emelkedett. Ez felülmúlta a +3-as piaci várakozásokat, ami azt jelzi, hogy a vállalkozások kilábalnak a magasabb nyersanyagköltségek és az ellátási zavarok hatásaiból. A hangulat javulása leginkább az olyan ágazatokban volt tapasztalható, mint a textilipar, az acélgyártás, a színesfémek, az élelmiszeripar, az általános gépgyártás, a hajógyártás és a nehézgépgyártás, valamint az autóipar. Emellett az olyan ágazatokkal szembeni hangulat, mint a textilipar, a fűrészáru és fatermékek, a cellulóz és papír, valamint a kőolaj- és széntermékek, kevésbé lett negatív. Ami a jövőt illeti, a nagyvállalatok az üzleti feltételek javulására számítanak a következő három hónapban, az index +3-ról +9-re emelkedett. Emellett a nagyvállalatok 11,4%-kal tervezik növelni a beruházási kiadásokat ebben a pénzügyi évben, ami felülmúlja a 10,1%-os növekedési előrejelzést
.- NZ: Új-Zéland 10 éves államkötvény hozama 4,6157 körüli szintre csökkent hétfőn, miután az előző ülésszakban 4,6504%-os közel négyhavi csúcsot ért el, mivel nőtt az aggodalom, hogy a Federal Reserve nem lesz képes erre, miután júniusban lassult a személyes fogyasztási kiadások inflációja. Még ebben a hónapban enyhítheti agresszív kamatemelési politikáját. Az új-zélandi üzleti hangulat a múlt hónapban 30 hónapja legmagasabb szintre javult, és a saját tevékenységre vonatkozó kilátások 14 hónap óta először fordultak pozitív irányba a legfrissebb adatok szerint. A fogyasztói hangulat is 17 havi csúcsra emelkedett, amit támogathatott az Új-Zélandi Központi Bank múlt havi jelzése, miszerint szüneteltetheti a szigorítást, miután 2021 októbere óta összesen 525 bázisponttal emelte a kamatokat. Eközben felcsillant a remény, hogy a hazai gazdaság az előző időszak enyhe recesszióját követően a folyó negyedévben talpra áll, mivel felgyorsultak a tevékenységek újjáépítésére irányuló erőfeszítések az ország északi részén, amelyet az év elején áradások és súlyos időjárás sújtott.
- US: Az amerikai tőzsdei határidős részvények hétfőn alig változtak, mivel a befektetők új katalizátorokat kerestek az év második felére. A három fő részvényindexhez kötött határidős kontraktusok mindegyike a nullszaldó közelében van. Pénteken a Nasdaq Composite 1983 óta a legjobb első félévi teljesítményt érte el, 31,7%-kal emelkedett. Az S&P 500 szintén 15,9%-kal emelkedett, 2019 legjobb első félévét jegyezve, míg a Dow 3,8%-kal nőtt. Ezek a nyereségek a technológiai részvények erős rallyjának hátterében jöttek létre a mesterséges intelligencia és a kapcsolódó vállalatok iránti lelkesedés közepette. Az amerikai gazdaság ellenálló képességére utaló jelek a tartós inflációval és a magasabb kamatlábakkal szemben szintén hozzájárultak a hangulat erősödéséhez. A befektetők most a hétfői ISM Manufacturing PMI és a S&P Global Manufacturing PMI júniusi adataira figyelnek. A kereskedők a Teslát is szemmel tartják, miután az elektromos autógyártó a vártnál magasabb szállítási és termelési adatokról számolt be.
VEZETŐ PÉNZÜGYI ÁRAK:
- Szektorok: Fogyasztói diszkrecionális termékek, fogyasztói cikkek, közművek, ingatlanok.
- Gyenge szektorok: Egészségügy, Informatika,
TOP CURRENCY & COMMODITIES MARKET DRIVERS:
A deviza- és árupiacon jelenleg a legfontosabb tényezők:
- GBP: A font sterling stabilan 1,27 dollár körül, a június 16-án elért 1,2848 dolláros 14 hónapos csúcs közelében tartózkodott, mivel a befektetők a lehetségesa magasabb hitelköltségek veszélye, miközben aggódnak amiatt, hogy a Bank of England agresszív szigorítási politikája recessziót idézhet elő. Andrew Bailey kormányzó hangsúlyozta, hogy a kamatlábak közelmúltbeli megugrása a gazdaság egészségi állapotát és az infláció fennmaradását jelzi. A befektetők most arra számítanak, hogy az irányadó kamatláb az év végére legalább 6,25%-ra emelkedik a júniusi, meglepetésszerű 50 bázispontos emelést követően.
- CNY: Az offshore jüan/dollár árfolyam 7,25 körül stabilizálódott, miután a múlt héten közel nyolc hónapos mélypontra esett, és a Kínai Népbank közölte, hogy továbbra is alapvetően stabilan tartja a jüant, és óv az árfolyam nagymértékű ingadozásának kockázatától. Elemzők azt javasolták, hogy a központi bank politikai intézkedéseket vezethet be a valuta erőteljes leértékelődésének megfékezésére, beleértve a deviza határidős eladások tartalékolási arányának átállítását vagy a banki devizabetétek tartalékolási arányának kiigazítását. A jüan a múlt hónapban nyomás alá került, amikor a People's Bank of China 10 hónap óta először csökkentette a rövid távú kulcskamatlábat, miután a kiábrándító gazdasági adatok sorozata a járvány utáni fellendülés megtorpanására utalt. Eközben egy magánfelmérés szerint a kínai feldolgozóipari tevékenység a vártnál kevésbé lassult júniusban, ami ellentmond a kormányzati adatoknak, amelyek szerint a szektor már a harmadik egymást követő hónapban zsugorodott.
- Olaj: A Brent nyersolaj határidős jegyzései közel 1 százalékkal emelkedtek, majd hétfőn 75 dollár körüli szintre csökkentették a nyereséget, mivel a kereskedők a kínálatcsökkentést és a kereslet lassulásának kilátását mérlegelték. Szaúd-Arábia közölte, hogy augusztusra meghosszabbítja a napi egymillió hordós önkéntes csökkentést, és azt tovább is meghosszabbíthatja. Az ország most körülbelül napi 9 millió hordót fog termelni, ami több éve a legalacsonyabb szint. Oroszország szintén közölte, hogy augusztusban napi 500 ezer hordóval csökkenti olajexportját, és ugyanennyivel kívánja csökkenteni termelését. A keresleti aggodalmak azonban továbbra is fennállnak. Az amerikai gyári tevékenység a vártnál nagyobb mértékben és közel három éve a legnagyobb ütemben csökkent, emellett Kínában lassult a termelés, míg az euróövezetben és Németországban az eredetileg vártnál nagyobb mértékben zsugorodott júniusban. A Brent nyersolaj közel 6%-kal csökkent 2023 második negyedévében,
- AUD: Az ausztrál dollár 0,665 dollár fölé emelkedett, és tovább emelkedett a közel egyhavi mélypontról, mivel a befektetők felkészültek az ausztrál jegybank politikai döntésére, ahol a piacok továbbra is megosztottak abban, hogy a bank ismét emelni fogja-e a kamatlábakat, vagy visszatartja. Az ausztrál valuta támogatást talált az építési engedélyek erős fellendülésére, a lakásfinanszírozás javulására és az ingatlanárak tartós emelkedésére utaló adatokból is, ami arra utal, hogy a pénzügyi feltételek tovább szigorodhatnak. A múlt hónapban az RBA 25 bázispontos kamatemeléssel lepte meg a piacokat, így most összesen 400 bázisponttal emelte a kamatokat, és 11 éves csúcsra, 4,1%-ra emelte a hitelfelvételi költségeket.
Közben a központi bank a legutóbbi kamatdöntő ülés jegyzőkönyvében azt mondta, hogy a júniusi kamatemelési döntés "jól kiegyensúlyozott" volt, csökkentve a következő hónapokban várható további szigorításokra vonatkozó várakozásokat.- GLD: Az arany hétfőn unciánként 1.920 dollár körül stabilizálódott, mivel a befektetők továbbra is értékelték az amerikai jegybank monetáris politikájának útját. A fém 0,6 százalékkal emelkedett pénteken, miután az adatok azt mutatták, hogy az amerikai infláció enyhült, és a fogyasztói kiadások májusban jelentősen lelassultak. Jerome Powell Fed-elnök azonban a múlt héten jelezte, hogy további kamatemelések valószínűsíthetőek, mivel időbe telik, amíg az infláció visszatér a 2%-os célhoz. A piacok 84%-os eséllyel számolnak azzal, hogy a központi bank a júliusi ülésén 25 bázisponttal emeli a kamatlábakat. a befektetők most a hétfői amerikai feldolgozóipari aktivitási adatokat várják, hogy a gazdasági és monetáris politika kilátásait, valamint a pénteki kulcsfontosságú havi foglalkoztatási jelentést irányítsák.
A nap grafikonja:
Hétfőn a WTI nyersolaj határidős jegyzése közel 1%-kal emelkedett, majd visszaadta nyereségének egy részét, és hordónként 71 dollár körül állapodott meg, mivel a kereskedők a kínálat csökkentésére és a kereslet lassulásának lehetőségére gondoltak. Szaúd-Arábia közölte, hogy legalább még egy hónapig fenntartja a napi egymillió hordós önkéntes csökkentést, és lehet, hogy ismét így tesz. Most az ország csak körülbelül napi 9 millió hordó olajat fog kitermelni, ami több éve a legalacsonyabb mennyiség. Oroszország azt is közölte, hogy augusztusban napi 500 ezer hordóval csökkenti az exportált olaj mennyiségét, és ugyanennyivel próbálja csökkenteni a kitermelt olaj mennyiségét. A kereslet miatt azonban még mindig vannak aggodalmak. Az amerikai gyárakban a vártnál nagyobb mértékben és közel három éve a leggyorsabb ütemben csökkent a munkahelyek száma. Szintén, Kínában lassult a termelés, az euróövezetben és Németországban pedig a vártnál nagyobb mértékben csökkent júniusban. 2023 második negyedévében az olajárak közel 7%-kal csökkentek.
Long-term Channels Trading Strategy for: ().T(D1). Tellenállásaz elsődleges ellenállás körül van (74.69). Az elsődleges támogatás körül van (66.38). Ezért a következő legvalószínűbb ármozgás egy (konszolidáció) trend. (*lásd az összes többi részletet a grafikonon).
Demo account
The Blue Suisse Trading Account with virtual funds in a risk-free environment
Demo accountLive account
The Blue Suisse Trading Account in our transparent live model environment
Open an Account