PREHĽAD, ANALÝZA A PREDPOKLADY GLOBÁLNYCH KAPITÁLOVÝCH TRHOV:

Autor: Dr. Alexander APOSTOLOV (výskumný pracovník Ústavu ekonomického výskumu SAV)

Wall Street v posledný deň druhého štvrťroka rástla, keďže tlmená inflácia zmiernila obavy investorov z ďalšieho zvyšovania sadzieb. Dow uzavrel o viac ako 280 bodov vyššie, zatiaľ čo S&P a Nasdaq vzrástli o 1,2 %, resp. 1,4 %. Miera inflácie PCE, preferovaný ukazovateľ inflácie Fedu, vzrástla v súlade s prognózami o 0,3 % a v apríli bola nižšia ako 0,4 %. Okrem toho medziročná základná úroková miera klesla na 4,6 % a celková miera výdavkov na osobnú spotrebu dosiahla najnižšiu úroveň za takmer dva roky. Na podnikovom fronte vzrástli akcie spoločnosti Apple o 2,3 %, keďže trhová hodnota spoločnosti'sa vyšplhala nad 3 bilióny USD. Na druhej strane spoločnosť Nike klesla o 2,6 % po tom, čo jej štvrťročný zisk nenaplnil očakávania. V druhom štvrťroku zatiaľ Dow vzrástol o 2,5 %, S&P o 7 %, čo predstavuje tretí štvrťročný rast v rade, a Nasdaq o 11,1 %, čím sa jeho celoročné zisky zvýšili na 3,8 %, resp. 32,8 %, k čomu prispeli zisky akcií súvisiacich s umelou inteligenciou a stávka na to, že Federálny rezervný systém už väčšinu zvyšovania sadzieb vykonal.

Kanadský index S&P/TSX Composite v piatok vzrástol o 1,2 % a uzavrel na úrovni 20 155, čím rozšíril týždenný zisk, pričom všetky sektory uzavreli v zelených číslach. Technologický sektor a sektory vystavené komoditám privítali silné hospodárske údaje. Podľa predbežných odhadov hrubý domáci produkt Kanady' v máji pravdepodobne vzrástol o 0,4 %, čo naznačuje značnú flexibilitu pri agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb Bank of Canada' a zvyšuje priestor pre tvorcov politiky na ďalšie sprísňovanie. V Spojených štátoch jadrové ceny spotrebného tovaru ukázali len málo náznakov, že inflácia sa ochladzuje tempom, ktoré by si želal Fed, zatiaľ čo osobné príjmy sa zmiernili. Na čele ziskov boli technologické akcie, ktoré vzrástli o 1,7 % po silnom impulze z Nasdaqu, pričom Shopify vzrástol o 1,5 %, zatiaľ čo BlackBerry vzrástol o 3,4 % v rámci seansy a tento týždeň vzrástol o 17 % na základe prekvapivého oznámenia o zisku. Rastúce ceny ropy podporili aj kanadských výrobcov energií. Za celý týždeň index vzrástol o 3,2 %.

Ruský index MOEX založený na rubeli znížil počiatočné straty a skončil bez zmeny na úrovni 2 797. Zotavil sa tak z pondelkového prepadu a uzavrel bez zmeny, keďže trhy neprejavili veľké obavy z hospodárskej a politickej nestability po víkendovej vzbure skupiny Wagner. Na čele rastu boli výrobcovia ocele, pričom NLMK, MMK a Severstaľ vzrástli o 1,7 % až 0,8 %, keďže ďalší kontrakčný PMI v Číne zvýšil očakávania stimulačných opatrení a oživenia dopytu po kovoch u hlavných dovozcov. V zelených číslach uzavreli aj akcie ropných spoločností, pričom prioritné akcie spoločnosti Surgut vzrástli o 0,8 %, keďže sa zvýšili stávky na vysokú výplatu dividend.

FTSE 100 v piatok vzrástol o 0,9 % na 7 531, čo predstavuje nárast o 1 % za celý týždeň, k čomu prispela podpora zo strany staviteľov domov a solídne obchodovanie bánk, keďže trh naďalej vyhodnocoval záujem podnikov v súvislosti s blížiacim sa zvyšovaním sadzieb zo strany hlavných centrálnych bánk. Ako sa bude vyvíjať prostredie. Unite Group, Perssimon a Landsec sú lídrami v developerskom priemysle a všetky pevne podporujú ekologický rozvoj. Nádej, že dopyt po hypotékach zostane silný aj po zvyšok cyklu zvyšovania sadzieb Bank of England'poskytla oddych aj londýnskym veriteľom. NatWest vzrástol o 2,4 %, Lloyds o 2 % a Barclays o 1,5 %. Akcie spoločnosti Centrica'vzrástli o 3,3 % po tom, ako spoločnosť oznámila, že pridáva ďalšie priestory na skladovanie zemného plynu.

V piatok vzrástol CAC 40 o približne 1,2 % a uzavrel na úrovni, ktorú nedosiahol už viac ako mesiac: 7,400. Bol to piaty deň po sebe, keď regionálne trhy tiež vzrástli. Údaje ukázali, že inflačné sily v eurozóne a v USA sa zmiernili, čo zlepšilo náladu, ale zvýšenie úrokových sadzieb môže trvať dlhšie. Medzitým slabé údaje o továrňach z Číny zvýšili nádej, že druhá najväčšia ekonomika sveta dostane väčšiu pomoc pri raste. Takmer všetky spoločnosti ukončili deň v zelených číslach, pričom najväčšími víťazmi boli spoločnosti Eurofins Scientifique (+2,9 %), Unibail Rodamco We (+2,3 %), Legrand (+2,3 %), Dassault Systemes (+2,3 %), Capgemini (+2,2 %) a Stmicroelectronics (+2,2 %). CAC 40 vzrástol za týždeň o 3,3 % a za mesiac o 4,2 %.

V piatok popoludní vzrástol index FTSE MIB na približne 28 280 bodov, čo bolo blízko jeho najlepšej úrovne od septembra 2008. Išlo o piaty deň v rade, keď index vzrástol. Takmer každé odvetvie išlo výrazne hore, ale energetické a ropné spoločnosti, priemyselné podniky a banky išli up najviac. Investorov potešili náznaky, že cenové tlaky v USA a Európe klesajú. Tento týždeň šéf Federálneho rezervného systému Jerome Powell aj šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová uviedli, že sú stále veľmi odhodlaní zvyšovať úrokové sadzby v boji proti inflácii. Miera nezamestnanosti v Taliansku'v máji 2023 klesla viac, ako sa očakávalo, zo 7,8 % v predchádzajúcom mesiaci na 7,6 %. Išlo o najnižšiu mieru od apríla 2020. Očakáva sa, že index FTSE MIB tento týždeň vzrastie o takmer 4 %.

Index IBEX 35 v piatok dosiahol nové maximum 9 593, čo sa nestalo už viac ako tri a pol roka. Išlo o piatu seansu v rade, počas ktorej index vzrástol, keďže investori presunuli časť svojich investícií a s radosťou zistili, že cenové tlaky v eurozóne a USA sa zmierňujú. Najnovšia správa ukázala, že jadrová inflácia v eurozóne v júni klesla viac, ako sa očakávalo, a to na 5,5 %. Ide o najnižšie číslo od januára 2022. Na prvom mieste v zisku sa umiestnili spoločnosti Grifols A (2,30 %), Solaria (1,88 %) a Banco Santander (1,57 %). Acciona Energa (-1,16 %), Acerinox (-1,28 %) a Acciona (-0,42 %) klesli a Morgan Stanley udelila výrobcovi ocele zlé hodnotenie. Za celý týždeň vzrástla o 3,5 % a za štvrťrok o 4,6 %.

V piatok hongkonské akcie klesli o 17,93 bodu alebo 0,1 % na 18 916,43 bodu. Išlo o druhý deň po sebe, keď klesli. Dôvodom boli oficiálne júnové údaje o čínskom PMI, ktoré vyvolali obavy, že ekonomika sa spomaľuje. Tretí mesiac po sebe sa aktivita v továrňach znížila a sektor služieb zaznamenal najslabší prírastok za posledných šesť mesiacov. Od začiatku roka index klesol o 6,3 %. Dôvodom je zhoršenie spotrebiteľských výdavkov, trhu s bývaním, vývozu a investícií do infraštruktúry v pevninskej Číne. Zatiaľ čo sa tak deje, stále pretrváva neistota v súvislosti s novými stimulmi zo strany Pekingu a veľké banky z Wall Street, ako napríklad Goldman Sachs, Bank of America, UBS a Nomura, nedávno znížili svoje prognózy hospodárskeho rastu Číny'. Okrem toho sa futures na americké akcie pred dnešným zverejnením údajov o americkom PCE príliš nepohli. Medzi spoločnosťami, ktorých akcie klesli, boli Kingsoft Co, Top Sports International (-3,8 %), Kuaishou Technology (-2,9 %) a Meituan (-1,8 %).

V piatok klesol index Nikkei 225 o 0,5 % a ukončil deň pod úrovňou 33 100 a index Topix klesol o 0,7 % a ukončil deň na úrovni 2 280. Tým sa pripravil o časť nedávnych ziskov dosiahnutých v technologickom priemysle. Investori sa zaoberali aj údajmi, ktoré ukázali, že miera inflácie v Tokiu'bola 11. mesiac po sebe nad cieľom japonskej centrálnej banky. To spochybňuje sľub centrálnej banky' udržiavať menovú politiku veľmi uvoľnenú. Najviac stratili technologické spoločnosti Advast (-0,5 %), Tokyo Electron (-1,6 %), Socionext (-3,1 %), Keyence (-0,9 %) a Lasertec (-2,1 %). Klesli aj ďalšie ťažké váhy indexu, ako Mitsubishi UFJ (-0,6 %), Sony Group (-1 %), Nintendo (-1,8 %), Nippon Telephone (-1,2 %) a Mitsui & Co (-1,2 %). Všetky však zaznamenali dobrý rast v danom mesiaci, v druhom štvrťroku a v prvom polroku tohto roka.

Indický index BSE Sensex vzrástol o 820 bodov a skončil na úrovni 64 733 bodov, čo bol nový rekord. Index si za týždeň pripísal 2,7 %, keďže trhy naďalej vsádzali na to, že indické hospodárstvo bude schopné ignorovať zhoršujúce sa vonkajšie prostredie. Zahraničné investície boli veľkou súčasťou rastu indického akciového trhu. Nové údaje z tohto týždňa ukazujú, že zahraniční investori v tomto fiškálnom roku nakúpili akcie v hodnote viac ako 850 mld. rupií. Dôvodom je relatívne uvoľnená menová politika Reserve Bank of India'a silný výhľad rastu Indie. Zbavte sa čistých odpredajov z predchádzajúcich dvoch rokov. Na čele rastu boli technologické akcie, pričom Infosys vzrástol o 3,4 % a TCS o 2,9 %. Automobilky ako Mahindra & Mahindra a Maruti Suzuki tiež prudko klesli. Mahindra &; Mahindra vzrástla o 4,2 % a Maruti Suzuki o 2,5 %.

Šanghajský index Shanghai Composite vzrástol o 0,4 % na približne 3 195 a index Shenzhen Composite posilnil o 0,7 % na 10 990, čím vyrovnal straty z predchádzajúcej seansy, aj keď údaje ukázali, že výrobná aktivita v Číne v júni vzrástla tretí mesiac po sebe. V marci sa znížila, zatiaľ čo rast aktivity v sektore služieb sa spomalil na šesťmesačné minimum. Pevninské akcie sa tento mesiac dostali pod tlak v dôsledku zvýšenej hospodárskej neistoty v Číne a nedostatku agresívnych politických opatrení na podporu rastu zo strany Pekingu, hoci investori naďalej dúfajú, že úrady tento rok poskytnú viac stimulov. V piatok klesli ťažkotonážne spoločnosti ako Eotolink Technology (5,3 %), Jiangsu Huaxi Village (3,9 %), Eastern Communications (6,8 %), Greatoo Intelligent (10 %) a Shenzhen Danone (20%) výrazne vzrástol.

Nový Zéland's NZD 50 v piatok vzrástol o 108,35 bodu, teda o 0,92 %, na 11 916,47 bodu, čím sa zbavil strát z úvodu obchodovania a zároveň rástol už štvrtú seansu po sebe, okrem iného vďaka distribučným službám, výrobe, spotrebiteľom a zdravotníctvu. Silný vývoj v sektore podporil zisky väčšiny sektorov. Futures na americké akcie medzitým pred neskorším zverejnením amerického indexu PCE vzrástli. Očakáva sa, že tieto čísla ukážu určité zmiernenie, pričom stále naznačujú, že inflácia zostáva lepkavá. Premiér Chris Hipkins počas svojej tohtotýždňovej návštevy Pekingu podpísal dohodu o spolupráci s Čínou, najväčším obchodným partnerom Nového Zélandu, zameranú na posilnenie trhov, ako je napríklad vývoz. Podľa najnovších údajov dosiahla novozélandská spotrebiteľská dôvera v júni najvyššiu úroveň za posledných 17 mesiacov, pričom sa zlepšila aj podnikateľská nálada. Spoločnosť Hallenstein Glasson vzrástla o 4,1 %, nasledovaná spoločnosťou Skellerup Hlds. (3,9 %), Scott Tech. (3,3 %) a Serko Ltd. (2.7%). Tento mesiac sa index zmenil len málo.

Hlavný index Baltskej burzy', ktorý meria náklady na prepravu tovaru po celom svete, v piatok klesol už piatu seansu po sebe, keď sa prepadol o približne 1,9 % na viac ako týždňové minimum 1 091 bodov. Index capesize, ktorý sleduje lode zvyčajne prepravujúce 150 000 ton nákladu, ako je železná ruda a uhlie, klesol o 3,1 % na 1 704 bodov a index panamax, ktorý sleduje lode zvyčajne prepravujúce uhlie alebo obilie s nákladom približne 60 000 až 70 000 ton, klesol deviatu seansu za sebou, keď stratil 11 bodov na 1 030 bodov. Medzi menšími loďami klesol index supramax o 1 bod na 749 bodov. referenčný index stratil za týždeň približne 12 %, čo je jeho najhoršia úroveň od 2. júna, a zaznamenal aj piaty štvrťročný pokles za sebou o 21,5 %. Takmer 40 % mesačný nárast v segmente capesize pomohol indexu k mesačnému nárastu o 11,7 %.

Brazílsky akciový index Ibovespa skončil v piatok o 0,1 % nižšie na úrovni približne 118 240, pričom počas seansy dosiahol najvyššiu hodnotu za viac ako týždeň, keďže miestni investori reagovali na nové pravidlá inflačného cielenia, ktoré včera oznámila Národná menová rada (CMN). Tento subjekt, ktorý je najvyšším hospodársko-politickým orgánom krajiny, rozhodol o stanovení inflačného cieľa na rok 2026 na úrovni 3 % a o zmene časového rámca na vyhodnocovanie plnenia inflačného cieľa. CMN v súčasnosti stanovuje ročné inflačné ciele, ktoré sa majú plniť každý kalendárny rok. pokiaľ ide o údaje, miera nezamestnanosti v Brazílii za tri mesiace do mája klesla na 8,3 %, čo je najnižšia úroveň za toto obdobie od roku 2015. Obchodníci ocenili aj najnovšie údaje zo Spojených štátov, ktoré poukázali na zmiernenie inflačných tlakov. Na podnikovom fronte zaznamenali najväčšie straty počas seansy akcie spoločností Lojas Renner (-6,2 %), Siderurgica Nacional (-5,2 %) a Petrobras (-4,9 %). Index Ibovespa ukončil týždeň s poklesom o 0,6 %, ale v medzimesačnom porovnaní získal 6,9 %.

 

PREHĽAD POSLEDNÝCH EKONOMICKÝCH ÚDAJOV:

Prehľad posledných ekonomických správ, najkritickejšie údaje:

- SK: Predbežné údaje ukázali, že juhokórejský'vývoz v júni 2023 medziročne klesol o 6 % na 54,24 miliardy USD po prepade o 15,2 % v predchádzajúcom mesiaci, čo bolo pod očakávaniami trhu, ktorý predpokladal pokles o 3 %. Išlo o deviaty mesiac poklesu vývozu v rade, ale o najmenší pokles za posledných osem mesiacov v podmienkach spomaľovania globálnej ekonomiky.

- SK: Predbežné údaje ukázali, že prebytok obchodnej bilancie Južnej Kórey'v júni 2023 predstavoval 1,11 mld. dolárov, čo zaostalo za očakávaniami trhu na úrovni 2,51 mld. dolárov a v porovnaní s deficitom 2,44 mld. dolárov v rovnakom mesiaci minulého roka. Išlo o prvý obchodný prebytok od marca 2022, keďže vývoz klesol menej ako dovoz v dôsledku spomalenia hospodárskeho rastu v dôsledku slabého globálneho a domáceho dopytu. Vývoz sa oproti predchádzajúcemu roku znížil o 6 %, čo bol deviaty pokles v rade, ale najmenší za posledných osem mesiacov. Dovoz sa medzitým znížil o 11,7 %, čo bol zatiaľ piaty pokles v tomto roku.

- SK: Dovoz do Južnej Kórey v júni 2023 medziročne klesol o 11,7 % na 53,11 mld. dolárov v porovnaní s trhovými prognózami, ktoré počítali s 11,0 % poklesom a 14,4 % poklesom mesiac predtým, ukázali rýchle údaje. Išlo o piaty pokles nákupov v tomto roku.

- USA: V júni 2023 bol spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA revidovaný na 64,4 bodu z predbežných 63,9 bodu, čo je najvyšší údaj za posledné štyri mesiace. Zlepšili sa aj súčasné ekonomické podmienky (zo 69 na 68) a očakávania spotrebiteľov (zo 61,5 na 61,1). Joanne Hsu, riaditeľka konz.Tento prekvapivý nárast celkovo odráža oživenie nálad vyvolané vyriešením krízy dlhového stropu začiatkom mesiaca, ako aj pozitívnejšie vnímanie tlmenej inflácie. Na spotrebiteľov však naďalej doliehajú pretrvávajúce vysoké ceny a vysoké výdavky a ich názory na osobné financie sa nezmenili." " Medzitým inflačné očakávania na budúci rok druhý mesiac po sebe klesli na 3,3 %, čo je najnižšia úroveň od marca 2021, v súlade s pôvodným odhadom. Dlhodobejšie inflačné očakávania sa oproti máju zmenili len málo, na úrovni 3 %, čo tiež zodpovedá pôvodnému odhadu.

- USA: Chicagský podnikateľský barometer, známy aj ako chicagský index nákupných manažérov, v júni 2023 vzrástol na 41,5 bodu zo 40,4 bodu v máji 2023, ale bol výrazne pod trhovou prognózou 44 bodov. Údaje znamenali desiaty mesiac po sebe pokles podnikateľskej aktivity v oblasti Chicaga.

- USA: Budúci týždeň bude v USA dominovať správa o zamestnanosti a zápisnica FOMC. Nasledovať budú PMI ISM vo výrobe a službách, továrenské objednávky a údaje o zahraničnom obchode. Okrem toho spoločnosť S&P zverejní globálne výrobné PMI za Indiu, Rusko, Španielsko, Taliansko, Švajčiarsko, Južnú Kóreu a Kanadu a PMI v službách za Španielsko, Taliansko a Brazíliu. Investori tiež netrpezlivo očakávajú miery inflácie v Indonézii, Švajčiarsku, Južnej Kórei, na Filipínach, v Turecku a Mexiku. Inde sa investori sústredia na rozhodnutie o austrálskych úrokových sadzbách, kanadské údaje o zamestnanosti, čínske PMI v službách a vo výrobe Caixin a japonský index výrobcov Tankan.

- USA: V máji 2023 sa cenový index výdavkov na osobnú spotrebu v USA medzimesačne zvýšil o 0,1 %, čo predstavuje pokles oproti 0,4 % v apríli. Ceny služieb vzrástli o 0,3 %, zatiaľ čo náklady na tovary klesli o 0,1 %. Ceny potravín vzrástli o 0,1 %, zatiaľ čo ceny energií klesli o 3,9 %. Bez započítania potravín a energií sa PKS zvýšila o 0,3 %. Ceny osobnej spotreby medziročne vzrástli o 3,8 %, čo je najmenej od apríla 2021, v porovnaní s aprílovým poklesom o 4,3 % a jadrová miera inflácie, ktorú Fed'preferuje, vzrástla o 4,6 %, pričom trh očakával 4,7 %.

- USA: V máji 2023 sa osobné príjmy v USA medzimesačne zvýšili o 0,4 % v porovnaní s 0,3-% rastom v apríli, pričom analytici očakávali 0,3-% nárast. K 0,5 % nárastu kompenzácií prispeli mzdy a platy v súkromnom sektore (+0,5 %) a príjmy z transferov v rámci osobnej mobility (+0,3 %), ktoré zahŕňajú program Medicaid. Príjmy z osobných úrokov (+0,5 %) viedli k rastu príjmov z osobných aktív (+0,3 %).

- USA: Ukazovateľ základných cien výdavkov na osobnú spotrebu v USA bez potravín a energií splnil očakávania trhu a v máji vzrástol o 0,3 %, čím sa spomalil z 0,4 % rastu v predchádzajúcom mesiaci. Medziročná miera zmeny, ktorá je kľúčovým ukazovateľom inflácie v americkej ekonomike, sa znížila na 4,6 % zo 4,7 % v apríli. Po započítaní nákladov na potraviny a energie sa index cien PCE oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 0,1 % a oproti predchádzajúcemu roku o 3,8 %, čo predstavuje najmenší medziročný prírastok od apríla 2021.

- CA: Predpokladá sa, že kanadská ekonomika v máji 2023 vzrastie o 0,4 %, a to vďaka rastu aktivity v oblasti výroby, veľkoobchodu a nehnuteľností. Došlo tiež k útlmu vo verejnej správe federálnej vlády (okrem obrany). V tomto období však pravdepodobne dôjde k poklesu v odvetviach ťažby, dobývania, ťažby ropy a plynu a verejných služieb. V konečnom odhade za apríl bol hrubý domáci produkt krajiny'revidovaný smerom nadol na 0 % z pôvodných 0,2 %, pričom sektor služieb sa udržal na stabilnej úrovni a výroba tovarov sa zvýšila o 0,1 %.

- EÚ: V máji 2023 dosiahla sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne rekordne nízku úroveň 6,5 %, ktorá sa oproti predchádzajúcemu mesiacu nezmenila a bola v súlade s trhovými prognózami. Najnovšie údaje ukázali pokles oproti minuloročnej miere nezamestnanosti na úrovni 6,7 % a poukázali na napätú situáciu na trhu práce. Počet nezamestnaných sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o ďalších 57 000 na 11,014 milióna, čo je najnižšia úroveň od začiatku porovnávacích záznamov v roku 1995. Miera nezamestnanosti mladých ľudí, ktorou sa meria počet uchádzačov o zamestnanie vo veku do 25 rokov, sa v máji nezmenila a bola na rekordne nízkej úrovni 11,9 %, teda na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom mesiaci. Spomedzi najväčších ekonomík eurozóny'má najnižšiu mieru nezamestnanosti Nemecko (2,9 %) a najvyššiu Španielsko (12,7 %), Taliansko (7,6 %) a Francúzsko (7 %).

- EÚ: Podľa predbežných odhadov inflácia spotrebiteľských cien v eurozóne klesla na 5,5 % in jún 2023 z 6,1 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je mierne pod očakávaniami trhu na úrovni 5,6 %. Sadzba sa dostala na najnižšiu úroveň od januára 2022, hoci zostáva výrazne nad 2,0 % cieľom ECB'. Aj jadrová sadzba, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, vzrástla na 5,4 %, čo je stále blízko jej nedávneho maxima na úrovni 5,7 %, čo podporuje názor, že tvorcovia politík môžu v najbližších mesiacoch pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Ceny energií klesli o 5,6 % (v máji -1,8 %), zatiaľ čo ceny potravín, alkoholu a tabaku (11,7 % oproti 12,5 %) a neenergetických priemyselných tovarov (5,5 % oproti 5,8 %) rástli miernejšie. Na druhej strane inflácia v sektore služieb vzrástla z 5,0 % na 5,4 %. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v júni zvýšili o 0,3 %.

- GE: V júni 2023 sa miera nezamestnanosti v Nemecku mierne zvýšila na 5,7 %, čím prekonala pôvodný odhad 5,6 % a očakávania trhu. Nezamestnanosť dosiahla najvyššiu úroveň od júna 2021, keď sa zvýšila o 28 000 na 2,61 milióna, čím prekonala trhové očakávania o 11 000. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa počet nezamestnaných zvýšil o 192 000, zatiaľ čo počet voľných pracovných miest sa znížil o 108 000 na 769 000. Regionálne rozdiely pretrvávajú, pričom najvyššiu mieru nezamestnanosti majú Brémy s 10,7 % a Berlín s 9,1 %, zatiaľ čo najnižšiu mieru nezamestnanosti majú Bavorsko s 3,4 % a Bádensko-Württembersko s 3,9 %. "Aj trh práce v súčasnosti pociťuje ťažšie ekonomické podmienky," povedala vedúca úradu práce Andrea Nahlesová. "Nezamestnanosť rastie a rast počtu pracovných miest slabne."

- GE: V máji 2023 nemecké dovozné ceny medziročne klesli o 9,1 %, čo je ďalší pokles oproti 7 % v predchádzajúcom mesiaci, v súlade s očakávaniami trhu. Išlo o najväčší pokles od septembra 2009, pričom prudko klesli ceny energií (-37,6 %), konkrétne zemného plynu (-39,7 %), uhlia (-53,2 %), elektriny (-53,9 %), produktov z minerálnych olejov (-35,9 %) a ropy (-31,4 %). Bez ropy a ropných produktov sa dovozné ceny znížili o 6,3 %. Ceny medziproduktov klesli o 8,2 %, zatiaľ čo ceny spotrebných tovarov vzrástli o 3,5 % a investičných tovarov o 4,1 %. Na medzimesačnej báze sa náklady na dovoz znížili o 1,4 %, čo je o niečo menej ako aprílový pokles o 1,7 %.

- GE: V máji 2023 nemecké maloobchodné tržby medzimesačne vzrástli o 0,4 %, čo je menej ako mesiac predtým, keď boli revidované smerom nadol o 0,7 %, ale ľahko prekonali trhové prognózy na nezmenenej úrovni. Tržby z predaja nepotravinárskych výrobkov vzrástli o 0,5 %, zatiaľ čo tržby z predaja cez internet a zásielkového predaja klesli o 3,1 %. Maloobchodný predaj potravín medzitým klesol o 1,4 %, keďže ceny potravín sa znížili. Maloobchodné tržby pritom oproti máju 2022 klesli o 4,4 % a ceny potravín klesajú už 23 mesiacov po sebe.

- IT: Miera nezamestnanosti v Taliansku'v máji 2023 klesla na 7,6 %, pod očakávania trhu 7,9 %, čo je najnižšia úroveň od apríla 2020, keď pandémia COVID-19 vyvolala pracovnú krízu, v porovnaní so 7,8 % v predchádzajúcom mesiaci . Tento údaj je v súlade s pretrvávajúcim napätím na trhu práce v eurozóne, čo dáva ECB priestor na rozšírenie dynamiky sprísňovania na jej nadchádzajúcom zasadnutí. Nezamestnanosť v sledovanom období klesla o 34 000 na 1,935 milióna, čo je najväčší pokles od februára 2022. Počet zamestnaných osôb sa medzitým zvýšil o 21 000 na 23,471 milióna. Napriek tomu sa miera účasti pracovnej sily už tretí mesiac po sebe nezmenila a zostala na úrovni 66,3 %. Na druhej strane miera nezamestnanosti mladých ľudí vzrástla o 1 percentuálny bod na 21,7 %.

- Spojené kráľovstvo: Hrubý domáci produkt v prvom štvrťroku 2023 vzrástol o 0,2 %, čo bolo najslabšie tempo za posledné dva roky, keďže vyššie náklady na pôžičky a pretrvávajúca vysoká inflácia zasiahli aktivitu a dopyt. Spotreba domácností vzrástla o 0,2 % a tvorba hrubého fixného kapitálu o 1,5 %. Oba ukazovatele vykazujú najmenší nárast od pandémiou vyvolanej recesie v roku 2020–21. Aj vládne výdavky sa štvrtý štvrťrok po sebe znížili (-2,2 %). Čistý zahraničný dopyt pozitívne prispel k HDP, keď vývoz vzrástol o 6,6 % a dovoz klesol o 6,5 %.

- Spojené kráľovstvo: V júni 2023 národný index cien nehnuteľností v Spojenom kráľovstve medziročne mierne klesol o 3,5 % po májovom poklese o 3,4 %, pričom trh očakával pokles o 4 %. Medziročné ceny v druhom štvrťroku klesli vo všetkých regiónoch okrem Severného Írska. Okrem toho najviac klesli ceny domov vo východnom Anglicku, a to o 4,7 %. Ceny domov sa v júni medzimesačne zvýšili o 0,1 %, najmä v dôsledku sezónnych vplyvov, a zvrátili tak pokles o 0,1 % v predchádzajúcom mesiaci.

- CN: Čínsky'kompozitný index produkcie PMI Národného štatistického úradu v júni 2023 klesol na 52,3 bodu z 52,9 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Ide o najnižšiu hodnotu od decembra 2022, keď sa ekonomickýzotavenie bolo nerovnomerné. Aktivita v továrňach klesala tretí mesiac po sebe v dôsledku pretrvávajúcej slabosti v oblasti nehnuteľností a slabého globálneho a domáceho dopytu. Sektor služieb medzitým expandoval najmenej za posledných šesť mesiacov. Rastúca nezamestnanosť mladých ľudí, neuspokojivá priemyselná produkcia a maloobchodné tržby v poslednom období brzdili oživenie čínskeho hospodárstva. Premiér Li Čchiang pritom nedávno spomenul, že Peking podnikne kroky na zrýchlenie dopytu, ale žiadne konkrétne opatrenia nespresnil.

 

VYHLIADKA NA VÝCHODISKÁ:

Týždeň dopredu:

Na budúci týždeň bude v Spojených štátoch na popredných miestach správa o mzdách a zápisnica FOMC. Nasledovať bude zverejnenie indexu PMI ISM vo výrobe a službách, továrenských objednávok a údajov o zahraničnom obchode. Okrem toho bude zverejnený globálny index PMI vo výrobe S&P pre Indiu, Rusko, Španielsko, Taliansko, Švajčiarsko, Južnú Kóreu a Kanadu spolu s indexom PMI v službách pre Španielsko, Taliansko a Brazíliu. Investori tiež netrpezlivo očakávajú miery inflácie za Indonéziu, Švajčiarsko, Južnú Kóreu, Filipíny, Turecko a Mexiko. Okrem toho budú medzi ústredné body záujmu investorov patriť rozhodnutie o úrokových sadzbách v Austrálii, údaje o zamestnanosti v Kanade, čínsky Caixin PMI v službách a vo výrobe a japonský Tankan index výrobcov.

 

Dnes by si investori mali dať pozor na tieto dôležité údaje:

- AUD: MI Inflation Gauge m/m, ANZ Job Advertisements m/m, Building Approvals m/m a Commodity Prices y/y.

- CNY: Caixin Manufacturing PMI.

- CHF: CPI m/m a PMI výrobného sektora.

- CAD: Bankové prázdniny.

- AUD: Ceny komodít r/r.

- NZD: Stavebné povolenia m/m.

- JPY: Tankan Manufacturing Index, Tankan Non-Manufacturing Index a konečný PMI vo výrobe.

- USD: Konečný PMI vo výrobnom sektore, PMI ISM vo výrobnom sektore, ceny ISM vo výrobnom sektore, výdavky v stavebníctve m/m a celkový predaj vozidiel Wards.

- EUR: Saldo francúzskeho štátneho rozpočtu, španielsky PMI výrobného sektora, taliansky PMI výrobného sektora, francúzsky konečný PMI výrobného sektora, nemecký konečný PMI výrobného sektora a konečný PMI výrobného sektora.

- GBP: Konečný PMI výrobného sektora.

 

Hlavné faktory akciového a dlhopisového trhu:

Kľúčovými faktormi na akciovom a dlhopisovom trhu sú v súčasnosti:

- USA: Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov v piatok klesli späť pod 3,85 % z viac ako trojmesačného maxima 3,892, ktoré dosiahli na začiatku seansy, po tom, čo údaje ukázali spomalenie inflácie výdavkov na osobnú spotrebu, čo zmiernilo cenové tlaky na agresívnu politiku sprísňovania Fedu. Inflácia cien spotrebných tovarov v máji klesla na 3,8 %, čo je najnižšia úroveň od apríla 2021, zatiaľ čo jadrový index sa znížil na 4,6 %, čo stále poukazuje na silné nákladové tlaky. Rast osobných výdavkov sa medzitým spomalil na 0,1 %. Množstvo ekonomických údajov zo začiatku týždňa ukázalo silnú ekonomiku a stabilný trh práce, čo podporilo stávky, že Federálny rezervný systém bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Predseda Jerome Powell nedávno zdôraznil, že úrokové sadzby sa tento rok opäť zvýšia, čo naznačuje, že je pravdepodobné minimálne ďalšie dve zvýšenia sadzieb.

- USA: Futures na americké akcie v posledný deň druhého štvrťroka pokračovali v raste, pričom kontrakt Dow vzrástol o viac ako 100 bodov, S&P 500 o 0,7 % a Nasdaq 100 o 1 %, keďže obchodníci privítali spomalenie inflácie PCE . Fed'om preferovaný ukazovateľ inflácie v apríli vzrástol o 0,3 %, čo bolo v súlade s prognózami, ale pod úrovňou 0,4 %. Okrem toho medziročná základná úroková miera klesla na 4,6 % a celková miera výdavkov na osobnú spotrebu dosiahla najnižšiu úroveň za takmer dva roky. Začiatkom tohto týždňa predseda Powell prisľúbil, že v tomto roku opäť zvýši sadzby. Na podnikovom fronte vzrástli akcie spoločnosti Apple v predburzovom obchodovaní o takmer 1 % po tom, ako Citigroup iniciovala "buy" rating na akcie, zatiaľ čo Nike klesla o približne 3 % po tom, čo jej štvrťročný zisk nenaplnil očakávania. V druhom štvrťroku zatiaľ Dow vzrástol o 2,6 %, S&P o 7 %, čo je jeho tretí štvrťročný nárast v radea Nasdaq vzrástol o 11,2 %, čím sa zvýšil od začiatku roka na 2,9 %, resp. 14,5 %. a 30 % vďaka ziskom akcií súvisiacich s umelou inteligenciou a stávke, že Federálny rezervný systém už väčšinu svojich zvýšení sadzieb vykonal.

- FR: Francúzske 10-ročné výnosy OAT sa vyšplhali späť nad 2,9 %, keďže investori spracúvajú sériu ekonomických údajov a zároveň zvažujú šance na recesiu v Európe v porovnaní s možnosťou zvýšenia nákladov na pôžičky. Najnovšie správy o indexe spotrebiteľských cien z celej Európy ukázali, že inflačné tlaky sa v júni ochladili, ale jadrové úrokové sadzby zostali na vysokej úrovni. Vo Francúzsku inflácia klesla na 15-mesačné minimum 4,5 %, zatiaľ čo v širšej eurozóne sa znížila na 17-mesačné minimum 5,5 %. Začiatkom tohto týždňa prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová potvrdila, že centrálna banka eurozóny pravdepodobne v dohľadnom čase nenaznačí vrchol úrokových sadzieb, a uviedla, že ECB musí v boji proti pretrvávajúcej vysokej inflácii dlho udržiavať vysoké úrokové sadzby. Investori očakávajú minimálne dve zvýšenia sadzieb v júli a septembri.

- GE: Výnosy 10-ročných nemeckých štátnych dlhopisov vzrástli nad 2,4 %, blízko trojtýždňového maxima 2,52 %, ktorého sa dotkli 19. júna, keď trhy spracovali najnovšie údaje o inflácii pre výhľad sprísňovania menovej politiky Európskou centrálnou bankou. Spotrebiteľské ceny v eurozóne v júni medziročne vzrástli o 5,5 %, čo bolo mierne pod očakávaniami 5,6-percentného rastu, keďže spomalenie rastu v Španielsku, Francúzsku a Taliansku vykompenzovalo zrýchlenie v Nemecku. Napriek tomu bol výsledok výrazne nad 2-percentným cieľom centrálnej banky a riadiaci orgán uviedol, že budúce rozhodnutia budú odrážať prioritu znižovania inflácie. ECB sa zaviazala, že v nadchádzajúcom júlovom rozhodnutí opäť zvýši sadzby, a viacerí tvorcovia politiky uviedli, že ďalšie zvýšenie v septembri je opodstatnené. ECB za posledný rok zvýšila úrokové sadzby o rekordných 400 bázických bodov, pričom ďalšie zvýšenie sa očakáva v júli a septembri.

 

VÝZNAMNÉ SEKTORY TRHU:

Silné sektory: Informačné technológie, spotrebný tovar, komunálne služby, komunikačné služby, materiály, priemyselné podniky, financie a základné spotrebné výrobky.

Slabé sektory: --

 

Hlavné faktory trhu s menami a komoditami: 

Kľúčovými faktormi na trhu mien a komodít sú v súčasnosti:

- EUR: Euro na konci druhého štvrťroka kleslo pod 1,09 USD, keď investori spracovali zmiešané údaje o inflácii v eurozóne a prísľub Európskej centrálnej banky pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Celková inflácia v eurozóne klesla na 5,5 % zo 6,1 % v júni, ale jadrová inflácia vzrástla na 5,4 % z 5,3 %. Na národnej úrovni sa inflácia vyvíja rôznymi smermi. V Nemecku sa index spotrebiteľských cien zrýchlil na 6,4 % zo 14-mesačného minima v máji. V Taliansku a Francúzsku sa však inflácia spomalila, pričom v Španielsku' inflácia klesla na 1,9 %, čím sa Španielsko stalo prvou krajinou eurozóny, ktorá dosiahla 2-percentný cieľ ECB'. Obchodníci medzitým naďalej oceňujú najvyššiu depozitnú sadzbu ECB'na úrovni 4 %, pričom ďalšie zvýšenie sa očakáva v júli. Okrem toho tvorcovia politiky signalizovali, že ďalšie zvýšenie sadzieb je pravdepodobné v septembri. Euro by malo druhý štvrťrok ukončiť bez väčších zmien, tesne pod kľúčovou úrovňou 1,1 USD.

- PLYN: Európske futures na zemný plyn vzrástli na konci júna na 37 eur za megawatthodinu, čo je približne 39 % mesačný nárast, prvý mesačný nárast od marca a najväčší za posledný rok, keďže obchodníci zvažovali narušenie dodávok a predpovede horúceho počasia na budúci mesiac. Niekoľko odstávok na nórskych plynových poliach sa predĺžilo a očakáva sa, že opravy budú pokračovať aj v júli, pričom na trh so zemným plynom pôsobila aj vzbura v Rusku. Nórsko predbehlo Rusko ako jeden z najväčších zdrojov dovozu zemného plynu do Európskej únie a predstavuje približne 25 %. dovoz ruského plynu do Európskej únie, vrátane dovozu plynu potrubím a skvapalneného zemného plynu, sa od ruskej invázie na Ukrajinu výrazne znížil, ale v minulom roku stále predstavoval približne 25 %. Holandsko tiež 1. októbra zatvorí najväčšiu európsku plynovú lokalitu pri Groningene kvôli riziku zemetrasenia. Zásobníky plynu v Európe sú však naplnené takmer na 77 %, čo je na toto ročné obdobie rekordná úroveň.

- GLD: Zlato sa v piatok pohybovalo v blízkosti hranice 1 910 USD za uncu, pričom zostalo blízko ttrojmesačné minimum na úrovni 1 907 USD dosiahla 28. júna, keď pokračujúca jastrabia rétorika Federálneho rezervného systému obmedzila nákupy nevýnosového drahého kovu. Kľúčové ukazovatele cien PCE, ktoré Federálny rezervný systém pozorne sleduje, ukázali, že inflácia v americkej ekonomike je stabilná, a posilnili argumenty centrálnej banky' pre zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov na jej nadchádzajúcom júlovom zasadnutí. jadrový index cien PCE v máji medziročne vzrástol o 4,6 %, čo podčiarklo volatilitu inflácie, keďže ukazovateľ sa stabilizoval v úzkom pásme, odkedy sa v decembri 2022 prvýkrát dotkol úrovne 4,6 %. Predseda Fedu Jerome Powell tento týždeň uviedol, že návrat inflácie k dvojpercentnému cieľu si vyžiada určitý čas, a naznačil ďalšie dve zvýšenia sadzieb v tomto roku.

- STL: Futures na oceľové výstuže sa pohybovali v blízkosti úrovne 3 700 CNY za tonu, pričom zostali pevne pod takmer dvojmesačným maximom 3 783 CNY dosiahnutým 16. júna, keďže trhy naďalej posudzovali možnosť, že čínska vláda prijme stimulačné opatrenia pri pretrvávajúcich náznakoch slabého hospodárskeho oživenia. Najnovšie oficiálne údaje PMI ukázali, že výrobný sektor krajiny sa v júni podľa očakávaní tretí mesiac zmenšoval. Predtým sa v máji prepadli nové úvery v jüanoch, čo bolo odrazom pretrvávajúceho pesimizmu v súvislosti so zadlženými stavebnými developermi, ktorí sú hlavnými používateľmi ocele.

Premiér Li Čchiang napriek tomu vyhlásil, že Čína je stále na dobrej ceste k dosiahnutiu svojho 5-percentného cieľa v oblasti HDP v tomto roku a zaviazal vládu, že prijme praktické a účinné kroky na posilnenie vitality trhu a zvýšenie dopytu.

- PLM: Futures na malajzijský palmový olej sa pohybovali okolo 3 800 MYR za tonu a v júni mali vzrásť o takmer 20 % po prudkom zotavení z 28-mesačného minima, keď indickí kupujúci využili nižšie ceny, zatiaľ čo neistota na strane ponuky trh dodatočne pozdvihla. Očakáva sa, že júnový dovoz palmového oleja do Indie stúpne o 46 % oproti stavu spred mesiaca na trojmesačné maximum, keďže kupujúci v najväčšom svetovom spotrebiteľovi rastlinného oleja tento mesiac zintenzívnia nákupy za zvýhodnené ceny. Na strane ponuky vývoz produktov z palmového oleja z Malajzie za obdobie od 1. do 25. júna klesol o 4,5 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím v máji, uviedla spoločnosť Intertek Testing Services, ktorá vykonáva kontrolu nákladu. ďalší inšpektor nákladu, spoločnosť AmSpec Agri Malaysia, uviedla, že vývoz klesol o 8,7 percenta.

 

KARTA DŇA:

V piatok klesol Nikkei 225 o 0,5 % a ukončil deň pod úrovňou 33 100 a Topix klesol o 0,7 % a ukončil deň na úrovni 2 280. Tým sa pripravil o časť nedávnych ziskov dosiahnutých v technologickom priemysle. Investori sa zaoberali aj údajmi, ktoré ukázali, že miera inflácie v Tokiu'bola 11. mesiac po sebe nad cieľom japonskej centrálnej banky. To spochybňuje sľub centrálnej banky' udržiavať menovú politiku veľmi uvoľnenú. Najviac stratili technologické spoločnosti Advast (-0,5 %), Tokyo Electron (-1,6 %), Socionext (-3,1 %), Keyence (-0,9 %) a Lasertec (-2,1 %). Klesli aj ďalšie ťažké váhy indexu, ako Mitsubishi UFJ (-0,6 %), Sony Group (-1 %), Nintendo (-1,8 %), Nippon Telephone (-1,2 %) a Mitsui & Co (-1,2 %). Všetky však zaznamenali dobrý rast v danom mesiaci, v druhom štvrťroku a v prvom polroku tohto roka.

 

 

 

 

Dlhodobá obchodná stratégia pre kanály: (Japonsko Index Nikkei 225).Tčasový rámec (D1). Tprimárne odolnosť s potenciálom (cieľová oblasť) je okolo (historické maximum). Primárna podpora s potenciálnym  (oblasť konsolidácie). Preto je ďalším najpravdepodobnejším pohybom ceny (rast/konsolidácia) trend. (*všetky ostatné údaje nájdete v grafe).

Optimizmus, že ekonomika sa môže vyhnúť recesii: vedúce postavenie akcií s megakapitálom; Apple prekračuje trhovú kapitalizáciu 3 bilióny USD po tom, čo Citigroup začala pokrývať situáciu s ratingom Buy a cieľovou cenou 240 USD

PREHĽAD, ANALÝZA A PREDPOKLADY GLOBÁLNYCH KAPITÁLOVÝCH TRHOV:

Autor: Dr. Alexander APOSTOLOV (výskumný pracovník Ústavu ekonomického výskumu SAV)

Wall Street v posledný deň druhého štvrťroka rástla, keďže tlmená inflácia zmiernila obavy investorov z ďalšieho zvyšovania sadzieb. Dow uzavrel o viac ako 280 bodov vyššie, zatiaľ čo S&P a Nasdaq vzrástli o 1,2 %, resp. 1,4 %. Miera inflácie PCE, preferovaný ukazovateľ inflácie Fedu, vzrástla v súlade s prognózami o 0,3 % a v apríli bola nižšia ako 0,4 %. Okrem toho medziročná základná úroková miera klesla na 4,6 % a celková miera výdavkov na osobnú spotrebu dosiahla najnižšiu úroveň za takmer dva roky. Na podnikovom fronte vzrástli akcie spoločnosti Apple o 2,3 %, keďže trhová hodnota spoločnosti'sa vyšplhala nad 3 bilióny USD. Na druhej strane spoločnosť Nike klesla o 2,6 % po tom, čo jej štvrťročný zisk nenaplnil očakávania. V druhom štvrťroku zatiaľ Dow vzrástol o 2,5 %, S&P o 7 %, čo predstavuje tretí štvrťročný rast v rade, a Nasdaq o 11,1 %, čím sa jeho celoročné zisky zvýšili na 3,8 %, resp. 32,8 %, k čomu prispeli zisky akcií súvisiacich s umelou inteligenciou a stávka na to, že Federálny rezervný systém už väčšinu zvyšovania sadzieb vykonal.

Kanadský index S&P/TSX Composite v piatok vzrástol o 1,2 % a uzavrel na úrovni 20 155, čím rozšíril týždenný zisk, pričom všetky sektory uzavreli v zelených číslach. Technologický sektor a sektory vystavené komoditám privítali silné hospodárske údaje. Podľa predbežných odhadov hrubý domáci produkt Kanady' v máji pravdepodobne vzrástol o 0,4 %, čo naznačuje značnú flexibilitu pri agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb Bank of Canada' a zvyšuje priestor pre tvorcov politiky na ďalšie sprísňovanie. V Spojených štátoch jadrové ceny spotrebného tovaru ukázali len málo náznakov, že inflácia sa ochladzuje tempom, ktoré by si želal Fed, zatiaľ čo osobné príjmy sa zmiernili. Na čele ziskov boli technologické akcie, ktoré vzrástli o 1,7 % po silnom impulze z Nasdaqu, pričom Shopify vzrástol o 1,5 %, zatiaľ čo BlackBerry vzrástol o 3,4 % v rámci seansy a tento týždeň vzrástol o 17 % na základe prekvapivého oznámenia o zisku. Rastúce ceny ropy podporili aj kanadských výrobcov energií. Za celý týždeň index vzrástol o 3,2 %.

Ruský index MOEX založený na rubeli znížil počiatočné straty a skončil bez zmeny na úrovni 2 797. Zotavil sa tak z pondelkového prepadu a uzavrel bez zmeny, keďže trhy neprejavili veľké obavy z hospodárskej a politickej nestability po víkendovej vzbure skupiny Wagner. Na čele rastu boli výrobcovia ocele, pričom NLMK, MMK a Severstaľ vzrástli o 1,7 % až 0,8 %, keďže ďalší kontrakčný PMI v Číne zvýšil očakávania stimulačných opatrení a oživenia dopytu po kovoch u hlavných dovozcov. V zelených číslach uzavreli aj akcie ropných spoločností, pričom prioritné akcie spoločnosti Surgut vzrástli o 0,8 %, keďže sa zvýšili stávky na vysokú výplatu dividend.

FTSE 100 v piatok vzrástol o 0,9 % na 7 531, čo predstavuje nárast o 1 % za celý týždeň, k čomu prispela podpora zo strany staviteľov domov a solídne obchodovanie bánk, keďže trh naďalej vyhodnocoval záujem podnikov v súvislosti s blížiacim sa zvyšovaním sadzieb zo strany hlavných centrálnych bánk. Ako sa bude vyvíjať prostredie. Unite Group, Perssimon a Landsec sú lídrami v developerskom priemysle a všetky pevne podporujú ekologický rozvoj. Nádej, že dopyt po hypotékach zostane silný aj po zvyšok cyklu zvyšovania sadzieb Bank of England'poskytla oddych aj londýnskym veriteľom. NatWest vzrástol o 2,4 %, Lloyds o 2 % a Barclays o 1,5 %. Akcie spoločnosti Centrica'vzrástli o 3,3 % po tom, ako spoločnosť oznámila, že pridáva ďalšie priestory na skladovanie zemného plynu.

V piatok vzrástol CAC 40 o približne 1,2 % a uzavrel na úrovni, ktorú nedosiahol už viac ako mesiac: 7,400. Bol to piaty deň po sebe, keď regionálne trhy tiež vzrástli. Údaje ukázali, že inflačné sily v eurozóne a v USA sa zmiernili, čo zlepšilo náladu, ale zvýšenie úrokových sadzieb môže trvať dlhšie. Medzitým slabé údaje o továrňach z Číny zvýšili nádej, že druhá najväčšia ekonomika sveta dostane väčšiu pomoc pri raste. Takmer všetky spoločnosti ukončili deň v zelených číslach, pričom najväčšími víťazmi boli spoločnosti Eurofins Scientifique (+2,9 %), Unibail Rodamco We (+2,3 %), Legrand (+2,3 %), Dassault Systemes (+2,3 %), Capgemini (+2,2 %) a Stmicroelectronics (+2,2 %). CAC 40 vzrástol za týždeň o 3,3 % a za mesiac o 4,2 %.

V piatok popoludní vzrástol index FTSE MIB na približne 28 280 bodov, čo bolo blízko jeho najlepšej úrovne od septembra 2008. Išlo o piaty deň v rade, keď index vzrástol. Takmer každé odvetvie išlo výrazne hore, ale energetické a ropné spoločnosti, priemyselné podniky a banky išli up najviac. Investorov potešili náznaky, že cenové tlaky v USA a Európe klesajú. Tento týždeň šéf Federálneho rezervného systému Jerome Powell aj šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová uviedli, že sú stále veľmi odhodlaní zvyšovať úrokové sadzby v boji proti inflácii. Miera nezamestnanosti v Taliansku'v máji 2023 klesla viac, ako sa očakávalo, zo 7,8 % v predchádzajúcom mesiaci na 7,6 %. Išlo o najnižšiu mieru od apríla 2020. Očakáva sa, že index FTSE MIB tento týždeň vzrastie o takmer 4 %.

Index IBEX 35 v piatok dosiahol nové maximum 9 593, čo sa nestalo už viac ako tri a pol roka. Išlo o piatu seansu v rade, počas ktorej index vzrástol, keďže investori presunuli časť svojich investícií a s radosťou zistili, že cenové tlaky v eurozóne a USA sa zmierňujú. Najnovšia správa ukázala, že jadrová inflácia v eurozóne v júni klesla viac, ako sa očakávalo, a to na 5,5 %. Ide o najnižšie číslo od januára 2022. Na prvom mieste v zisku sa umiestnili spoločnosti Grifols A (2,30 %), Solaria (1,88 %) a Banco Santander (1,57 %). Acciona Energa (-1,16 %), Acerinox (-1,28 %) a Acciona (-0,42 %) klesli a Morgan Stanley udelila výrobcovi ocele zlé hodnotenie. Za celý týždeň vzrástla o 3,5 % a za štvrťrok o 4,6 %.

V piatok hongkonské akcie klesli o 17,93 bodu alebo 0,1 % na 18 916,43 bodu. Išlo o druhý deň po sebe, keď klesli. Dôvodom boli oficiálne júnové údaje o čínskom PMI, ktoré vyvolali obavy, že ekonomika sa spomaľuje. Tretí mesiac po sebe sa aktivita v továrňach znížila a sektor služieb zaznamenal najslabší prírastok za posledných šesť mesiacov. Od začiatku roka index klesol o 6,3 %. Dôvodom je zhoršenie spotrebiteľských výdavkov, trhu s bývaním, vývozu a investícií do infraštruktúry v pevninskej Číne. Zatiaľ čo sa tak deje, stále pretrváva neistota v súvislosti s novými stimulmi zo strany Pekingu a veľké banky z Wall Street, ako napríklad Goldman Sachs, Bank of America, UBS a Nomura, nedávno znížili svoje prognózy hospodárskeho rastu Číny'. Okrem toho sa futures na americké akcie pred dnešným zverejnením údajov o americkom PCE príliš nepohli. Medzi spoločnosťami, ktorých akcie klesli, boli Kingsoft Co, Top Sports International (-3,8 %), Kuaishou Technology (-2,9 %) a Meituan (-1,8 %).

V piatok klesol index Nikkei 225 o 0,5 % a ukončil deň pod úrovňou 33 100 a index Topix klesol o 0,7 % a ukončil deň na úrovni 2 280. Tým sa pripravil o časť nedávnych ziskov dosiahnutých v technologickom priemysle. Investori sa zaoberali aj údajmi, ktoré ukázali, že miera inflácie v Tokiu'bola 11. mesiac po sebe nad cieľom japonskej centrálnej banky. To spochybňuje sľub centrálnej banky' udržiavať menovú politiku veľmi uvoľnenú. Najviac stratili technologické spoločnosti Advast (-0,5 %), Tokyo Electron (-1,6 %), Socionext (-3,1 %), Keyence (-0,9 %) a Lasertec (-2,1 %). Klesli aj ďalšie ťažké váhy indexu, ako Mitsubishi UFJ (-0,6 %), Sony Group (-1 %), Nintendo (-1,8 %), Nippon Telephone (-1,2 %) a Mitsui & Co (-1,2 %). Všetky však zaznamenali dobrý rast v danom mesiaci, v druhom štvrťroku a v prvom polroku tohto roka.

Indický index BSE Sensex vzrástol o 820 bodov a skončil na úrovni 64 733 bodov, čo bol nový rekord. Index si za týždeň pripísal 2,7 %, keďže trhy naďalej vsádzali na to, že indické hospodárstvo bude schopné ignorovať zhoršujúce sa vonkajšie prostredie. Zahraničné investície boli veľkou súčasťou rastu indického akciového trhu. Nové údaje z tohto týždňa ukazujú, že zahraniční investori v tomto fiškálnom roku nakúpili akcie v hodnote viac ako 850 mld. rupií. Dôvodom je relatívne uvoľnená menová politika Reserve Bank of India'a silný výhľad rastu Indie. Zbavte sa čistých odpredajov z predchádzajúcich dvoch rokov. Na čele rastu boli technologické akcie, pričom Infosys vzrástol o 3,4 % a TCS o 2,9 %. Automobilky ako Mahindra & Mahindra a Maruti Suzuki tiež prudko klesli. Mahindra &; Mahindra vzrástla o 4,2 % a Maruti Suzuki o 2,5 %.

Šanghajský index Shanghai Composite vzrástol o 0,4 % na približne 3 195 a index Shenzhen Composite posilnil o 0,7 % na 10 990, čím vyrovnal straty z predchádzajúcej seansy, aj keď údaje ukázali, že výrobná aktivita v Číne v júni vzrástla tretí mesiac po sebe. V marci sa znížila, zatiaľ čo rast aktivity v sektore služieb sa spomalil na šesťmesačné minimum. Pevninské akcie sa tento mesiac dostali pod tlak v dôsledku zvýšenej hospodárskej neistoty v Číne a nedostatku agresívnych politických opatrení na podporu rastu zo strany Pekingu, hoci investori naďalej dúfajú, že úrady tento rok poskytnú viac stimulov. V piatok klesli ťažkotonážne spoločnosti ako Eotolink Technology (5,3 %), Jiangsu Huaxi Village (3,9 %), Eastern Communications (6,8 %), Greatoo Intelligent (10 %) a Shenzhen Danone (20%) výrazne vzrástol.

Nový Zéland's NZD 50 v piatok vzrástol o 108,35 bodu, teda o 0,92 %, na 11 916,47 bodu, čím sa zbavil strát z úvodu obchodovania a zároveň rástol už štvrtú seansu po sebe, okrem iného vďaka distribučným službám, výrobe, spotrebiteľom a zdravotníctvu. Silný vývoj v sektore podporil zisky väčšiny sektorov. Futures na americké akcie medzitým pred neskorším zverejnením amerického indexu PCE vzrástli. Očakáva sa, že tieto čísla ukážu určité zmiernenie, pričom stále naznačujú, že inflácia zostáva lepkavá. Premiér Chris Hipkins počas svojej tohtotýždňovej návštevy Pekingu podpísal dohodu o spolupráci s Čínou, najväčším obchodným partnerom Nového Zélandu, zameranú na posilnenie trhov, ako je napríklad vývoz. Podľa najnovších údajov dosiahla novozélandská spotrebiteľská dôvera v júni najvyššiu úroveň za posledných 17 mesiacov, pričom sa zlepšila aj podnikateľská nálada. Spoločnosť Hallenstein Glasson vzrástla o 4,1 %, nasledovaná spoločnosťou Skellerup Hlds. (3,9 %), Scott Tech. (3,3 %) a Serko Ltd. (2.7%). Tento mesiac sa index zmenil len málo.

Hlavný index Baltskej burzy', ktorý meria náklady na prepravu tovaru po celom svete, v piatok klesol už piatu seansu po sebe, keď sa prepadol o približne 1,9 % na viac ako týždňové minimum 1 091 bodov. Index capesize, ktorý sleduje lode zvyčajne prepravujúce 150 000 ton nákladu, ako je železná ruda a uhlie, klesol o 3,1 % na 1 704 bodov a index panamax, ktorý sleduje lode zvyčajne prepravujúce uhlie alebo obilie s nákladom približne 60 000 až 70 000 ton, klesol deviatu seansu za sebou, keď stratil 11 bodov na 1 030 bodov. Medzi menšími loďami klesol index supramax o 1 bod na 749 bodov. referenčný index stratil za týždeň približne 12 %, čo je jeho najhoršia úroveň od 2. júna, a zaznamenal aj piaty štvrťročný pokles za sebou o 21,5 %. Takmer 40 % mesačný nárast v segmente capesize pomohol indexu k mesačnému nárastu o 11,7 %.

Brazílsky akciový index Ibovespa skončil v piatok o 0,1 % nižšie na úrovni približne 118 240, pričom počas seansy dosiahol najvyššiu hodnotu za viac ako týždeň, keďže miestni investori reagovali na nové pravidlá inflačného cielenia, ktoré včera oznámila Národná menová rada (CMN). Tento subjekt, ktorý je najvyšším hospodársko-politickým orgánom krajiny, rozhodol o stanovení inflačného cieľa na rok 2026 na úrovni 3 % a o zmene časového rámca na vyhodnocovanie plnenia inflačného cieľa. CMN v súčasnosti stanovuje ročné inflačné ciele, ktoré sa majú plniť každý kalendárny rok. pokiaľ ide o údaje, miera nezamestnanosti v Brazílii za tri mesiace do mája klesla na 8,3 %, čo je najnižšia úroveň za toto obdobie od roku 2015. Obchodníci ocenili aj najnovšie údaje zo Spojených štátov, ktoré poukázali na zmiernenie inflačných tlakov. Na podnikovom fronte zaznamenali najväčšie straty počas seansy akcie spoločností Lojas Renner (-6,2 %), Siderurgica Nacional (-5,2 %) a Petrobras (-4,9 %). Index Ibovespa ukončil týždeň s poklesom o 0,6 %, ale v medzimesačnom porovnaní získal 6,9 %.

 

PREHĽAD POSLEDNÝCH EKONOMICKÝCH ÚDAJOV:

Prehľad posledných ekonomických správ, najkritickejšie údaje:

- SK: Predbežné údaje ukázali, že juhokórejský'vývoz v júni 2023 medziročne klesol o 6 % na 54,24 miliardy USD po prepade o 15,2 % v predchádzajúcom mesiaci, čo bolo pod očakávaniami trhu, ktorý predpokladal pokles o 3 %. Išlo o deviaty mesiac poklesu vývozu v rade, ale o najmenší pokles za posledných osem mesiacov v podmienkach spomaľovania globálnej ekonomiky.

- SK: Predbežné údaje ukázali, že prebytok obchodnej bilancie Južnej Kórey'v júni 2023 predstavoval 1,11 mld. dolárov, čo zaostalo za očakávaniami trhu na úrovni 2,51 mld. dolárov a v porovnaní s deficitom 2,44 mld. dolárov v rovnakom mesiaci minulého roka. Išlo o prvý obchodný prebytok od marca 2022, keďže vývoz klesol menej ako dovoz v dôsledku spomalenia hospodárskeho rastu v dôsledku slabého globálneho a domáceho dopytu. Vývoz sa oproti predchádzajúcemu roku znížil o 6 %, čo bol deviaty pokles v rade, ale najmenší za posledných osem mesiacov. Dovoz sa medzitým znížil o 11,7 %, čo bol zatiaľ piaty pokles v tomto roku.

- SK: Dovoz do Južnej Kórey v júni 2023 medziročne klesol o 11,7 % na 53,11 mld. dolárov v porovnaní s trhovými prognózami, ktoré počítali s 11,0 % poklesom a 14,4 % poklesom mesiac predtým, ukázali rýchle údaje. Išlo o piaty pokles nákupov v tomto roku.

- USA: V júni 2023 bol spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA revidovaný na 64,4 bodu z predbežných 63,9 bodu, čo je najvyšší údaj za posledné štyri mesiace. Zlepšili sa aj súčasné ekonomické podmienky (zo 69 na 68) a očakávania spotrebiteľov (zo 61,5 na 61,1). Joanne Hsu, riaditeľka konz.Tento prekvapivý nárast celkovo odráža oživenie nálad vyvolané vyriešením krízy dlhového stropu začiatkom mesiaca, ako aj pozitívnejšie vnímanie tlmenej inflácie. Na spotrebiteľov však naďalej doliehajú pretrvávajúce vysoké ceny a vysoké výdavky a ich názory na osobné financie sa nezmenili." " Medzitým inflačné očakávania na budúci rok druhý mesiac po sebe klesli na 3,3 %, čo je najnižšia úroveň od marca 2021, v súlade s pôvodným odhadom. Dlhodobejšie inflačné očakávania sa oproti máju zmenili len málo, na úrovni 3 %, čo tiež zodpovedá pôvodnému odhadu.

- USA: Chicagský podnikateľský barometer, známy aj ako chicagský index nákupných manažérov, v júni 2023 vzrástol na 41,5 bodu zo 40,4 bodu v máji 2023, ale bol výrazne pod trhovou prognózou 44 bodov. Údaje znamenali desiaty mesiac po sebe pokles podnikateľskej aktivity v oblasti Chicaga.

- USA: Budúci týždeň bude v USA dominovať správa o zamestnanosti a zápisnica FOMC. Nasledovať budú PMI ISM vo výrobe a službách, továrenské objednávky a údaje o zahraničnom obchode. Okrem toho spoločnosť S&P zverejní globálne výrobné PMI za Indiu, Rusko, Španielsko, Taliansko, Švajčiarsko, Južnú Kóreu a Kanadu a PMI v službách za Španielsko, Taliansko a Brazíliu. Investori tiež netrpezlivo očakávajú miery inflácie v Indonézii, Švajčiarsku, Južnej Kórei, na Filipínach, v Turecku a Mexiku. Inde sa investori sústredia na rozhodnutie o austrálskych úrokových sadzbách, kanadské údaje o zamestnanosti, čínske PMI v službách a vo výrobe Caixin a japonský index výrobcov Tankan.

- USA: V máji 2023 sa cenový index výdavkov na osobnú spotrebu v USA medzimesačne zvýšil o 0,1 %, čo predstavuje pokles oproti 0,4 % v apríli. Ceny služieb vzrástli o 0,3 %, zatiaľ čo náklady na tovary klesli o 0,1 %. Ceny potravín vzrástli o 0,1 %, zatiaľ čo ceny energií klesli o 3,9 %. Bez započítania potravín a energií sa PKS zvýšila o 0,3 %. Ceny osobnej spotreby medziročne vzrástli o 3,8 %, čo je najmenej od apríla 2021, v porovnaní s aprílovým poklesom o 4,3 % a jadrová miera inflácie, ktorú Fed'preferuje, vzrástla o 4,6 %, pričom trh očakával 4,7 %.

- USA: V máji 2023 sa osobné príjmy v USA medzimesačne zvýšili o 0,4 % v porovnaní s 0,3-% rastom v apríli, pričom analytici očakávali 0,3-% nárast. K 0,5 % nárastu kompenzácií prispeli mzdy a platy v súkromnom sektore (+0,5 %) a príjmy z transferov v rámci osobnej mobility (+0,3 %), ktoré zahŕňajú program Medicaid. Príjmy z osobných úrokov (+0,5 %) viedli k rastu príjmov z osobných aktív (+0,3 %).

- USA: Ukazovateľ základných cien výdavkov na osobnú spotrebu v USA bez potravín a energií splnil očakávania trhu a v máji vzrástol o 0,3 %, čím sa spomalil z 0,4 % rastu v predchádzajúcom mesiaci. Medziročná miera zmeny, ktorá je kľúčovým ukazovateľom inflácie v americkej ekonomike, sa znížila na 4,6 % zo 4,7 % v apríli. Po započítaní nákladov na potraviny a energie sa index cien PCE oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 0,1 % a oproti predchádzajúcemu roku o 3,8 %, čo predstavuje najmenší medziročný prírastok od apríla 2021.

- CA: Predpokladá sa, že kanadská ekonomika v máji 2023 vzrastie o 0,4 %, a to vďaka rastu aktivity v oblasti výroby, veľkoobchodu a nehnuteľností. Došlo tiež k útlmu vo verejnej správe federálnej vlády (okrem obrany). V tomto období však pravdepodobne dôjde k poklesu v odvetviach ťažby, dobývania, ťažby ropy a plynu a verejných služieb. V konečnom odhade za apríl bol hrubý domáci produkt krajiny'revidovaný smerom nadol na 0 % z pôvodných 0,2 %, pričom sektor služieb sa udržal na stabilnej úrovni a výroba tovarov sa zvýšila o 0,1 %.

- EÚ: V máji 2023 dosiahla sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne rekordne nízku úroveň 6,5 %, ktorá sa oproti predchádzajúcemu mesiacu nezmenila a bola v súlade s trhovými prognózami. Najnovšie údaje ukázali pokles oproti minuloročnej miere nezamestnanosti na úrovni 6,7 % a poukázali na napätú situáciu na trhu práce. Počet nezamestnaných sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o ďalších 57 000 na 11,014 milióna, čo je najnižšia úroveň od začiatku porovnávacích záznamov v roku 1995. Miera nezamestnanosti mladých ľudí, ktorou sa meria počet uchádzačov o zamestnanie vo veku do 25 rokov, sa v máji nezmenila a bola na rekordne nízkej úrovni 11,9 %, teda na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom mesiaci. Spomedzi najväčších ekonomík eurozóny'má najnižšiu mieru nezamestnanosti Nemecko (2,9 %) a najvyššiu Španielsko (12,7 %), Taliansko (7,6 %) a Francúzsko (7 %).

- EÚ: Podľa predbežných odhadov inflácia spotrebiteľských cien v eurozóne klesla na 5,5 % in jún 2023 z 6,1 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je mierne pod očakávaniami trhu na úrovni 5,6 %. Sadzba sa dostala na najnižšiu úroveň od januára 2022, hoci zostáva výrazne nad 2,0 % cieľom ECB'. Aj jadrová sadzba, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, vzrástla na 5,4 %, čo je stále blízko jej nedávneho maxima na úrovni 5,7 %, čo podporuje názor, že tvorcovia politík môžu v najbližších mesiacoch pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Ceny energií klesli o 5,6 % (v máji -1,8 %), zatiaľ čo ceny potravín, alkoholu a tabaku (11,7 % oproti 12,5 %) a neenergetických priemyselných tovarov (5,5 % oproti 5,8 %) rástli miernejšie. Na druhej strane inflácia v sektore služieb vzrástla z 5,0 % na 5,4 %. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v júni zvýšili o 0,3 %.

- GE: V júni 2023 sa miera nezamestnanosti v Nemecku mierne zvýšila na 5,7 %, čím prekonala pôvodný odhad 5,6 % a očakávania trhu. Nezamestnanosť dosiahla najvyššiu úroveň od júna 2021, keď sa zvýšila o 28 000 na 2,61 milióna, čím prekonala trhové očakávania o 11 000. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa počet nezamestnaných zvýšil o 192 000, zatiaľ čo počet voľných pracovných miest sa znížil o 108 000 na 769 000. Regionálne rozdiely pretrvávajú, pričom najvyššiu mieru nezamestnanosti majú Brémy s 10,7 % a Berlín s 9,1 %, zatiaľ čo najnižšiu mieru nezamestnanosti majú Bavorsko s 3,4 % a Bádensko-Württembersko s 3,9 %. "Aj trh práce v súčasnosti pociťuje ťažšie ekonomické podmienky," povedala vedúca úradu práce Andrea Nahlesová. "Nezamestnanosť rastie a rast počtu pracovných miest slabne."

- GE: V máji 2023 nemecké dovozné ceny medziročne klesli o 9,1 %, čo je ďalší pokles oproti 7 % v predchádzajúcom mesiaci, v súlade s očakávaniami trhu. Išlo o najväčší pokles od septembra 2009, pričom prudko klesli ceny energií (-37,6 %), konkrétne zemného plynu (-39,7 %), uhlia (-53,2 %), elektriny (-53,9 %), produktov z minerálnych olejov (-35,9 %) a ropy (-31,4 %). Bez ropy a ropných produktov sa dovozné ceny znížili o 6,3 %. Ceny medziproduktov klesli o 8,2 %, zatiaľ čo ceny spotrebných tovarov vzrástli o 3,5 % a investičných tovarov o 4,1 %. Na medzimesačnej báze sa náklady na dovoz znížili o 1,4 %, čo je o niečo menej ako aprílový pokles o 1,7 %.

- GE: V máji 2023 nemecké maloobchodné tržby medzimesačne vzrástli o 0,4 %, čo je menej ako mesiac predtým, keď boli revidované smerom nadol o 0,7 %, ale ľahko prekonali trhové prognózy na nezmenenej úrovni. Tržby z predaja nepotravinárskych výrobkov vzrástli o 0,5 %, zatiaľ čo tržby z predaja cez internet a zásielkového predaja klesli o 3,1 %. Maloobchodný predaj potravín medzitým klesol o 1,4 %, keďže ceny potravín sa znížili. Maloobchodné tržby pritom oproti máju 2022 klesli o 4,4 % a ceny potravín klesajú už 23 mesiacov po sebe.

- IT: Miera nezamestnanosti v Taliansku'v máji 2023 klesla na 7,6 %, pod očakávania trhu 7,9 %, čo je najnižšia úroveň od apríla 2020, keď pandémia COVID-19 vyvolala pracovnú krízu, v porovnaní so 7,8 % v predchádzajúcom mesiaci . Tento údaj je v súlade s pretrvávajúcim napätím na trhu práce v eurozóne, čo dáva ECB priestor na rozšírenie dynamiky sprísňovania na jej nadchádzajúcom zasadnutí. Nezamestnanosť v sledovanom období klesla o 34 000 na 1,935 milióna, čo je najväčší pokles od februára 2022. Počet zamestnaných osôb sa medzitým zvýšil o 21 000 na 23,471 milióna. Napriek tomu sa miera účasti pracovnej sily už tretí mesiac po sebe nezmenila a zostala na úrovni 66,3 %. Na druhej strane miera nezamestnanosti mladých ľudí vzrástla o 1 percentuálny bod na 21,7 %.

- Spojené kráľovstvo: Hrubý domáci produkt v prvom štvrťroku 2023 vzrástol o 0,2 %, čo bolo najslabšie tempo za posledné dva roky, keďže vyššie náklady na pôžičky a pretrvávajúca vysoká inflácia zasiahli aktivitu a dopyt. Spotreba domácností vzrástla o 0,2 % a tvorba hrubého fixného kapitálu o 1,5 %. Oba ukazovatele vykazujú najmenší nárast od pandémiou vyvolanej recesie v roku 2020–21. Aj vládne výdavky sa štvrtý štvrťrok po sebe znížili (-2,2 %). Čistý zahraničný dopyt pozitívne prispel k HDP, keď vývoz vzrástol o 6,6 % a dovoz klesol o 6,5 %.

- Spojené kráľovstvo: V júni 2023 národný index cien nehnuteľností v Spojenom kráľovstve medziročne mierne klesol o 3,5 % po májovom poklese o 3,4 %, pričom trh očakával pokles o 4 %. Medziročné ceny v druhom štvrťroku klesli vo všetkých regiónoch okrem Severného Írska. Okrem toho najviac klesli ceny domov vo východnom Anglicku, a to o 4,7 %. Ceny domov sa v júni medzimesačne zvýšili o 0,1 %, najmä v dôsledku sezónnych vplyvov, a zvrátili tak pokles o 0,1 % v predchádzajúcom mesiaci.

- CN: Čínsky'kompozitný index produkcie PMI Národného štatistického úradu v júni 2023 klesol na 52,3 bodu z 52,9 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Ide o najnižšiu hodnotu od decembra 2022, keď sa ekonomickýzotavenie bolo nerovnomerné. Aktivita v továrňach klesala tretí mesiac po sebe v dôsledku pretrvávajúcej slabosti v oblasti nehnuteľností a slabého globálneho a domáceho dopytu. Sektor služieb medzitým expandoval najmenej za posledných šesť mesiacov. Rastúca nezamestnanosť mladých ľudí, neuspokojivá priemyselná produkcia a maloobchodné tržby v poslednom období brzdili oživenie čínskeho hospodárstva. Premiér Li Čchiang pritom nedávno spomenul, že Peking podnikne kroky na zrýchlenie dopytu, ale žiadne konkrétne opatrenia nespresnil.

 

VYHLIADKA NA VÝCHODISKÁ:

Týždeň dopredu:

Na budúci týždeň bude v Spojených štátoch na popredných miestach správa o mzdách a zápisnica FOMC. Nasledovať bude zverejnenie indexu PMI ISM vo výrobe a službách, továrenských objednávok a údajov o zahraničnom obchode. Okrem toho bude zverejnený globálny index PMI vo výrobe S&P pre Indiu, Rusko, Španielsko, Taliansko, Švajčiarsko, Južnú Kóreu a Kanadu spolu s indexom PMI v službách pre Španielsko, Taliansko a Brazíliu. Investori tiež netrpezlivo očakávajú miery inflácie za Indonéziu, Švajčiarsko, Južnú Kóreu, Filipíny, Turecko a Mexiko. Okrem toho budú medzi ústredné body záujmu investorov patriť rozhodnutie o úrokových sadzbách v Austrálii, údaje o zamestnanosti v Kanade, čínsky Caixin PMI v službách a vo výrobe a japonský Tankan index výrobcov.

 

Dnes by si investori mali dať pozor na tieto dôležité údaje:

- AUD: MI Inflation Gauge m/m, ANZ Job Advertisements m/m, Building Approvals m/m a Commodity Prices y/y.

- CNY: Caixin Manufacturing PMI.

- CHF: CPI m/m a PMI výrobného sektora.

- CAD: Bankové prázdniny.

- AUD: Ceny komodít r/r.

- NZD: Stavebné povolenia m/m.

- JPY: Tankan Manufacturing Index, Tankan Non-Manufacturing Index a konečný PMI vo výrobe.

- USD: Konečný PMI vo výrobnom sektore, PMI ISM vo výrobnom sektore, ceny ISM vo výrobnom sektore, výdavky v stavebníctve m/m a celkový predaj vozidiel Wards.

- EUR: Saldo francúzskeho štátneho rozpočtu, španielsky PMI výrobného sektora, taliansky PMI výrobného sektora, francúzsky konečný PMI výrobného sektora, nemecký konečný PMI výrobného sektora a konečný PMI výrobného sektora.

- GBP: Konečný PMI výrobného sektora.

 

Hlavné faktory akciového a dlhopisového trhu:

Kľúčovými faktormi na akciovom a dlhopisovom trhu sú v súčasnosti:

- USA: Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov v piatok klesli späť pod 3,85 % z viac ako trojmesačného maxima 3,892, ktoré dosiahli na začiatku seansy, po tom, čo údaje ukázali spomalenie inflácie výdavkov na osobnú spotrebu, čo zmiernilo cenové tlaky na agresívnu politiku sprísňovania Fedu. Inflácia cien spotrebných tovarov v máji klesla na 3,8 %, čo je najnižšia úroveň od apríla 2021, zatiaľ čo jadrový index sa znížil na 4,6 %, čo stále poukazuje na silné nákladové tlaky. Rast osobných výdavkov sa medzitým spomalil na 0,1 %. Množstvo ekonomických údajov zo začiatku týždňa ukázalo silnú ekonomiku a stabilný trh práce, čo podporilo stávky, že Federálny rezervný systém bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Predseda Jerome Powell nedávno zdôraznil, že úrokové sadzby sa tento rok opäť zvýšia, čo naznačuje, že je pravdepodobné minimálne ďalšie dve zvýšenia sadzieb.

- USA: Futures na americké akcie v posledný deň druhého štvrťroka pokračovali v raste, pričom kontrakt Dow vzrástol o viac ako 100 bodov, S&P 500 o 0,7 % a Nasdaq 100 o 1 %, keďže obchodníci privítali spomalenie inflácie PCE . Fed'om preferovaný ukazovateľ inflácie v apríli vzrástol o 0,3 %, čo bolo v súlade s prognózami, ale pod úrovňou 0,4 %. Okrem toho medziročná základná úroková miera klesla na 4,6 % a celková miera výdavkov na osobnú spotrebu dosiahla najnižšiu úroveň za takmer dva roky. Začiatkom tohto týždňa predseda Powell prisľúbil, že v tomto roku opäť zvýši sadzby. Na podnikovom fronte vzrástli akcie spoločnosti Apple v predburzovom obchodovaní o takmer 1 % po tom, ako Citigroup iniciovala "buy" rating na akcie, zatiaľ čo Nike klesla o približne 3 % po tom, čo jej štvrťročný zisk nenaplnil očakávania. V druhom štvrťroku zatiaľ Dow vzrástol o 2,6 %, S&P o 7 %, čo je jeho tretí štvrťročný nárast v radea Nasdaq vzrástol o 11,2 %, čím sa zvýšil od začiatku roka na 2,9 %, resp. 14,5 %. a 30 % vďaka ziskom akcií súvisiacich s umelou inteligenciou a stávke, že Federálny rezervný systém už väčšinu svojich zvýšení sadzieb vykonal.

- FR: Francúzske 10-ročné výnosy OAT sa vyšplhali späť nad 2,9 %, keďže investori spracúvajú sériu ekonomických údajov a zároveň zvažujú šance na recesiu v Európe v porovnaní s možnosťou zvýšenia nákladov na pôžičky. Najnovšie správy o indexe spotrebiteľských cien z celej Európy ukázali, že inflačné tlaky sa v júni ochladili, ale jadrové úrokové sadzby zostali na vysokej úrovni. Vo Francúzsku inflácia klesla na 15-mesačné minimum 4,5 %, zatiaľ čo v širšej eurozóne sa znížila na 17-mesačné minimum 5,5 %. Začiatkom tohto týždňa prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová potvrdila, že centrálna banka eurozóny pravdepodobne v dohľadnom čase nenaznačí vrchol úrokových sadzieb, a uviedla, že ECB musí v boji proti pretrvávajúcej vysokej inflácii dlho udržiavať vysoké úrokové sadzby. Investori očakávajú minimálne dve zvýšenia sadzieb v júli a septembri.

- GE: Výnosy 10-ročných nemeckých štátnych dlhopisov vzrástli nad 2,4 %, blízko trojtýždňového maxima 2,52 %, ktorého sa dotkli 19. júna, keď trhy spracovali najnovšie údaje o inflácii pre výhľad sprísňovania menovej politiky Európskou centrálnou bankou. Spotrebiteľské ceny v eurozóne v júni medziročne vzrástli o 5,5 %, čo bolo mierne pod očakávaniami 5,6-percentného rastu, keďže spomalenie rastu v Španielsku, Francúzsku a Taliansku vykompenzovalo zrýchlenie v Nemecku. Napriek tomu bol výsledok výrazne nad 2-percentným cieľom centrálnej banky a riadiaci orgán uviedol, že budúce rozhodnutia budú odrážať prioritu znižovania inflácie. ECB sa zaviazala, že v nadchádzajúcom júlovom rozhodnutí opäť zvýši sadzby, a viacerí tvorcovia politiky uviedli, že ďalšie zvýšenie v septembri je opodstatnené. ECB za posledný rok zvýšila úrokové sadzby o rekordných 400 bázických bodov, pričom ďalšie zvýšenie sa očakáva v júli a septembri.

 

VÝZNAMNÉ SEKTORY TRHU:

Silné sektory: Informačné technológie, spotrebný tovar, komunálne služby, komunikačné služby, materiály, priemyselné podniky, financie a základné spotrebné výrobky.

Slabé sektory: --

 

Hlavné faktory trhu s menami a komoditami: 

Kľúčovými faktormi na trhu mien a komodít sú v súčasnosti:

- EUR: Euro na konci druhého štvrťroka kleslo pod 1,09 USD, keď investori spracovali zmiešané údaje o inflácii v eurozóne a prísľub Európskej centrálnej banky pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Celková inflácia v eurozóne klesla na 5,5 % zo 6,1 % v júni, ale jadrová inflácia vzrástla na 5,4 % z 5,3 %. Na národnej úrovni sa inflácia vyvíja rôznymi smermi. V Nemecku sa index spotrebiteľských cien zrýchlil na 6,4 % zo 14-mesačného minima v máji. V Taliansku a Francúzsku sa však inflácia spomalila, pričom v Španielsku' inflácia klesla na 1,9 %, čím sa Španielsko stalo prvou krajinou eurozóny, ktorá dosiahla 2-percentný cieľ ECB'. Obchodníci medzitým naďalej oceňujú najvyššiu depozitnú sadzbu ECB'na úrovni 4 %, pričom ďalšie zvýšenie sa očakáva v júli. Okrem toho tvorcovia politiky signalizovali, že ďalšie zvýšenie sadzieb je pravdepodobné v septembri. Euro by malo druhý štvrťrok ukončiť bez väčších zmien, tesne pod kľúčovou úrovňou 1,1 USD.

- PLYN: Európske futures na zemný plyn vzrástli na konci júna na 37 eur za megawatthodinu, čo je približne 39 % mesačný nárast, prvý mesačný nárast od marca a najväčší za posledný rok, keďže obchodníci zvažovali narušenie dodávok a predpovede horúceho počasia na budúci mesiac. Niekoľko odstávok na nórskych plynových poliach sa predĺžilo a očakáva sa, že opravy budú pokračovať aj v júli, pričom na trh so zemným plynom pôsobila aj vzbura v Rusku. Nórsko predbehlo Rusko ako jeden z najväčších zdrojov dovozu zemného plynu do Európskej únie a predstavuje približne 25 %. dovoz ruského plynu do Európskej únie, vrátane dovozu plynu potrubím a skvapalneného zemného plynu, sa od ruskej invázie na Ukrajinu výrazne znížil, ale v minulom roku stále predstavoval približne 25 %. Holandsko tiež 1. októbra zatvorí najväčšiu európsku plynovú lokalitu pri Groningene kvôli riziku zemetrasenia. Zásobníky plynu v Európe sú však naplnené takmer na 77 %, čo je na toto ročné obdobie rekordná úroveň.

- GLD: Zlato sa v piatok pohybovalo v blízkosti hranice 1 910 USD za uncu, pričom zostalo blízko ttrojmesačné minimum na úrovni 1 907 USD dosiahla 28. júna, keď pokračujúca jastrabia rétorika Federálneho rezervného systému obmedzila nákupy nevýnosového drahého kovu. Kľúčové ukazovatele cien PCE, ktoré Federálny rezervný systém pozorne sleduje, ukázali, že inflácia v americkej ekonomike je stabilná, a posilnili argumenty centrálnej banky' pre zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov na jej nadchádzajúcom júlovom zasadnutí. jadrový index cien PCE v máji medziročne vzrástol o 4,6 %, čo podčiarklo volatilitu inflácie, keďže ukazovateľ sa stabilizoval v úzkom pásme, odkedy sa v decembri 2022 prvýkrát dotkol úrovne 4,6 %. Predseda Fedu Jerome Powell tento týždeň uviedol, že návrat inflácie k dvojpercentnému cieľu si vyžiada určitý čas, a naznačil ďalšie dve zvýšenia sadzieb v tomto roku.

- STL: Futures na oceľové výstuže sa pohybovali v blízkosti úrovne 3 700 CNY za tonu, pričom zostali pevne pod takmer dvojmesačným maximom 3 783 CNY dosiahnutým 16. júna, keďže trhy naďalej posudzovali možnosť, že čínska vláda prijme stimulačné opatrenia pri pretrvávajúcich náznakoch slabého hospodárskeho oživenia. Najnovšie oficiálne údaje PMI ukázali, že výrobný sektor krajiny sa v júni podľa očakávaní tretí mesiac zmenšoval. Predtým sa v máji prepadli nové úvery v jüanoch, čo bolo odrazom pretrvávajúceho pesimizmu v súvislosti so zadlženými stavebnými developermi, ktorí sú hlavnými používateľmi ocele.

Premiér Li Čchiang napriek tomu vyhlásil, že Čína je stále na dobrej ceste k dosiahnutiu svojho 5-percentného cieľa v oblasti HDP v tomto roku a zaviazal vládu, že prijme praktické a účinné kroky na posilnenie vitality trhu a zvýšenie dopytu.

- PLM: Futures na malajzijský palmový olej sa pohybovali okolo 3 800 MYR za tonu a v júni mali vzrásť o takmer 20 % po prudkom zotavení z 28-mesačného minima, keď indickí kupujúci využili nižšie ceny, zatiaľ čo neistota na strane ponuky trh dodatočne pozdvihla. Očakáva sa, že júnový dovoz palmového oleja do Indie stúpne o 46 % oproti stavu spred mesiaca na trojmesačné maximum, keďže kupujúci v najväčšom svetovom spotrebiteľovi rastlinného oleja tento mesiac zintenzívnia nákupy za zvýhodnené ceny. Na strane ponuky vývoz produktov z palmového oleja z Malajzie za obdobie od 1. do 25. júna klesol o 4,5 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím v máji, uviedla spoločnosť Intertek Testing Services, ktorá vykonáva kontrolu nákladu. ďalší inšpektor nákladu, spoločnosť AmSpec Agri Malaysia, uviedla, že vývoz klesol o 8,7 percenta.

 

KARTA DŇA:

V piatok klesol Nikkei 225 o 0,5 % a ukončil deň pod úrovňou 33 100 a Topix klesol o 0,7 % a ukončil deň na úrovni 2 280. Tým sa pripravil o časť nedávnych ziskov dosiahnutých v technologickom priemysle. Investori sa zaoberali aj údajmi, ktoré ukázali, že miera inflácie v Tokiu'bola 11. mesiac po sebe nad cieľom japonskej centrálnej banky. To spochybňuje sľub centrálnej banky' udržiavať menovú politiku veľmi uvoľnenú. Najviac stratili technologické spoločnosti Advast (-0,5 %), Tokyo Electron (-1,6 %), Socionext (-3,1 %), Keyence (-0,9 %) a Lasertec (-2,1 %). Klesli aj ďalšie ťažké váhy indexu, ako Mitsubishi UFJ (-0,6 %), Sony Group (-1 %), Nintendo (-1,8 %), Nippon Telephone (-1,2 %) a Mitsui & Co (-1,2 %). Všetky však zaznamenali dobrý rast v danom mesiaci, v druhom štvrťroku a v prvom polroku tohto roka.

 

 

 

 

Dlhodobá obchodná stratégia pre kanály: (Japonsko Index Nikkei 225).Tčasový rámec (D1). Tprimárne odolnosť s potenciálom (cieľová oblasť) je okolo (historické maximum). Primárna podpora s potenciálnym  (oblasť konsolidácie). Preto je ďalším najpravdepodobnejším pohybom ceny (rast/konsolidácia) trend. (*všetky ostatné údaje nájdete v grafe).

Start trading in four simple steps

1. Register

Open your live trading account

2. Verify

Upload your documents to verify your account

3. Fund

Deposit funds directly into your account

4. Trade

Start trading and choose from 130+ instruments

Demo account

The Blue Suisse Trading Account with virtual funds in a risk-free environment

Demo account

Live account

The Blue Suisse Trading Account in our transparent live model environment

Open an Account
Risk Warning; CFDs are complex instruments and come with a high risk of losing money rapidly due to leverage. 58.58% of retail investor accounts lose money when trading CFDs with this provider. You should consider whether you understand how CFDs work and whether you can afford to take the high risk of losing your money.