Глобални капиталови пазари - преглед, анализ и прогнози:

Автор: д-р Александър АПОСТОЛОВ (научен сътрудник в Института за икономически изследвания при БАН)

В понеделник Dow затвори с над 190 пункта по-високо, а S&P 500 се повиши с близо 0,2%, тъй като настроенията се подобриха, след като политиците предприеха мерки и осигуриха допълнителна подкрепа за изпитващия затруднения банков сектор. Регионалните банки поскъпнаха, като First Republic Bank се повиши с 12,1%, след новината, че властите в САЩ обмислят разширяване на спешните кредитни линии за банките. Освен това First Citizens обяви споразумение за поемане на кредитите и депозитите на Silicon Valley Bank от FDIC. Междувременно Nasdaq 100 спадна с около половин процент, след като нарастващата доходност на американските държавни ценни книжа възпря инвеститорите от технологичните и други бързо растящи акции. Очаква се утре ФЕД Бар да даде показания пред депутатите от Сената, като нарече фалита на Silicon Valley Bank' "учебникарски случай на лошо управление", като същевременно призна, че надзорът на централната банка' може да е бил погрешен. 

Канада S&P/TSX Composite се повиши с 0,6% в понеделник около 19 620, подкрепен от енергийните и банковите акции, след като поглъщането на First Citizen'Silicon Valley Bank вдъхна известно доверие в северноамериканския банков сектор. Финансовият сектор се повиши с 0,7%, воден от тежките инструменти TD Bank и BMO Bank, които нараснаха съответно с 1,9% и 0,9%. Енергийният сектор също се повиши, като нарасна с 2,1%, воден от ръста на цените на суровия петрол. Същевременно, за разлика от колегите си на Уолстрийт, акциите на компаниите от сектора на цветните метали в Торонто'се повишиха с 0,2%, а тези на технологичните компании - с 0,6%. Погледите на инвеститорите' ще бъдат насочени към обявяването на федералния бюджет на Канада' утре.

Основният индекс на Балтийската морска борса за товарни превози, който измерва разходите за превоз на стоки в световен мащаб, се понижи с около 2,2% до 1456 пункта в понеделник след две поредни сесии на ръст, натежали от по-ниските цени за превоз на всички сегменти на корабите. Индексът "capesize", който обикновено превозва 150 000 тона товари като желязна руда и въглища, спадна с около 4,6% до 1 795; а индексът "panamax", който проследява товари с въглища или зърно от около 60 000 до 70 000 тона, спадна с около 0,5% до най-ниското си ниво от 3 март насам - 1 565. Сред по-малките кораби индексът supramax загуби 6 пункта до 1 326 пункта.

Базираният на рубли индекс MOEX Russia разшири по-ранните си печалби и затвори на ниво 2 440, с 2% повече в понеделник, разширявайки ръста от предходната седмица с 3% до шестмесечен връх, като всички основни сектори на Московската борса оказаха широка подкрепа. Санкциите, наложени от западните страни, изолираха финансовата индустрия на Русия достатъчно, за да се избегнат опасенията, че световните банкови сътресения могат да се разпространят в Москва. Въпреки това инвеститорите продължиха да се фокусират върху по-широкото влияние на европейските и американските финансови институции върху стоковите пазари. Производителите на енергоносители бяха водещи по отношение на печалбите, като цените на петрола отстъпиха, тъй като търговците оценяваха перспективите за износа на петрол и газ за Азия. Газпром се повиши с 1,75%, тъй като посещението на китайска делегация в Москва доведе до напредък в преговорите за сключване на договор за газопровода "Силата на Сибир 2", което би помогнало на Газпром в условията на сегашните ниски цени на TTF и разрушаването на газопровода "Северен поток 1". Отскокът на ситуацията е от решаващо значение.

Европейските акции поскъпнаха в понеделник, като Stoxx 600 се повиши с 1,1%, воден от акциите на автомобилните и здравните компании. Банковият индекс Stoxx се повиши с 1,5%, като Дойче банк нарасна с повече от 6%, което бе най-добре представящият се показател в германския индекс DAX (ръст от 1,4%). First Citizens BancShares Inc е в напреднали преговори за закупуване на банка в Силиконовата долина от Федералната корпорация за застраховане на депозитите. В същото време Съветът за надзор на финансовата стабилност на САЩ (US The Financial Stability Overvisor Council) заяви в петък, че банковата система на САЩ "е в опасност." В Европа лидерите на ЕС и Европейската централна банка също заявиха в петък, че кредиторите на ЕС са добре капитализирани и ликвидни и целят да възстановят доверието в европейския банковия сектор'. Междувременно последното германско проучване на IFO показа, че бизнес доверието в най-голямата европейска икономика се е подобрило повече от очакваното през март до най-високото си ниво от една година насам, което до голяма степен се дължи на очакванията на бизнеса.  FTSE MIB се повиши с 1,2% и затвори на ниво от 26 200 пункта в понеделник, възстановявайки се от резките загуби в петък и разширявайки волатилността на европейските акции, тъй като инвеститорите продължиха да възприемат стабилността на системните банки. Кредиторите поведоха печалбите, като Deutsche Bank се повиши рязко, тъй като анализаторите подкрепиха силата на банката, в допълнение към First Citizens' поглъщането на фалиралата Silicon Valley Bank. Finecobank оглави индустрията с ръст от 2%. Комуналните услуги също CAC 40 поскъпна с около 0,9% в понеделник и затвори на ниво от 7 078 пункта, възстановявайки част от загубите си от петък, тъй като търговците приветстваха поглъщането на First Citizen от Silicon Valley Bank, което спомогна за успокояване на нервите в световната финансова система. Настроенията бяха подкрепени и от съобщенията, че властите в САЩ обмислят удължаване на срока на действие на мерките за спешно кредитиране, което ще даде на регионалните банки повече време да укрепят балансите си. Междувременно представителите на ЕЦБ продължиха да потвърждават стабилността на европейския банков сектор. На корпоративния фронт Teleperformance (4%) бе най-печелившата компания, следвана от Renault (+3%), след като HSBC повиши мнението си за компанията до "купува" от "държи." BNP Paribas (+2,6%) и Eurofins Scientifique (+2,2%) натрупаха стабилни печалби в други сектори. От друга страна, Pernod Ricard (-1,4%) и Kering (-1,2%) бяха основните забавители.

Хонконгският индекс Hang Seng спадна с 347,99 пункта, или 1,75%, до 19 567,69 пункта в понеделник, разширявайки загубите от предходната сесия, след като в неделя Международният валутен фонд предупреди за нарастващи рискове за световната финансова стабилност поради задълбочаването на банковата криза. Главният изпълнителен директор Кристалина Георгиева също така разкри, че световната икономика ще нарасне само с 3% през тази година поради нарастващите разходи за заеми, последиците от войната в Украйна и травмата от пандемията. Освен това предпазливостта нараства преди данните за мартенската'активност на китайския производствен сектор и сектора на услугите, които се очакват по-късно тази седмица. Същевременно последните новини показват, че в началото на годината промишлените печалби в Китай' са намалели с 22,9% на годишна база. Все пак индексът намали резките си загуби, след като днес FDIC съобщи, че First Citizens Bank ще купи Silicon Valley Bank за 72 млрд. долара. Технологичният сектор се понижи с повече от 3%, докато потребителския, финансовия и сектора на недвижимите имоти спаднаха съответно с 2,2%, 1,5% и 1,1%. Travelsky Tech. се срина със 7,4%, следван от Meituan (-6,4%), KE Holdings (-6,2%) и Fosun International (-4%).

Японският Nikkei 225 се повиши с 0,33% и затвори на ниво от 27 477 пункта, а Topix нарасна с 0,4% и затвори на ниво от 1 963 пункта в понеделник, следвайки оптимистичната сесия на Wall Street'в петък. Все пак, тъй като инвеститорите продължиха да оценяват неотдавнашните банкови сътресения и икономическата несигурност, Повлиян от повишената сексуалност, пазарът предпазливо ограничи печалбите. През уикенда президентът на Фед в Минеаполис Нийл Кашкари заяви, че банковата криза е увеличила риска от рецесия в САЩ. Инвеститорите възприеха и възходящата ревизия на основните икономически показатели на Япония'за януари. В резултат на това японските акции се търгуваха разнопосочно в понеделник, като тежките индекси, сред които Kawasaki Kisen (1,5%), Fast Retailing (1,2%) и Central Japan Railway (2,8%), спечелиха. В същото време Tokyo Electron (-2,5%), Mitsubishi UFJ (-0,6%) и Japan Yusen (-0,5%) също отбелязаха значителни понижения.

Китайският индекс Shanghai Composite спадна с 0,6% и затвори на ниво от около 3 245 пункта, а съставните акции на фондовата борса в Шънджън се понижиха с 0,05% и затвориха на ниво от 11 628 пункта. Акциите в континенталната част на страната се борят да наберат сила на фона на продължаващите опасения от световната банкова криза, повишената икономическа несигурност и напрежението между САЩ и Китай. Междувременно управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева заяви в речта си на Форума за развитие на Китай до 2023 г. през уикенда, че Китай показва признаци на силно икономическо възстановяване. Технологичните акции бяха водещи в спада, като значително се понижиха акциите на Inspur Electronics (-4,6%), Foxconn Industry (-4%), United Nations Letter (-1,6%), Sugon Information (-3,2%) и Goertek (-1,5%).

Новозенландският ANZ 50 се повиши с 32,05 пункта, или 0,28%, до 11 612,86 пункта в понеделник след ранна без промяна в търговията, подкрепен от силното нарастване на фючърсите на американските акции след доклад, че First Citizens Bank ще се премести от FDIC купува депозити и заеми от Silicon Valley Bank. Междувременно през миналата седмица председателят на Фед Джером Пауъл и министърът на финансите Джанет Йелън увериха инвеститорите, че банковата система на САЩ остава стабилна. Наред с това на 22 март централната банка повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта, но заяви, че изчаква с по-нататъшни повишения, тъй като несигурността в банковия сектор се задълбочава. На друго място управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева спомена в неделя, че китайската икономика' преживява силен подем през тази година, когато глобалните икономически перспективи остават предизвикателни. Потребителските услуги, дълготрайните потребителски стоки и финансовите предприятия бяха водещи в ръста, като начело застанаха Restaurant Brands (3,1%), Hallenstein Glass (3%),

Австралийският S&P/ASX 200 се повиши с 0,4% до около 6985 в понеделник, възстановявайки част от загубите от миналата седмица'като почти всички сектори бяха на червено. Междувременно инвеститорите остават предпазливи заради неотдавнашните банкови сътресения в САЩ и Европа и несигурността вглобалната икономика. Акциите в областта на технологиите и здравеопазването се повишиха, като Computershare (1,2 %), Block Inc (2 %), Xero (0,9 %), Cochlar (0,9 %") и Sonic Healthcare (2,1 %). Другите тежкотоварни индекси също се повишиха, включително Origin Energy (2,5%), Charter Hall (2%) и ANZ Group (0,5%), Goodman Group (1,7%) и Qantas (1%). В същото време акциите, свързани със суровините, бяха предимно с по-ниски стойности, като Woodside Energy ( -2,2%), Pilbara Minerals (-2%) и Rio Tinto (-0,4%) се понижиха.

Бразилският борсов индекс Ibovespa затвори с 0,8% по-високо ниво от около 99 650 в понеделник, след като се понижи с 3,3% през предходната седмица. Инвеститорите очакваха евентуалното представяне на вътрешната фискална рамка през тази седмица и бяха успокоени от новините за спасяването на банките в САЩ. Същевременно трейдърите очакваха публикуването на протокола от заседанието на Копом' утре за сведения относно перспективите за лихвените проценти след ястребовия тон на централната банка на Бразилия, която дори сигнализира за възможността за повишаване на лихвените проценти "при необходимост"." Междувременно седмичното проучване на централната банка "Фокус" показа, че прогнозата за инфлацията през 2023 г. е намалена за втора седмица до 5,93% от 5,95%, докато прогнозата за икономическия растеж на Бразилия'през тази година отбеляза леко повишение до 0,90% от 0,88% преди седмица. На корпоративния фронт Петро Рио (+4,8%), Райзен (+4,1%) и Браскем (+4,

 

ПРЕГЛЕД НА ПОСЛЕДНИТЕ ИКОНОМИЧЕСКИ ДАННИ:

При прегледа на последните икономически новини най-критичните данни са:

- САЩ: Общият индекс на бизнес активността в производството на Федералната резервна банка на Далас' в Тексас се понижава за втори пореден месец - от -11,5 през февруари до -15,7 през март 2023 г., което показва, че възприятията на хората'за по-широките условия за бизнес продължават да се влошават. Индексът на новите поръчки беше отрицателен за десети пореден месец (-14,3 при -11,2); поръчките продължиха да се свиват (-15,2 при -16,9), а индексът на доставките се понижи (-10,5 при -5). От друга страна, индексът на производството, който е ключов показател за състоянието на производствения сектор в страната, се повиши до 2,5 пункта спрямо -2,8 пункта - показател, който предполага леко увеличение на производството. За разлика от тях индексът на използването на производствените мощности се върна на положителна територия, като нарасна с шест пункта до 2,3 пункта. I

- FR: През февруари 2023 г. броят на регистрираните като безработни лица в континентална Франция спадна с 277 000 души спрямо предходния месец до 2,781 млн. души, което е най-ниското равнище от септември 2011 г. насам, което е още едно доказателство, че европейските пазари на труда остават свити. Броят на безработните лица на възраст между 25 и 49 години спадна със 157 000 до 1,621 милиона, а тези на възраст над 50 години - с 890 000 до 7,917 милиона. Същевременно броят на безработните лица под 25 години спадна с 31 000 до 3,685 млн. души. В сравнение със същия месец на предходната година броят на регистрираните като безработни лица е намалял с 1,702 млн.

- Великобритания: Според последното тримесечно проучване на Конфедерацията на британската индустрия, балансът на продажбите на дребно в проучването на дистрибуторската търговия в Обединеното кралство'се понижи от +2 през предходния месец до +1 през март 2023 г., като с лекота надмина пазарните очаквания от -6, което показва, че продажбите на дребно Това е до голяма степен непроменено за втори пореден месец. Поръчките на доставчиците също останаха до голяма степен непроменени, докато запасите се увеличиха спрямо очакваните продажби. Очаква се продажбите да нарастват стабилно през следващия месец, което е първата прогноза за положителен растеж от септември 2022 г.

- HK: Вносът на Хонконг'се понижи с 4,1% на годишна база до 331,6 млрд. долара през февруари 2023 г., което е най-малкият спад от осем месеца насам, след като през предходния месец спадна с 30,2%, което е най-ниското ниво от 55 години насам. Покупките на повечето стоки се увеличиха, водени от цветните метали (154,9%), производството на неметални минерали (77,8%) и машините и оборудването за производство на енергия (72,3%). Влияние обаче оказаха по-малките пристигания на електрически машини, апаратура (-21,7%), професионална, научна и контролна апаратура (-20,6%) и офис машини и машини за автоматична обработка на данни (-18,2%). Сред основните доставчици най-голям спад отбеляза вносът от Южна Корея (-49,1%) и Сингапур (-34%), докато най-голямо увеличение на пристиганията бе отчетено от Индия (37,3%) и Виетнам (12,1%).

- Хонконг: Износът на Хонконг'се понижи с 8,8% на годишна база за десети пореден месец през февруари 2023 г. до 286,2 млрд. долара, но това беше най-лекият спад от юни 2022 г. насам и отстъпи от седемгодишното дъно от 36,7% през януари. Продажбите на пет от десетте основни суровини се увеличиха, главно от нехлебнитени метали (109,3%), машини и оборудване за производство на енергия (18,5%) и фотографско оборудване, техника и консумативи, оптични продукти, часовници (8%). Тя обаче бе повлечена от спада в продажбите на професионална, научна и контролна апаратура (-36,3%), електрически машини, апаратура (-11,4%) и офис машини и машини за автоматична обработка на данни (-16,5%). Сред основните търговски партньори най-голям спад отбеляза износът за Япония (-23,1%), следван от Индия (-18,5%), Тайван (-15,9%) и Китай (-12,7%). От друга страна, обемът на товарите се увеличи главно за Макао (34,9%), както и за Обединените арабски емирства (30,6%) и Нидерландия (30,3%).

- HK: Търговският дефицит на Хонконг се увеличи до 45,4 млрд. щатски долара през февруари 2023 г. от 32,1 млрд. щатски долара година по-рано. Износът спадна с 8,8% до 286,2 млрд. щатски долара за десетия месец, все още натоварен от влошаващото се външно търсене. Най-големият спад в продажбите бе при професионалните, научните и контролните уреди (-36,3%) и при офис машините и машините за автоматична обработка на данни (-16,5%). Същевременно вносът също се понижи с 4,1% до 331,6 млрд. щатски долара поради по-малките покупки на електрически машини, уреди и апарати (-21,7%) и научна и контролна апаратура (-20,6%). Трябва да се има предвид, че търговският дефицит на страната’се увеличи до 71 млрд. долара през първите два месеца на тази година в сравнение с недостиг от 25,5 млрд. долара за същия период на 2022 г.

- AU: През февруари 2023 г. паричното предлагане М3 в еврозоната се увеличи с 2,9% на годишна база до 16,1 трилиона евро, което е по-малко от ръста от 3,5% през предходния месец и не отговаря на пазарните очаквания от 3,2%. Растежът на паричното предлагане М3 беше най-бавният от октомври 2014 г. насам, тъй като ЕЦБ допълнително затегна паричната си политика за борба с високата инфлация.

- ЕС: През февруари 2023 г. кредитите за домакинствата в еврозоната се увеличиха с 3,2% на годишна база до 6,86 трлн. евро, което представляваше забавяне в сравнение с растежа от 3,6% през предходния месец'в съответствие с пазарните очаквания. Това беше най-бавният темп на нарастване на кредитите за домакинствата от февруари 2021 г. насам, тъй като нарастващите разходи по заемите и високата инфлация засегнаха потребителското търсене. Освен това кредитите за бизнеса нараснаха с 5,7%, което е най-бавният темп от април 2022 г. насам. Кредитите за частния сектор, включващи домакинства и нефинансови предприятия, се забавиха до 4,3% през февруари, което е най-бавният темп от декември 2021 г.

- SW: Търговският излишък на Швеция'се увеличи значително до 6,9 млрд. шведски крони през февруари 2023 г. от 1 млрд. крони през същия период на миналата година. Износът се увеличи с 12% на годишна база до 169,1 млрд. шведски крони, като в него участваха както страни от ЕС (15,8% при 94,7 млрд. шведски крони), така и страни извън ЕС (7,5% при 74,4 млрд. шведски крони). В същото време поради увеличените покупки от държави от ЕС ( 11,1% до 110 млрд. шведски крони) вносът нарасна с 8% до 162,2 млрд. шведски крони, докато вносът от държави извън ЕС намаля (-0,9% до 52,2 млрд. шведски крони). Като се вземат предвид първите два месеца на годината, търговският излишък на страната'е 15,4 млрд. шведски крони в сравнение с дефицит от 100 млн. крони за същия период на 2022 г.

- SW: През февруари 2023 г. годишният темп на нарастване на кредитите на шведските домакинства продължи да се забавя до 2,8% от 3,2% през предходния месец, което е най-бавният темп от началото на съпоставимостта през 2006 г. Ипотечните кредити съставляваха 83% от общия размер на кредитите за домакинствата, а потребителските кредити - 6%, като на годишна база се увеличиха с 2,4%.

- TW: Индексът на потребителското доверие в Тайван се повиши до 62,47 през март 2023 г. от 62,47 през февруари. Това беше най-високото показание от май миналата година, тъй като настроенията на домакинствата се засилиха по всички показатели, тъй като икономиката продължи да се възстановява от смущенията, причинени от епидемията': времето за закупуване на стоки с дълготрайна употреба (с 0,95 пункта до 109 пункта спрямо февруари), инвестициите в акции Времето (с 0.7 пункта до 24,7 пункта), възможности за работа (с 2,6 пункта до 66 пункта), вътрешни икономически перспективи (с 2,05 пункта до 80,75 пункта), икономически перспективи на домакинствата (с 2,3 пункта до 75,8 пункта) и потребителски нагласи Ценови очаквания за следващите шест месеца (с 3,4 пункта до 30,55 пункта).

- CN: През първите два месеца на 2023 г. печалбите на китайските промишлени предприятия спаднаха с 22,9% на годишна база до 887,2 млрд. юана, тъй като фабричната дейност се бори да се възстанови от спада, причинен от епидемията. След спада от 4,0% през 2022 г. печалбите на държавните промишлени предприятия спаднаха рязко, след като през миналата година се повишиха (-17,5% спрямо 3% през 2022 г.), докато печалбите на частния сектор намаляха още повече (-19,9% спрямо -7,2%). Печалбите намаляха в 28 от 41 изследвани отрасли, а именно в производството на компютри и друго електронно оборудване (-77,1%), топенето и валцуването на цветни метали (-57,2%), химикали (-56,6%), автомобили ( -41,7%), неметални минерали (-39,2%), текстил (-37,1%), преработваща промишленост (-8,9%), селско стопанство и хранително-вкусова промишленост (-6,3%) и добив и промиване на въглища (-2,3%).

 

ОЧАКВАМЕ:

Днес инвеститорите трябва да следят за следните важни данни:

- EUR: Изказване на президента на ЕЦБ Лагард и на президента на германската Буба Нагел.

- GBP: Индекс на цените в магазините на BRC г/г и изказване на управителя на BOE Бейли.

- USD: Изказване на члена на FOMC Джеферсън, Търговски баланс на стоките, предварителни запаси на едро м/м

Индекс на потребителските цени м/м, S&P/CS Composite-20 HPI г/г, Потребителско доверие на CB, Производствен индекс на Ричмънд и изказване на члена на FOMC Бар.

- JPY: Изказване на управителя на BOJ Курода и основен индекс на потребителските цени на BOJ y/y.

- AUD: Продажби на дребно м/м.

- CA: Публикуване на годишния бюджет.

 

КЛЮЧОВИ ДВИГАТЕЛИ НА ПАЗАРА НА АКЦИИ И ОБЛИГАЦИИ:

Кей факторите на пазара на акции и облигации в момента са:

- САЩ: Фючърсните контракти върху акции, обвързани с Dow, се повишиха с 0,7% в понеделник, докато фючърсните контракти, обвързани с S&P 500 и Nasdaq, се повишиха съответно с 0,8% и 0,5%, след като новините за допълнителна подкрепа от страна на американските власти за изпадналата в затруднение банкова индустрия осигуриха известна почивка. First Republic се повиши с над 30% в предборсовата търговия, след като Bloomberg съобщи, че властите в САЩ обмислят удължаване на спешната кредитна линия на банката, за да й дадат повече време да укрепи баланса си, което тласна регионалните конкуренти към зеления пазар. Придобиването на Silicon Valley Bank, за което First Citizens BancShares заяви, че ще закупи кредитите и депозитите на SVB' също допринесе за намаляване на опасенията относно стабилността на индустрията. За седмицата Dow се повиши с 1,2%, S&P 500 - с 1,4%, а технологичният Nasdaq Composite - с 1,7%.

- Япония: Доходността на 10-годишните облигации JGB беше около 0,3%, близо до нивата, наблюдавани през декември, когато Японската централна банка неочаквано разшири горната граница на политиката си за контрол на кривата на доходността. Нестабилността в световната финансова система след срива на Credit Suisse и Silicon Valley Bank накара международните инвеститори да избягат към сигурността на държавния дълг. Във вътрешен план обобщението на становището на Японската централна банка показа, че политиците единодушно подкрепят ултрахлабавата парична политика на централната банка, отлагайки очакванията за евентуален завой. Междувременно Диетата на Япония потвърди назначаването на Уеда за нов управител на Японската централна банка, считано от 9 април. На по-ранно изслушване Уеда подкрепи позицията на централната банка'като заяви, че политиката на затягане е недостатъчна за справяне с инфлацията, обусловена от предлагането.

- CY: Доходността на 10-годишните китайски държавни облигации спадна до 2,85% в края на март, което е най-ниското им ниво от четири месеца, в унисон с широкото понижение на доходността на облигациите в световен мащаб на фона на опасенията за състоянието на банковия сектор. Същевременно трейдърите продължиха да остойностяват мрачните икономически перспективи при повторното отваряне на страната. Промишлените печалби в Китай' спаднаха с 22,9% през първите два месеца на годината, тъй като пазарното търсене все още не се е възстановило въпреки пълното възстановяване на промишленото производство. Междувременно Хан Уенсю, заместник-директор на Службата за финанси и икономика на Комунистическата партия, наскоро заяви, че "основата на икономическото възстановяване на Китай' все още не е достатъчно стабилна." В областта на политиката Китайската народна банка намали нормата на задължителните резерви за финансовите институции с 25 базисни пункта през март, което е първото намаление от декември насам, за да стимулира икономиката.

- Великобритания: Доходността на 10-годишните британски Гилтове се върна над 3,3%, тъй като инвеститорите въздъхнаха с облекчение след новината, че First Citizens BancShares е изкупила всички депозити и кредити от американската Silicon Valley Bank. Все пак доходността остава доста под четиримесечния връх от 3,892%, достигнат на 3 март, тъй като се очаква Английската централна банка да стане по-благосклонна. Британските политици вероятно ще преустановят настоящия цикъл на затягане на лихвените проценти през май, докато някои анализатори очакват, че ще са необходими допълнителни повишения на лихвите за борба с упорито високата инфлация, а централната банка повиши прогнозите си за икономиката на Обединеното кралство миналата седмица. Що се отнася до данните, последният доклад за индекса на потребителските цени показа, че общата инфлация в Обединеното кралство неочаквано се ускори до 10,4% през февруари, все още доста над целта на банката от 2%.

- GE: Доходността на германските 10-годишни облигации се повиши до 2,19%, тъй като опасенията за състоянието на световната банкова система намаляха, а инвеститорите заложиха на това, че Европейската централна банка отново ще повиши лихвите на фона на последните сътресения. Първо, Citizens Bank ще придобие всички кредити и депозити на фалиралата Silicon Valley Bank. Междувременно се очаква ЕЦБ да повиши лихвените проценти с още 25 базисни пункта през май, за да се пребори с упорито високата инфлация. Трейдърите очакват лихвите да достигнат своя връх около 3,4% през септември, в сравнение с петъчната'прогноза за 8%. През миналия месец тя достигна връх от 3,25%. Данните за инфлацията в еврозоната за март се очакват в петък. Общата годишна инфлация вероятно ще намалее до 7,2% от 8,5% през февруари, докато базисната инфлация е на път да достигне нов рекорд от 5,7%.

- AU: Доходността на 10-годишните държавни облигации на Австралия падна под 3,25%, което е най-ниското ниво от началото на август, тъй като инвеститорите коригираха портфейлите си, за да се подготвят за състоянието на световната финансова система след срива на банките Credit Suisse и Силиконовата долина. Възможна пауза в кризата. Длъжностните лица смекчиха тона си на фона на продължаващия натиск върху банковия сектор, което накара трейдърите да заложат, че Резервната банка на Австралия ще спре да повишава лихвените проценти през следващия месец. Междувременно на заседанието си през март централната банка повиши паричния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 3,60%, което е най-високото ниво от десетилетие насам.

 

Водещи пазарни сектори:

Силни сектори: Финансови продукти, Потребителски скоби, Енергия, Промишленост, Материали.

Слаби сектори: Комуникационни услуги, Информационни технологии, Недвижими имоти.

 

СПОРНИ ДВИГАТЕЛИ НА ВАЛУТНИЯ &; ТЪРГОВСКИЯ ПАЗАР: 

Кои са основните фактори на валутния и стоковия пазар в момента:

- CAD: Канадският долар се разменяше около 1,37 USD, близо до петмесечното дъно от 9 март насам - 1,39 USD, залагайки, че Централната банка на Канада ще се насочи към намаляване на лихвените проценти, след като преустанови затягането им по-късно тази година. Както широко се очакваше, през март политиците оставиха целевата си овърнайт лихва непроменена на 4,5% и са решени да я запазят на сегашните нива, докато икономиката като цяло отговаря на очакванията. По отношение на долара инвеститорите продължиха да се опасяват, че неотдавнашният стрес във финансовата система на САЩ може да доведе до кредитна криза, влошавайки перспективите за растеж.

- GBP: Стерлингът се търгуваше на ниво от 1,22 USD, малко под седемседмичния връх от 1,234 USD, достигнат на 23 март, тъй като инвеститорите се втурнаха на сигурно място на фона на притесненията за световната банкова система и риска от рецесия в САЩ. Световните банкови акции се сринаха миналата седмица след внезапния фалит на две американски банки и спасяването на закъсалата Credit Suisse. Междувременно инвеститорите приветстваха новината, че First Citizens BancShares Inc ще купи всички депозити и заеми на Silicon Valley Bank'от регулаторите. В областта на политиката Английската централна банка повиши основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 4,25%, като остави отворена вратата за по-нататъшни повишения, ако инфлацията се запази. Последните данни показаха, че инфлацията в Обединеното кралство неочаквано се е ускорила до 10,4% през февруари, което е доста над целта на банката от 2%. В САЩ се очаква Фед да повиши лихвените проценти с 25 процентни пункта през тази година, а пазарите са оценили почти 90% вероятност Фед да запази лихвите през май и да очаква намаление на лихвите през юли.

- EUR: Еврото се колебаеше около 1,075 USD, което е спад от седемседмичния връх от 1,0929 USD в сряда, тъй като инвеститорите продаваха по-рискови валути поради опасения за глобални банкови сътресения и рецесия. Credit Suisse трябваше да осигури "огромни милиарди долари" от Швейцарската национална банка, за да осигури ликвидността си. First Citizens BancShares Inc е в начален етап на преговори за закупуване на Silicon Valley Bank. Това беше облекчение. Акциите на Дойче банк се сринаха в петък, тъй като разходите за застраховане на облигациите й срещу фалит рязко нараснаха. По отношение на паричната политика Йоахим Нагел от ЕЦБ заяви, че ако инфлацията се развива според очакванията, това не би трябвало да означава край на настоящата кампания на ЕЦБ за повишаване на лихвените проценти. В САЩ Фед очаква да намали лихвените проценти до 5,1% до края на 2023 г., което предполага още едно повишение на лихвите с 25 процентни пункта, преди да се спре настоящият цикъл на затягане, докато пазарът вижда, че възможността Фед да остане без промяна през май и да намали лихвите през юли Сексът е близо 90%.

- NZD: НеЗеландският долар се повиши с 0,12% до 0,620 USD в понеделник, след като спадна с 1% през миналата седмица. Привлекателността на долара'нарасна на фона на опасенията от повторение на системната банкова криза, която обхвана пазарите през 2008 г. Пазарните нагласи обаче останаха нестабилни на фона на опасенията от глобална кредитна криза. Междувременно в неделя управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева заяви, че 2023 г. ще бъде още една предизвикателна година, като глобалният растеж ще се забави до под 3%, отразявайки въздействието на пандемичните смущения, войната в Украйна и затягането на паричната политика. Тя добави, че дори при по-добри перспективи за 2024 г. световният БВП ще остане под историческата средна стойност от 3,8%, а цялостната перспектива ще остане слаба. Във вътрешнополитически план БВП на Нова Зеландия'се сви изненадващо рязко през четвъртото тримесечие на 2022 г., докато Резервната банка на Нова Зеландия продължи да охлажда бягащата инфлация. Централната банка повиши основните лихвени проценти с 450 базисни пункта на десет поредни заседания, като изтласка паричния лихвен процент до 41-годишен връх от 4,75%.

- COT: Фючърсите на памука се търгуваха на цена от около 79 цента за паунд, недалеч от близо двугодишното дъно от 71,6 пункта от края на октомври, под натиска на големите запаси и перспективата за по-слабо търсене на фона на опасенията от рецесия. Очаква се климатичните модели El Niño да повишат добивите през втората половина на годината за американските фермери, отглеждащи памук, които бяха принудени да изоставят голяма част от обработваемите си земи през 2022 г. след една от най-тежките суши от години. Междувременно в доклада си от март Министерството на земеделието на САЩ прогнозира по-слабо глобално потребление поради намаления в Турция, Пакистан, Индонезия и Бангладеш. В същото време Министерството на земеделието на САЩ повиши прогнозите за крайните запаси в САЩ за стопанската 2022/23 г. и повиши перспективите за производството благодарение на по-високото производство в Китай, Австралия и Узбекистан, което компенсира с повече от половин процент по-ниското производство в Индия на фона на неблагоприятните климатични условия.

- PLD: Цените на паладий паднаха под 1420 долара за тройунция, доближавайки се до почти четиригодишното дъно от 1375 долара, достигнато на 8 март, тъй като прогнозите за слабо търсене компенсираха сигналите за по-ниско предлагане. Продажбите на автомобили в Китай се свиха с 20% на годишна база през първите два месеца на 2023 г. Спадът се дължеше на рязкото намаляване на продажбите на автомобили с двигатели с вътрешно горене, което предизвика и по-ниско търсене на паладий - ключов суровинен материал. Междувременно големият производител на суровината Норилск Никел показа, че производството на паладий е нараснало с повече от очакваните 7% през 2022 г., което накара производителите да запълнят запасите си. Въпреки това компанията заяви, че планираната поддръжка на заводите ще намали производството с 8% до 14% през тази година.

- CRN: Царевицата се колебаеше около 6,4 долара за бушел, близо до почти едномесечния връх от 6,45 долара, достигнат на 24 март, на фона на силното търсене. Последният седмичен доклад на USDA'за експортните продажби показа, че продажбите на царевица са достигнали пазарно висок ръст през седмицата, приключваща на 16 март, с 23% повече от предходната седмица и с 57% повече от предходната 4-седмична средна стойност, което се дължи на покупките от Китай. По-рано този месец царевицата достигна най-ниското си ниво от средата на август, тъй като прогнозите за предлагането на зърното се подобриха, след като Бразилия прогнозира рекордна реколта от 125,0 млн. тона и рекорден износ от 52,0 млн. тона през 2022/23 г. Междувременно доставките на царевица в САЩ вероятно ще се увеличат, като крайните запаси от царевица на вътрешния пазар за 2022/23 пазарна година са определени на 1,342 млрд. бушела, в сравнение с февруарската прогноза на правителството от 1,267 млрд. бушела.

- TIN: Фючърсите върху калай се повишиха към границата от 25 000 щатски долара за тон, отскачайки още повече от почти четиримесечното дъно от около 22 000 щатски долара на 16 март, на фона на потенциална пауза в повишаването на лихвените проценти в САЩ и оптимистични перспективи за търсенето от страна на Китай, след като икономиката се отвори отново от ограниченията, свързани с Covid. Като последен признак за засилване на икономическата активност в Китай, секторите на производството и услугите в страната отбелязаха рязък ръст през февруари. Що се отнася до предлагането, Malaysia Smelting, един от най-големите производители на калай в света, заяви, че ще увеличи производството си с 20% през следващите няколко години. В по-дългосрочен план търсенето на калай би трябвало да се повлияе благоприятно от прехода в енергетиката и зелените технологии, особено соларните панели, и електрическите превозни средства.

 

ХАРТА НА ДЕНЯ:

Златото се понижи за втора сесия до под 1 970 долара за тройунция в понеделник, след като миналата седмица достигна едногодишен връх от над 2 000 долара, тъй като усилията на правителството да стабилизира банковата система изглежда засега са успокоили тревогите на инвеститорите. В понеделник Федералната корпорация за застраховане на депозитите съобщи, че First Citizens BancShares Inc ще придобие депозитите и кредитите на Silicon Valley Bank'/. В Европа акциите на Deutsche Bank поскъпнаха с повече от 3%, след като цената на застраховката на дълга на Deutsche Bank' срещу риск от неизпълнение нарасна до най-високатав петък. Цената на златото се повиши с повече от 7% този месец, подкрепена от търсенето на сигурни убежища, тъй като неотдавнашните банкови сътресения в САЩ и Европа породиха опасения за икономическа рецесия.

 

 

 

 

Дългосрочна стратегия за търговия с канали за: Злато (XAUUSD)

Банковите акции водят до ръст след новината за изкупуването на First Citizens BancShares (FCNCA) от Silicon Valley Bank (SIVB); доходността на държавните ценни книжа се повишава, отразявайки промяната в настроенията на пазара

Глобални капиталови пазари - преглед, анализ и прогнози:

Автор: д-р Александър АПОСТОЛОВ (научен сътрудник в Института за икономически изследвания при БАН)

В понеделник Dow затвори с над 190 пункта по-високо, а S&P 500 се повиши с близо 0,2%, тъй като настроенията се подобриха, след като политиците предприеха мерки и осигуриха допълнителна подкрепа за изпитващия затруднения банков сектор. Регионалните банки поскъпнаха, като First Republic Bank се повиши с 12,1%, след новината, че властите в САЩ обмислят разширяване на спешните кредитни линии за банките. Освен това First Citizens обяви споразумение за поемане на кредитите и депозитите на Silicon Valley Bank от FDIC. Междувременно Nasdaq 100 спадна с около половин процент, след като нарастващата доходност на американските държавни ценни книжа възпря инвеститорите от технологичните и други бързо растящи акции. Очаква се утре ФЕД Бар да даде показания пред депутатите от Сената, като нарече фалита на Silicon Valley Bank' "учебникарски случай на лошо управление", като същевременно призна, че надзорът на централната банка' може да е бил погрешен. 

Канада S&P/TSX Composite се повиши с 0,6% в понеделник около 19 620, подкрепен от енергийните и банковите акции, след като поглъщането на First Citizen'Silicon Valley Bank вдъхна известно доверие в северноамериканския банков сектор. Финансовият сектор се повиши с 0,7%, воден от тежките инструменти TD Bank и BMO Bank, които нараснаха съответно с 1,9% и 0,9%. Енергийният сектор също се повиши, като нарасна с 2,1%, воден от ръста на цените на суровия петрол. Същевременно, за разлика от колегите си на Уолстрийт, акциите на компаниите от сектора на цветните метали в Торонто'се повишиха с 0,2%, а тези на технологичните компании - с 0,6%. Погледите на инвеститорите' ще бъдат насочени към обявяването на федералния бюджет на Канада' утре.

Основният индекс на Балтийската морска борса за товарни превози, който измерва разходите за превоз на стоки в световен мащаб, се понижи с около 2,2% до 1456 пункта в понеделник след две поредни сесии на ръст, натежали от по-ниските цени за превоз на всички сегменти на корабите. Индексът "capesize", който обикновено превозва 150 000 тона товари като желязна руда и въглища, спадна с около 4,6% до 1 795; а индексът "panamax", който проследява товари с въглища или зърно от около 60 000 до 70 000 тона, спадна с около 0,5% до най-ниското си ниво от 3 март насам - 1 565. Сред по-малките кораби индексът supramax загуби 6 пункта до 1 326 пункта.

Базираният на рубли индекс MOEX Russia разшири по-ранните си печалби и затвори на ниво 2 440, с 2% повече в понеделник, разширявайки ръста от предходната седмица с 3% до шестмесечен връх, като всички основни сектори на Московската борса оказаха широка подкрепа. Санкциите, наложени от западните страни, изолираха финансовата индустрия на Русия достатъчно, за да се избегнат опасенията, че световните банкови сътресения могат да се разпространят в Москва. Въпреки това инвеститорите продължиха да се фокусират върху по-широкото влияние на европейските и американските финансови институции върху стоковите пазари. Производителите на енергоносители бяха водещи по отношение на печалбите, като цените на петрола отстъпиха, тъй като търговците оценяваха перспективите за износа на петрол и газ за Азия. Газпром се повиши с 1,75%, тъй като посещението на китайска делегация в Москва доведе до напредък в преговорите за сключване на договор за газопровода "Силата на Сибир 2", което би помогнало на Газпром в условията на сегашните ниски цени на TTF и разрушаването на газопровода "Северен поток 1". Отскокът на ситуацията е от решаващо значение.

Европейските акции поскъпнаха в понеделник, като Stoxx 600 се повиши с 1,1%, воден от акциите на автомобилните и здравните компании. Банковият индекс Stoxx се повиши с 1,5%, като Дойче банк нарасна с повече от 6%, което бе най-добре представящият се показател в германския индекс DAX (ръст от 1,4%). First Citizens BancShares Inc е в напреднали преговори за закупуване на банка в Силиконовата долина от Федералната корпорация за застраховане на депозитите. В същото време Съветът за надзор на финансовата стабилност на САЩ (US The Financial Stability Overvisor Council) заяви в петък, че банковата система на САЩ "е в опасност." В Европа лидерите на ЕС и Европейската централна банка също заявиха в петък, че кредиторите на ЕС са добре капитализирани и ликвидни и целят да възстановят доверието в европейския банковия сектор'. Междувременно последното германско проучване на IFO показа, че бизнес доверието в най-голямата европейска икономика се е подобрило повече от очакваното през март до най-високото си ниво от една година насам, което до голяма степен се дължи на очакванията на бизнеса.  FTSE MIB се повиши с 1,2% и затвори на ниво от 26 200 пункта в понеделник, възстановявайки се от резките загуби в петък и разширявайки волатилността на европейските акции, тъй като инвеститорите продължиха да възприемат стабилността на системните банки. Кредиторите поведоха печалбите, като Deutsche Bank се повиши рязко, тъй като анализаторите подкрепиха силата на банката, в допълнение към First Citizens' поглъщането на фалиралата Silicon Valley Bank. Finecobank оглави индустрията с ръст от 2%. Комуналните услуги също CAC 40 поскъпна с около 0,9% в понеделник и затвори на ниво от 7 078 пункта, възстановявайки част от загубите си от петък, тъй като търговците приветстваха поглъщането на First Citizen от Silicon Valley Bank, което спомогна за успокояване на нервите в световната финансова система. Настроенията бяха подкрепени и от съобщенията, че властите в САЩ обмислят удължаване на срока на действие на мерките за спешно кредитиране, което ще даде на регионалните банки повече време да укрепят балансите си. Междувременно представителите на ЕЦБ продължиха да потвърждават стабилността на европейския банков сектор. На корпоративния фронт Teleperformance (4%) бе най-печелившата компания, следвана от Renault (+3%), след като HSBC повиши мнението си за компанията до "купува" от "държи." BNP Paribas (+2,6%) и Eurofins Scientifique (+2,2%) натрупаха стабилни печалби в други сектори. От друга страна, Pernod Ricard (-1,4%) и Kering (-1,2%) бяха основните забавители.

Хонконгският индекс Hang Seng спадна с 347,99 пункта, или 1,75%, до 19 567,69 пункта в понеделник, разширявайки загубите от предходната сесия, след като в неделя Международният валутен фонд предупреди за нарастващи рискове за световната финансова стабилност поради задълбочаването на банковата криза. Главният изпълнителен директор Кристалина Георгиева също така разкри, че световната икономика ще нарасне само с 3% през тази година поради нарастващите разходи за заеми, последиците от войната в Украйна и травмата от пандемията. Освен това предпазливостта нараства преди данните за мартенската'активност на китайския производствен сектор и сектора на услугите, които се очакват по-късно тази седмица. Същевременно последните новини показват, че в началото на годината промишлените печалби в Китай' са намалели с 22,9% на годишна база. Все пак индексът намали резките си загуби, след като днес FDIC съобщи, че First Citizens Bank ще купи Silicon Valley Bank за 72 млрд. долара. Технологичният сектор се понижи с повече от 3%, докато потребителския, финансовия и сектора на недвижимите имоти спаднаха съответно с 2,2%, 1,5% и 1,1%. Travelsky Tech. се срина със 7,4%, следван от Meituan (-6,4%), KE Holdings (-6,2%) и Fosun International (-4%).

Японският Nikkei 225 се повиши с 0,33% и затвори на ниво от 27 477 пункта, а Topix нарасна с 0,4% и затвори на ниво от 1 963 пункта в понеделник, следвайки оптимистичната сесия на Wall Street'в петък. Все пак, тъй като инвеститорите продължиха да оценяват неотдавнашните банкови сътресения и икономическата несигурност, Повлиян от повишената сексуалност, пазарът предпазливо ограничи печалбите. През уикенда президентът на Фед в Минеаполис Нийл Кашкари заяви, че банковата криза е увеличила риска от рецесия в САЩ. Инвеститорите възприеха и възходящата ревизия на основните икономически показатели на Япония'за януари. В резултат на това японските акции се търгуваха разнопосочно в понеделник, като тежките индекси, сред които Kawasaki Kisen (1,5%), Fast Retailing (1,2%) и Central Japan Railway (2,8%), спечелиха. В същото време Tokyo Electron (-2,5%), Mitsubishi UFJ (-0,6%) и Japan Yusen (-0,5%) също отбелязаха значителни понижения.

Китайският индекс Shanghai Composite спадна с 0,6% и затвори на ниво от около 3 245 пункта, а съставните акции на фондовата борса в Шънджън се понижиха с 0,05% и затвориха на ниво от 11 628 пункта. Акциите в континенталната част на страната се борят да наберат сила на фона на продължаващите опасения от световната банкова криза, повишената икономическа несигурност и напрежението между САЩ и Китай. Междувременно управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева заяви в речта си на Форума за развитие на Китай до 2023 г. през уикенда, че Китай показва признаци на силно икономическо възстановяване. Технологичните акции бяха водещи в спада, като значително се понижиха акциите на Inspur Electronics (-4,6%), Foxconn Industry (-4%), United Nations Letter (-1,6%), Sugon Information (-3,2%) и Goertek (-1,5%).

Новозенландският ANZ 50 се повиши с 32,05 пункта, или 0,28%, до 11 612,86 пункта в понеделник след ранна без промяна в търговията, подкрепен от силното нарастване на фючърсите на американските акции след доклад, че First Citizens Bank ще се премести от FDIC купува депозити и заеми от Silicon Valley Bank. Междувременно през миналата седмица председателят на Фед Джером Пауъл и министърът на финансите Джанет Йелън увериха инвеститорите, че банковата система на САЩ остава стабилна. Наред с това на 22 март централната банка повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта, но заяви, че изчаква с по-нататъшни повишения, тъй като несигурността в банковия сектор се задълбочава. На друго място управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева спомена в неделя, че китайската икономика' преживява силен подем през тази година, когато глобалните икономически перспективи остават предизвикателни. Потребителските услуги, дълготрайните потребителски стоки и финансовите предприятия бяха водещи в ръста, като начело застанаха Restaurant Brands (3,1%), Hallenstein Glass (3%),

Австралийският S&P/ASX 200 се повиши с 0,4% до около 6985 в понеделник, възстановявайки част от загубите от миналата седмица'като почти всички сектори бяха на червено. Междувременно инвеститорите остават предпазливи заради неотдавнашните банкови сътресения в САЩ и Европа и несигурността вглобалната икономика. Акциите в областта на технологиите и здравеопазването се повишиха, като Computershare (1,2 %), Block Inc (2 %), Xero (0,9 %), Cochlar (0,9 %") и Sonic Healthcare (2,1 %). Другите тежкотоварни индекси също се повишиха, включително Origin Energy (2,5%), Charter Hall (2%) и ANZ Group (0,5%), Goodman Group (1,7%) и Qantas (1%). В същото време акциите, свързани със суровините, бяха предимно с по-ниски стойности, като Woodside Energy ( -2,2%), Pilbara Minerals (-2%) и Rio Tinto (-0,4%) се понижиха.

Бразилският борсов индекс Ibovespa затвори с 0,8% по-високо ниво от около 99 650 в понеделник, след като се понижи с 3,3% през предходната седмица. Инвеститорите очакваха евентуалното представяне на вътрешната фискална рамка през тази седмица и бяха успокоени от новините за спасяването на банките в САЩ. Същевременно трейдърите очакваха публикуването на протокола от заседанието на Копом' утре за сведения относно перспективите за лихвените проценти след ястребовия тон на централната банка на Бразилия, която дори сигнализира за възможността за повишаване на лихвените проценти "при необходимост"." Междувременно седмичното проучване на централната банка "Фокус" показа, че прогнозата за инфлацията през 2023 г. е намалена за втора седмица до 5,93% от 5,95%, докато прогнозата за икономическия растеж на Бразилия'през тази година отбеляза леко повишение до 0,90% от 0,88% преди седмица. На корпоративния фронт Петро Рио (+4,8%), Райзен (+4,1%) и Браскем (+4,

 

ПРЕГЛЕД НА ПОСЛЕДНИТЕ ИКОНОМИЧЕСКИ ДАННИ:

При прегледа на последните икономически новини най-критичните данни са:

- САЩ: Общият индекс на бизнес активността в производството на Федералната резервна банка на Далас' в Тексас се понижава за втори пореден месец - от -11,5 през февруари до -15,7 през март 2023 г., което показва, че възприятията на хората'за по-широките условия за бизнес продължават да се влошават. Индексът на новите поръчки беше отрицателен за десети пореден месец (-14,3 при -11,2); поръчките продължиха да се свиват (-15,2 при -16,9), а индексът на доставките се понижи (-10,5 при -5). От друга страна, индексът на производството, който е ключов показател за състоянието на производствения сектор в страната, се повиши до 2,5 пункта спрямо -2,8 пункта - показател, който предполага леко увеличение на производството. За разлика от тях индексът на използването на производствените мощности се върна на положителна територия, като нарасна с шест пункта до 2,3 пункта. I

- FR: През февруари 2023 г. броят на регистрираните като безработни лица в континентална Франция спадна с 277 000 души спрямо предходния месец до 2,781 млн. души, което е най-ниското равнище от септември 2011 г. насам, което е още едно доказателство, че европейските пазари на труда остават свити. Броят на безработните лица на възраст между 25 и 49 години спадна със 157 000 до 1,621 милиона, а тези на възраст над 50 години - с 890 000 до 7,917 милиона. Същевременно броят на безработните лица под 25 години спадна с 31 000 до 3,685 млн. души. В сравнение със същия месец на предходната година броят на регистрираните като безработни лица е намалял с 1,702 млн.

- Великобритания: Според последното тримесечно проучване на Конфедерацията на британската индустрия, балансът на продажбите на дребно в проучването на дистрибуторската търговия в Обединеното кралство'се понижи от +2 през предходния месец до +1 през март 2023 г., като с лекота надмина пазарните очаквания от -6, което показва, че продажбите на дребно Това е до голяма степен непроменено за втори пореден месец. Поръчките на доставчиците също останаха до голяма степен непроменени, докато запасите се увеличиха спрямо очакваните продажби. Очаква се продажбите да нарастват стабилно през следващия месец, което е първата прогноза за положителен растеж от септември 2022 г.

- HK: Вносът на Хонконг'се понижи с 4,1% на годишна база до 331,6 млрд. долара през февруари 2023 г., което е най-малкият спад от осем месеца насам, след като през предходния месец спадна с 30,2%, което е най-ниското ниво от 55 години насам. Покупките на повечето стоки се увеличиха, водени от цветните метали (154,9%), производството на неметални минерали (77,8%) и машините и оборудването за производство на енергия (72,3%). Влияние обаче оказаха по-малките пристигания на електрически машини, апаратура (-21,7%), професионална, научна и контролна апаратура (-20,6%) и офис машини и машини за автоматична обработка на данни (-18,2%). Сред основните доставчици най-голям спад отбеляза вносът от Южна Корея (-49,1%) и Сингапур (-34%), докато най-голямо увеличение на пристиганията бе отчетено от Индия (37,3%) и Виетнам (12,1%).

- Хонконг: Износът на Хонконг'се понижи с 8,8% на годишна база за десети пореден месец през февруари 2023 г. до 286,2 млрд. долара, но това беше най-лекият спад от юни 2022 г. насам и отстъпи от седемгодишното дъно от 36,7% през януари. Продажбите на пет от десетте основни суровини се увеличиха, главно от нехлебнитени метали (109,3%), машини и оборудване за производство на енергия (18,5%) и фотографско оборудване, техника и консумативи, оптични продукти, часовници (8%). Тя обаче бе повлечена от спада в продажбите на професионална, научна и контролна апаратура (-36,3%), електрически машини, апаратура (-11,4%) и офис машини и машини за автоматична обработка на данни (-16,5%). Сред основните търговски партньори най-голям спад отбеляза износът за Япония (-23,1%), следван от Индия (-18,5%), Тайван (-15,9%) и Китай (-12,7%). От друга страна, обемът на товарите се увеличи главно за Макао (34,9%), както и за Обединените арабски емирства (30,6%) и Нидерландия (30,3%).

- HK: Търговският дефицит на Хонконг се увеличи до 45,4 млрд. щатски долара през февруари 2023 г. от 32,1 млрд. щатски долара година по-рано. Износът спадна с 8,8% до 286,2 млрд. щатски долара за десетия месец, все още натоварен от влошаващото се външно търсене. Най-големият спад в продажбите бе при професионалните, научните и контролните уреди (-36,3%) и при офис машините и машините за автоматична обработка на данни (-16,5%). Същевременно вносът също се понижи с 4,1% до 331,6 млрд. щатски долара поради по-малките покупки на електрически машини, уреди и апарати (-21,7%) и научна и контролна апаратура (-20,6%). Трябва да се има предвид, че търговският дефицит на страната’се увеличи до 71 млрд. долара през първите два месеца на тази година в сравнение с недостиг от 25,5 млрд. долара за същия период на 2022 г.

- AU: През февруари 2023 г. паричното предлагане М3 в еврозоната се увеличи с 2,9% на годишна база до 16,1 трилиона евро, което е по-малко от ръста от 3,5% през предходния месец и не отговаря на пазарните очаквания от 3,2%. Растежът на паричното предлагане М3 беше най-бавният от октомври 2014 г. насам, тъй като ЕЦБ допълнително затегна паричната си политика за борба с високата инфлация.

- ЕС: През февруари 2023 г. кредитите за домакинствата в еврозоната се увеличиха с 3,2% на годишна база до 6,86 трлн. евро, което представляваше забавяне в сравнение с растежа от 3,6% през предходния месец'в съответствие с пазарните очаквания. Това беше най-бавният темп на нарастване на кредитите за домакинствата от февруари 2021 г. насам, тъй като нарастващите разходи по заемите и високата инфлация засегнаха потребителското търсене. Освен това кредитите за бизнеса нараснаха с 5,7%, което е най-бавният темп от април 2022 г. насам. Кредитите за частния сектор, включващи домакинства и нефинансови предприятия, се забавиха до 4,3% през февруари, което е най-бавният темп от декември 2021 г.

- SW: Търговският излишък на Швеция'се увеличи значително до 6,9 млрд. шведски крони през февруари 2023 г. от 1 млрд. крони през същия период на миналата година. Износът се увеличи с 12% на годишна база до 169,1 млрд. шведски крони, като в него участваха както страни от ЕС (15,8% при 94,7 млрд. шведски крони), така и страни извън ЕС (7,5% при 74,4 млрд. шведски крони). В същото време поради увеличените покупки от държави от ЕС ( 11,1% до 110 млрд. шведски крони) вносът нарасна с 8% до 162,2 млрд. шведски крони, докато вносът от държави извън ЕС намаля (-0,9% до 52,2 млрд. шведски крони). Като се вземат предвид първите два месеца на годината, търговският излишък на страната'е 15,4 млрд. шведски крони в сравнение с дефицит от 100 млн. крони за същия период на 2022 г.

- SW: През февруари 2023 г. годишният темп на нарастване на кредитите на шведските домакинства продължи да се забавя до 2,8% от 3,2% през предходния месец, което е най-бавният темп от началото на съпоставимостта през 2006 г. Ипотечните кредити съставляваха 83% от общия размер на кредитите за домакинствата, а потребителските кредити - 6%, като на годишна база се увеличиха с 2,4%.

- TW: Индексът на потребителското доверие в Тайван се повиши до 62,47 през март 2023 г. от 62,47 през февруари. Това беше най-високото показание от май миналата година, тъй като настроенията на домакинствата се засилиха по всички показатели, тъй като икономиката продължи да се възстановява от смущенията, причинени от епидемията': времето за закупуване на стоки с дълготрайна употреба (с 0,95 пункта до 109 пункта спрямо февруари), инвестициите в акции Времето (с 0.7 пункта до 24,7 пункта), възможности за работа (с 2,6 пункта до 66 пункта), вътрешни икономически перспективи (с 2,05 пункта до 80,75 пункта), икономически перспективи на домакинствата (с 2,3 пункта до 75,8 пункта) и потребителски нагласи Ценови очаквания за следващите шест месеца (с 3,4 пункта до 30,55 пункта).

- CN: През първите два месеца на 2023 г. печалбите на китайските промишлени предприятия спаднаха с 22,9% на годишна база до 887,2 млрд. юана, тъй като фабричната дейност се бори да се възстанови от спада, причинен от епидемията. След спада от 4,0% през 2022 г. печалбите на държавните промишлени предприятия спаднаха рязко, след като през миналата година се повишиха (-17,5% спрямо 3% през 2022 г.), докато печалбите на частния сектор намаляха още повече (-19,9% спрямо -7,2%). Печалбите намаляха в 28 от 41 изследвани отрасли, а именно в производството на компютри и друго електронно оборудване (-77,1%), топенето и валцуването на цветни метали (-57,2%), химикали (-56,6%), автомобили ( -41,7%), неметални минерали (-39,2%), текстил (-37,1%), преработваща промишленост (-8,9%), селско стопанство и хранително-вкусова промишленост (-6,3%) и добив и промиване на въглища (-2,3%).

 

ОЧАКВАМЕ:

Днес инвеститорите трябва да следят за следните важни данни:

- EUR: Изказване на президента на ЕЦБ Лагард и на президента на германската Буба Нагел.

- GBP: Индекс на цените в магазините на BRC г/г и изказване на управителя на BOE Бейли.

- USD: Изказване на члена на FOMC Джеферсън, Търговски баланс на стоките, предварителни запаси на едро м/м

Индекс на потребителските цени м/м, S&P/CS Composite-20 HPI г/г, Потребителско доверие на CB, Производствен индекс на Ричмънд и изказване на члена на FOMC Бар.

- JPY: Изказване на управителя на BOJ Курода и основен индекс на потребителските цени на BOJ y/y.

- AUD: Продажби на дребно м/м.

- CA: Публикуване на годишния бюджет.

 

КЛЮЧОВИ ДВИГАТЕЛИ НА ПАЗАРА НА АКЦИИ И ОБЛИГАЦИИ:

Кей факторите на пазара на акции и облигации в момента са:

- САЩ: Фючърсните контракти върху акции, обвързани с Dow, се повишиха с 0,7% в понеделник, докато фючърсните контракти, обвързани с S&P 500 и Nasdaq, се повишиха съответно с 0,8% и 0,5%, след като новините за допълнителна подкрепа от страна на американските власти за изпадналата в затруднение банкова индустрия осигуриха известна почивка. First Republic се повиши с над 30% в предборсовата търговия, след като Bloomberg съобщи, че властите в САЩ обмислят удължаване на спешната кредитна линия на банката, за да й дадат повече време да укрепи баланса си, което тласна регионалните конкуренти към зеления пазар. Придобиването на Silicon Valley Bank, за което First Citizens BancShares заяви, че ще закупи кредитите и депозитите на SVB' също допринесе за намаляване на опасенията относно стабилността на индустрията. За седмицата Dow се повиши с 1,2%, S&P 500 - с 1,4%, а технологичният Nasdaq Composite - с 1,7%.

- Япония: Доходността на 10-годишните облигации JGB беше около 0,3%, близо до нивата, наблюдавани през декември, когато Японската централна банка неочаквано разшири горната граница на политиката си за контрол на кривата на доходността. Нестабилността в световната финансова система след срива на Credit Suisse и Silicon Valley Bank накара международните инвеститори да избягат към сигурността на държавния дълг. Във вътрешен план обобщението на становището на Японската централна банка показа, че политиците единодушно подкрепят ултрахлабавата парична политика на централната банка, отлагайки очакванията за евентуален завой. Междувременно Диетата на Япония потвърди назначаването на Уеда за нов управител на Японската централна банка, считано от 9 април. На по-ранно изслушване Уеда подкрепи позицията на централната банка'като заяви, че политиката на затягане е недостатъчна за справяне с инфлацията, обусловена от предлагането.

- CY: Доходността на 10-годишните китайски държавни облигации спадна до 2,85% в края на март, което е най-ниското им ниво от четири месеца, в унисон с широкото понижение на доходността на облигациите в световен мащаб на фона на опасенията за състоянието на банковия сектор. Същевременно трейдърите продължиха да остойностяват мрачните икономически перспективи при повторното отваряне на страната. Промишлените печалби в Китай' спаднаха с 22,9% през първите два месеца на годината, тъй като пазарното търсене все още не се е възстановило въпреки пълното възстановяване на промишленото производство. Междувременно Хан Уенсю, заместник-директор на Службата за финанси и икономика на Комунистическата партия, наскоро заяви, че "основата на икономическото възстановяване на Китай' все още не е достатъчно стабилна." В областта на политиката Китайската народна банка намали нормата на задължителните резерви за финансовите институции с 25 базисни пункта през март, което е първото намаление от декември насам, за да стимулира икономиката.

- Великобритания: Доходността на 10-годишните британски Гилтове се върна над 3,3%, тъй като инвеститорите въздъхнаха с облекчение след новината, че First Citizens BancShares е изкупила всички депозити и кредити от американската Silicon Valley Bank. Все пак доходността остава доста под четиримесечния връх от 3,892%, достигнат на 3 март, тъй като се очаква Английската централна банка да стане по-благосклонна. Британските политици вероятно ще преустановят настоящия цикъл на затягане на лихвените проценти през май, докато някои анализатори очакват, че ще са необходими допълнителни повишения на лихвите за борба с упорито високата инфлация, а централната банка повиши прогнозите си за икономиката на Обединеното кралство миналата седмица. Що се отнася до данните, последният доклад за индекса на потребителските цени показа, че общата инфлация в Обединеното кралство неочаквано се ускори до 10,4% през февруари, все още доста над целта на банката от 2%.

- GE: Доходността на германските 10-годишни облигации се повиши до 2,19%, тъй като опасенията за състоянието на световната банкова система намаляха, а инвеститорите заложиха на това, че Европейската централна банка отново ще повиши лихвите на фона на последните сътресения. Първо, Citizens Bank ще придобие всички кредити и депозити на фалиралата Silicon Valley Bank. Междувременно се очаква ЕЦБ да повиши лихвените проценти с още 25 базисни пункта през май, за да се пребори с упорито високата инфлация. Трейдърите очакват лихвите да достигнат своя връх около 3,4% през септември, в сравнение с петъчната'прогноза за 8%. През миналия месец тя достигна връх от 3,25%. Данните за инфлацията в еврозоната за март се очакват в петък. Общата годишна инфлация вероятно ще намалее до 7,2% от 8,5% през февруари, докато базисната инфлация е на път да достигне нов рекорд от 5,7%.

- AU: Доходността на 10-годишните държавни облигации на Австралия падна под 3,25%, което е най-ниското ниво от началото на август, тъй като инвеститорите коригираха портфейлите си, за да се подготвят за състоянието на световната финансова система след срива на банките Credit Suisse и Силиконовата долина. Възможна пауза в кризата. Длъжностните лица смекчиха тона си на фона на продължаващия натиск върху банковия сектор, което накара трейдърите да заложат, че Резервната банка на Австралия ще спре да повишава лихвените проценти през следващия месец. Междувременно на заседанието си през март централната банка повиши паричния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 3,60%, което е най-високото ниво от десетилетие насам.

 

Водещи пазарни сектори:

Силни сектори: Финансови продукти, Потребителски скоби, Енергия, Промишленост, Материали.

Слаби сектори: Комуникационни услуги, Информационни технологии, Недвижими имоти.

 

СПОРНИ ДВИГАТЕЛИ НА ВАЛУТНИЯ &; ТЪРГОВСКИЯ ПАЗАР: 

Кои са основните фактори на валутния и стоковия пазар в момента:

- CAD: Канадският долар се разменяше около 1,37 USD, близо до петмесечното дъно от 9 март насам - 1,39 USD, залагайки, че Централната банка на Канада ще се насочи към намаляване на лихвените проценти, след като преустанови затягането им по-късно тази година. Както широко се очакваше, през март политиците оставиха целевата си овърнайт лихва непроменена на 4,5% и са решени да я запазят на сегашните нива, докато икономиката като цяло отговаря на очакванията. По отношение на долара инвеститорите продължиха да се опасяват, че неотдавнашният стрес във финансовата система на САЩ може да доведе до кредитна криза, влошавайки перспективите за растеж.

- GBP: Стерлингът се търгуваше на ниво от 1,22 USD, малко под седемседмичния връх от 1,234 USD, достигнат на 23 март, тъй като инвеститорите се втурнаха на сигурно място на фона на притесненията за световната банкова система и риска от рецесия в САЩ. Световните банкови акции се сринаха миналата седмица след внезапния фалит на две американски банки и спасяването на закъсалата Credit Suisse. Междувременно инвеститорите приветстваха новината, че First Citizens BancShares Inc ще купи всички депозити и заеми на Silicon Valley Bank'от регулаторите. В областта на политиката Английската централна банка повиши основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 4,25%, като остави отворена вратата за по-нататъшни повишения, ако инфлацията се запази. Последните данни показаха, че инфлацията в Обединеното кралство неочаквано се е ускорила до 10,4% през февруари, което е доста над целта на банката от 2%. В САЩ се очаква Фед да повиши лихвените проценти с 25 процентни пункта през тази година, а пазарите са оценили почти 90% вероятност Фед да запази лихвите през май и да очаква намаление на лихвите през юли.

- EUR: Еврото се колебаеше около 1,075 USD, което е спад от седемседмичния връх от 1,0929 USD в сряда, тъй като инвеститорите продаваха по-рискови валути поради опасения за глобални банкови сътресения и рецесия. Credit Suisse трябваше да осигури "огромни милиарди долари" от Швейцарската национална банка, за да осигури ликвидността си. First Citizens BancShares Inc е в начален етап на преговори за закупуване на Silicon Valley Bank. Това беше облекчение. Акциите на Дойче банк се сринаха в петък, тъй като разходите за застраховане на облигациите й срещу фалит рязко нараснаха. По отношение на паричната политика Йоахим Нагел от ЕЦБ заяви, че ако инфлацията се развива според очакванията, това не би трябвало да означава край на настоящата кампания на ЕЦБ за повишаване на лихвените проценти. В САЩ Фед очаква да намали лихвените проценти до 5,1% до края на 2023 г., което предполага още едно повишение на лихвите с 25 процентни пункта, преди да се спре настоящият цикъл на затягане, докато пазарът вижда, че възможността Фед да остане без промяна през май и да намали лихвите през юли Сексът е близо 90%.

- NZD: НеЗеландският долар се повиши с 0,12% до 0,620 USD в понеделник, след като спадна с 1% през миналата седмица. Привлекателността на долара'нарасна на фона на опасенията от повторение на системната банкова криза, която обхвана пазарите през 2008 г. Пазарните нагласи обаче останаха нестабилни на фона на опасенията от глобална кредитна криза. Междувременно в неделя управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева заяви, че 2023 г. ще бъде още една предизвикателна година, като глобалният растеж ще се забави до под 3%, отразявайки въздействието на пандемичните смущения, войната в Украйна и затягането на паричната политика. Тя добави, че дори при по-добри перспективи за 2024 г. световният БВП ще остане под историческата средна стойност от 3,8%, а цялостната перспектива ще остане слаба. Във вътрешнополитически план БВП на Нова Зеландия'се сви изненадващо рязко през четвъртото тримесечие на 2022 г., докато Резервната банка на Нова Зеландия продължи да охлажда бягащата инфлация. Централната банка повиши основните лихвени проценти с 450 базисни пункта на десет поредни заседания, като изтласка паричния лихвен процент до 41-годишен връх от 4,75%.

- COT: Фючърсите на памука се търгуваха на цена от около 79 цента за паунд, недалеч от близо двугодишното дъно от 71,6 пункта от края на октомври, под натиска на големите запаси и перспективата за по-слабо търсене на фона на опасенията от рецесия. Очаква се климатичните модели El Niño да повишат добивите през втората половина на годината за американските фермери, отглеждащи памук, които бяха принудени да изоставят голяма част от обработваемите си земи през 2022 г. след една от най-тежките суши от години. Междувременно в доклада си от март Министерството на земеделието на САЩ прогнозира по-слабо глобално потребление поради намаления в Турция, Пакистан, Индонезия и Бангладеш. В същото време Министерството на земеделието на САЩ повиши прогнозите за крайните запаси в САЩ за стопанската 2022/23 г. и повиши перспективите за производството благодарение на по-високото производство в Китай, Австралия и Узбекистан, което компенсира с повече от половин процент по-ниското производство в Индия на фона на неблагоприятните климатични условия.

- PLD: Цените на паладий паднаха под 1420 долара за тройунция, доближавайки се до почти четиригодишното дъно от 1375 долара, достигнато на 8 март, тъй като прогнозите за слабо търсене компенсираха сигналите за по-ниско предлагане. Продажбите на автомобили в Китай се свиха с 20% на годишна база през първите два месеца на 2023 г. Спадът се дължеше на рязкото намаляване на продажбите на автомобили с двигатели с вътрешно горене, което предизвика и по-ниско търсене на паладий - ключов суровинен материал. Междувременно големият производител на суровината Норилск Никел показа, че производството на паладий е нараснало с повече от очакваните 7% през 2022 г., което накара производителите да запълнят запасите си. Въпреки това компанията заяви, че планираната поддръжка на заводите ще намали производството с 8% до 14% през тази година.

- CRN: Царевицата се колебаеше около 6,4 долара за бушел, близо до почти едномесечния връх от 6,45 долара, достигнат на 24 март, на фона на силното търсене. Последният седмичен доклад на USDA'за експортните продажби показа, че продажбите на царевица са достигнали пазарно висок ръст през седмицата, приключваща на 16 март, с 23% повече от предходната седмица и с 57% повече от предходната 4-седмична средна стойност, което се дължи на покупките от Китай. По-рано този месец царевицата достигна най-ниското си ниво от средата на август, тъй като прогнозите за предлагането на зърното се подобриха, след като Бразилия прогнозира рекордна реколта от 125,0 млн. тона и рекорден износ от 52,0 млн. тона през 2022/23 г. Междувременно доставките на царевица в САЩ вероятно ще се увеличат, като крайните запаси от царевица на вътрешния пазар за 2022/23 пазарна година са определени на 1,342 млрд. бушела, в сравнение с февруарската прогноза на правителството от 1,267 млрд. бушела.

- TIN: Фючърсите върху калай се повишиха към границата от 25 000 щатски долара за тон, отскачайки още повече от почти четиримесечното дъно от около 22 000 щатски долара на 16 март, на фона на потенциална пауза в повишаването на лихвените проценти в САЩ и оптимистични перспективи за търсенето от страна на Китай, след като икономиката се отвори отново от ограниченията, свързани с Covid. Като последен признак за засилване на икономическата активност в Китай, секторите на производството и услугите в страната отбелязаха рязък ръст през февруари. Що се отнася до предлагането, Malaysia Smelting, един от най-големите производители на калай в света, заяви, че ще увеличи производството си с 20% през следващите няколко години. В по-дългосрочен план търсенето на калай би трябвало да се повлияе благоприятно от прехода в енергетиката и зелените технологии, особено соларните панели, и електрическите превозни средства.

 

ХАРТА НА ДЕНЯ:

Златото се понижи за втора сесия до под 1 970 долара за тройунция в понеделник, след като миналата седмица достигна едногодишен връх от над 2 000 долара, тъй като усилията на правителството да стабилизира банковата система изглежда засега са успокоили тревогите на инвеститорите. В понеделник Федералната корпорация за застраховане на депозитите съобщи, че First Citizens BancShares Inc ще придобие депозитите и кредитите на Silicon Valley Bank'/. В Европа акциите на Deutsche Bank поскъпнаха с повече от 3%, след като цената на застраховката на дълга на Deutsche Bank' срещу риск от неизпълнение нарасна до най-високатав петък. Цената на златото се повиши с повече от 7% този месец, подкрепена от търсенето на сигурни убежища, тъй като неотдавнашните банкови сътресения в САЩ и Европа породиха опасения за икономическа рецесия.

 

 

 

 

Дългосрочна стратегия за търговия с канали за: Злато (XAUUSD)

Start trading in four simple steps

1. Register

Open your live trading account

2. Verify

Upload your documents to verify your account

3. Fund

Deposit funds directly into your account

4. Trade

Start trading and choose from 130+ instruments

Demo account

The Blue Suisse Trading Account with virtual funds in a risk-free environment

Demo account

Live account

The Blue Suisse Trading Account in our transparent live model environment

Open an Account
Risk Warning; CFDs are complex instruments and come with a high risk of losing money rapidly due to leverage. 58.58% of retail investor accounts lose money when trading CFDs with this provider. You should consider whether you understand how CFDs work and whether you can afford to take the high risk of losing your money.
x
Spotify Logo Apple Podcasts Logo Anchor Podcasts Logo