Глобални капиталови пазари - преглед, анализ и прогнози:

Автор: д-р Александър АПОСТОЛОВ (научен сътрудник в Института за икономически изследвания при БАН)

В сряда Dow затвори с повече от 530 пункта по-ниско. В същото време S&P 500 и Nasdaq 100 се понижиха с 1,6%, тъй като инвеститорите прецениха коментарите на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл и се притесниха, че сътресенията в банковия сектор могат да забавят икономиката. Както се очакваше, Фед повиши лихвения процент по федералните фондове с 25 базисни пункта до 4,75%–5%, като прогнозата на Фед е за още само едно повишение през тази година. На пресконференция председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че дни преди заседанието се обмисля пауза, което изпрати акциите нагоре. Все пак преди няколко минути той заяви, че инфлацията все още се повишава и централната банка остава ангажирана с понижаването ѝ до 2%, като повтори, че лихвите ще се повишат допълнително, ако е необходимо, и че комитетът няма да намали лихвите през тази година. На корпоративния фронт акциите на GameStop поскъпнаха с близо 35,2%, след като обявиха първата си тримесечна печалба от две години насам. В същото време First Republic Bank спадна с почти 15,5%.

Канаданският композитен индекс S&P/TSX спадна с 0,6%, около 19 530, в сряда след две сесии на ръст, тъй като инвеститорите усвоиха коментарите на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл. Както се очакваше, Фед повиши лихвения процент на фонда'си с 25 базисни пункта, за да ограничи инфлацията въпреки банковата криза. Във вътрешен план вчерашният индекс на потребителските цени в Канада се оказа под очакванията, което засили надеждите, че разходите по заемите на канадските банки са достигнали своя връх. В резултат на това финансовите (-0,8%), енергийните производители (-1,4%) и миньорите (-1,4%) отчетоха загуби. В същото време компаниите за недвижими имоти се понижиха с повече от 1%, тъй като последните данни на канадската статистическа служба показаха, че цените на новите жилища продължават да спадат.

Лондонските акции спаднаха в началото на търговията и в сряда затвориха с 0,4% на ниво от 7567 пункта. Инвеститорите възприеха по-високите от очакваното данни за вътрешната инфлация и оцениха влиянието им върху паричната политика на Английската централна банка. Потребителските цени в Обединеното кралство се повишиха с 10,4% на годишна база през февруари, което значително надхвърли очакванията за увеличение от 9,9% и неочаквано се ускори от 10,1% през предходния месец. Резултатът подкрепи аргументите за по-нататъшно затягане на паричната политика на утрешното заседание на Английската централна банка, като се очаква основният ѝ лихвен процент да се повиши с 0,25 процентни пункта. Същевременно подобряването на глобалните финансови условия може да се изрази в повишаване на лихвения процент от страна на Фед с 25 базисни пункта след днешното затваряне на сесията. Банките бяха сред печелившите в сесията, разширявайки възстановяването след рязкото разпродаване през предходната седмица, като HSBC нарасна с 1,9%. От друга страна, компаниите за недвижими имоти затвориха с понижения.

Базираният на рубли индекс MOEX Russia намали загубите и затвори с 0,2% по-ниско на ниво 2, близо до шестмесечен връх. Акциите на Газпром се понижиха с 0,6%, увеличавайки вчерашните си загуби, но все пак бяха с 3% по-високи от миналата седмица. Банка Санкт Петербург поскъпна с 10%, което доведе до рязко повишение на финансовите акции.

Европейските борсови индекси се опитаха да постигнат ръст за трета поредна сесия в сряда, като DAX се повиши с 0,4%, а STOXX 600 - с 0,3%, въпреки че ръстовете бяха ограничени от предпазливостта преди решението на Федералния резерв за лихвените проценти по-късно през деня. Междувременно търговците преработиха данните за инфлацията в Обединеното кралство, които бяха по-високи от очакваните, което увеличи залозите, че Английската централна банка ще трябва да продължи да повишава лихвените проценти, за да ограничи високата инфлация. Финансовият сектор беше най-добре представящият се, като банките се търгуваха на зелено, след като предишния ден отбелязаха най-големите си печалби от октомври насам. От друга страна, недвижимите имоти, комуналните услуги и основните материали се представиха най-зле. CAC 40 остана без промяна в сряда, спадайки близо до 7 106, в унисон с регионалните си колеги, тъй като инвеститорите очакват решението на Федералния резерв'за паричната политика, което трябва да бъде взето днес. Сред отделните акции най-големи загуби претърпяха Unibail-Rodamco (-3,5%), TotalEnergies (-1,1%) и Airbus (-0,8%). Обратно, най-много се подобри състоянието на Laurel (+0,8%). Също така банковите акции са на зелено: Crédit Agricole (+0,8%) и BNP Paribas (+0,7%). Във вътрешнополитически план френският президент Еманюел Макрон заяви, че няма да има правителствени промени, нови парламентарни избори или референдум за пенсионната реформа. FTSE MIB се търгуваше предпазливо около 26 580 в сряда след два дни на ръст, часове преди решението на Федералния резерв на САЩ'за паричната политика. Пазарите очакват затягането на паричната политика на Федералния резерв'да се забави, въпреки че инфлацията остава неконтролируема поради сътресенията на финансовите пазари, свързани с банковата криза. Междувременно последните данни за инфлацията в Обединеното кралство показаха устойчив инфлационен натиск. Сред основните акции в Милано се откроиха Terna (-1,6%) и Azimut Holding (-1,2%) доведе до загуби; Finecobank (+1,6%) и Nexi (-0,8%) бяха най-големите печеливши. На други места акциите на комуналната компания Hera's се повишиха с 0,7% след публикуването на отчетите й за 2022 г. Междувременно пазарите изглежда не възнаграждават Telecom Italia, след като тя сключи споразумение със синдикатите за съкращаване на до 2000 работни места в Италия чрез схема за доброволно ранно пенсиониране с цел оптимизиране на вътрешните операции (-0,5%).

В сряда Nikkei 225 се повиши с 1,8% и затвори над 27 400 пункта. За сравнение, по-широкият Topix се повиши с 2% и затвори на 1 967 пункта в следпразничната търговия, заличавайки загубите от началото на седмицата и следвайки поскъпването на Уолстрийт заради надеждата, че най-лошото от банковите сътресения е отминало поради очакванията, че Федералният резерв ще затегне политиката си не толкова агресивно. Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че правителството ще предприеме допълнителни действия за защита на депозитите. Същевременно се очаква Фед да повиши лихвените проценти по-скромно с 25 базисни пункта предвид отслабването на инфлационния натиск и неотдавнашната банкова криза. В резултат на това акциите на финансовите компании силно поскъпнаха, включително на Mitsubishi UFJ (3,1%), Sumitomo Mitsui (2,8%) и Mizuho Financial (3%). Всички останали сектори също се повишиха, като тежките акции на индекса като Keyence (3,2%), Nippon Yusen (3%) и Sony Group (1,4%) отбелязаха значителни печалби.

Акциите на Хонконг се повишиха с 332,67 пункта, или 1,73%, до 19 591,43 пункта в сряда, възстановявайки се за втора поредна сесия, близо до двуседмичен връх, след като в понеделник поредната силна сесия на Уолстрийт даде тласък на акциите, тъй като министърът на финансите на САЩ Йелън заяви, че правителството е готово да защити малките Страховете от банкова криза отстъпиха още повече, след като банковите вложители. На местно равнище овърнайт разходите по заемите в Хонконг днес спаднаха със 175 базисни пункта до 2,4%, след като във вторник достигнаха най-високото си равнище от поне 17 години насам - 4,41%. В Китай строителният предприемач Evergrande Group ще представи предложение за преструктуриране на офшорния си дълг на стойност 27 млрд. долара на фона на продължаващия спад в сектора на недвижимите имоти. Сега трейдърите очакват да видят дали Фед ще се придържа към ястребовата си линия за овладяване на лепкавата инфлация или ще направи пауза в повишаването на лихвените проценти. Финансовите компании поскъпнаха с около 2,5 %, следвани от тези за недвижими имоти, потребителски стоки и технологии. Инвестициите в недвижими имоти на Wharf се повишиха (5,7%), следвани от BYD Electronics (5,4%), AIA Group (3,6%), China Unicom (3,3%) и China Overseas Land (2,8%).

Новозеландските акции затвориха с ръст от 55,63 пункта, или 0,48%, на ниво 11586,93 в сряда, прекъсвайки двудневните загуби, като същевременно се опитаха да се отърсят от четиримесечното дъно, достигнато по-рано тази седмица. Дългото рали на Уолстрийт'във вторник беше подкрепено от опасенията за сътресения в банковия сектор, които допълнително намаляха, след като министърът на финансите Джанет Йелън заяви, че правителството на САЩ е готово да предприеме допълнителни действия за защита на депозитите. Междувременно инвеститорите се подготвяха за резултатите от заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар по-късно днес. Инструментът на CME FedWatch показва, че понастоящем пазарът вижда около 14% вероятност централната банка да не повиши лихвените проценти и около 86% вероятност те да бъдат повишени с 25 базисни пункта. Технологиите, здравеопазването и потребителските стоки за дълготрайна употреба, докато финансовите продукти бяха слаби, доведоха до печалби. Най-голямата акция на пазара'Fisher & Paykel Health нарасна с 1,7%, следвана от Ebos Group (1,9%), Spark New Zealand (1,2%), Restaurant Brands (4,7%) и KMD Brands (4%).

S&P/ASX 200 се повиши с 1% до около 7 024 в сряда, което е втора поредна сесия на ръст, подкрепена от положителната тенденция на Wall Street'заради надеждите, че най-лошото от сътресенията в банковия сектор е зад гърба ни и се очаква Фед да затегне политиката си по-малко агресивно. Резервната банка на Австралия също така заяви, че ще преразгледа мотивите си за прекъсване на заседанието си през април, за да направи нова оценка на икономическите перспективи, според протокола от заседанието й, публикуван във вторник. Финансовите акции бяха водещи в ръста, като Commonwealth Bank (2,2%), Macquarie Group (1,9%) и ANZ Banking Group (1,9%).
Индийският индекс BSE Sensex се повиши със 140 пункта и затвори на ниво от 58 215 пункта в сряда, разширявайки ралито от предходната сесия' и надграждайки печалбите от затварянето на Wall Street', като банковите акции продължиха да поскъпват. Индийските банки проследиха печалбите на американските банки' след като министърът на финансите Джанет Йелън обеща да защити потребителските депозити над сегашния праг на FDIC, което доведе до ръст на Bajaj Finserv, Bajaj Finance и Indus Bank с между 3,2 % и 1,2 % в рамките на сесията. Успокоението от страна на финансовия сектор подкрепи и рисковите технологични фирми, търгуващи в Мумбай, като TCS и Tech Mahindra затвориха на зелено. Междувременно преди утрешното отваряне на пазара инвеститорите очакват решението за политиката на Федералния резерв'

.

Бразилската борса Ibovespa затвори с 0,8% по-ниско, около 100,170 в сряда, дъно, невиждано от края на юли 2022 г., тъй като инвеститорите преценяваха решението на Федералния резерв за политикатав очакване на централната банка на Бразилия. Федералният резерв на САЩ повиши лихвения процент с 25 базисни пункта поради неотдавнашните сътресения в банковата система. Във вътрешнополитически план се очаква централната банка на Бразилия'да остави лихвения процент по Селика стабилен на 11,75% за пето поредно заседание. Търговците следят сигналите за пътя на бъдещите лихвени проценти и за икономическите перспективи. Тежката компания Petrobras се понижи с 0,3% поради по-ниските цени на петрола и новините за намаляване на цените на дизела, докато добивната компания Vale спадна с 1,1%, главно заради поевтиняването на петролната руда и желязото. Сред отделните акции най-големи загуби претърпяха BRF (-6,8%), Vibra (-6,4%) и Sendas (-6,8%), докато MRV скочи с 4,6%, следвана от Eztec (+4,6%).

 

Преглед на последните икономически данни:

При прегледа на последните икономически новини най-критичните данни са:

- САЩ: През март 2023 г. Федералният резерв повиши лихвения процент по федералните фондове с 25 базисни точки до 4,75%–5%, което съвпадна с повишението през февруари и доведе до повишаване на разходите по заемите до най-високото им равнище от 2007 г. насам на фона на нарастващата инфлация. Решението съвпадна с очакванията на повечето инвеститори' въпреки че някои твърдяха, че централната банка трябва да спре цикъла на затягане на лихвените проценти, за да подкрепи финансовата стабилност. Фед отбеляза, че банковата система на САЩ е стабилна и устойчива. Независимо от това последните събития биха могли да затегнат условията за кредитиране на домакинствата и бизнеса и да окажат влияние върху икономическата активност, заетостта и инфлацията. Същевременно се очаква лихвеният процент по федералните фондове да достигне 5,1% през тази година, колкото и през декември, и малко по-високо равнище - 4,3% до края на 2024 г. и 4,1% през 2025 г., колкото и през декември миналата година. Прогнозата за PCE-инфлацията бе ревизирана през тази година (3,3% спрямо 3,1%), но се запази стабилна през 2024 г. (2,5%). В резултат на това икономическият растеж ще се забави леко през 2023 г. (0,4% спрямо 0,5%) и през следващата година (1,2% спрямо 1,6%).

- САЩ: За седмицата, приключила на 17 март 2023 г., средният договорен лихвен процент в САЩ по 30-годишни ипотечни кредити с фиксирана лихва и допустими салда по кредитите (726 200 долара или по-малко) се понижи с 23 базисни пункта до 6,48%, което е втори пореден седмичен спад от 11%. Най-големият спад от средата на януари насам Разходите по заеми вече са на най-ниското си ниво почти месец, след като сътресенията в банковия сектор доведоха до понижаване на доходността на американските държавни ценни книжа. Лихвите по ипотечните кредити обаче остават доста над нивото от 4,5%, на което бяха преди една година. Междувременно доходността на американските държавни ценни книжа се възстанови от 20 март, тъй като опасенията за състоянието на световната финансова система намаляха на фона на правителствената намеса за повишаване на доверието.

- САЩ: Молбите за ипотечни кредити в САЩ нараснаха с 3% за седмицата, приключила на 17 март 2023 г., което е трета поредна седмица на ръст, според Асоциацията на ипотечните банкери. Заявките за рефинансиране на жилищни кредити са се увеличили с 4,9%, а заявките за покупка на жилище - с 2,2%. Същевременно средният договорен лихвен процент по 30-годишни ипотечни кредити с фиксирана лихва и салда по кредити, отговарящи на условията (726 200 USD или по-малко), спадна с 23 базисни пункта до 6,48%, което е втори пореден седмичен спад и най-големият спад от средата на ноември. Разходите по заемите вече са на най-ниското си ниво от почти месец насам, след като сътресенията в банковия сектор изпратиха

- Доходността на американските държавни ценни книжа се понижи. Лихвите по ипотечните кредити обаче остават доста над 4,5%, колкото бяха преди година.

През февруари 2023 г. производствените цени в Русия'се понижиха със 7,5% на годишна база, което е четвъртият пореден спад и най-бързият от май 2020 г. насам, когато епидемията доведе до рязък спад на цените на енергията и суровините. Освен това цените на производител в миннодобивния и добивния сектор спаднаха рязко (-26,3% спрямо -18,7% през януари), тъй като цените на руските суровини се понижиха поради санкциите на западните държави и забавянето на растежа в Азия. От друга страна, разходите за промишлени стоки спаднаха с по-малък марж (-3,9% спрямо -2,7%), а инфлацията при доставчиците на електроенергия, газ, парно и климатични инсталации се забави (8,5% спрямо 14%). Все пак цените на производител се повишиха с 0,9% на месечна база, което е първото увеличение от април 2022 г. насам, след като през януари се понижиха с 0,9%.

- CA: През февруари 2023 г. цените на новите жилища в Канада се понижиха с 0,2% спрямо предходния месец, разширявайки спада от януари'със същия размер. Това бе шестият месец, през който цените на новите жилища не се повишиха, тъй като действията на Банката на Канада за затягане на банковия режим оказаха натиск върху разходите за ипотечни кредити и повлияха негативно върху търсенето на имоти. В 25 от 27-те преброителни района цените останаха без съществена промяна или бяха по-ниски. На годишна база цената на новите жилища се повиши с 1,4%, което е по-бавно от увеличението с 2,7% през предходния месец. Освен това Канадската корпорация за ипотечно и жилищно кредитиране отчете 44,1% увеличение на непродадените нови единичнисемейни жилища в сравнение с февруари миналата година.

- Великобритания: Проучването на Конфедерацията на британската индустрия показа, че общият баланс на поръчките през март 2023 г. е спаднал до -20 от -16 през предходния месец, което е най-ниското ниво от февруари 2021 г. насам и е под пазарните очаквания за -15. Също така поръчките за износ се понижиха до -23 от -27. Същевременно индексът на очакваните продажни цени на CBI'се понижи до +25 през март, което е най-ниското ниво от март 2021 г. насам, от +40 през февруари, но все още е силен от историческа гледна точка. "Спадът на производството и слабите поръчки подчертават предизвикателната среда на търсене за производството в Обединеното кралство," каза Анна Лийч, заместник-главен икономист в Конфедерацията на британската индустрия. "В комбинация с известно облекчение на производствените разходи, това изглежда допринесе за значително смекчаване на очакванията за продажните цени за следващото тримесечие."

- Великобритания: Британските акции щяха да отворят с понижение в сряда, тъй като инвеститорите реагираха на данните, показващи неочакван скок на инфлацията през февруари, тъй като сметките за храна и енергия продължиха да растат, подкрепяйки аргументите на Английската централна банка за по-нататъшно затягане на паричната политика. Годишната инфлация в страната'се повиши с 10,4% на годишна база през февруари спрямо 10,1% през януари, надминавайки очакванията за ръст от 9,9%. Сега инвеститорите очакват решението на Английската централна банка за определяне на лихвените проценти в четвъртък. Фючърсите на FTSE 100 се понижиха с 0,2% в предварителната пазарна търговия.

- Великобритания: Годишната инфлация в Обединеното кралство неочаквано леко се повиши до 10,4% през февруари 2023 г. от 10,1% през януари, което е първото повишение от четири месеца насам, в сравнение с прогнозата за 9,9%. Най-голям натиск за повишаване оказаха разходите за храна и безалкохолни напитки (18%, най-високото ниво от август 1977 г. спрямо 16,7%), главно поради недостиг на салати и други зеленчуци, лошото време в Южна Европа и Африка и влиянието на нарастващите цени на електроенергията; ресторанти и хотели (12,1%, най-високото ниво от юни 1991 г., когато беше 10,8%); облекло и обувки (8,1% спрямо 6,2%); здравеопазване (6,8% спрямо 6,3%). От друга страна, цените на транспорта (2,9% спрямо 3,1%) се забавиха, особено при моторните горива, мебелите (8,7% спрямо 9,2%), жилищата и комуналните услуги (26,6% спрямо 26,7%) и развлеченията и културата (4% спрямо 5%). В сравнение с януари индексът на потребителските цени нарасна с 1,1%, което е най-голямото повишение от четири месеца насам.

- AU: Водещият икономически индекс на Мелбърнския институт за Западна Тихоокеанска област се понижи с 0,06% през февруари 2023 г. след спад от 0,12% през предходния месец. Същевременно шестмесечният годишен темп на растеж на индекса, който показва вероятния темп на икономическата активност спрямо тенденцията през следващите три до девет месеца, се повиши до -0,94% от -1,04% през януари, отбелязвайки седмия негативен доклад. "Икономическият растеж е само 1% през 2023 г.," заяви главният икономист на Westpac Бил Еванс. "Забавянето отразява забавените ефекти от повишаването на лихвените проценти, сериозния шок за реалните заплати, достигането на дъното на нормата на спестяване и спада на цените на жилищата," добави той. Последните събития в световната банкова система едва ли ще окажат влияние върху финансовата система на Австралия'. Въпреки това те ще бъдат допълнителен насрещен вятър за големите развити икономики, най-вече като намалят наличието на кредити и потиснат доверието.

Индексът на потребителското доверие на McDermott-Miller на Westpac се повиши до 77,7 през първото тримесечие на 2023 г., като леко се възстанови от рекордно ниското ниво от 75,6 през предходното тримесечие, но все още показва ниски нива на доверие. Индексът, измерващ текущите икономически условия, се повиши с 1 пункт до 72 пункта, тъй като домакинствата се сблъскват с нарастващите разходи за живот и лихвите по ипотечните кредити. В същото време индексът, измерващ бъдещите икономически условия, се повиши с 2,8 процентни пункта до 81,4 пункта, въпреки че Westpac прогнозира, че финансовият стрес ще стане по-силно изразен. Докато икономическите перспективи за следващата година се повишиха с 0,4 процентни пункта до -41,1, перспективите за следващите пет години спаднаха с 0,8 процентни пункта до -10,8.

 

Предварителна прогноза:

Днес инвеститорите трябва да следят за следните важни данни:

- AUD: MI Leading Index m/m, и CB Leading Index m/m.

- CAD: CAD: NHPI m/m, и BOC Summary of Deliberations.

- USD: Запаси от суров петрол, Икономически прогнози на FOMC, Изявление на FOMC, Ставка на федералните фондове, Пресконференция на FOMC и Изказване на финансовия министър Йелън.

- EUR: Изказване на президента на ЕЦБ Лагард, текуща сметка, аукцион на 10-годишни германски облигации и изказване на президента на германската Буба Нагел.

- GBP: CPI y/y, Core CPI y/y, PPI Input m/m, PPI Output m/m, RPI y/y, HPI y/y и CBI Industrial Order Expectations.

 

КЛЮЧОВИ ДВИГАТЕЛИ НА ПАЗАРА НА АКЦИИ И ОБЛИГАЦИИ:

Факторите, които влияят на пазарите на акции и облигации, в момента са:

- Доходността на 10-годишните съкровищни облигации на САЩ спадна под границата от 3,5 %, доближавайки се до шестмесечното дъно от 3,3 % в понеделник, тъй като инвеститорите възприеха "миролюбивите" коментари на Фед и намалиха очакванията за повишаване на лихвения процент с 25 базисни пункта. Фед заяви, че е на път да спре затягането на лихвения процент в отговор на неотдавнашните рискове за финансовата стабилност, тъй като банковите фалити този месец застрашиха здравето на системните банки. Опасенията, че по-високите лихвени проценти биха могли да увеличат риска от кризи, накараха FOMC да запази прогнозата си за лихвения процент по фондовете' в края на годината непроменена на 5,1% въпреки рязкото повишаване на инфлационните очаквания и намаляването на прогнозите за безработицата. Междувременно доходността на 2-годишните облигации спадна с 20 базисни точки до под 4%, свивайки инверсията на кривата на доходността.

- Доходността на 10-годишните съкровищни облигации на САЩ се повиши над 3,62%, което е най-високата стойност от една седмица насам, тъй като инвеститорите насочиха вниманието си към Федералния резерв и се отдалечиха от шестмесечното дъно от 3,291% в понеделник. Очаква се по-късно централната банка да повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта. Някои пазарни участници обаче смятат, че агенцията може да спре цикъла си на повишаване на лихвите поради неотдавнашните сътресения в банковия сектор. В резултат на това трейдърите ще следят внимателно бъдещите насоки, особено при възможността за терминални лихвени проценти или за повече повишения на лихвите през тази година. Междувременно опасенията за състоянието на банковия сектор' временно намаляха, тъй като световните власти бързо възстановиха доверието на пазара. Освен това министърът на финансите Джанет Йелън заяви, че правителството е готово да предостави допълнителни гаранции по депозитите, ако финансовата криза се задълбочи.

- Великобритания: Доходността на 10-годишните британски златни облигации се повиши до почти 3,5%, което е най-високото им ниво от седмица насам, след като неочаквано ускоряване на инфлацията повиши очакванията за още едно повишение на лихвите от страна на Английската централна банка през тази седмица. Последните данни показаха, че годишният темп на инфлация във Великобритания'неочаквано се е повишил до 10,4% през февруари от 10,1% през януари, което е първото увеличение от четири месеца насам, в сравнение с прогнозираните 9,9%. Пазарите очакват Английската централна банка да повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта в четвъртък, след като предишните оценки сочеха, че централната банка ще се въздържи от повишаване на лихвите на фона на последните сътресения в банковия сектор.

- IT: Доходността на 10-годишния италиански БТР се възстанови над 4,1% от шестседмичното дъно от 4%, достигнато на 20 март, на фона на ограниченото търсене на сигурни държавни облигации и плахото възстановяване на стабилността в световния банков сектор. В допълнение към намаляването на опасенията от криза успокояването на финансовия сектор в Европа' даде на ЕЦБ по-голяма свобода на действие при затягането на мерките. Както бе обещала по-рано, този месец ЕЦБ повиши основния си лихвен процент с 50 базисни точки. Все пак неотдавнашната волатилност попречи на централната банка да намекне за още едно повишение на лихвения процент на следващото си заседание или да обяви по-бърз темп на количествено затягане след второто тримесечие. В резултат на това спредът между 10-годишните Гилтове и Бундове се сви до 175 базисни точки, след като на 15 март достигна 192-месечен връх.

 

Относителни пазарни сектори:

Силни сектори:

Слаби сектори: недвижими имоти, комуникационни услуги, комунални услуги и финанси.

 

Основни движещи сили на валутния и стоковия пазар: 

Факторите на валутните и стоковите пазари в момента са:

- GBP: Стерлингът се укрепи над 1,23 USD в сряда, близо до най-силното си ниво от юни 2022 г., след като новите данни за индекса на потребителските цени показаха, че инфлационният натиск вече е по-силен от очакваното, а миролюбивият тон на Фед отслаби долара. Фед повиши основния си лихвен процент с 25 базисни пункта, както се очакваше от облекченията на финансовите пазари. Въпреки това той не се ангажира със значително повишение поради риска от икономическа нестабилност от неотдавнашните банкови фалити. Междувременно потребителските цени в Обединеното кралство се повишиха с 10,4% през февруари, което значително надхвърли очакванията за повишение с 9,9% и неочаквано се ускори от 10,1% през предходния месец. Основната инфлация също надхвърли очакванията, с което изтри надеждите, че Английската централна банка е достигнала пика на лихвените проценти. Очаква се утре Английската централна банка да повиши основния си лихвен процент с 25 базисни пункта.

- NZD: Новозеландският долар надхвърли 0,626 щатски долара, близо до най-високото си ниво от средата на февруари, тъй като инвеститорите се отказаха от зелените пари, след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че политиците обмислят пауза в повишаването на лихвите на фона на банковите сътресения. Резервната банка на Нова Зеландия повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта при февруарския си фиксинг - широко очакван ход. Управителният съвет се позова на нарастващия инфлационен натиск, повишаващите се ценови очаквания и свития пазар на труда. В резултат на това Резервната банка на Нова Зеландия повиши основния си лихвен процент с 450 базисни точки в рамките на десет заседания, достигайки 41-годишен връх от 4,75%.

- JPY: Йената поскъпна до 131 спрямо долара, което е най-високата ѝ стойност за последните пет седмици, след като Фед повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта, както се очакваше, но председателят на Фед Джером Пауъл заяви на пресконференция, че паузата е в отговор на банковата криза. На вътрешния фронт протоколът от януарското заседание на Японската централна банка'показа, че членовете ѝ са потвърдили необходимостта от запазване на ултрахлабавата политика. Устойчивото и стабилно достигане на целевата инфлация от 2% ще отнеме време. Този месец Банката на Япония запази политиката си на ултраниски лихвени проценти на последното си заседание преди пенсионирането на управителя Харухико Курода.

- EUR: Еврото укрепна до близо 1,09 USD, най-високото си ниво от началото на февруари, тъй като инвеститорите се запознаха с последното заседание на FOMC. Както повечето анализатори очакваха, ФЕД повиши лихвените проценти с още 25 базисни пункта, въпреки че тонът беше по-миролюбив. Очаква се Фед да повиши лихвите с още 25 базисни пункта през май, след което да преустанови затягането. В Европа обаче председателят на ЕЦБ Кристин Лагард заяви, че инфлацията все още е твърде висока и силната стратегия е от решаващо значение. Президентът добави, че връщането на инфлацията до 2% в средносрочен план не подлежи на обсъждане, засилвайки залозите за по-високи лихвени проценти и по-бързо количествено затягане въпреки неотдавнашните сътресения на финансовите пазари. На заседанието си през март централната банка повиши основния си лихвен процент с 50 базисни пункта, което е увеличение с 350 базисни пункта от началото на затягането.

-USD: В сряда доларовият индекс спадна до 102,5 за пета поредна сесия, което е най-ниското му ниво от началото на февруари. Преди това Фед повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта, както се очакваше, за да се бори с нарастващата инфлация, но това показа, че на фона на банковата криза бъдещите повишения на лихвите са по-несигурни. Същевременно вероятността Английската централна банка да продължи да затяга политиката се увеличи, след като инфлацията в Обединеното кралство беше по-висока от очакваното. В Европа президентът на ЕЦБ Кристин Лагард повтори, че инфлацията остава висока и централната банка е решена да я върне на ниво от 2%.

- НЕФТ: Фючърсите на суровия петрол тип "Брент" се повишиха над 76 долара за барел в сряда, увеличавайки печалбите си за трета сесия. Последните данни на EIA показаха изненадващо увеличение на запасите от суров петрол в САЩ и голямо намаление на други горива като бензина и запасите от дестилатни горива. Британският петролен бенчмарк се повиши с повече от 4% тази седмица, тъй като министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че правителството би било готово да предприеме допълнителни действия за защита на депозитите. В същото време Фед повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта и заяви, че се обмисля пауза с оглед на отслабването на инфлационния натиск и неотдавнашните банкови сътресения. Пазарът остава оптимистично настроен и по отношение на перспективите пред Китай, тъй като според МАЕ най-големият вносител на суров петрол се очаква да доведе до нарастване на световното дневно търсене на петрол с 2 млн. барела през тази година. Що се отнася до предлагането, според руския вицепремиер Александър Новак,

- WTI: Фючърсите на суровия петрол се повишиха над 70 долара за барел в сряда, като увеличиха печалбите си за трета сесия. Последните данни на EIA показаха изненадващо нарастване на запасите от суров петрол в САЩ и големи намаления на други горива като бензина и запасите от дестилатни горива. Американският петролен бенчмарк поскъпна с 5% тази седмица, тъй като министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че правителството би било готово да предприеме допълнителни действия за защита на депозитите. В същото време Фед повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта и заяви, че се обмисля пауза с оглед на отслабването на инфлационния натиск и неотдавнашните банкови сътресения. Пазарът остава оптимистично настроен и по отношение на перспективите пред Китай, тъй като според МАЕ най-големият вносител на суров петрол се очаква да доведе до нарастване на световното дневно търсене на петрол с 2 млн. барела през тази година. Що се отнася до предлагането, според руския вицепремиер Александър Новак,

- GLD: Цените на златото се покачиха над 1960 долара за тройунция, насочвайки се към едногодишния връх от 1990 долара, достигнат на 17 март, тъй като ввестоносците се произнесоха по отношение на миролюбивия тон на Федералния резерв в решението му за политиката през март. Както бе смътно очаквано от пазарите, централната банка повиши лихвения процент на своя фонд' с 25 базисни точки. Все пак тя се въздържа да заяви, че очаква "непрекъснато повишаване" на разходите по заемите, за да ограничи високата инфлация в икономиката на САЩ. Политиците отслабиха стремежа към понижаване на потребителските цени, за да отговорят на необходимостта от финансова стабилност, след като банкови фалити по-рано през месеца заплашиха с криза в сектора и намалиха очакванията за растеж. Въпреки това централната банка заяви, че все още очаква по-нататъшна консолидация на политиката в близко бъдеще.

 

Карта на деня:

Австралийският долар поскъпна с близо 1% до 0,67 щатски долара, което е най-високата му стойност от почти две седмици, след като Фед повиши лихвените проценти с още 25 базисни пункта, както се очакваше, но в по-миролюбив тон, като председателят на Фед Джером Пауъл заяви на пресконференция, че се обмисля пауза в повишаването на лихвите в отговор на банковата криза. В Австралия Резервната банка на Австралия заяви, че ще преразгледа мотивите си за прекъсване на заседанието през април, за да направи нова оценка на икономическите перспективи, според последния протокол от заседанието. Протоколът показа също, че Управителният съвет на РБА е счел паричната политика за рестриктивна и несигурните икономически перспективи. На заседанието си през март централната банка на страната'обяви широко очакваното повишение на лихвения процент с 25 базисни пункта, като реши да повиши паричната лихва за десети пореден път и да приведе заемите

 

 

 

Стратегия за търговия с дългосрочен канал: - AUDUSD - графика с времева рамка (D1); Първичната съпротива с потенциална (консолидация област) е около ( 0.70 ) а първичната подкрепа с потенциална (целева зона) е около ( 0,648 ). Следователно, следващото най-вероятно ценово движение е (надолу ) тренд (вижте подробности на графиката).

Американските акции се сриват след повишението на лихвите от Фед - доходността на 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до близо 6-месечно дъно; златото и еврото печелят след повишението на лихвите от Фед

Глобални капиталови пазари - преглед, анализ и прогнози:

Автор: д-р Александър АПОСТОЛОВ (научен сътрудник в Института за икономически изследвания при БАН)

В сряда Dow затвори с повече от 530 пункта по-ниско. В същото време S&P 500 и Nasdaq 100 се понижиха с 1,6%, тъй като инвеститорите прецениха коментарите на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл и се притесниха, че сътресенията в банковия сектор могат да забавят икономиката. Както се очакваше, Фед повиши лихвения процент по федералните фондове с 25 базисни пункта до 4,75%–5%, като прогнозата на Фед е за още само едно повишение през тази година. На пресконференция председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че дни преди заседанието се обмисля пауза, което изпрати акциите нагоре. Все пак преди няколко минути той заяви, че инфлацията все още се повишава и централната банка остава ангажирана с понижаването ѝ до 2%, като повтори, че лихвите ще се повишат допълнително, ако е необходимо, и че комитетът няма да намали лихвите през тази година. На корпоративния фронт акциите на GameStop поскъпнаха с близо 35,2%, след като обявиха първата си тримесечна печалба от две години насам. В същото време First Republic Bank спадна с почти 15,5%.

Канаданският композитен индекс S&P/TSX спадна с 0,6%, около 19 530, в сряда след две сесии на ръст, тъй като инвеститорите усвоиха коментарите на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл. Както се очакваше, Фед повиши лихвения процент на фонда'си с 25 базисни пункта, за да ограничи инфлацията въпреки банковата криза. Във вътрешен план вчерашният индекс на потребителските цени в Канада се оказа под очакванията, което засили надеждите, че разходите по заемите на канадските банки са достигнали своя връх. В резултат на това финансовите (-0,8%), енергийните производители (-1,4%) и миньорите (-1,4%) отчетоха загуби. В същото време компаниите за недвижими имоти се понижиха с повече от 1%, тъй като последните данни на канадската статистическа служба показаха, че цените на новите жилища продължават да спадат.

Лондонските акции спаднаха в началото на търговията и в сряда затвориха с 0,4% на ниво от 7567 пункта. Инвеститорите възприеха по-високите от очакваното данни за вътрешната инфлация и оцениха влиянието им върху паричната политика на Английската централна банка. Потребителските цени в Обединеното кралство се повишиха с 10,4% на годишна база през февруари, което значително надхвърли очакванията за увеличение от 9,9% и неочаквано се ускори от 10,1% през предходния месец. Резултатът подкрепи аргументите за по-нататъшно затягане на паричната политика на утрешното заседание на Английската централна банка, като се очаква основният ѝ лихвен процент да се повиши с 0,25 процентни пункта. Същевременно подобряването на глобалните финансови условия може да се изрази в повишаване на лихвения процент от страна на Фед с 25 базисни пункта след днешното затваряне на сесията. Банките бяха сред печелившите в сесията, разширявайки възстановяването след рязкото разпродаване през предходната седмица, като HSBC нарасна с 1,9%. От друга страна, компаниите за недвижими имоти затвориха с понижения.

Базираният на рубли индекс MOEX Russia намали загубите и затвори с 0,2% по-ниско на ниво 2, близо до шестмесечен връх. Акциите на Газпром се понижиха с 0,6%, увеличавайки вчерашните си загуби, но все пак бяха с 3% по-високи от миналата седмица. Банка Санкт Петербург поскъпна с 10%, което доведе до рязко повишение на финансовите акции.

Европейските борсови индекси се опитаха да постигнат ръст за трета поредна сесия в сряда, като DAX се повиши с 0,4%, а STOXX 600 - с 0,3%, въпреки че ръстовете бяха ограничени от предпазливостта преди решението на Федералния резерв за лихвените проценти по-късно през деня. Междувременно търговците преработиха данните за инфлацията в Обединеното кралство, които бяха по-високи от очакваните, което увеличи залозите, че Английската централна банка ще трябва да продължи да повишава лихвените проценти, за да ограничи високата инфлация. Финансовият сектор беше най-добре представящият се, като банките се търгуваха на зелено, след като предишния ден отбелязаха най-големите си печалби от октомври насам. От друга страна, недвижимите имоти, комуналните услуги и основните материали се представиха най-зле. CAC 40 остана без промяна в сряда, спадайки близо до 7 106, в унисон с регионалните си колеги, тъй като инвеститорите очакват решението на Федералния резерв'за паричната политика, което трябва да бъде взето днес. Сред отделните акции най-големи загуби претърпяха Unibail-Rodamco (-3,5%), TotalEnergies (-1,1%) и Airbus (-0,8%). Обратно, най-много се подобри състоянието на Laurel (+0,8%). Също така банковите акции са на зелено: Crédit Agricole (+0,8%) и BNP Paribas (+0,7%). Във вътрешнополитически план френският президент Еманюел Макрон заяви, че няма да има правителствени промени, нови парламентарни избори или референдум за пенсионната реформа. FTSE MIB се търгуваше предпазливо около 26 580 в сряда след два дни на ръст, часове преди решението на Федералния резерв на САЩ'за паричната политика. Пазарите очакват затягането на паричната политика на Федералния резерв'да се забави, въпреки че инфлацията остава неконтролируема поради сътресенията на финансовите пазари, свързани с банковата криза. Междувременно последните данни за инфлацията в Обединеното кралство показаха устойчив инфлационен натиск. Сред основните акции в Милано се откроиха Terna (-1,6%) и Azimut Holding (-1,2%) доведе до загуби; Finecobank (+1,6%) и Nexi (-0,8%) бяха най-големите печеливши. На други места акциите на комуналната компания Hera's се повишиха с 0,7% след публикуването на отчетите й за 2022 г. Междувременно пазарите изглежда не възнаграждават Telecom Italia, след като тя сключи споразумение със синдикатите за съкращаване на до 2000 работни места в Италия чрез схема за доброволно ранно пенсиониране с цел оптимизиране на вътрешните операции (-0,5%).

В сряда Nikkei 225 се повиши с 1,8% и затвори над 27 400 пункта. За сравнение, по-широкият Topix се повиши с 2% и затвори на 1 967 пункта в следпразничната търговия, заличавайки загубите от началото на седмицата и следвайки поскъпването на Уолстрийт заради надеждата, че най-лошото от банковите сътресения е отминало поради очакванията, че Федералният резерв ще затегне политиката си не толкова агресивно. Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че правителството ще предприеме допълнителни действия за защита на депозитите. Същевременно се очаква Фед да повиши лихвените проценти по-скромно с 25 базисни пункта предвид отслабването на инфлационния натиск и неотдавнашната банкова криза. В резултат на това акциите на финансовите компании силно поскъпнаха, включително на Mitsubishi UFJ (3,1%), Sumitomo Mitsui (2,8%) и Mizuho Financial (3%). Всички останали сектори също се повишиха, като тежките акции на индекса като Keyence (3,2%), Nippon Yusen (3%) и Sony Group (1,4%) отбелязаха значителни печалби.

Акциите на Хонконг се повишиха с 332,67 пункта, или 1,73%, до 19 591,43 пункта в сряда, възстановявайки се за втора поредна сесия, близо до двуседмичен връх, след като в понеделник поредната силна сесия на Уолстрийт даде тласък на акциите, тъй като министърът на финансите на САЩ Йелън заяви, че правителството е готово да защити малките Страховете от банкова криза отстъпиха още повече, след като банковите вложители. На местно равнище овърнайт разходите по заемите в Хонконг днес спаднаха със 175 базисни пункта до 2,4%, след като във вторник достигнаха най-високото си равнище от поне 17 години насам - 4,41%. В Китай строителният предприемач Evergrande Group ще представи предложение за преструктуриране на офшорния си дълг на стойност 27 млрд. долара на фона на продължаващия спад в сектора на недвижимите имоти. Сега трейдърите очакват да видят дали Фед ще се придържа към ястребовата си линия за овладяване на лепкавата инфлация или ще направи пауза в повишаването на лихвените проценти. Финансовите компании поскъпнаха с около 2,5 %, следвани от тези за недвижими имоти, потребителски стоки и технологии. Инвестициите в недвижими имоти на Wharf се повишиха (5,7%), следвани от BYD Electronics (5,4%), AIA Group (3,6%), China Unicom (3,3%) и China Overseas Land (2,8%).

Новозеландските акции затвориха с ръст от 55,63 пункта, или 0,48%, на ниво 11586,93 в сряда, прекъсвайки двудневните загуби, като същевременно се опитаха да се отърсят от четиримесечното дъно, достигнато по-рано тази седмица. Дългото рали на Уолстрийт'във вторник беше подкрепено от опасенията за сътресения в банковия сектор, които допълнително намаляха, след като министърът на финансите Джанет Йелън заяви, че правителството на САЩ е готово да предприеме допълнителни действия за защита на депозитите. Междувременно инвеститорите се подготвяха за резултатите от заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар по-късно днес. Инструментът на CME FedWatch показва, че понастоящем пазарът вижда около 14% вероятност централната банка да не повиши лихвените проценти и около 86% вероятност те да бъдат повишени с 25 базисни пункта. Технологиите, здравеопазването и потребителските стоки за дълготрайна употреба, докато финансовите продукти бяха слаби, доведоха до печалби. Най-голямата акция на пазара'Fisher & Paykel Health нарасна с 1,7%, следвана от Ebos Group (1,9%), Spark New Zealand (1,2%), Restaurant Brands (4,7%) и KMD Brands (4%).

S&P/ASX 200 се повиши с 1% до около 7 024 в сряда, което е втора поредна сесия на ръст, подкрепена от положителната тенденция на Wall Street'заради надеждите, че най-лошото от сътресенията в банковия сектор е зад гърба ни и се очаква Фед да затегне политиката си по-малко агресивно. Резервната банка на Австралия също така заяви, че ще преразгледа мотивите си за прекъсване на заседанието си през април, за да направи нова оценка на икономическите перспективи, според протокола от заседанието й, публикуван във вторник. Финансовите акции бяха водещи в ръста, като Commonwealth Bank (2,2%), Macquarie Group (1,9%) и ANZ Banking Group (1,9%).
Индийският индекс BSE Sensex се повиши със 140 пункта и затвори на ниво от 58 215 пункта в сряда, разширявайки ралито от предходната сесия' и надграждайки печалбите от затварянето на Wall Street', като банковите акции продължиха да поскъпват. Индийските банки проследиха печалбите на американските банки' след като министърът на финансите Джанет Йелън обеща да защити потребителските депозити над сегашния праг на FDIC, което доведе до ръст на Bajaj Finserv, Bajaj Finance и Indus Bank с между 3,2 % и 1,2 % в рамките на сесията. Успокоението от страна на финансовия сектор подкрепи и рисковите технологични фирми, търгуващи в Мумбай, като TCS и Tech Mahindra затвориха на зелено. Междувременно преди утрешното отваряне на пазара инвеститорите очакват решението за политиката на Федералния резерв'

.

Бразилската борса Ibovespa затвори с 0,8% по-ниско, около 100,170 в сряда, дъно, невиждано от края на юли 2022 г., тъй като инвеститорите преценяваха решението на Федералния резерв за политикатав очакване на централната банка на Бразилия. Федералният резерв на САЩ повиши лихвения процент с 25 базисни пункта поради неотдавнашните сътресения в банковата система. Във вътрешнополитически план се очаква централната банка на Бразилия'да остави лихвения процент по Селика стабилен на 11,75% за пето поредно заседание. Търговците следят сигналите за пътя на бъдещите лихвени проценти и за икономическите перспективи. Тежката компания Petrobras се понижи с 0,3% поради по-ниските цени на петрола и новините за намаляване на цените на дизела, докато добивната компания Vale спадна с 1,1%, главно заради поевтиняването на петролната руда и желязото. Сред отделните акции най-големи загуби претърпяха BRF (-6,8%), Vibra (-6,4%) и Sendas (-6,8%), докато MRV скочи с 4,6%, следвана от Eztec (+4,6%).

 

Преглед на последните икономически данни:

При прегледа на последните икономически новини най-критичните данни са:

- САЩ: През март 2023 г. Федералният резерв повиши лихвения процент по федералните фондове с 25 базисни точки до 4,75%–5%, което съвпадна с повишението през февруари и доведе до повишаване на разходите по заемите до най-високото им равнище от 2007 г. насам на фона на нарастващата инфлация. Решението съвпадна с очакванията на повечето инвеститори' въпреки че някои твърдяха, че централната банка трябва да спре цикъла на затягане на лихвените проценти, за да подкрепи финансовата стабилност. Фед отбеляза, че банковата система на САЩ е стабилна и устойчива. Независимо от това последните събития биха могли да затегнат условията за кредитиране на домакинствата и бизнеса и да окажат влияние върху икономическата активност, заетостта и инфлацията. Същевременно се очаква лихвеният процент по федералните фондове да достигне 5,1% през тази година, колкото и през декември, и малко по-високо равнище - 4,3% до края на 2024 г. и 4,1% през 2025 г., колкото и през декември миналата година. Прогнозата за PCE-инфлацията бе ревизирана през тази година (3,3% спрямо 3,1%), но се запази стабилна през 2024 г. (2,5%). В резултат на това икономическият растеж ще се забави леко през 2023 г. (0,4% спрямо 0,5%) и през следващата година (1,2% спрямо 1,6%).

- САЩ: За седмицата, приключила на 17 март 2023 г., средният договорен лихвен процент в САЩ по 30-годишни ипотечни кредити с фиксирана лихва и допустими салда по кредитите (726 200 долара или по-малко) се понижи с 23 базисни пункта до 6,48%, което е втори пореден седмичен спад от 11%. Най-големият спад от средата на януари насам Разходите по заеми вече са на най-ниското си ниво почти месец, след като сътресенията в банковия сектор доведоха до понижаване на доходността на американските държавни ценни книжа. Лихвите по ипотечните кредити обаче остават доста над нивото от 4,5%, на което бяха преди една година. Междувременно доходността на американските държавни ценни книжа се възстанови от 20 март, тъй като опасенията за състоянието на световната финансова система намаляха на фона на правителствената намеса за повишаване на доверието.

- САЩ: Молбите за ипотечни кредити в САЩ нараснаха с 3% за седмицата, приключила на 17 март 2023 г., което е трета поредна седмица на ръст, според Асоциацията на ипотечните банкери. Заявките за рефинансиране на жилищни кредити са се увеличили с 4,9%, а заявките за покупка на жилище - с 2,2%. Същевременно средният договорен лихвен процент по 30-годишни ипотечни кредити с фиксирана лихва и салда по кредити, отговарящи на условията (726 200 USD или по-малко), спадна с 23 базисни пункта до 6,48%, което е втори пореден седмичен спад и най-големият спад от средата на ноември. Разходите по заемите вече са на най-ниското си ниво от почти месец насам, след като сътресенията в банковия сектор изпратиха

- Доходността на американските държавни ценни книжа се понижи. Лихвите по ипотечните кредити обаче остават доста над 4,5%, колкото бяха преди година.

През февруари 2023 г. производствените цени в Русия'се понижиха със 7,5% на годишна база, което е четвъртият пореден спад и най-бързият от май 2020 г. насам, когато епидемията доведе до рязък спад на цените на енергията и суровините. Освен това цените на производител в миннодобивния и добивния сектор спаднаха рязко (-26,3% спрямо -18,7% през януари), тъй като цените на руските суровини се понижиха поради санкциите на западните държави и забавянето на растежа в Азия. От друга страна, разходите за промишлени стоки спаднаха с по-малък марж (-3,9% спрямо -2,7%), а инфлацията при доставчиците на електроенергия, газ, парно и климатични инсталации се забави (8,5% спрямо 14%). Все пак цените на производител се повишиха с 0,9% на месечна база, което е първото увеличение от април 2022 г. насам, след като през януари се понижиха с 0,9%.

- CA: През февруари 2023 г. цените на новите жилища в Канада се понижиха с 0,2% спрямо предходния месец, разширявайки спада от януари'със същия размер. Това бе шестият месец, през който цените на новите жилища не се повишиха, тъй като действията на Банката на Канада за затягане на банковия режим оказаха натиск върху разходите за ипотечни кредити и повлияха негативно върху търсенето на имоти. В 25 от 27-те преброителни района цените останаха без съществена промяна или бяха по-ниски. На годишна база цената на новите жилища се повиши с 1,4%, което е по-бавно от увеличението с 2,7% през предходния месец. Освен това Канадската корпорация за ипотечно и жилищно кредитиране отчете 44,1% увеличение на непродадените нови единичнисемейни жилища в сравнение с февруари миналата година.

- Великобритания: Проучването на Конфедерацията на британската индустрия показа, че общият баланс на поръчките през март 2023 г. е спаднал до -20 от -16 през предходния месец, което е най-ниското ниво от февруари 2021 г. насам и е под пазарните очаквания за -15. Също така поръчките за износ се понижиха до -23 от -27. Същевременно индексът на очакваните продажни цени на CBI'се понижи до +25 през март, което е най-ниското ниво от март 2021 г. насам, от +40 през февруари, но все още е силен от историческа гледна точка. "Спадът на производството и слабите поръчки подчертават предизвикателната среда на търсене за производството в Обединеното кралство," каза Анна Лийч, заместник-главен икономист в Конфедерацията на британската индустрия. "В комбинация с известно облекчение на производствените разходи, това изглежда допринесе за значително смекчаване на очакванията за продажните цени за следващото тримесечие."

- Великобритания: Британските акции щяха да отворят с понижение в сряда, тъй като инвеститорите реагираха на данните, показващи неочакван скок на инфлацията през февруари, тъй като сметките за храна и енергия продължиха да растат, подкрепяйки аргументите на Английската централна банка за по-нататъшно затягане на паричната политика. Годишната инфлация в страната'се повиши с 10,4% на годишна база през февруари спрямо 10,1% през януари, надминавайки очакванията за ръст от 9,9%. Сега инвеститорите очакват решението на Английската централна банка за определяне на лихвените проценти в четвъртък. Фючърсите на FTSE 100 се понижиха с 0,2% в предварителната пазарна търговия.

- Великобритания: Годишната инфлация в Обединеното кралство неочаквано леко се повиши до 10,4% през февруари 2023 г. от 10,1% през януари, което е първото повишение от четири месеца насам, в сравнение с прогнозата за 9,9%. Най-голям натиск за повишаване оказаха разходите за храна и безалкохолни напитки (18%, най-високото ниво от август 1977 г. спрямо 16,7%), главно поради недостиг на салати и други зеленчуци, лошото време в Южна Европа и Африка и влиянието на нарастващите цени на електроенергията; ресторанти и хотели (12,1%, най-високото ниво от юни 1991 г., когато беше 10,8%); облекло и обувки (8,1% спрямо 6,2%); здравеопазване (6,8% спрямо 6,3%). От друга страна, цените на транспорта (2,9% спрямо 3,1%) се забавиха, особено при моторните горива, мебелите (8,7% спрямо 9,2%), жилищата и комуналните услуги (26,6% спрямо 26,7%) и развлеченията и културата (4% спрямо 5%). В сравнение с януари индексът на потребителските цени нарасна с 1,1%, което е най-голямото повишение от четири месеца насам.

- AU: Водещият икономически индекс на Мелбърнския институт за Западна Тихоокеанска област се понижи с 0,06% през февруари 2023 г. след спад от 0,12% през предходния месец. Същевременно шестмесечният годишен темп на растеж на индекса, който показва вероятния темп на икономическата активност спрямо тенденцията през следващите три до девет месеца, се повиши до -0,94% от -1,04% през януари, отбелязвайки седмия негативен доклад. "Икономическият растеж е само 1% през 2023 г.," заяви главният икономист на Westpac Бил Еванс. "Забавянето отразява забавените ефекти от повишаването на лихвените проценти, сериозния шок за реалните заплати, достигането на дъното на нормата на спестяване и спада на цените на жилищата," добави той. Последните събития в световната банкова система едва ли ще окажат влияние върху финансовата система на Австралия'. Въпреки това те ще бъдат допълнителен насрещен вятър за големите развити икономики, най-вече като намалят наличието на кредити и потиснат доверието.

Индексът на потребителското доверие на McDermott-Miller на Westpac се повиши до 77,7 през първото тримесечие на 2023 г., като леко се възстанови от рекордно ниското ниво от 75,6 през предходното тримесечие, но все още показва ниски нива на доверие. Индексът, измерващ текущите икономически условия, се повиши с 1 пункт до 72 пункта, тъй като домакинствата се сблъскват с нарастващите разходи за живот и лихвите по ипотечните кредити. В същото време индексът, измерващ бъдещите икономически условия, се повиши с 2,8 процентни пункта до 81,4 пункта, въпреки че Westpac прогнозира, че финансовият стрес ще стане по-силно изразен. Докато икономическите перспективи за следващата година се повишиха с 0,4 процентни пункта до -41,1, перспективите за следващите пет години спаднаха с 0,8 процентни пункта до -10,8.

 

Предварителна прогноза:

Днес инвеститорите трябва да следят за следните важни данни:

- AUD: MI Leading Index m/m, и CB Leading Index m/m.

- CAD: CAD: NHPI m/m, и BOC Summary of Deliberations.

- USD: Запаси от суров петрол, Икономически прогнози на FOMC, Изявление на FOMC, Ставка на федералните фондове, Пресконференция на FOMC и Изказване на финансовия министър Йелън.

- EUR: Изказване на президента на ЕЦБ Лагард, текуща сметка, аукцион на 10-годишни германски облигации и изказване на президента на германската Буба Нагел.

- GBP: CPI y/y, Core CPI y/y, PPI Input m/m, PPI Output m/m, RPI y/y, HPI y/y и CBI Industrial Order Expectations.

 

КЛЮЧОВИ ДВИГАТЕЛИ НА ПАЗАРА НА АКЦИИ И ОБЛИГАЦИИ:

Факторите, които влияят на пазарите на акции и облигации, в момента са:

- Доходността на 10-годишните съкровищни облигации на САЩ спадна под границата от 3,5 %, доближавайки се до шестмесечното дъно от 3,3 % в понеделник, тъй като инвеститорите възприеха "миролюбивите" коментари на Фед и намалиха очакванията за повишаване на лихвения процент с 25 базисни пункта. Фед заяви, че е на път да спре затягането на лихвения процент в отговор на неотдавнашните рискове за финансовата стабилност, тъй като банковите фалити този месец застрашиха здравето на системните банки. Опасенията, че по-високите лихвени проценти биха могли да увеличат риска от кризи, накараха FOMC да запази прогнозата си за лихвения процент по фондовете' в края на годината непроменена на 5,1% въпреки рязкото повишаване на инфлационните очаквания и намаляването на прогнозите за безработицата. Междувременно доходността на 2-годишните облигации спадна с 20 базисни точки до под 4%, свивайки инверсията на кривата на доходността.

- Доходността на 10-годишните съкровищни облигации на САЩ се повиши над 3,62%, което е най-високата стойност от една седмица насам, тъй като инвеститорите насочиха вниманието си към Федералния резерв и се отдалечиха от шестмесечното дъно от 3,291% в понеделник. Очаква се по-късно централната банка да повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта. Някои пазарни участници обаче смятат, че агенцията може да спре цикъла си на повишаване на лихвите поради неотдавнашните сътресения в банковия сектор. В резултат на това трейдърите ще следят внимателно бъдещите насоки, особено при възможността за терминални лихвени проценти или за повече повишения на лихвите през тази година. Междувременно опасенията за състоянието на банковия сектор' временно намаляха, тъй като световните власти бързо възстановиха доверието на пазара. Освен това министърът на финансите Джанет Йелън заяви, че правителството е готово да предостави допълнителни гаранции по депозитите, ако финансовата криза се задълбочи.

- Великобритания: Доходността на 10-годишните британски златни облигации се повиши до почти 3,5%, което е най-високото им ниво от седмица насам, след като неочаквано ускоряване на инфлацията повиши очакванията за още едно повишение на лихвите от страна на Английската централна банка през тази седмица. Последните данни показаха, че годишният темп на инфлация във Великобритания'неочаквано се е повишил до 10,4% през февруари от 10,1% през януари, което е първото увеличение от четири месеца насам, в сравнение с прогнозираните 9,9%. Пазарите очакват Английската централна банка да повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта в четвъртък, след като предишните оценки сочеха, че централната банка ще се въздържи от повишаване на лихвите на фона на последните сътресения в банковия сектор.

- IT: Доходността на 10-годишния италиански БТР се възстанови над 4,1% от шестседмичното дъно от 4%, достигнато на 20 март, на фона на ограниченото търсене на сигурни държавни облигации и плахото възстановяване на стабилността в световния банков сектор. В допълнение към намаляването на опасенията от криза успокояването на финансовия сектор в Европа' даде на ЕЦБ по-голяма свобода на действие при затягането на мерките. Както бе обещала по-рано, този месец ЕЦБ повиши основния си лихвен процент с 50 базисни точки. Все пак неотдавнашната волатилност попречи на централната банка да намекне за още едно повишение на лихвения процент на следващото си заседание или да обяви по-бърз темп на количествено затягане след второто тримесечие. В резултат на това спредът между 10-годишните Гилтове и Бундове се сви до 175 базисни точки, след като на 15 март достигна 192-месечен връх.

 

Относителни пазарни сектори:

Силни сектори:

Слаби сектори: недвижими имоти, комуникационни услуги, комунални услуги и финанси.

 

Основни движещи сили на валутния и стоковия пазар: 

Факторите на валутните и стоковите пазари в момента са:

- GBP: Стерлингът се укрепи над 1,23 USD в сряда, близо до най-силното си ниво от юни 2022 г., след като новите данни за индекса на потребителските цени показаха, че инфлационният натиск вече е по-силен от очакваното, а миролюбивият тон на Фед отслаби долара. Фед повиши основния си лихвен процент с 25 базисни пункта, както се очакваше от облекченията на финансовите пазари. Въпреки това той не се ангажира със значително повишение поради риска от икономическа нестабилност от неотдавнашните банкови фалити. Междувременно потребителските цени в Обединеното кралство се повишиха с 10,4% през февруари, което значително надхвърли очакванията за повишение с 9,9% и неочаквано се ускори от 10,1% през предходния месец. Основната инфлация също надхвърли очакванията, с което изтри надеждите, че Английската централна банка е достигнала пика на лихвените проценти. Очаква се утре Английската централна банка да повиши основния си лихвен процент с 25 базисни пункта.

- NZD: Новозеландският долар надхвърли 0,626 щатски долара, близо до най-високото си ниво от средата на февруари, тъй като инвеститорите се отказаха от зелените пари, след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че политиците обмислят пауза в повишаването на лихвите на фона на банковите сътресения. Резервната банка на Нова Зеландия повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта при февруарския си фиксинг - широко очакван ход. Управителният съвет се позова на нарастващия инфлационен натиск, повишаващите се ценови очаквания и свития пазар на труда. В резултат на това Резервната банка на Нова Зеландия повиши основния си лихвен процент с 450 базисни точки в рамките на десет заседания, достигайки 41-годишен връх от 4,75%.

- JPY: Йената поскъпна до 131 спрямо долара, което е най-високата ѝ стойност за последните пет седмици, след като Фед повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта, както се очакваше, но председателят на Фед Джером Пауъл заяви на пресконференция, че паузата е в отговор на банковата криза. На вътрешния фронт протоколът от януарското заседание на Японската централна банка'показа, че членовете ѝ са потвърдили необходимостта от запазване на ултрахлабавата политика. Устойчивото и стабилно достигане на целевата инфлация от 2% ще отнеме време. Този месец Банката на Япония запази политиката си на ултраниски лихвени проценти на последното си заседание преди пенсионирането на управителя Харухико Курода.

- EUR: Еврото укрепна до близо 1,09 USD, най-високото си ниво от началото на февруари, тъй като инвеститорите се запознаха с последното заседание на FOMC. Както повечето анализатори очакваха, ФЕД повиши лихвените проценти с още 25 базисни пункта, въпреки че тонът беше по-миролюбив. Очаква се Фед да повиши лихвите с още 25 базисни пункта през май, след което да преустанови затягането. В Европа обаче председателят на ЕЦБ Кристин Лагард заяви, че инфлацията все още е твърде висока и силната стратегия е от решаващо значение. Президентът добави, че връщането на инфлацията до 2% в средносрочен план не подлежи на обсъждане, засилвайки залозите за по-високи лихвени проценти и по-бързо количествено затягане въпреки неотдавнашните сътресения на финансовите пазари. На заседанието си през март централната банка повиши основния си лихвен процент с 50 базисни пункта, което е увеличение с 350 базисни пункта от началото на затягането.

-USD: В сряда доларовият индекс спадна до 102,5 за пета поредна сесия, което е най-ниското му ниво от началото на февруари. Преди това Фед повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта, както се очакваше, за да се бори с нарастващата инфлация, но това показа, че на фона на банковата криза бъдещите повишения на лихвите са по-несигурни. Същевременно вероятността Английската централна банка да продължи да затяга политиката се увеличи, след като инфлацията в Обединеното кралство беше по-висока от очакваното. В Европа президентът на ЕЦБ Кристин Лагард повтори, че инфлацията остава висока и централната банка е решена да я върне на ниво от 2%.

- НЕФТ: Фючърсите на суровия петрол тип "Брент" се повишиха над 76 долара за барел в сряда, увеличавайки печалбите си за трета сесия. Последните данни на EIA показаха изненадващо увеличение на запасите от суров петрол в САЩ и голямо намаление на други горива като бензина и запасите от дестилатни горива. Британският петролен бенчмарк се повиши с повече от 4% тази седмица, тъй като министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че правителството би било готово да предприеме допълнителни действия за защита на депозитите. В същото време Фед повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта и заяви, че се обмисля пауза с оглед на отслабването на инфлационния натиск и неотдавнашните банкови сътресения. Пазарът остава оптимистично настроен и по отношение на перспективите пред Китай, тъй като според МАЕ най-големият вносител на суров петрол се очаква да доведе до нарастване на световното дневно търсене на петрол с 2 млн. барела през тази година. Що се отнася до предлагането, според руския вицепремиер Александър Новак,

- WTI: Фючърсите на суровия петрол се повишиха над 70 долара за барел в сряда, като увеличиха печалбите си за трета сесия. Последните данни на EIA показаха изненадващо нарастване на запасите от суров петрол в САЩ и големи намаления на други горива като бензина и запасите от дестилатни горива. Американският петролен бенчмарк поскъпна с 5% тази седмица, тъй като министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че правителството би било готово да предприеме допълнителни действия за защита на депозитите. В същото време Фед повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта и заяви, че се обмисля пауза с оглед на отслабването на инфлационния натиск и неотдавнашните банкови сътресения. Пазарът остава оптимистично настроен и по отношение на перспективите пред Китай, тъй като според МАЕ най-големият вносител на суров петрол се очаква да доведе до нарастване на световното дневно търсене на петрол с 2 млн. барела през тази година. Що се отнася до предлагането, според руския вицепремиер Александър Новак,

- GLD: Цените на златото се покачиха над 1960 долара за тройунция, насочвайки се към едногодишния връх от 1990 долара, достигнат на 17 март, тъй като ввестоносците се произнесоха по отношение на миролюбивия тон на Федералния резерв в решението му за политиката през март. Както бе смътно очаквано от пазарите, централната банка повиши лихвения процент на своя фонд' с 25 базисни точки. Все пак тя се въздържа да заяви, че очаква "непрекъснато повишаване" на разходите по заемите, за да ограничи високата инфлация в икономиката на САЩ. Политиците отслабиха стремежа към понижаване на потребителските цени, за да отговорят на необходимостта от финансова стабилност, след като банкови фалити по-рано през месеца заплашиха с криза в сектора и намалиха очакванията за растеж. Въпреки това централната банка заяви, че все още очаква по-нататъшна консолидация на политиката в близко бъдеще.

 

Карта на деня:

Австралийският долар поскъпна с близо 1% до 0,67 щатски долара, което е най-високата му стойност от почти две седмици, след като Фед повиши лихвените проценти с още 25 базисни пункта, както се очакваше, но в по-миролюбив тон, като председателят на Фед Джером Пауъл заяви на пресконференция, че се обмисля пауза в повишаването на лихвите в отговор на банковата криза. В Австралия Резервната банка на Австралия заяви, че ще преразгледа мотивите си за прекъсване на заседанието през април, за да направи нова оценка на икономическите перспективи, според последния протокол от заседанието. Протоколът показа също, че Управителният съвет на РБА е счел паричната политика за рестриктивна и несигурните икономически перспективи. На заседанието си през март централната банка на страната'обяви широко очакваното повишение на лихвения процент с 25 базисни пункта, като реши да повиши паричната лихва за десети пореден път и да приведе заемите

 

 

 

Стратегия за търговия с дългосрочен канал: - AUDUSD - графика с времева рамка (D1); Първичната съпротива с потенциална (консолидация област) е около ( 0.70 ) а първичната подкрепа с потенциална (целева зона) е около ( 0,648 ). Следователно, следващото най-вероятно ценово движение е (надолу ) тренд (вижте подробности на графиката).

Start trading in four simple steps

1. Register

Open your live trading account

2. Verify

Upload your documents to verify your account

3. Fund

Deposit funds directly into your account

4. Trade

Start trading and choose from 130+ instruments

Demo account

The Blue Suisse Trading Account with virtual funds in a risk-free environment

Demo account

Live account

The Blue Suisse Trading Account in our transparent live model environment

Open an Account
Risk Warning; CFDs are complex instruments and come with a high risk of losing money rapidly due to leverage. 58.58% of retail investor accounts lose money when trading CFDs with this provider. You should consider whether you understand how CFDs work and whether you can afford to take the high risk of losing your money.
x
Spotify Logo Apple Podcasts Logo Anchor Podcasts Logo