PREHĽAD, ANALÝZA A PREDPOKLADY GLOBÁLNYCH KAPITÁLOVÝCH TRHOV:

Autor: Dr. Alexander APOSTOLOV (výskumný pracovník Ústavu ekonomického výskumu SAV)

Pondelňajšia záverečná hodnota'európskych akcií bola pod úrovňou, pričom nemecký DAX klesol o 0,2 % na 16 105 bodov a STOXX 600 na 460 bodov. Dôvodom bolo, že investori sledovali množstvo ekonomických údajov a so zatajeným dychom čakali na zverejnenie dôležitých údajov v tomto týždni, ako je napríklad správa o zamestnanosti v USA. Najnovšie údaje o indexe nákupných manažérov' ukázali, že prepad výroby v eurozóne sa v júni prehĺbil, pričom aktivita nemeckých tovární klesla najviac za posledné tri roky. Taktiež tvorca politiky ECB Joachim Nagel uviedol, že ECB má pred sebou ešte dlhú cestu zvyšovania úrokových sadzieb a že v najbližších rokoch by mala tiež zmenšiť svoju bilanciu. To naznačuje, že tvorcovia politiky budú naďalej prísni, aj keď riziko recesie v EÚ rastie. Na obchodnom poli taliansky regulačný orgán pre poisťovníctvo povolil investorovi Delfin zvýšiť svoj podiel v Generali na viac ako 10 %. Vďaka tomu cena akcií Generali vzrástla na najvyššiu úroveň za posledný rok. Index FTSE MIB v pondelok vzrástol o 0,8 % a uzavrel na úrovni 28 450, čím sa pridal k minulotýždňovým ziskom a dosiahol najvyššiu hodnotu od roku 2008. Darilo sa mu aj lepšie ako ostatným európskym akciovým benchmarkom, keďže milánsky finančný sektor výrazne rástol. Po tom, ako taliansky poisťovací regulátor povolil spoločnosti Delfin kúpiť viac ako 10 % najväčšej poisťovne v krajine, akcie GE vzrástli o 3,4 %. Akcie spoločnosti Mediobanca, ktorá je najväčším samostatným akcionárom spoločnosti Delfin, vzrástli o 1,6 %. Akcie Banco BPM naopak vzrástli o 1,9 % po tom, ako agentúra Moody's zmenila svoj výhľad zo stabilného na pozitívny. Pokiaľ ide o ekonomiku, údaje PMI ukázali, že taliansky priemysel sa zmenšil najviac od krachu ekonomiky začiatkom roka 2020 v dôsledku epidémie. V prvý júlový obchodný deň sa index CAC 40 vydal opačným smerom a uzavrel na úrovni 7 387, teda o 0,2 % nižšie. Dôvodom bolo, že investori sledovali množstvo zlých údajov o výrobe z viacerých ekonomík, čo v nich vyvolalo obavy o budúcnosť globálnej ekonomiky'. V júni výrobná aktivita v eurozóne klesla viac, ako sa očakávalo. Najviac znepokojujúca môže byť správa o výrobnej aktivite v Nemecku'. Vo Francúzsku prieskum PMI ukázal, že aktivita v továrňach klesla už piaty mesiac po sebe, ale nie tak výrazne, ako sa pôvodne predpokladalo. Na strane podnikov sa najhoršie darilo spoločnostiam Edenred (-3 %), Schneider Electric (-2 %), Hermès (-1,7 %) a Dassault Systèmes (-1,1 %). Na druhej strane najväčšie zisky zaznamenali spoločnosti Worldline (+3,6 %) a TotalEnergies (+1,8 %), keďže ceny ropy na medzinárodných trhoch vzrástli.

Hlavný index Baltskej námornej nákladnej burzy, ktorý meria, koľko stojí preprava tovaru po celom svete, v pondelok klesol už šiesty deň po sebe, a to o približne 2,1 % na dvojtýždňové minimum 1 068 bodov v dôsledku slabého dopytu po všetkých typoch plavidiel. Index capesize, ktorý sleduje lode, ktoré zvyčajne prepravujú 150 000 ton nákladu, ako je železná ruda a uhlie, klesol šiesty deň po sebe, a to o 3,1 % na 1 651 bodov. Index panamax, ktorý sleduje lode, ktoré zvyčajne prevážajú náklad uhlia alebo obilia v objeme približne 60 000 až 70 000 metrických ton, klesol už desiaty deň po sebe, a to o 1,6 % na 1 014 bodov, čo je jeho najnižšia úroveň od 22. februára. Index supramax pre menšie lode klesol o 2 body na 747 bodov.

V pondelok sa index FTSE 100 vzdal svojich počiatočných ziskov a ukončil deň na úrovni 7 530 bodov, čím rozšíril svoje zisky z predchádzajúceho týždňa. Dôvodom bolo, že trhy sa stále snažili zistiť, ako bude ekonomika reagovať na plánované zvýšenie sadzieb Bank of England. Najviac, o 8 %, klesla spoločnosť AstraZeneca, pretože investori sa obávali, že jej nový liek proti rakovine nemusí fungovať tak dobre, ako sa očakávalo. Na druhej strane, ťažobné spoločnosti ako Anglo American a Glencore vzrástli o 4,3 %, resp. 3,3 % vďaka nádeji, že Čína podporí svoju ekonomiku.

V pondelok sa americké akcie obchodovali blízko rovnej hranice a Nasdaq na začiatku obchodovania klesol. Dôvodom bol index PMI vo výrobnom sektore ISM, ktorý nesplnil očakávania a vykázal najväčší pokles aktivity v továrňach za takmer tri roky. Na obchodnom fronte klesli akcie spoločnosti Apple o takmer 1 % po tom, ako sa objavili informácie, že spoločnosť musela znížiť svoje prognózy výroby náhlavnej súpravy pre zmiešanú realitu Vision Pro. Na druhej strane akcie spoločnosti Tesla vzrástli o takmer 6 %, pretože spoločnosť v druhom štvrťroku prekonala očakávania týkajúce sa dodávok a výroby. Dôvodom bolo, že spoločnosť zvýšila výrobu a poskytla zľavy na zvýšenie predaja. Nasdaq Composite v prvom polroku vzrástol o 31,7 %. Zisky v artifi nančné akcie súvisiace so spravodajskými službami a stávky na to, že Federálny rezervný systém už väčšinou zvýšil úrokové sadzby, boli hlavnými faktormi tohtoročného prírastku v prvom polroku, ktorý bol najväčší za posledných 40 rokov. V rovnakom čase vzrástol index S&P 500 o 15,9 % a Dow o 3,8 %. Z dôvodu sviatku 4. júla bude Wall Street dnes a zajtra predčasne zatvorená.

Začiatkom júla sa ruský index MOEX, ktorý je založený na rubeli, nezmenil a zostal na úrovni okolo 2 790. Dôvodom boli pretrvávajúce domáce politické obavy a pokles cien ropy. Takisto sa rubeľ stále nachádza v blízkosti najnižšej hodnoty, ktorá trvá už viac ako 15 mesiacov. To by mohlo zhoršiť infláciu a prinútiť tvorcov politiky, aby v júli a neskôr v tomto roku ešte viac zvýšili sadzby. Po minulotýždňovej vzbure skupiny Wagner sa ľudia začali pýtať, akú veľkú moc má v skutočnosti prezident Vladimir Putin. Pokiaľ ide o ekonomické údaje, najnovší prieskum PMI ukázal, že výroba v Rusku sa spomalila.

V prvý deň obchodovania v druhej polovici roka 2023 vzrástol hongkonský Hang Seng o 390,16 bodu, teda o 2,06 %, na 19 306,59 bodu. Ukončil tak dva dni strát a odzrkadlil silnú piatkovú seansu na Wall Street, keď inflácia v USA klesla. Vzrástla nádej, že Fed bude menej agresívny. Údaje zo súkromných prieskumov medzitým ukázali, že čínsky výrobný sektor v júni rástol viac, ako sa očakávalo. To sa líšilo od oficiálnych údajov z minulého týždňa, ktoré ukázali, že tento sektor klesol už tretí mesiac po sebe. Správy hovoria, že americká ministerka financií Janet Yellenová pôjde tento týždeň do Pekingu na stretnutie s najvyššími čínskymi predstaviteľmi. Je to ďalší znak toho, že napätie medzi USA a Čínou sa zmierňuje. Najlepšie sa darilo akciám v oblasti technológií, spotrebného tovaru a nehnuteľností. Akcie spoločnosti BYD vzrástli o 4,5 % po tom, ako spoločnosť v júni uviedla, že predala 700 244 vozidiel na nové energie, čo bolo najviac za štvrťrok v histórii. Nahor sa posunuli aj akcie spoločností Li Auto (8,5 %), Sands China (4,5 %), Yinhe Ente. (4,0 %), Meituan (3,4 %), Tektronix Industries (2,5 %) a Xiaomi Corporation (2,4 %) patria medzi ďalšie najväčšie zisky.

Šanghajský kompozitný index vzrástol o 0,9 % na približne 3 230 a šenčenský kompozitný index vzrástol o 0,7 % na 11 105. Išlo o druhý deň po sebe, keď oba tieto indexy vzrástli, keďže investori spracovali náznaky, že výrobná aktivita v Číne sa spomalila viac, než sa očakávalo. Caixin V júni dosiahol všeobecný index nákupných manažérov vo výrobnom sektore Číny hodnotu 50,5, čo bolo menej ako 50,9 v máji, ale viac, ako sa očakávalo, a to 50,2. V piatok pevninské akcie nasledovali silný náskok Wall Street. Dôvodom bola americká inflácia, ktorá bola v máji nižšia, ako sa očakávalo, čo svedčí o tom, že agresívna politika Federálneho rezervného systému na sprísnenie menovej politiky funguje podľa očakávaní. Medzi spoločnosťami, ktorým sa darilo, boli ťažké váhy ako Luxshare Precision (nárast o 5,4 %), Sungrow Power (nárast o 5 %), Greatoo Intelligent (nárast o 9,2 %), Seres Group (nárast o 7,8 %) a Chongqing Changan (nárast o 4,3 %).

Index Nikkei 225 vzrástol o 1,5 % a uzavrel nad úrovňou 33 600 a index Topix vzrástol o 1,1 % a uzavrel na úrovni 2 318. Index Topix dosiahol 33-ročné maximum, keďže akcie technologických spoločností pokračovali v raste. V piatok japonské akcie nasledovali Wall Street' a vzrástli. Dôvodom bola májová inflácia v USA, ktorá bola nižšia, ako sa očakávalo, čo svedčí o tom, že agresívna politika sprísňovania Federálneho rezervného systému' funguje podľa plánu. Investori sledovali aj údaje, ktoré ukázali, že podnikateľská nálada v Japonsku sa v druhom štvrťroku zlepšila, ale výrobná aktivita v júni klesla. Spoločnosť Advantest si pripísala 4 %, Tokyo Electron 3,7 %, Socionext 7,1 %, Lasertec 4 % a Renesas Electronics 2,2 %. Vzrástli aj ďalšie veľké akcie v indexe, ako napríklad Mitsubishi Corporation (2,1 %), Sony Group (2,9 %) a Daikin Industries (5,8 %).

V prvej seanse druhého polroka sa novozélandské akcie pohybovali na úrovni 11 916,87 bodu. Predtým počas dňa klesli, ale zisky v oblasti obchodných služieb, priemyslu a zdravotníctva vykompenzovali straty v oblasti energetických nerastných surovín, financií a dopravy. V piatok sa trhy snažili nasledovať pozitívny trend Wall Street po tom, čo preferovaný ukazovateľ inflácie, index výdavkov na osobnú spotrebu v USA, v máji vzrástol len o 3,8 %, čo je najmenší nárast za viac ako dva roky. Objavili sa aj náznaky, že vzťahy medzi USA a Čínou sa zlepšujú, ako napríklad správa, že ministerka financií Janet Yellenová pôjde vo štvrtok do Číny na stretnutie s niektorými vládnymi predstaviteľmi. Údaje Caixin o výrobnom PMI medzitým ukázali, že aktivita tovární v Číne sa minulý mesiac spomalila menej, ako sa očakávalo, čo zvýšilo nádej, že Peking môže čoskoro zaviesť ďalšie podporné opatrenia na pomoc ekonomike. Stavebné povolenia na Novom Zélandend v máji klesol o 2,2 %, čo je druhý mesiac poklesu za sebou, čím sa podľa miestnych údajov medziročne znížil o 18 %.

Austrálsky index S&P/ASX 200 v pondelok vzrástol o 0,1 % na približne 7 210 bodov, čím rozšíril zisky z predchádzajúcej seansy, pričom na čele boli zisky akcií ťažobných a energetických spoločností. Austrálske akcie sledovali aj piatkové zisky na Wall Street, keďže inflácia v USA bola v máji slabšia, ako sa očakávalo, čo naznačuje, že agresívna politika sprísňovania Federálneho rezervného systému (Fed) prináša očakávané výsledky. Medzitým investori zhodnotia sériu domácich ekonomických správ vrátane mesačných ukazovateľov inflácie a údajov o úveroch na bývanie. V ťažobnom a energetickom sektore najviac rástli spoločnosti BHP Billiton (0,4 %), Rio Tinto (0,7 %), Fortescue Metals (0,3 %), Pilbara Mining (3,4 %), Allkem (2,4 %), New York Crest Mining Company (2,2 %), Woodside Energy Company (0,4 %) a Whitehaven Coal Company (1,9 %). Vzrástli aj ďalšie ťažké váhy indexu, vrátane ANZ Banking Group (0,3 %), Westpac Banking Corp. (0,3 %) a Brambles Corporation (0,6 %).

Brazília vykázala v júni 2023 prebytok obchodnej bilancie vo výške 10,6 miliardy USD, čím sa prudko zvýšil z 8,8 miliardy USD v rovnakom období predchádzajúceho roka a zostal blízko rekordného prebytku 11,1 miliardy USD z mája. Vývoz sa oproti júnu 2022 znížil o 8,1 % na 30,1 miliardy USD, keďže nižšie ceny energií tlačili na pokles tržieb z ťažobného priemyslu o 19 % na 6 miliárd USD. Aj transformačné odvetvia sa zmenšili o 10 % na 15,7 miliardy USD. Na druhej strane silná úroda podporila 5,3-percentný skok v tržbách z poľnohospodárstva na 8,1 mld. Dovoz sa medzitým prepadol o 18,2 % na 19,5 mld. dolárov, pričom sa znížili nákupy z transformujúcich sa odvetví (-14,1 % na 17,8 mld. dolárov), ťažobného priemyslu (-48 % na 1,2 mld. dolárov) a poľnohospodárskych výrobkov (-45 % na 0,3 mld. dolárov).

 

PREHĽAD POSLEDNÝCH EKONOMICKÝCH ÚDAJOV:

Prehľad posledných ekonomických správ, najkritickejšie údaje sú:

- USA: V máji 2023 sa výdavky na stavebníctvo v USA medzimesačne zvýšili o 0,9 % na sezónne očistenú ročnú mieru rastu 1 925,6 mld. dolárov po revízii o 0,4 % smerom nadol v apríli a mierne prekročili trhovú prognózu 0,6 %. Išlo o najväčší nárast stavebných výdavkov za posledné štyri mesiace. Hlavným faktorom rastu súkromných výdavkov bol sektor bytovej výstavby (2,2 %), pričom výdavky na projekty výstavby rodinných domov vzrástli o 1,7 % a výdavky na projekty výstavby viacgeneračných domov klesli o 0,1 %. V nebytovom sektore došlo k poklesu o 0,3 %, najmä v náboženskom sektore (-6,7 %), zdravotníctve (-2,1 %) a v podnikateľskej sfére (-1,8 %). Verejné výdavky medzitým vzrástli o 0,1 %, pričom ich rast brzdil slabý rast v nebytovom sektore (0,1 %). Výdavky v stavebníctve sa v máji medziročne zvýšili o 2,4 %.

- USA: V júni 2023 klesol PMI výrobného sektora USA ISM na 46 zo 46,9 v máji, čo bolo menej, ako sa predpokladalo, na 47. Údaje naznačili, že výroba sa od mája 2020 zmenšuje rýchlejším tempom, pričom produkcia podnikového manažmentu klesá, keďže slabosť pretrváva a optimizmus na druhú polovicu roka 2023 klesá. Predseda ISM Timothy Fiore uviedol: "Dopyt zostáva slabý, výroba sa spomaľuje pre nedostatok práce a dodávatelia sú schopní. Existujú náznaky, že v blízkej budúcnosti sa bude viac prepúšťať." " V júni nové objednávky (45,6 oproti 42,6), výroba (46,7 oproti 51,1), zamestnanosť (48,1 oproti 51,4), zásoby (44 oproti 45,8) a nevybavené objednávky (387 oproti 37,5) klesli na 45,7, čo naznačuje, že sa časy realizácie výroby opäť zlepšili. Na druhej strane index zásob zákazníkov klesol do "príliš nízkeho" pásma (46,2 vs. 51,4), čo je pozitívne pre budúcu výrobu.

- USA: Index nákupných manažérov S&P Global U.S. Manufacturing bol v júni 2023 potvrdený na šesťmesačnom minime 46,3, čo naznačuje, že stav výrobného sektora sa už druhý mesiac po sebe zhoršuje, keďže dopyt vyvolaný inflačnými tlakmi a rastúcimi úrokovými sadzbami Ťahúňom útlmu bola produkcia, ktorá opäť klesla, pričom nové objednávky prudko klesli. Hoci počet nevybavených pracovných miest prudko klesol, výrobcovia sa stále snažia nahradiť dobrovoľných pracovníkov a obsadiť dlhodobo voľné pracovné miesta, čo naznačuje ďalší rast zamestnanosti. Nedostatok nových objednávok viedol k tomu, že spoločnosti sa naďalej snažili znižovať ceny zásob a nákupy vstupov sa výrazne znížili. Na strane cien klesalo nákladové zaťaženie najrýchlejším tempom za viac ako tri roky. Náklady na produkciu sa medzitým v mesiaci menili len málo v dôsledku slabých podmienok dopytu, keďže spoločnosti sa snažili získať nové tržby. A napokon, očakávania podnikov sú zatiaľ najnižšie v tomto roku.

- UK: Za jún 2023 bol S&P Global/CIPS UK Manufacturing PMI revidovaný na 46,5, čo je nad pôvodným odhadom 46,2, ale stále pod májovou hodnotou 47,1. Najnovší PMI bol najslabší za posledných šesť mesiacov, čo poukazuje na pokles za posledných 11 mesiacov v rade. Produkcia sa síce znížila štvrtý mesiac po sebe, tempo poklesu však bolo pomalšie. Nové objednávky klesli najviac od januára a zamestnanosť sa znížila deviaty mesiac po sebe, čo je najväčší pokles od marca. Na cenovom fronte zaznamenali vstupné náklady najväčší pokles od februára 2016 v dôsledku slabšieho dopytu po vstupoch, nižších nákladov na palivá, nižších cien komodít a zlepšenia dodávateľských reťazcov. Priemerné ceny produkcie pritom klesli prvýkrát od apríla 2016. A napokon, podnikateľská dôvera klesla na šesťmesačné minimum.

- EÚ: V júni 2023 bol index PMI výrobného sektora HCOB eurozóny revidovaný smerom nadol na 43,4 z pôvodného odhadu 43,6, čo poukazuje na najhoršie zhoršenie stavu sektora od mája 2020. Produkcia zaznamenala najvýraznejší pokles od októbra, pričom celkové nové objednávky klesali najvýraznejším tempom za posledných osem mesiacov. Okrem toho sa prvýkrát od januára 2021 znížil počet zamestnancov v továrňach a prudko klesol nákup vstupov, čo bol jeden z najrýchlejších poklesov za 26 rokov zberu údajov. Pokiaľ ide o ceny, vstupné náklady klesli najviac od júla 2009, zatiaľ čo výrobné náklady sa znižovali najrýchlejším tempom za posledné tri roky. A napokon, podnikateľská dôvera klesla na sedemmesačné minimum.

- IT: PMI talianskeho výrobného sektora HBOC v júni 2023 klesol na 43,8 bodu zo 45,9 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo je pod trhovou prognózou 45,3 bodu. Išlo o najhoršie zhoršenie prevádzkových podmienok od apríla 2020, ktoré bolo spôsobené prudkým poklesom nových objednávok a produkcie, pričom produkcia sa znížila najviac za tri roky a tržby klesli na osemmesačné minimum. Nákupná aktivita sa potom znížila na najnižšiu úroveň od roku 2020. Pozitívne je, že podniky naďalej zvyšovali počet pracovných miest, aj keď pomalým tempom. Na cenovom fronte zaznamenali vstupné náklady najväčší pokles od roku 2009, zatiaľ čo výrobné náklady naďalej klesali. Podniky si napokon zachovali pozitívny výhľad, optimizmus však klesol na najnižšiu úroveň za posledných šesť mesiacov.

- GE: Nemecký'výrobný PMI HCOB bol v júni 2023 revidovaný smerom nadol na 40,6 bodu z pôvodného odhadu 41,0 bodu, čo naznačuje, že stav sektora'sa zhoršil najrýchlejším tempom od začiatku pandémie COVID-19. Pokles produkcie bol najrýchlejší za posledných osem mesiacov a nové objednávky klesali najrýchlejším tempom od októbra, čiastočne v dôsledku váhania zákazníkov a znižovania zásob. Okrem toho tvorba pracovných miest bola najnižšia od marca 2021. Na cenovom fronte klesli vstupné náklady najviac od júla 2009 a ceny produkcie sa znížili prvýkrát od septembra 2020, čo je odrazom rastúcich konkurenčných tlakov. A napokon, očakávania týkajúce sa výhľadu produkcie v nasledujúcom roku dosiahli najnižšiu úroveň od novembra v dôsledku obáv z pretrvávajúcej inflácie, sprísňujúcich sa finančných podmienok, neistoty zákazníkov a geopolitického napätia.

- FR: Globálny francúzsky výrobný index PMI S&P bol v júni 2023 mierne revidovaný na 46 bodov, čo je viac ako pôvodný odhad 45,5 bodu a májových 45,7 bodu. Napriek tomu to znamenalo piaty mesiac po sebe pokles aktivity francúzskych tovární, najmä v dôsledku prudkého poklesu nových objednávok pri slabosti na kľúčových zákazníckych trhoch, ako je stavebníctvo. Údaje z prieskumu za jún poukázali aj na ďalší výrazný pokles nových zahraničných objednávok. Výrobcovia reagovali znížením výroby, nákupov vstupov a zamestnanosti. Pokiaľ ide o ceny, vstupné náklady klesali druhý mesiac po sebe. Nižšie náklady sa zároveň preniesli na zákazníkov, v dôsledku čoho sa prvýkrát za tri roky znížili výrobné poplatky. Čo sa týka ďalšieho vývoja, podnikateľský sentiment sa prvýkrát od marca zmenil na negatívny, pričom očakávania týkajúce sa produkcie dosiahli sedemmesačné minimum.

- FR: Od januára do mája 2023 sa deficit francúzskeho štátneho rozpočtu zvýšil z 82,3 miliardy eur v rovnakom období predchádzajúceho roka na 107,2 miliardy eur. Príjmy verejnej správy klesli o 5 % na 128,8 mld. eur, zatiaľ čo výdavky vzrástli o 9,1 % na 216,5 mld. eur. Okrem toho osobitný účet štátnej pokladnice, na ktorom sa zaznamenáva saldo prílevu a odlevu cielených príjmov a výdavkov, ako sú príjmy samospráv, klesol o 19,5 mld. eur z 19,4 mld. eur v rovnakom období minulého roka.

- SW: Index nákupných manažérov vo výrobnom sektore Swedbank v júni 2023 vzrástol na 44,8 bodu zo 40,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci, zostal však výrazne pod historickým priemerom indexu na úrovni 54,5 bodu. Nárast PMI bol spôsobený improvanie objednávok (41,4 na 33,2 v máji), dodacích lehôt (41,9 na 32,2) a výroby (45,2 na 43). Medzitým mali negatívny vplyv aj zásoby (48,6 oproti 45,1). Aj výrobné plány na nasledujúcich šesť mesiacov vzrástli na 49,8 (oproti 48,1), hoci druhý mesiac po sebe zostali mimo pásma rastu. Index dodávateľských cien surovín a vstupov vzrástol na 40,8 (oproti 37,4), čo naznačuje, že cenové tlaky na úrovni dodávateľov sa naďalej zmierňovali.

- AU: V júni 2023 index cien komodít Reserve Bank of Australia'medziročne klesol o 21,5 %, rovnako ako revidovaný údaj v máji. Index zostal na ceste k najväčšiemu poklesu od februára 2016, keďže klesli ceny koksovateľného uhlia, energetického uhlia, železnej rudy a skvapalneného zemného plynu. V prepočte na austrálske doláre sa index znížil o 18,1 %. V vyjadrení v SDR ceny komodít medzimesačne vzrástli o 0,2 % po májovom poklese o 6,0 %, pričom subindex neurbanistických komodít vzrástol, zatiaľ čo subindexy vidieckych komodít a základných kovov klesli.

- AU: V máji 2023 sa na sezónne upravenej báze počet schválených súkromných bytov v Austrálii medzimesačne zvýšil o 0,9 % na 8 115 jednotiek, čím sa prerušili dva po sebe nasledujúce mesiace záporných údajov. Ide už o druhý nárast počtu povolení na výstavbu súkromných obydlí v tomto roku, pričom výrazný nárast bol zaznamenaný v štátoch Victoria (7,3 %) a NSW (-3,4 %), Queensland (-1,8 %), Južná Austrália (-7,2 %) a Západná Austrália (-4,5 %).

- AU: Hodnota nových úverov na bývanie pre austrálskych vlastníkov obydlí vzrástla v máji 2023 medzimesačne o 4 % na 16,37 miliardy austrálskych dolárov, čím sa zvrátil 3,8 % pokles v apríli. Výstavba domov vzrástla o 4,1 %, nákupy nových domov o 4,7 % a nákupy existujúcich domov o 4,2 %. Z geografického hľadiska vzrástli v štátoch Nový Južný Wales (9,9 %), Viktória (5,1 %), Západná Austrália (4,4 %), Queensland (1,9 %), Tasmánia (9,6 %) a Južná Austrália nové záväzky z úverov (0,8 %), Severné teritórium (7,2 %) a Austrálske teritórium hlavného mesta (0,3 %).

- AU: Inzercia pracovných miest v Austrálii v júni 2023 medzimesačne klesla o 2,5 %, pričom nezmenený údaj spred mesiaca bol po troch mesiacoch poklesu revidovaný smerom nadol. V medziročnom porovnaní sa inzeráty znížili o 10 %, ale stále boli o 47,5 % vyššie ako pred pandémiou. "Zmiernenie napätia na trhu práce si vyžiada čas," uviedla ekonómka ANZ Madeline Dunková. "Smer zmien je však jasný a očakávame pokračujúcu riadenú úpravu inzerátov."

- AU: Predbežné údaje ukázali, že celkový počet schválených bytov v Austrálii v máji 2023 medzimesačne vzrástol o 20,6 % na sezónne upravených 15 032 jednotiek v máji 2023, čím sa prudko zotavil z nadol revidovaného poklesu o 6,8 % v apríli. Počet bytov v súkromnom sektore v máji vzrástol o 0,9 % na 8 115, zatiaľ čo počet bytov v súkromnom sektore bez bytov vzrástol o 59,4 % na 6 722. Z geografického hľadiska celkový počet schválených bytov prudko vzrástol v Novom Južnom Walese (52,9 %), Tasmánii (41,1 %) a Viktórii (15,0 %), zatiaľ čo Queensland (0,9 %) zaznamenal nárast . Naopak, celkový počet schválených bytov klesol v Južnej Austrálii (-4,8 %) a Západnej Austrálii (-11,1 %). Počet schválených stavieb sa za rok do mája znížil o 9,8 % po revízii smerom nadol o 18,7 % v apríli.

- RU: Index nákupných manažérov S&P Global Russian Manufacturing klesol v júni 2023 na 52,6 bodu z májového trojmesačného maxima 53,5 bodu po spomalení produkcie a nových objednávok. Vďaka väčšiemu prílevu nových objednávok a získaniu nových zákazníkov najnovšie údaje znamenali 14. mesiac po sebe zvýšenú aktivitu tovární a 11. mesiac po sebe rast produkcie. Pokračujúce zlepšovanie domáceho a zahraničného dopytu podporilo rast nových objednávok. Na najslabšiu úroveň od novembra sa zvýšili aj mzdy, ktoré v máji dosiahli 22 a polročné maximum, a počet nevybavených pracovných miest naďalej klesal. Aj úroveň nákupov zaznamenala najväčší nárast od februára 2008. Na cenovom fronte sa inflácia vstupných nákladov zvýšila druhým najrýchlejším tempom od apríla 2022, keďže intenzívnejšie meškanie dodávateľov tlačilo na rast cien. Medzitým predajné ceny rástli najrýchlejším tempom za viac ako rok. Napokon, podnikateľská dôvera zostáva pozitívna v nádeji na zvýšený dopyt zákazníkov a expanziu na nové exportné trhy.

- TW: Globálny index nákupných manažérov S&P Taiwan Manufacturing' v júni 2023 vzrástol na 44,8 bodu zo 44,3 bodu v máji, ale poukázal na pokračujúce zhoršovanie podnikateľských podmienok a znamenal 11. mesiac po sebe pokles stavu priemyslu. Výroba prudko klesla, keďže prílev nových podnikov sa ďalej znížil. Podniky reagovali na slabší dopyt znižovaním nákupnej aktivity a zásob, pričom zamestnanosť v celom odvetví klesala rýchlejšie.Slabší dopyt po vstupoch a lepšia ponuka zároveň vytvárali ďalší tlak na znižovanie nákladov na obstarávanie. Nižší prílev nových objednávok tiež umožnil spoločnosti uzavrieť v júni všetky nevybavené obchody. Pri pohľade do budúcnosti boli taiwanskí výrobcovia v júni opäť pesimistickí, pokiaľ ide o ich výhľad výroby na 12-mesačné obdobie v dôsledku slabých globálnych hospodárskych podmienok a pokračujúceho poklesu predaja.

- JP: V júni 2023 dosiahol index nákupných manažérov ANZ Japan Manufacturing 49,8 bez predbežných odhadov a v máji bol na úrovni 50,6, čo je najvyššia hodnota za posledných sedem mesiacov. Išlo o piaty pokles aktivity tovární v tomto roku, keďže produkcia aj nové objednávky sa znížili, pričom nové exportné objednávky klesali najrýchlejším tempom od februára. V reakcii na slabé prevádzkové podmienky klesla nákupná aktivita jedenásty mesiac po sebe, čo je najslabší pokles v tomto roku. Rast počtu pracovných miest bol v tomto roku zatiaľ druhý najrýchlejší. Výkonnosť dodávateľov sa zároveň zlepšila, keďže dodacie lehoty dodávateľov sa skrátili najviac od marca 2016. Pokiaľ ide o ceny, inflácia vstupných nákladov klesla na najpomalšie tempo od februára 2021, zatiaľ čo inflácia výstupných nákladov sa znížila na najslabšie tempo za posledných 21 mesiacov. A napokon, podnikateľský sentiment sa v dôsledku oživenia ekonomiky posilnil na najsilnejšiu úroveň od októbra 2021.

- BR: Výnosy 10-ročných brazílskych štátnych dlhopisov v júli klesli na približne 10,67 %, čo je najnižšia úroveň od decembra 2021, v dôsledku očakávaní hlbšieho uvoľnenia menovej politiky. Najnovší prieskum agentúry Focus ukázal, že súkromní ekonómovia v Brazílii zrevidovali svoje prognózy pre mieru Selic a zlepšili výhľad inflácie do roku 2026 v nadväznosti na rozhodnutie vlády'zachovať inflačný cieľ krajiny na úrovni 3 %. Očakáva sa, že sadzba Selic bude na najbližšom zasadaní centrálnej banky'začiatkom augusta znížená do konca roka 2023 na 12 % (oproti predchádzajúcemu odhadu 12,25 %) a že cyklus uvoľňovania bude pokračovať až do konca prvého polroka budúceho roka, pričom percento sa bude pohybovať okolo 9 %. brazílska medziročná inflácia sa začiatkom júna naďalej spomaľovala na takmer trojročné minimum 3,4 %, čo bolo mierne nad trhovým odhadom 3,36 %,

 

POHĽAD NA VÝVOJ:

Dnes by si investori mali dať pozor na tieto dôležité údaje:

- EUR: nemecká obchodná bilancia a zmena nezamestnanosti v Španielsku.

- GBP: Aukcia 30-ročných dlhopisov.

- NZD: NZIER podnikateľská dôvera a index cien GDT.

- USD: Bankové prázdniny.

- JPY: Menová báza r/r a aukcia 10-ročných dlhopisov.

- AUD: Peňažná sadzba a vyhlásenie RBA o sadzbách.

- CAD: PMI vo výrobnom sektore.

 

Kľúčové faktory akciového a dlhopisového trhu:

Kľúčovými faktormi na akciovom a dlhopisovom trhu sú v súčasnosti:

- USA: Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov v prvý obchodný deň druhej polovice roka znížili počiatočné zisky na približne 3,8 % v dôsledku obáv o stav ekonomiky po tom, čo index PMI vo výrobnom sektore ISM ukázal, že aktivita v továrňach sa znížila najviac za takmer tri roky. Tento týždeň sa očakáva aj správa o zamestnanosti, JOLTS a ISM PMI v službách. Medzitým sa bude pozorne sledovať zápisnica z posledného zasadnutia Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu, ktorá sa uskutoční v stredu, s cieľom získať ďalšie indície o ďalšom postupe Fedu, keďže predseda Jerome Powell minulý týždeň zdôraznil, že úrokové sadzby sa budú tento rok naďalej zvyšovať. Obchodníci v súčasnosti oceňujú takmer 87 % šancu, že Fed na budúci mesiac zvýši sadzbu federálnych fondov o 25 bázických bodov, pričom šanca na ďalšie zvýšenie o 25 percentuálnych bodov v septembri klesla na 18 % z 21 % pred zverejnením ISM. Začiatkom pondelka dosiahol rozdiel medzi 2-ročnými a 10-ročnými výnosmi -109,5 bázického bodu, čo je najviac od roku 1981. Trhy budú v pondelok a utorok pre sviatok Dňa nezávislosti predčasne zatvorené.

- IT: Taliansky'10-ročný výnos BTP opäť vzrástol nad 4 %, keďže investori zvažovali perspektívu zvýšenia sadzieb spolu so známkami zhoršujúcej sa európskej ekonomiky a ochladzujúcej sa inflácie. Najnovší prieskum PMI ukázal, že taliansky priemysel zaznamenal najhorší pokles za viac ako tri roky, pričom vstupné náklady klesli najviac od roku 2009. Údaje o indexe spotrebiteľských cien z minulého týždňa ukázali, že inflácia v Talianskulácia sa v júni spomalila viac, než sa očakávalo, a dosiahla najnižšiu úroveň od apríla 2022. Napriek tomu investori očakávajú, že ECB bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb v boji proti vysokej inflácii, pričom kľúčová depozitná sadzba by mala do konca roka dosiahnuť vrchol na úrovni 4 %.

- Veľká Británia: Výnosy 10-ročných britských zlatých dlhopisov vzrástli nad 4,4 %, čo je najvyššia úroveň od 19. júna, v dôsledku rastúcich obáv z pretrvávajúcej inflácie a možnosti, že Bank of England stanoví vyššie úrokové sadzby. Rozhodné sprísňovanie politiky Bank of England'vyvolalo aj obavy z možnej recesie v Spojenom kráľovstve. Guvernér Andrew Bailey koncom júna zopakoval svoj jastrabí postoj, pričom ako dôvody nedávneho zvýšenia sadzieb uviedol odolnú ekonomiku a neočakávane pretrvávajúcu infláciu. V dôsledku toho teraz investori očakávajú, že kľúčová sadzba sa po prekvapivom zvýšení o pol percentuálneho bodu minulý mesiac zvýši do konca roka z 5 % minimálne na 6,25 %.

- JP: Index Tankan japonskej centrálnej banky, ktorý meria náladu medzi veľkými výrobcami, v druhom štvrťroku 2023 vzrástol na +5, čím sa odrazil od dvojročného minima +1 v predchádzajúcich troch mesiacoch. Prekonal tak očakávania trhu na úrovni +3, čo naznačuje, že podniky sa zotavujú z vplyvu vyšších nákladov na suroviny a prerušenia dodávok. Zlepšenie nálady bolo najvýraznejšie v odvetviach, ako sú textilný priemysel, oceliarsky priemysel, výroba neželezných kovov, potravinársky priemysel a výroba nápojov, všeobecné strojárstvo, lodiarsky priemysel a ťažké strojárstvo a automobilový priemysel. Okrem toho sa nálada v sektoroch, ako sú textilný priemysel, drevársky priemysel a drevárske výrobky, celulóza a papier a ropné a uhoľné produkty, stala menej negatívnou. Z pohľadu budúcnosti veľkí výrobcovia očakávajú, že v nasledujúcich troch mesiacoch sa podnikateľské podmienky zlepšia, pričom index vzrástol z +3 na +9. Okrem toho veľké spoločnosti plánujú v tomto fiškálnom roku zvýšiť kapitálové výdavky o 11,4 %, čím prekonali prognózu rastu na úrovni 10,1 %

- NZ: Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov Nového Zélandu'v pondelok klesli na približne 4,6157 po tom, ako v predchádzajúcej seanse dosiahli takmer štvormesačné maximum 4,6504 %, keďže vzrástli obavy, že Federálny rezervný systém nebude schopný po júnovom spomalení inflácie výdavkov na osobnú spotrebu. Svoju agresívnu politiku zvyšovania sadzieb môže zmierniť ešte tento mesiac. Podnikateľská nálada na Novom Zélande sa minulý mesiac zlepšila na najvyššiu úroveň za posledných 30 mesiacov, pričom výhľad vlastnej aktivity sa podľa posledných údajov prvýkrát za 14 mesiacov zmenil na pozitívny. Aj spotrebiteľský sentiment dosiahol 17-mesačné maximum, čo mohol podporiť signál novozélandskej rezervnej banky z minulého mesiaca, že po zvýšení úrokových sadzieb o celkovo 525 bázických bodov od októbra 2021 možno pozastaví sprísňovanie. Medzitým sa objavili nádeje, že domáca ekonomika sa po miernej recesii v predchádzajúcom období v aktuálnom štvrťroku zotaví, keďže sa zrýchlilo úsilie o obnovu aktivít na severe krajiny, ktorú začiatkom roka zasiahli povodne a nepriaznivé počasie.

- USA: Futures na americké akcie sa v pondelok takmer nezmenili, keďže investori hľadali nové katalyzátory pre druhý polrok. Všetky futures kontrakty naviazané na tri hlavné akciové indexy sa pohybujú blízko hranice rentability. V piatok index Nasdaq Composite zaznamenal najlepší výkon v prvom polroku od roku 1983, keď vzrástol o 31,7 %. Index S&P 500 tiež vzrástol o 15,9 %, čím zaznamenal najlepší prvý polrok 2019, zatiaľ čo Dow si pripísal 3,8 %. Tieto zisky prišli na pozadí silnej rallye technologických akcií v súvislosti s nadšením pre umelú inteligenciu a súvisiace spoločnosti. K zlepšeniu sentimentu prispeli aj náznaky, že hospodárstvo USA je odolné voči pretrvávajúcej inflácii a vyšším úrokovým sadzbám. Investori sa teraz pozerajú dopredu na pondelkové'júnové indexy ISM vo výrobnom sektore a S&P Global Manufacturing PMI. Obchodníci budú sledovať aj spoločnosť Tesla po tom, ako výrobca elektromobilov vykázal vyššie ako očakávané údaje o dodávkach a výrobe.

 

VEDÚCE SEKTORY TRHU:

Silné sektory: Spotrebiteľský priemysel, spotrebný tovar, verejné služby, nehnuteľnosti.

Slabé sektory: Zdravotníctvo, Informačné technológie,

 

Hlavné faktory trhu s menami a komoditami: 

Kľúčovými faktormi na trhu mien a komodít sú v súčasnosti:

- GBP: Sterling sa pohyboval stabilne okolo úrovne 1,27 USD, blízko 14-mesačného maxima 1,2848 USD dosiahnutého 16. júna, keďže investori uvažovali o možnostiz vyšších nákladov na pôžičky a zároveň sa obáva, že agresívna politika sprísňovania Bank of England by mohla vyvolať recesiu. Guvernér Andrew Bailey zdôraznil, že nedávny nárast úrokových sadzieb svedčí o zdraví ekonomiky a pretrvávajúcej inflácii. Investori teraz očakávajú, že kľúčová úroková sadzba sa po prekvapivom júnovom zvýšení o 50 bázických bodov do konca roka vyšplhá minimálne na 6,25 %.

- CNY: Zahraničný výmenný kurz jüanu voči doláru sa po minulotýždňovom poklese na takmer osemmesačné minimum stabilizoval na úrovni približne 7,25 a Čínska ľudová banka uviedla, že bude naďalej udržiavať jüan v podstate stabilný a chrániť ho pred rizikom veľkých výkyvov výmenného kurzu. Analytici navrhli, že centrálna banka môže zaviesť politické opatrenia na obmedzenie prudkého znehodnocovania meny, vrátane opätovného nastavenia pomeru rezerv pre devízové forwardy alebo úpravy pomeru devízových depozitných rezerv bánk. Jüan sa minulý mesiac dostal pod tlak, keď Čínska ľudová banka po prvýkrát za posledných 10 mesiacov znížila svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu po tom, ako séria neuspokojivých ekonomických údajov naznačila ochabujúce postpandemické oživenie. Súkromný prieskum medzitým ukázal, že aktivita čínskeho výrobného sektora sa v júni spomalila menej, ako sa očakávalo, čo je v rozpore s vládnymi údajmi, ktoré ukázali, že tento sektor sa zmenšil tretí mesiac po sebe.

- Ropa: Futures na ropu Brent vzrástli takmer o 1 %, než v pondelok znížili niektoré zisky na úroveň okolo 75 USD za barel, keďže obchodníci zvažovali zníženie ponuky a vyhliadky na spomalenie dopytu. Saudská Arábia uviedla, že predĺži dobrovoľné zníženie ťažby o jeden milión barelov denne na august a možno ho ešte predĺži. Krajina bude teraz produkovať približne 9 mil. barelov denne, čo je najnižšia úroveň za niekoľko rokov. Rusko tiež uviedlo, že v auguste zníži svoj vývoz ropy o 500 000 barelov denne, pričom o rovnaké množstvo chce znížiť aj ťažbu. Obavy z dopytu však pretrvávajú. Aktivita amerických tovární klesla viac, ako sa očakávalo, a najvýraznejším tempom za takmer tri roky. okrem toho sa spomalila produkcia v Číne, zatiaľ čo v eurozóne a Nemecku sa v júni znížila viac, ako sa pôvodne očakávalo. Ropa Brent v 2. štvrťroku 2023 klesla o takmer 6 %,

- AUD: Austrálsky dolár vzrástol nad 0,665 USD, čím sa ďalej odrazil od takmer jednomesačného minima, keďže investori sa pripravovali na politické rozhodnutie Reserve Bank of Australia'kde sú trhy naďalej rozdelené v otázke, či opäť zvýši úrokové sadzby, alebo ich zvýšenie odloží. Austrálsku menu podporili aj údaje poukazujúce na výrazné oživenie v oblasti schvaľovania stavieb, zlepšujúce sa financovanie bývania a trvalý rast cien nehnuteľností, čo naznačuje, že finančné podmienky sa môžu ďalej sprísňovať. Minulý mesiac RBA prekvapila trhy zvýšením sadzieb o 25 bázických bodov, čím teraz zvýšila sadzby celkovo o 400 bázických bodov a stlačila náklady na prijaté úvery na 11-ročné maximum 4,1 %.

Medzitým centrálna banka vo svojom poslednom zápise z politického zasadnutia uviedla, že rozhodnutie zvýšiť sadzby v júni bolo "dobre vyvážené", čím sa znížili očakávania ďalšieho sprísňovania v nasledujúcich mesiacoch.

- GLD: Zlato sa v pondelok stabilizovalo na úrovni okolo 1 920 USD za uncu, keďže investori naďalej posudzovali smerovanie menovej politiky amerického Federálneho rezervného systému' . V piatok kov vzrástol o 0,6 % po tom, ako údaje ukázali, že inflácia v USA sa v máji znížila a spotrebiteľské výdavky sa prudko spomalili. Predseda Fed-u Jerome Powell však minulý týždeň naznačil, že je pravdepodobné ďalšie zvyšovanie sadzieb, keďže návrat inflácie k 2-percentnému cieľu si vyžiada určitý čas. Trhy odhadujú 84 % šancu, že centrálna banka na svojom júlovom zasadnutí zvýši úrokové sadzby o 25 bázických bodov.

Investori teraz čakajú na pondelkové údaje o výrobnej aktivite v USA, ktoré budú určovať výhľad hospodárskej a menovej politiky, ako aj na piatkovú kľúčovú mesačnú správu o zamestnanosti.

 

KARTA DŇA:

V pondelok futures na ropu WTI vzrástli takmer o 1 %, než časť svojich ziskov vrátili a ustálili sa na úrovni okolo 71 USD za barel, keďže obchodníci uvažovali o znížení ponuky a možnosti, že sa dopyt spomalí. Saudská Arábia uviedla, že dobrovoľné zníženie ťažby o jeden milión barelov denne ponechá v platnosti ešte minimálne jeden mesiac a možno ho zopakuje. Teraz bude krajina produkovať len približne 9 miliónov barelov ropy denne, čo je najnižšie množstvo za niekoľko rokov. Rusko tiež uviedlo, že v auguste zníži množstvo vyvážanej ropy o 500 000 barelov denne a o rovnaké množstvo sa pokúsi znížiť aj množstvo ťažby. Stále však pretrvávajú obavy o dopyt. Počet pracovných miest v amerických továrňach klesol viac, ako sa očakávalo, a najrýchlejšie za takmer tri roky. Tiež, výroba v Číne sa spomalila a v eurozóne a Nemecku v júni klesla viac, ako sa očakávalo. V druhom štvrťroku 2023 ceny ropy klesli o takmer 7 %.

 

 

 

 

Dlhodobá obchodná stratégia pre kanály: ().Tčasový rámec (D1). T je približne (74.69). Primárna podpora je približne (66.38). Preto je ďalším najpravdepodobnejším cenovým pohybom (konsolidácia) trend. (*všetky ostatné údaje nájdete v grafe).

Niektoré akcie s megakapacitami sa prepadli, čo ovplyvnilo širší trh - Sila niektorých bankových akcií, ktoré v piatok po výsledkoch záťažových testov oznámili plány na vrátenie kapitálu

PREHĽAD, ANALÝZA A PREDPOKLADY GLOBÁLNYCH KAPITÁLOVÝCH TRHOV:

Autor: Dr. Alexander APOSTOLOV (výskumný pracovník Ústavu ekonomického výskumu SAV)

Pondelňajšia záverečná hodnota'európskych akcií bola pod úrovňou, pričom nemecký DAX klesol o 0,2 % na 16 105 bodov a STOXX 600 na 460 bodov. Dôvodom bolo, že investori sledovali množstvo ekonomických údajov a so zatajeným dychom čakali na zverejnenie dôležitých údajov v tomto týždni, ako je napríklad správa o zamestnanosti v USA. Najnovšie údaje o indexe nákupných manažérov' ukázali, že prepad výroby v eurozóne sa v júni prehĺbil, pričom aktivita nemeckých tovární klesla najviac za posledné tri roky. Taktiež tvorca politiky ECB Joachim Nagel uviedol, že ECB má pred sebou ešte dlhú cestu zvyšovania úrokových sadzieb a že v najbližších rokoch by mala tiež zmenšiť svoju bilanciu. To naznačuje, že tvorcovia politiky budú naďalej prísni, aj keď riziko recesie v EÚ rastie. Na obchodnom poli taliansky regulačný orgán pre poisťovníctvo povolil investorovi Delfin zvýšiť svoj podiel v Generali na viac ako 10 %. Vďaka tomu cena akcií Generali vzrástla na najvyššiu úroveň za posledný rok. Index FTSE MIB v pondelok vzrástol o 0,8 % a uzavrel na úrovni 28 450, čím sa pridal k minulotýždňovým ziskom a dosiahol najvyššiu hodnotu od roku 2008. Darilo sa mu aj lepšie ako ostatným európskym akciovým benchmarkom, keďže milánsky finančný sektor výrazne rástol. Po tom, ako taliansky poisťovací regulátor povolil spoločnosti Delfin kúpiť viac ako 10 % najväčšej poisťovne v krajine, akcie GE vzrástli o 3,4 %. Akcie spoločnosti Mediobanca, ktorá je najväčším samostatným akcionárom spoločnosti Delfin, vzrástli o 1,6 %. Akcie Banco BPM naopak vzrástli o 1,9 % po tom, ako agentúra Moody's zmenila svoj výhľad zo stabilného na pozitívny. Pokiaľ ide o ekonomiku, údaje PMI ukázali, že taliansky priemysel sa zmenšil najviac od krachu ekonomiky začiatkom roka 2020 v dôsledku epidémie. V prvý júlový obchodný deň sa index CAC 40 vydal opačným smerom a uzavrel na úrovni 7 387, teda o 0,2 % nižšie. Dôvodom bolo, že investori sledovali množstvo zlých údajov o výrobe z viacerých ekonomík, čo v nich vyvolalo obavy o budúcnosť globálnej ekonomiky'. V júni výrobná aktivita v eurozóne klesla viac, ako sa očakávalo. Najviac znepokojujúca môže byť správa o výrobnej aktivite v Nemecku'. Vo Francúzsku prieskum PMI ukázal, že aktivita v továrňach klesla už piaty mesiac po sebe, ale nie tak výrazne, ako sa pôvodne predpokladalo. Na strane podnikov sa najhoršie darilo spoločnostiam Edenred (-3 %), Schneider Electric (-2 %), Hermès (-1,7 %) a Dassault Systèmes (-1,1 %). Na druhej strane najväčšie zisky zaznamenali spoločnosti Worldline (+3,6 %) a TotalEnergies (+1,8 %), keďže ceny ropy na medzinárodných trhoch vzrástli.

Hlavný index Baltskej námornej nákladnej burzy, ktorý meria, koľko stojí preprava tovaru po celom svete, v pondelok klesol už šiesty deň po sebe, a to o približne 2,1 % na dvojtýždňové minimum 1 068 bodov v dôsledku slabého dopytu po všetkých typoch plavidiel. Index capesize, ktorý sleduje lode, ktoré zvyčajne prepravujú 150 000 ton nákladu, ako je železná ruda a uhlie, klesol šiesty deň po sebe, a to o 3,1 % na 1 651 bodov. Index panamax, ktorý sleduje lode, ktoré zvyčajne prevážajú náklad uhlia alebo obilia v objeme približne 60 000 až 70 000 metrických ton, klesol už desiaty deň po sebe, a to o 1,6 % na 1 014 bodov, čo je jeho najnižšia úroveň od 22. februára. Index supramax pre menšie lode klesol o 2 body na 747 bodov.

V pondelok sa index FTSE 100 vzdal svojich počiatočných ziskov a ukončil deň na úrovni 7 530 bodov, čím rozšíril svoje zisky z predchádzajúceho týždňa. Dôvodom bolo, že trhy sa stále snažili zistiť, ako bude ekonomika reagovať na plánované zvýšenie sadzieb Bank of England. Najviac, o 8 %, klesla spoločnosť AstraZeneca, pretože investori sa obávali, že jej nový liek proti rakovine nemusí fungovať tak dobre, ako sa očakávalo. Na druhej strane, ťažobné spoločnosti ako Anglo American a Glencore vzrástli o 4,3 %, resp. 3,3 % vďaka nádeji, že Čína podporí svoju ekonomiku.

V pondelok sa americké akcie obchodovali blízko rovnej hranice a Nasdaq na začiatku obchodovania klesol. Dôvodom bol index PMI vo výrobnom sektore ISM, ktorý nesplnil očakávania a vykázal najväčší pokles aktivity v továrňach za takmer tri roky. Na obchodnom fronte klesli akcie spoločnosti Apple o takmer 1 % po tom, ako sa objavili informácie, že spoločnosť musela znížiť svoje prognózy výroby náhlavnej súpravy pre zmiešanú realitu Vision Pro. Na druhej strane akcie spoločnosti Tesla vzrástli o takmer 6 %, pretože spoločnosť v druhom štvrťroku prekonala očakávania týkajúce sa dodávok a výroby. Dôvodom bolo, že spoločnosť zvýšila výrobu a poskytla zľavy na zvýšenie predaja. Nasdaq Composite v prvom polroku vzrástol o 31,7 %. Zisky v artifi nančné akcie súvisiace so spravodajskými službami a stávky na to, že Federálny rezervný systém už väčšinou zvýšil úrokové sadzby, boli hlavnými faktormi tohtoročného prírastku v prvom polroku, ktorý bol najväčší za posledných 40 rokov. V rovnakom čase vzrástol index S&P 500 o 15,9 % a Dow o 3,8 %. Z dôvodu sviatku 4. júla bude Wall Street dnes a zajtra predčasne zatvorená.

Začiatkom júla sa ruský index MOEX, ktorý je založený na rubeli, nezmenil a zostal na úrovni okolo 2 790. Dôvodom boli pretrvávajúce domáce politické obavy a pokles cien ropy. Takisto sa rubeľ stále nachádza v blízkosti najnižšej hodnoty, ktorá trvá už viac ako 15 mesiacov. To by mohlo zhoršiť infláciu a prinútiť tvorcov politiky, aby v júli a neskôr v tomto roku ešte viac zvýšili sadzby. Po minulotýždňovej vzbure skupiny Wagner sa ľudia začali pýtať, akú veľkú moc má v skutočnosti prezident Vladimir Putin. Pokiaľ ide o ekonomické údaje, najnovší prieskum PMI ukázal, že výroba v Rusku sa spomalila.

V prvý deň obchodovania v druhej polovici roka 2023 vzrástol hongkonský Hang Seng o 390,16 bodu, teda o 2,06 %, na 19 306,59 bodu. Ukončil tak dva dni strát a odzrkadlil silnú piatkovú seansu na Wall Street, keď inflácia v USA klesla. Vzrástla nádej, že Fed bude menej agresívny. Údaje zo súkromných prieskumov medzitým ukázali, že čínsky výrobný sektor v júni rástol viac, ako sa očakávalo. To sa líšilo od oficiálnych údajov z minulého týždňa, ktoré ukázali, že tento sektor klesol už tretí mesiac po sebe. Správy hovoria, že americká ministerka financií Janet Yellenová pôjde tento týždeň do Pekingu na stretnutie s najvyššími čínskymi predstaviteľmi. Je to ďalší znak toho, že napätie medzi USA a Čínou sa zmierňuje. Najlepšie sa darilo akciám v oblasti technológií, spotrebného tovaru a nehnuteľností. Akcie spoločnosti BYD vzrástli o 4,5 % po tom, ako spoločnosť v júni uviedla, že predala 700 244 vozidiel na nové energie, čo bolo najviac za štvrťrok v histórii. Nahor sa posunuli aj akcie spoločností Li Auto (8,5 %), Sands China (4,5 %), Yinhe Ente. (4,0 %), Meituan (3,4 %), Tektronix Industries (2,5 %) a Xiaomi Corporation (2,4 %) patria medzi ďalšie najväčšie zisky.

Šanghajský kompozitný index vzrástol o 0,9 % na približne 3 230 a šenčenský kompozitný index vzrástol o 0,7 % na 11 105. Išlo o druhý deň po sebe, keď oba tieto indexy vzrástli, keďže investori spracovali náznaky, že výrobná aktivita v Číne sa spomalila viac, než sa očakávalo. Caixin V júni dosiahol všeobecný index nákupných manažérov vo výrobnom sektore Číny hodnotu 50,5, čo bolo menej ako 50,9 v máji, ale viac, ako sa očakávalo, a to 50,2. V piatok pevninské akcie nasledovali silný náskok Wall Street. Dôvodom bola americká inflácia, ktorá bola v máji nižšia, ako sa očakávalo, čo svedčí o tom, že agresívna politika Federálneho rezervného systému na sprísnenie menovej politiky funguje podľa očakávaní. Medzi spoločnosťami, ktorým sa darilo, boli ťažké váhy ako Luxshare Precision (nárast o 5,4 %), Sungrow Power (nárast o 5 %), Greatoo Intelligent (nárast o 9,2 %), Seres Group (nárast o 7,8 %) a Chongqing Changan (nárast o 4,3 %).

Index Nikkei 225 vzrástol o 1,5 % a uzavrel nad úrovňou 33 600 a index Topix vzrástol o 1,1 % a uzavrel na úrovni 2 318. Index Topix dosiahol 33-ročné maximum, keďže akcie technologických spoločností pokračovali v raste. V piatok japonské akcie nasledovali Wall Street' a vzrástli. Dôvodom bola májová inflácia v USA, ktorá bola nižšia, ako sa očakávalo, čo svedčí o tom, že agresívna politika sprísňovania Federálneho rezervného systému' funguje podľa plánu. Investori sledovali aj údaje, ktoré ukázali, že podnikateľská nálada v Japonsku sa v druhom štvrťroku zlepšila, ale výrobná aktivita v júni klesla. Spoločnosť Advantest si pripísala 4 %, Tokyo Electron 3,7 %, Socionext 7,1 %, Lasertec 4 % a Renesas Electronics 2,2 %. Vzrástli aj ďalšie veľké akcie v indexe, ako napríklad Mitsubishi Corporation (2,1 %), Sony Group (2,9 %) a Daikin Industries (5,8 %).

V prvej seanse druhého polroka sa novozélandské akcie pohybovali na úrovni 11 916,87 bodu. Predtým počas dňa klesli, ale zisky v oblasti obchodných služieb, priemyslu a zdravotníctva vykompenzovali straty v oblasti energetických nerastných surovín, financií a dopravy. V piatok sa trhy snažili nasledovať pozitívny trend Wall Street po tom, čo preferovaný ukazovateľ inflácie, index výdavkov na osobnú spotrebu v USA, v máji vzrástol len o 3,8 %, čo je najmenší nárast za viac ako dva roky. Objavili sa aj náznaky, že vzťahy medzi USA a Čínou sa zlepšujú, ako napríklad správa, že ministerka financií Janet Yellenová pôjde vo štvrtok do Číny na stretnutie s niektorými vládnymi predstaviteľmi. Údaje Caixin o výrobnom PMI medzitým ukázali, že aktivita tovární v Číne sa minulý mesiac spomalila menej, ako sa očakávalo, čo zvýšilo nádej, že Peking môže čoskoro zaviesť ďalšie podporné opatrenia na pomoc ekonomike. Stavebné povolenia na Novom Zélandend v máji klesol o 2,2 %, čo je druhý mesiac poklesu za sebou, čím sa podľa miestnych údajov medziročne znížil o 18 %.

Austrálsky index S&P/ASX 200 v pondelok vzrástol o 0,1 % na približne 7 210 bodov, čím rozšíril zisky z predchádzajúcej seansy, pričom na čele boli zisky akcií ťažobných a energetických spoločností. Austrálske akcie sledovali aj piatkové zisky na Wall Street, keďže inflácia v USA bola v máji slabšia, ako sa očakávalo, čo naznačuje, že agresívna politika sprísňovania Federálneho rezervného systému (Fed) prináša očakávané výsledky. Medzitým investori zhodnotia sériu domácich ekonomických správ vrátane mesačných ukazovateľov inflácie a údajov o úveroch na bývanie. V ťažobnom a energetickom sektore najviac rástli spoločnosti BHP Billiton (0,4 %), Rio Tinto (0,7 %), Fortescue Metals (0,3 %), Pilbara Mining (3,4 %), Allkem (2,4 %), New York Crest Mining Company (2,2 %), Woodside Energy Company (0,4 %) a Whitehaven Coal Company (1,9 %). Vzrástli aj ďalšie ťažké váhy indexu, vrátane ANZ Banking Group (0,3 %), Westpac Banking Corp. (0,3 %) a Brambles Corporation (0,6 %).

Brazília vykázala v júni 2023 prebytok obchodnej bilancie vo výške 10,6 miliardy USD, čím sa prudko zvýšil z 8,8 miliardy USD v rovnakom období predchádzajúceho roka a zostal blízko rekordného prebytku 11,1 miliardy USD z mája. Vývoz sa oproti júnu 2022 znížil o 8,1 % na 30,1 miliardy USD, keďže nižšie ceny energií tlačili na pokles tržieb z ťažobného priemyslu o 19 % na 6 miliárd USD. Aj transformačné odvetvia sa zmenšili o 10 % na 15,7 miliardy USD. Na druhej strane silná úroda podporila 5,3-percentný skok v tržbách z poľnohospodárstva na 8,1 mld. Dovoz sa medzitým prepadol o 18,2 % na 19,5 mld. dolárov, pričom sa znížili nákupy z transformujúcich sa odvetví (-14,1 % na 17,8 mld. dolárov), ťažobného priemyslu (-48 % na 1,2 mld. dolárov) a poľnohospodárskych výrobkov (-45 % na 0,3 mld. dolárov).

 

PREHĽAD POSLEDNÝCH EKONOMICKÝCH ÚDAJOV:

Prehľad posledných ekonomických správ, najkritickejšie údaje sú:

- USA: V máji 2023 sa výdavky na stavebníctvo v USA medzimesačne zvýšili o 0,9 % na sezónne očistenú ročnú mieru rastu 1 925,6 mld. dolárov po revízii o 0,4 % smerom nadol v apríli a mierne prekročili trhovú prognózu 0,6 %. Išlo o najväčší nárast stavebných výdavkov za posledné štyri mesiace. Hlavným faktorom rastu súkromných výdavkov bol sektor bytovej výstavby (2,2 %), pričom výdavky na projekty výstavby rodinných domov vzrástli o 1,7 % a výdavky na projekty výstavby viacgeneračných domov klesli o 0,1 %. V nebytovom sektore došlo k poklesu o 0,3 %, najmä v náboženskom sektore (-6,7 %), zdravotníctve (-2,1 %) a v podnikateľskej sfére (-1,8 %). Verejné výdavky medzitým vzrástli o 0,1 %, pričom ich rast brzdil slabý rast v nebytovom sektore (0,1 %). Výdavky v stavebníctve sa v máji medziročne zvýšili o 2,4 %.

- USA: V júni 2023 klesol PMI výrobného sektora USA ISM na 46 zo 46,9 v máji, čo bolo menej, ako sa predpokladalo, na 47. Údaje naznačili, že výroba sa od mája 2020 zmenšuje rýchlejším tempom, pričom produkcia podnikového manažmentu klesá, keďže slabosť pretrváva a optimizmus na druhú polovicu roka 2023 klesá. Predseda ISM Timothy Fiore uviedol: "Dopyt zostáva slabý, výroba sa spomaľuje pre nedostatok práce a dodávatelia sú schopní. Existujú náznaky, že v blízkej budúcnosti sa bude viac prepúšťať." " V júni nové objednávky (45,6 oproti 42,6), výroba (46,7 oproti 51,1), zamestnanosť (48,1 oproti 51,4), zásoby (44 oproti 45,8) a nevybavené objednávky (387 oproti 37,5) klesli na 45,7, čo naznačuje, že sa časy realizácie výroby opäť zlepšili. Na druhej strane index zásob zákazníkov klesol do "príliš nízkeho" pásma (46,2 vs. 51,4), čo je pozitívne pre budúcu výrobu.

- USA: Index nákupných manažérov S&P Global U.S. Manufacturing bol v júni 2023 potvrdený na šesťmesačnom minime 46,3, čo naznačuje, že stav výrobného sektora sa už druhý mesiac po sebe zhoršuje, keďže dopyt vyvolaný inflačnými tlakmi a rastúcimi úrokovými sadzbami Ťahúňom útlmu bola produkcia, ktorá opäť klesla, pričom nové objednávky prudko klesli. Hoci počet nevybavených pracovných miest prudko klesol, výrobcovia sa stále snažia nahradiť dobrovoľných pracovníkov a obsadiť dlhodobo voľné pracovné miesta, čo naznačuje ďalší rast zamestnanosti. Nedostatok nových objednávok viedol k tomu, že spoločnosti sa naďalej snažili znižovať ceny zásob a nákupy vstupov sa výrazne znížili. Na strane cien klesalo nákladové zaťaženie najrýchlejším tempom za viac ako tri roky. Náklady na produkciu sa medzitým v mesiaci menili len málo v dôsledku slabých podmienok dopytu, keďže spoločnosti sa snažili získať nové tržby. A napokon, očakávania podnikov sú zatiaľ najnižšie v tomto roku.

- UK: Za jún 2023 bol S&P Global/CIPS UK Manufacturing PMI revidovaný na 46,5, čo je nad pôvodným odhadom 46,2, ale stále pod májovou hodnotou 47,1. Najnovší PMI bol najslabší za posledných šesť mesiacov, čo poukazuje na pokles za posledných 11 mesiacov v rade. Produkcia sa síce znížila štvrtý mesiac po sebe, tempo poklesu však bolo pomalšie. Nové objednávky klesli najviac od januára a zamestnanosť sa znížila deviaty mesiac po sebe, čo je najväčší pokles od marca. Na cenovom fronte zaznamenali vstupné náklady najväčší pokles od februára 2016 v dôsledku slabšieho dopytu po vstupoch, nižších nákladov na palivá, nižších cien komodít a zlepšenia dodávateľských reťazcov. Priemerné ceny produkcie pritom klesli prvýkrát od apríla 2016. A napokon, podnikateľská dôvera klesla na šesťmesačné minimum.

- EÚ: V júni 2023 bol index PMI výrobného sektora HCOB eurozóny revidovaný smerom nadol na 43,4 z pôvodného odhadu 43,6, čo poukazuje na najhoršie zhoršenie stavu sektora od mája 2020. Produkcia zaznamenala najvýraznejší pokles od októbra, pričom celkové nové objednávky klesali najvýraznejším tempom za posledných osem mesiacov. Okrem toho sa prvýkrát od januára 2021 znížil počet zamestnancov v továrňach a prudko klesol nákup vstupov, čo bol jeden z najrýchlejších poklesov za 26 rokov zberu údajov. Pokiaľ ide o ceny, vstupné náklady klesli najviac od júla 2009, zatiaľ čo výrobné náklady sa znižovali najrýchlejším tempom za posledné tri roky. A napokon, podnikateľská dôvera klesla na sedemmesačné minimum.

- IT: PMI talianskeho výrobného sektora HBOC v júni 2023 klesol na 43,8 bodu zo 45,9 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo je pod trhovou prognózou 45,3 bodu. Išlo o najhoršie zhoršenie prevádzkových podmienok od apríla 2020, ktoré bolo spôsobené prudkým poklesom nových objednávok a produkcie, pričom produkcia sa znížila najviac za tri roky a tržby klesli na osemmesačné minimum. Nákupná aktivita sa potom znížila na najnižšiu úroveň od roku 2020. Pozitívne je, že podniky naďalej zvyšovali počet pracovných miest, aj keď pomalým tempom. Na cenovom fronte zaznamenali vstupné náklady najväčší pokles od roku 2009, zatiaľ čo výrobné náklady naďalej klesali. Podniky si napokon zachovali pozitívny výhľad, optimizmus však klesol na najnižšiu úroveň za posledných šesť mesiacov.

- GE: Nemecký'výrobný PMI HCOB bol v júni 2023 revidovaný smerom nadol na 40,6 bodu z pôvodného odhadu 41,0 bodu, čo naznačuje, že stav sektora'sa zhoršil najrýchlejším tempom od začiatku pandémie COVID-19. Pokles produkcie bol najrýchlejší za posledných osem mesiacov a nové objednávky klesali najrýchlejším tempom od októbra, čiastočne v dôsledku váhania zákazníkov a znižovania zásob. Okrem toho tvorba pracovných miest bola najnižšia od marca 2021. Na cenovom fronte klesli vstupné náklady najviac od júla 2009 a ceny produkcie sa znížili prvýkrát od septembra 2020, čo je odrazom rastúcich konkurenčných tlakov. A napokon, očakávania týkajúce sa výhľadu produkcie v nasledujúcom roku dosiahli najnižšiu úroveň od novembra v dôsledku obáv z pretrvávajúcej inflácie, sprísňujúcich sa finančných podmienok, neistoty zákazníkov a geopolitického napätia.

- FR: Globálny francúzsky výrobný index PMI S&P bol v júni 2023 mierne revidovaný na 46 bodov, čo je viac ako pôvodný odhad 45,5 bodu a májových 45,7 bodu. Napriek tomu to znamenalo piaty mesiac po sebe pokles aktivity francúzskych tovární, najmä v dôsledku prudkého poklesu nových objednávok pri slabosti na kľúčových zákazníckych trhoch, ako je stavebníctvo. Údaje z prieskumu za jún poukázali aj na ďalší výrazný pokles nových zahraničných objednávok. Výrobcovia reagovali znížením výroby, nákupov vstupov a zamestnanosti. Pokiaľ ide o ceny, vstupné náklady klesali druhý mesiac po sebe. Nižšie náklady sa zároveň preniesli na zákazníkov, v dôsledku čoho sa prvýkrát za tri roky znížili výrobné poplatky. Čo sa týka ďalšieho vývoja, podnikateľský sentiment sa prvýkrát od marca zmenil na negatívny, pričom očakávania týkajúce sa produkcie dosiahli sedemmesačné minimum.

- FR: Od januára do mája 2023 sa deficit francúzskeho štátneho rozpočtu zvýšil z 82,3 miliardy eur v rovnakom období predchádzajúceho roka na 107,2 miliardy eur. Príjmy verejnej správy klesli o 5 % na 128,8 mld. eur, zatiaľ čo výdavky vzrástli o 9,1 % na 216,5 mld. eur. Okrem toho osobitný účet štátnej pokladnice, na ktorom sa zaznamenáva saldo prílevu a odlevu cielených príjmov a výdavkov, ako sú príjmy samospráv, klesol o 19,5 mld. eur z 19,4 mld. eur v rovnakom období minulého roka.

- SW: Index nákupných manažérov vo výrobnom sektore Swedbank v júni 2023 vzrástol na 44,8 bodu zo 40,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci, zostal však výrazne pod historickým priemerom indexu na úrovni 54,5 bodu. Nárast PMI bol spôsobený improvanie objednávok (41,4 na 33,2 v máji), dodacích lehôt (41,9 na 32,2) a výroby (45,2 na 43). Medzitým mali negatívny vplyv aj zásoby (48,6 oproti 45,1). Aj výrobné plány na nasledujúcich šesť mesiacov vzrástli na 49,8 (oproti 48,1), hoci druhý mesiac po sebe zostali mimo pásma rastu. Index dodávateľských cien surovín a vstupov vzrástol na 40,8 (oproti 37,4), čo naznačuje, že cenové tlaky na úrovni dodávateľov sa naďalej zmierňovali.

- AU: V júni 2023 index cien komodít Reserve Bank of Australia'medziročne klesol o 21,5 %, rovnako ako revidovaný údaj v máji. Index zostal na ceste k najväčšiemu poklesu od februára 2016, keďže klesli ceny koksovateľného uhlia, energetického uhlia, železnej rudy a skvapalneného zemného plynu. V prepočte na austrálske doláre sa index znížil o 18,1 %. V vyjadrení v SDR ceny komodít medzimesačne vzrástli o 0,2 % po májovom poklese o 6,0 %, pričom subindex neurbanistických komodít vzrástol, zatiaľ čo subindexy vidieckych komodít a základných kovov klesli.

- AU: V máji 2023 sa na sezónne upravenej báze počet schválených súkromných bytov v Austrálii medzimesačne zvýšil o 0,9 % na 8 115 jednotiek, čím sa prerušili dva po sebe nasledujúce mesiace záporných údajov. Ide už o druhý nárast počtu povolení na výstavbu súkromných obydlí v tomto roku, pričom výrazný nárast bol zaznamenaný v štátoch Victoria (7,3 %) a NSW (-3,4 %), Queensland (-1,8 %), Južná Austrália (-7,2 %) a Západná Austrália (-4,5 %).

- AU: Hodnota nových úverov na bývanie pre austrálskych vlastníkov obydlí vzrástla v máji 2023 medzimesačne o 4 % na 16,37 miliardy austrálskych dolárov, čím sa zvrátil 3,8 % pokles v apríli. Výstavba domov vzrástla o 4,1 %, nákupy nových domov o 4,7 % a nákupy existujúcich domov o 4,2 %. Z geografického hľadiska vzrástli v štátoch Nový Južný Wales (9,9 %), Viktória (5,1 %), Západná Austrália (4,4 %), Queensland (1,9 %), Tasmánia (9,6 %) a Južná Austrália nové záväzky z úverov (0,8 %), Severné teritórium (7,2 %) a Austrálske teritórium hlavného mesta (0,3 %).

- AU: Inzercia pracovných miest v Austrálii v júni 2023 medzimesačne klesla o 2,5 %, pričom nezmenený údaj spred mesiaca bol po troch mesiacoch poklesu revidovaný smerom nadol. V medziročnom porovnaní sa inzeráty znížili o 10 %, ale stále boli o 47,5 % vyššie ako pred pandémiou. "Zmiernenie napätia na trhu práce si vyžiada čas," uviedla ekonómka ANZ Madeline Dunková. "Smer zmien je však jasný a očakávame pokračujúcu riadenú úpravu inzerátov."

- AU: Predbežné údaje ukázali, že celkový počet schválených bytov v Austrálii v máji 2023 medzimesačne vzrástol o 20,6 % na sezónne upravených 15 032 jednotiek v máji 2023, čím sa prudko zotavil z nadol revidovaného poklesu o 6,8 % v apríli. Počet bytov v súkromnom sektore v máji vzrástol o 0,9 % na 8 115, zatiaľ čo počet bytov v súkromnom sektore bez bytov vzrástol o 59,4 % na 6 722. Z geografického hľadiska celkový počet schválených bytov prudko vzrástol v Novom Južnom Walese (52,9 %), Tasmánii (41,1 %) a Viktórii (15,0 %), zatiaľ čo Queensland (0,9 %) zaznamenal nárast . Naopak, celkový počet schválených bytov klesol v Južnej Austrálii (-4,8 %) a Západnej Austrálii (-11,1 %). Počet schválených stavieb sa za rok do mája znížil o 9,8 % po revízii smerom nadol o 18,7 % v apríli.

- RU: Index nákupných manažérov S&P Global Russian Manufacturing klesol v júni 2023 na 52,6 bodu z májového trojmesačného maxima 53,5 bodu po spomalení produkcie a nových objednávok. Vďaka väčšiemu prílevu nových objednávok a získaniu nových zákazníkov najnovšie údaje znamenali 14. mesiac po sebe zvýšenú aktivitu tovární a 11. mesiac po sebe rast produkcie. Pokračujúce zlepšovanie domáceho a zahraničného dopytu podporilo rast nových objednávok. Na najslabšiu úroveň od novembra sa zvýšili aj mzdy, ktoré v máji dosiahli 22 a polročné maximum, a počet nevybavených pracovných miest naďalej klesal. Aj úroveň nákupov zaznamenala najväčší nárast od februára 2008. Na cenovom fronte sa inflácia vstupných nákladov zvýšila druhým najrýchlejším tempom od apríla 2022, keďže intenzívnejšie meškanie dodávateľov tlačilo na rast cien. Medzitým predajné ceny rástli najrýchlejším tempom za viac ako rok. Napokon, podnikateľská dôvera zostáva pozitívna v nádeji na zvýšený dopyt zákazníkov a expanziu na nové exportné trhy.

- TW: Globálny index nákupných manažérov S&P Taiwan Manufacturing' v júni 2023 vzrástol na 44,8 bodu zo 44,3 bodu v máji, ale poukázal na pokračujúce zhoršovanie podnikateľských podmienok a znamenal 11. mesiac po sebe pokles stavu priemyslu. Výroba prudko klesla, keďže prílev nových podnikov sa ďalej znížil. Podniky reagovali na slabší dopyt znižovaním nákupnej aktivity a zásob, pričom zamestnanosť v celom odvetví klesala rýchlejšie.Slabší dopyt po vstupoch a lepšia ponuka zároveň vytvárali ďalší tlak na znižovanie nákladov na obstarávanie. Nižší prílev nových objednávok tiež umožnil spoločnosti uzavrieť v júni všetky nevybavené obchody. Pri pohľade do budúcnosti boli taiwanskí výrobcovia v júni opäť pesimistickí, pokiaľ ide o ich výhľad výroby na 12-mesačné obdobie v dôsledku slabých globálnych hospodárskych podmienok a pokračujúceho poklesu predaja.

- JP: V júni 2023 dosiahol index nákupných manažérov ANZ Japan Manufacturing 49,8 bez predbežných odhadov a v máji bol na úrovni 50,6, čo je najvyššia hodnota za posledných sedem mesiacov. Išlo o piaty pokles aktivity tovární v tomto roku, keďže produkcia aj nové objednávky sa znížili, pričom nové exportné objednávky klesali najrýchlejším tempom od februára. V reakcii na slabé prevádzkové podmienky klesla nákupná aktivita jedenásty mesiac po sebe, čo je najslabší pokles v tomto roku. Rast počtu pracovných miest bol v tomto roku zatiaľ druhý najrýchlejší. Výkonnosť dodávateľov sa zároveň zlepšila, keďže dodacie lehoty dodávateľov sa skrátili najviac od marca 2016. Pokiaľ ide o ceny, inflácia vstupných nákladov klesla na najpomalšie tempo od februára 2021, zatiaľ čo inflácia výstupných nákladov sa znížila na najslabšie tempo za posledných 21 mesiacov. A napokon, podnikateľský sentiment sa v dôsledku oživenia ekonomiky posilnil na najsilnejšiu úroveň od októbra 2021.

- BR: Výnosy 10-ročných brazílskych štátnych dlhopisov v júli klesli na približne 10,67 %, čo je najnižšia úroveň od decembra 2021, v dôsledku očakávaní hlbšieho uvoľnenia menovej politiky. Najnovší prieskum agentúry Focus ukázal, že súkromní ekonómovia v Brazílii zrevidovali svoje prognózy pre mieru Selic a zlepšili výhľad inflácie do roku 2026 v nadväznosti na rozhodnutie vlády'zachovať inflačný cieľ krajiny na úrovni 3 %. Očakáva sa, že sadzba Selic bude na najbližšom zasadaní centrálnej banky'začiatkom augusta znížená do konca roka 2023 na 12 % (oproti predchádzajúcemu odhadu 12,25 %) a že cyklus uvoľňovania bude pokračovať až do konca prvého polroka budúceho roka, pričom percento sa bude pohybovať okolo 9 %. brazílska medziročná inflácia sa začiatkom júna naďalej spomaľovala na takmer trojročné minimum 3,4 %, čo bolo mierne nad trhovým odhadom 3,36 %,

 

POHĽAD NA VÝVOJ:

Dnes by si investori mali dať pozor na tieto dôležité údaje:

- EUR: nemecká obchodná bilancia a zmena nezamestnanosti v Španielsku.

- GBP: Aukcia 30-ročných dlhopisov.

- NZD: NZIER podnikateľská dôvera a index cien GDT.

- USD: Bankové prázdniny.

- JPY: Menová báza r/r a aukcia 10-ročných dlhopisov.

- AUD: Peňažná sadzba a vyhlásenie RBA o sadzbách.

- CAD: PMI vo výrobnom sektore.

 

Kľúčové faktory akciového a dlhopisového trhu:

Kľúčovými faktormi na akciovom a dlhopisovom trhu sú v súčasnosti:

- USA: Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov v prvý obchodný deň druhej polovice roka znížili počiatočné zisky na približne 3,8 % v dôsledku obáv o stav ekonomiky po tom, čo index PMI vo výrobnom sektore ISM ukázal, že aktivita v továrňach sa znížila najviac za takmer tri roky. Tento týždeň sa očakáva aj správa o zamestnanosti, JOLTS a ISM PMI v službách. Medzitým sa bude pozorne sledovať zápisnica z posledného zasadnutia Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu, ktorá sa uskutoční v stredu, s cieľom získať ďalšie indície o ďalšom postupe Fedu, keďže predseda Jerome Powell minulý týždeň zdôraznil, že úrokové sadzby sa budú tento rok naďalej zvyšovať. Obchodníci v súčasnosti oceňujú takmer 87 % šancu, že Fed na budúci mesiac zvýši sadzbu federálnych fondov o 25 bázických bodov, pričom šanca na ďalšie zvýšenie o 25 percentuálnych bodov v septembri klesla na 18 % z 21 % pred zverejnením ISM. Začiatkom pondelka dosiahol rozdiel medzi 2-ročnými a 10-ročnými výnosmi -109,5 bázického bodu, čo je najviac od roku 1981. Trhy budú v pondelok a utorok pre sviatok Dňa nezávislosti predčasne zatvorené.

- IT: Taliansky'10-ročný výnos BTP opäť vzrástol nad 4 %, keďže investori zvažovali perspektívu zvýšenia sadzieb spolu so známkami zhoršujúcej sa európskej ekonomiky a ochladzujúcej sa inflácie. Najnovší prieskum PMI ukázal, že taliansky priemysel zaznamenal najhorší pokles za viac ako tri roky, pričom vstupné náklady klesli najviac od roku 2009. Údaje o indexe spotrebiteľských cien z minulého týždňa ukázali, že inflácia v Talianskulácia sa v júni spomalila viac, než sa očakávalo, a dosiahla najnižšiu úroveň od apríla 2022. Napriek tomu investori očakávajú, že ECB bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb v boji proti vysokej inflácii, pričom kľúčová depozitná sadzba by mala do konca roka dosiahnuť vrchol na úrovni 4 %.

- Veľká Británia: Výnosy 10-ročných britských zlatých dlhopisov vzrástli nad 4,4 %, čo je najvyššia úroveň od 19. júna, v dôsledku rastúcich obáv z pretrvávajúcej inflácie a možnosti, že Bank of England stanoví vyššie úrokové sadzby. Rozhodné sprísňovanie politiky Bank of England'vyvolalo aj obavy z možnej recesie v Spojenom kráľovstve. Guvernér Andrew Bailey koncom júna zopakoval svoj jastrabí postoj, pričom ako dôvody nedávneho zvýšenia sadzieb uviedol odolnú ekonomiku a neočakávane pretrvávajúcu infláciu. V dôsledku toho teraz investori očakávajú, že kľúčová sadzba sa po prekvapivom zvýšení o pol percentuálneho bodu minulý mesiac zvýši do konca roka z 5 % minimálne na 6,25 %.

- JP: Index Tankan japonskej centrálnej banky, ktorý meria náladu medzi veľkými výrobcami, v druhom štvrťroku 2023 vzrástol na +5, čím sa odrazil od dvojročného minima +1 v predchádzajúcich troch mesiacoch. Prekonal tak očakávania trhu na úrovni +3, čo naznačuje, že podniky sa zotavujú z vplyvu vyšších nákladov na suroviny a prerušenia dodávok. Zlepšenie nálady bolo najvýraznejšie v odvetviach, ako sú textilný priemysel, oceliarsky priemysel, výroba neželezných kovov, potravinársky priemysel a výroba nápojov, všeobecné strojárstvo, lodiarsky priemysel a ťažké strojárstvo a automobilový priemysel. Okrem toho sa nálada v sektoroch, ako sú textilný priemysel, drevársky priemysel a drevárske výrobky, celulóza a papier a ropné a uhoľné produkty, stala menej negatívnou. Z pohľadu budúcnosti veľkí výrobcovia očakávajú, že v nasledujúcich troch mesiacoch sa podnikateľské podmienky zlepšia, pričom index vzrástol z +3 na +9. Okrem toho veľké spoločnosti plánujú v tomto fiškálnom roku zvýšiť kapitálové výdavky o 11,4 %, čím prekonali prognózu rastu na úrovni 10,1 %

- NZ: Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov Nového Zélandu'v pondelok klesli na približne 4,6157 po tom, ako v predchádzajúcej seanse dosiahli takmer štvormesačné maximum 4,6504 %, keďže vzrástli obavy, že Federálny rezervný systém nebude schopný po júnovom spomalení inflácie výdavkov na osobnú spotrebu. Svoju agresívnu politiku zvyšovania sadzieb môže zmierniť ešte tento mesiac. Podnikateľská nálada na Novom Zélande sa minulý mesiac zlepšila na najvyššiu úroveň za posledných 30 mesiacov, pričom výhľad vlastnej aktivity sa podľa posledných údajov prvýkrát za 14 mesiacov zmenil na pozitívny. Aj spotrebiteľský sentiment dosiahol 17-mesačné maximum, čo mohol podporiť signál novozélandskej rezervnej banky z minulého mesiaca, že po zvýšení úrokových sadzieb o celkovo 525 bázických bodov od októbra 2021 možno pozastaví sprísňovanie. Medzitým sa objavili nádeje, že domáca ekonomika sa po miernej recesii v predchádzajúcom období v aktuálnom štvrťroku zotaví, keďže sa zrýchlilo úsilie o obnovu aktivít na severe krajiny, ktorú začiatkom roka zasiahli povodne a nepriaznivé počasie.

- USA: Futures na americké akcie sa v pondelok takmer nezmenili, keďže investori hľadali nové katalyzátory pre druhý polrok. Všetky futures kontrakty naviazané na tri hlavné akciové indexy sa pohybujú blízko hranice rentability. V piatok index Nasdaq Composite zaznamenal najlepší výkon v prvom polroku od roku 1983, keď vzrástol o 31,7 %. Index S&P 500 tiež vzrástol o 15,9 %, čím zaznamenal najlepší prvý polrok 2019, zatiaľ čo Dow si pripísal 3,8 %. Tieto zisky prišli na pozadí silnej rallye technologických akcií v súvislosti s nadšením pre umelú inteligenciu a súvisiace spoločnosti. K zlepšeniu sentimentu prispeli aj náznaky, že hospodárstvo USA je odolné voči pretrvávajúcej inflácii a vyšším úrokovým sadzbám. Investori sa teraz pozerajú dopredu na pondelkové'júnové indexy ISM vo výrobnom sektore a S&P Global Manufacturing PMI. Obchodníci budú sledovať aj spoločnosť Tesla po tom, ako výrobca elektromobilov vykázal vyššie ako očakávané údaje o dodávkach a výrobe.

 

VEDÚCE SEKTORY TRHU:

Silné sektory: Spotrebiteľský priemysel, spotrebný tovar, verejné služby, nehnuteľnosti.

Slabé sektory: Zdravotníctvo, Informačné technológie,

 

Hlavné faktory trhu s menami a komoditami: 

Kľúčovými faktormi na trhu mien a komodít sú v súčasnosti:

- GBP: Sterling sa pohyboval stabilne okolo úrovne 1,27 USD, blízko 14-mesačného maxima 1,2848 USD dosiahnutého 16. júna, keďže investori uvažovali o možnostiz vyšších nákladov na pôžičky a zároveň sa obáva, že agresívna politika sprísňovania Bank of England by mohla vyvolať recesiu. Guvernér Andrew Bailey zdôraznil, že nedávny nárast úrokových sadzieb svedčí o zdraví ekonomiky a pretrvávajúcej inflácii. Investori teraz očakávajú, že kľúčová úroková sadzba sa po prekvapivom júnovom zvýšení o 50 bázických bodov do konca roka vyšplhá minimálne na 6,25 %.

- CNY: Zahraničný výmenný kurz jüanu voči doláru sa po minulotýždňovom poklese na takmer osemmesačné minimum stabilizoval na úrovni približne 7,25 a Čínska ľudová banka uviedla, že bude naďalej udržiavať jüan v podstate stabilný a chrániť ho pred rizikom veľkých výkyvov výmenného kurzu. Analytici navrhli, že centrálna banka môže zaviesť politické opatrenia na obmedzenie prudkého znehodnocovania meny, vrátane opätovného nastavenia pomeru rezerv pre devízové forwardy alebo úpravy pomeru devízových depozitných rezerv bánk. Jüan sa minulý mesiac dostal pod tlak, keď Čínska ľudová banka po prvýkrát za posledných 10 mesiacov znížila svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu po tom, ako séria neuspokojivých ekonomických údajov naznačila ochabujúce postpandemické oživenie. Súkromný prieskum medzitým ukázal, že aktivita čínskeho výrobného sektora sa v júni spomalila menej, ako sa očakávalo, čo je v rozpore s vládnymi údajmi, ktoré ukázali, že tento sektor sa zmenšil tretí mesiac po sebe.

- Ropa: Futures na ropu Brent vzrástli takmer o 1 %, než v pondelok znížili niektoré zisky na úroveň okolo 75 USD za barel, keďže obchodníci zvažovali zníženie ponuky a vyhliadky na spomalenie dopytu. Saudská Arábia uviedla, že predĺži dobrovoľné zníženie ťažby o jeden milión barelov denne na august a možno ho ešte predĺži. Krajina bude teraz produkovať približne 9 mil. barelov denne, čo je najnižšia úroveň za niekoľko rokov. Rusko tiež uviedlo, že v auguste zníži svoj vývoz ropy o 500 000 barelov denne, pričom o rovnaké množstvo chce znížiť aj ťažbu. Obavy z dopytu však pretrvávajú. Aktivita amerických tovární klesla viac, ako sa očakávalo, a najvýraznejším tempom za takmer tri roky. okrem toho sa spomalila produkcia v Číne, zatiaľ čo v eurozóne a Nemecku sa v júni znížila viac, ako sa pôvodne očakávalo. Ropa Brent v 2. štvrťroku 2023 klesla o takmer 6 %,

- AUD: Austrálsky dolár vzrástol nad 0,665 USD, čím sa ďalej odrazil od takmer jednomesačného minima, keďže investori sa pripravovali na politické rozhodnutie Reserve Bank of Australia'kde sú trhy naďalej rozdelené v otázke, či opäť zvýši úrokové sadzby, alebo ich zvýšenie odloží. Austrálsku menu podporili aj údaje poukazujúce na výrazné oživenie v oblasti schvaľovania stavieb, zlepšujúce sa financovanie bývania a trvalý rast cien nehnuteľností, čo naznačuje, že finančné podmienky sa môžu ďalej sprísňovať. Minulý mesiac RBA prekvapila trhy zvýšením sadzieb o 25 bázických bodov, čím teraz zvýšila sadzby celkovo o 400 bázických bodov a stlačila náklady na prijaté úvery na 11-ročné maximum 4,1 %.

Medzitým centrálna banka vo svojom poslednom zápise z politického zasadnutia uviedla, že rozhodnutie zvýšiť sadzby v júni bolo "dobre vyvážené", čím sa znížili očakávania ďalšieho sprísňovania v nasledujúcich mesiacoch.

- GLD: Zlato sa v pondelok stabilizovalo na úrovni okolo 1 920 USD za uncu, keďže investori naďalej posudzovali smerovanie menovej politiky amerického Federálneho rezervného systému' . V piatok kov vzrástol o 0,6 % po tom, ako údaje ukázali, že inflácia v USA sa v máji znížila a spotrebiteľské výdavky sa prudko spomalili. Predseda Fed-u Jerome Powell však minulý týždeň naznačil, že je pravdepodobné ďalšie zvyšovanie sadzieb, keďže návrat inflácie k 2-percentnému cieľu si vyžiada určitý čas. Trhy odhadujú 84 % šancu, že centrálna banka na svojom júlovom zasadnutí zvýši úrokové sadzby o 25 bázických bodov.

Investori teraz čakajú na pondelkové údaje o výrobnej aktivite v USA, ktoré budú určovať výhľad hospodárskej a menovej politiky, ako aj na piatkovú kľúčovú mesačnú správu o zamestnanosti.

 

KARTA DŇA:

V pondelok futures na ropu WTI vzrástli takmer o 1 %, než časť svojich ziskov vrátili a ustálili sa na úrovni okolo 71 USD za barel, keďže obchodníci uvažovali o znížení ponuky a možnosti, že sa dopyt spomalí. Saudská Arábia uviedla, že dobrovoľné zníženie ťažby o jeden milión barelov denne ponechá v platnosti ešte minimálne jeden mesiac a možno ho zopakuje. Teraz bude krajina produkovať len približne 9 miliónov barelov ropy denne, čo je najnižšie množstvo za niekoľko rokov. Rusko tiež uviedlo, že v auguste zníži množstvo vyvážanej ropy o 500 000 barelov denne a o rovnaké množstvo sa pokúsi znížiť aj množstvo ťažby. Stále však pretrvávajú obavy o dopyt. Počet pracovných miest v amerických továrňach klesol viac, ako sa očakávalo, a najrýchlejšie za takmer tri roky. Tiež, výroba v Číne sa spomalila a v eurozóne a Nemecku v júni klesla viac, ako sa očakávalo. V druhom štvrťroku 2023 ceny ropy klesli o takmer 7 %.

 

 

 

 

Dlhodobá obchodná stratégia pre kanály: ().Tčasový rámec (D1). T je približne (74.69). Primárna podpora je približne (66.38). Preto je ďalším najpravdepodobnejším cenovým pohybom (konsolidácia) trend. (*všetky ostatné údaje nájdete v grafe).

Start trading in four simple steps

1. Register

Open your live trading account

2. Verify

Upload your documents to verify your account

3. Fund

Deposit funds directly into your account

4. Trade

Start trading and choose from 130+ instruments

Demo account

The Blue Suisse Trading Account with virtual funds in a risk-free environment

Demo account

Live account

The Blue Suisse Trading Account in our transparent live model environment

Open an Account
Risk Warning; CFDs are complex instruments and come with a high risk of losing money rapidly due to leverage. 58.58% of retail investor accounts lose money when trading CFDs with this provider. You should consider whether you understand how CFDs work and whether you can afford to take the high risk of losing your money.
x
Spotify Logo Apple Podcasts Logo Anchor Podcasts Logo