Přehled, analýza a prognózy globálních kapitálových trhů:

Autor: Dr. Alexander APOSTOLOV (výzkumný pracovník Ústavu ekonomického výzkumu ČSAV)

Pondělní závěr'evropských akcií byl pod úrovní, německý DAX klesl o 0,2 % na 16 105 bodů a STOXX 600 na 460 bodů. Důvodem bylo, že investoři sledovali mnoho ekonomických údajů a se zatajeným dechem čekali na zveřejnění důležitých dat v tomto týdnu, jako je zpráva o zaměstnanosti v USA. Nejnovější údaje o indexu nákupních manažerů' ukázaly, že propad výroby v eurozóně se v červnu ještě prohloubil a aktivita německých továren klesla nejvíce za poslední tři roky. Rovněž tvůrce politiky ECB Joachim Nagel uvedl, že ECB má před sebou ještě dlouhou cestu ke zvyšování úrokových sazeb a že by také měla v příštích letech zmenšit svou rozvahu. To naznačuje, že tvůrci politiky budou i nadále přísní, přestože riziko recese v EU roste. Co se týče obchodu, italský regulátor pojišťovnictví povolil investorovi Delfin zvýšit svůj podíl v Generali na více než 10 %. Díky tomu cena akcií Generali vzrostla na nejvyšší úroveň za poslední rok. Index FTSE MIB v pondělí vzrostl o 0,8 % a uzavřel na hodnotě 28 450, čímž přidal k ziskům z minulého týdne'a dosáhl nejvyšší hodnoty od roku 2008. Dařilo se mu také lépe než ostatním evropským akciovým benchmarkům, protože milánský'finanční sektor silně rostl. Poté, co italský pojišťovací regulátor povolil společnosti Delfin koupit více než 10 % největší pojišťovny v zemi, akcie GE vzrostly o 3,4 %. Akcie společnosti Mediobanca, která je největším akcionářem Delfinu, vzrostly o 1,6 %. Akcie Banco BPM naopak vzrostly o 1,9 % poté, co agentura Moody's změnila svůj výhled ze stabilního na pozitivní. Co se týče ekonomiky, údaje PMI ukázaly, že italský zpracovatelský průmysl se zmenšil nejvíce od pádu ekonomiky na začátku roku 2020 kvůli epidemii. V první červencový obchodní den se index CAC 40 vydal opačným směrem a uzavřel na hodnotě 7 387, tedy o 0,2 % níže. Důvodem byl pohled investorů na řadu špatných údajů o výrobě z několika ekonomik, které v nich vyvolaly obavy o budoucnost globální ekonomiky'. V červnu výrobní aktivita v eurozóně klesla více, než se očekávalo. Nejvíce znepokojující může být zpráva o německém'zpracovatelském průmyslu. Ve Francii průzkum PMI ukázal, že aktivita továren klesla již pátý měsíc v řadě, ale ne tak výrazně, jak se původně předpokládalo. Na straně podniků si nejhůře vedly společnosti Edenred (-3 %), Schneider Electric (-2 %), Hermès (-1,7 %) a Dassault Systèmes (-1,1 %). Největší zisky naopak zaznamenaly společnosti Worldline (+3,6 %) a TotalEnergies (+1,8 %), protože ceny ropy na mezinárodních trzích rostly.

Hlavní index Baltské námořní burzy nákladní dopravy, který měří, kolik stojí přeprava zboží po celém světě, v pondělí klesl již šestý den v řadě a kvůli slabé poptávce po všech typech plavidel se snížil o zhruba 2,1 % na dvoutýdenní minimum 1 068 bodů. Index capesize, který sleduje lodě, jež obvykle převážejí 150 000 tun nákladu, jako je železná ruda a uhlí, klesal šestou seanci v řadě, a to o 3,1 % na 1 651 bodů. Index panamax, který sleduje lodě, jež obvykle převážejí náklad uhlí nebo obilí o hmotnosti přibližně 60 000 až 70 000 metrických tun, klesl již desátý den v řadě, a to o 1,6 % na 1 014 bodů, což je nejnižší úroveň od 22. února. Index supramax pro menší lodě se snížil o 2 body na 747 bodů.

V pondělí se index FTSE 100 vzdal svých počátečních zisků a zakončil den na hodnotě 7 530 bodů, čímž rozšířil své zisky z předchozího týdne. Důvodem bylo, že trhy se stále snažily zjistit, jak bude ekonomika reagovat na plánované zvýšení úrokových sazeb Bank of England. Nejvíce, o 8 %, klesla společnost AstraZeneca, protože investoři se obávali, že její nový lék proti rakovině nemusí fungovat tak dobře, jak se očekávalo. Naopak těžaři jako Anglo American a Glencore vzrostli o 4,3 %, resp. 3,3 % díky naději, že Čína podpoří svou ekonomiku.

V pondělí se americké akcie obchodovaly poblíž nulové hodnoty a Nasdaq na začátku obchodování klesal. Důvodem byl index PMI ve zpracovatelském průmyslu ISM, který nesplnil očekávání a vykázal největší pokles aktivity v továrnách za téměř tři roky. Na obchodní frontě klesly akcie společnosti Apple o téměř 1 % poté, co bylo oznámeno, že společnost musela snížit prognózy výroby své náhlavní soupravy pro smíšenou realitu Vision Pro. Naopak akcie Tesly vzrostly o téměř 6 %, protože společnost překonala očekávání ohledně dodávek a výroby ve druhém čtvrtletí. Důvodem bylo navýšení výroby a slevy, které společnost poskytla, aby zvýšila prodeje. Nasdaq Composite v první polovině roku vzrostl o 31,7 %. Zisky v artifi nančně zpravodajské akcie a sázky na to, že Federální rezervní systém již většinou zvýšil úrokové sazby, byly hlavními tahouny letošního přírůstku v prvním pololetí, který byl největší za posledních 40 let. Ve stejné době vzrostl index S&P 500 o 15,9 % a Dow o 3,8 %. Kvůli svátku 4. července bude Wall Street dnes a zítra předčasně uzavřena.

Na začátku července se ruský index MOEX, který je založen na rublu, nezměnil a držel se kolem hodnoty 2790. Důvodem byly přetrvávající domácí politické obavy a pokles cen ropy. Také rubl se stále nachází poblíž nejnižšího bodu, který se drží již více než 15 měsíců. To by mohlo zhoršit inflaci a donutit tvůrce měnové politiky k dalšímu zvýšení sazeb v červenci a později v tomto roce. Po vzpouře skupiny Wagner Group minulý týden se lidé začali zajímat o to, jak velkou moc prezident Vladimir Putin skutečně má. Pokud jde o ekonomické údaje, poslední průzkum PMI ukázal, že výrobní odvětví v Rusku zpomalilo.

První den obchodování v druhé polovině roku 2023 vzrostl hongkongský Hang Seng o 390,16 bodu, tj. o 2,06 %, na 19 306,59 bodu. Ukončil tak dva dny ztrát a odrážel silnou páteční seanci na Wall Street, kdy došlo k poklesu americké inflace. Vzrostla naděje, že Fed bude méně agresivní. Mezitím údaje ze soukromých průzkumů ukázaly, že čínský výrobní sektor'v červnu rostl více, než se očekávalo. To se lišilo od oficiálních údajů z minulého týdne, které ukázaly, že sektor klesl již třetí měsíc v řadě. Zprávy uvádějí, že americká ministryně financí Janet Yellenová pojede tento týden do Pekingu, aby se setkala s nejvyššími čínskými představiteli. To je další známka toho, že napětí mezi USA a Čínou se zmírňuje. Nejlépe se dařilo akciím v oblasti technologií, spotřebního zboží a nemovitostí. Akcie společnosti BYD vzrostly o 4,5 % poté, co společnost uvedla, že v červnu prodala 700 244 vozidel na novou energii, což bylo nejvíce za čtvrtletí v historii. Na dalších místech se umístily společnosti Li Auto (8,5 %), Sands China (4,5 %), Yinhe Ente. (4,0 %), Meituan (3,4 %), Tektronix Industries (2,5 %) a Xiaomi Corporation (2,4 %) patří k dalším nejziskovějším společnostem.

Složený index Shanghai Composite vzrostl o 0,9 % na přibližně 3 230 bodů a složený index Shenzhen Composite o 0,7 % na 11 105 bodů. Jednalo se o druhý den v řadě, kdy oba tyto indexy vzrostly, protože investoři zpracovali známky toho, že výrobní aktivita v Číně zpomalila více, než se očekávalo. Caixin V červnu dosáhl všeobecný index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu v Číně' hodnoty 50,5, což bylo méně než květnových 50,9, ale více, než se očekávalo, tedy 50,2. V pátek pevninské akcie navázaly na silné výsledky Wall Street'. Důvodem byla americká inflace, která byla v květnu nižší, než se očekávalo, což ukazuje, že agresivní politika Federálního rezervního systému' zpřísňování měnové politiky funguje podle očekávání. Mezi těžké váhy, kterým se dařilo, patřily společnosti jako Luxshare Precision (růst o 5,4 %), Sungrow Power (růst o 5 %), Greatoo Intelligent (růst o 9,2 %), Seres Group (růst o 7,8 %) a Chongqing Changan (růst o 4,3 %).

Index Nikkei 225 vzrostl o 1,5 % a uzavřel nad úrovní 33 600 bodů a index Topix vzrostl o 1,1 % a uzavřel na úrovni 2 318 bodů. Index Topix dosáhl 33letého maxima, protože akcie technologických společností pokračovaly v růstu. V pátek japonské akcie následovaly Wall Street'a šly nahoru. Důvodem byla květnová inflace v USA, která byla nižší, než se očekávalo, což ukazuje, že agresivní politika zpřísňování měnové politiky Federálního rezervního systému'funguje podle plánu. Investoři také sledovali údaje, které ukazovaly, že podnikatelská nálada v Japonsku se ve druhém čtvrtletí zlepšila, ale že výrobní aktivita v červnu poklesla. Advantest posílil o 4 %, Tokyo Electron o 3,7 %, Socionext o 7,1 %, Lasertec o 4 % a Renesas Electronics o 2,2 %. Vzrostly i další velké akcie v indexu, například Mitsubishi Corporation (2,1 %), Sony Group (2,9 %) a Daikin Industries (5,8 %).

V první seanci druhé poloviny roku se novozélandské akcie pohybovaly na úrovni 11 916,87 bodu. Dříve během dne klesaly, ale zisky v obchodních službách, průmyslu a zdravotnictví vykompenzovaly ztráty v energetických nerostných surovinách, financích a dopravě. V pátek se trhy snažily následovat pozitivní trend Wall Street poté, co preferovaný ukazatel inflace Fedu, index výdajů na osobní spotřebu v USA, vzrostl v květnu pouze o 3,8 %, což je nejmenší nárůst za více než dva roky. Objevily se také náznaky, že se vztahy mezi USA a Čínou zlepšují, jako například zpráva, že ministryně financí Janet Yellenová pojede ve čtvrtek do Číny na setkání s některými vládními představiteli. Mezitím údaje Caixin o výrobním PMI ukázaly, že aktivita továren v Číně minulý měsíc zpomalila méně, než se očekávalo, což vyvolalo naději, že Peking může brzy zavést další podpůrná opatření na pomoc ekonomice. Stavební povolení na Novém Zélandund v květnu klesl o 2,2 %, což je druhý měsíc poklesu v řadě, a meziročně se tak podle místních údajů snížil o 18 %.

Australský index S&P/ASX 200 v pondělí vzrostl o 0,1 % na přibližně 7 210 bodů a rozšířil tak zisky z předchozí seance, přičemž v čele byly akcie těžebních a energetických společností. Australské akcie také sledovaly páteční zisky na Wall Street, protože inflace v USA byla v květnu slabší, než se očekávalo, což naznačuje, že agresivní politika zpřísňování měnové politiky Federálního rezervního systému'má očekávané výsledky. Mezitím budou investoři hodnotit řadu domácích ekonomických zpráv, včetně měsíčních ukazatelů inflace a údajů o úvěrech na bydlení. V těžebním a energetickém sektoru nejvíce rostly společnosti BHP Billiton (0,4 %), Rio Tinto (0,7 %), Fortescue Metals (0,3 %), Pilbara Mining (3,4 %), Allkem (2,4 %), New York Crest Mining Company (2,2 %), Woodside Energy Company (0,4 %) a Whitehaven Coal Company (1,9 %). Rostly i další těžké váhy indexu, včetně ANZ Banking Group (0,3 %), Westpac Banking Corp. (0,3 %) a Brambles Corporation (0,6 %).

Brazílie vykázala v červnu 2023 přebytek obchodní bilance ve výši 10,6 miliardy dolarů, který se prudce zvýšil z 8,8 miliardy dolarů ve stejném období před rokem a zůstal blízko rekordního přebytku 11,1 miliardy dolarů z května. Vývoz se oproti červnu 2022 snížil o 8,1 % na 30,1 miliardy USD, protože nižší ceny energií tlačily na pokles tržeb z těžebního průmyslu o 19 % na 6 miliard USD. Také transformační odvětví se smrskla o 10 % na 15,7 miliardy dolarů. Na druhou stranu silná úroda podpořila 5,3% skok zemědělských tržeb na 8,1 miliardy dolarů. Dovoz se mezitím propadl o 18,2 % na 19,5 miliardy USD, poklesly nákupy z transformačních odvětví (-14,1 % na 17,8 miliardy USD), těžebního průmyslu (-48 % na 1,2 miliardy USD) a zemědělského zboží (-45 % na 0,3 miliardy USD).

 

PŘEHLED POSLEDNÍCH EKONOMICKÝCH ÚDAJŮ:

Přehled posledních ekonomických zpráv, nejkritičtější údaje jsou:

- USA: V květnu 2023 se výdaje na stavebnictví ve Spojených státech meziměsíčně zvýšily o 0,9 % na sezónně očištěnou roční míru růstu ve výši 1 925,6 miliardy dolarů po revizi o 0,4 % směrem dolů v dubnu a mírně převýšily tržní odhad ve výši 0,6 %. Jednalo se o největší nárůst stavebních výdajů za poslední čtyři měsíce. Hlavním tahounem růstu soukromých výdajů byl sektor bytové výstavby (2,2 %), přičemž výdaje na projekty výstavby rodinných domů vzrostly o 1,7 % a výdaje na projekty výstavby vícegeneračních domů poklesly o 0,1 %. Nebytový sektor se snížil o 0,3 %, zejména náboženský sektor (-6,7 %), zdravotnictví (-2,1 %) a podnikatelský sektor (-1,8 %). Veřejné výdaje mezitím vzrostly o 0,1 %, brzděny slabým růstem v nebytovém sektoru (0,1 %). Výdaje ve stavebnictví se v květnu meziročně zvýšily o 2,4 %.

- USA: V červnu 2023 klesl výrobní index PMI ISM v USA na 46 z květnových 46,9 bodu, což bylo méně než odhadovaných 47 bodů. Údaje naznačily, že od května 2020 dochází k rychlejšímu poklesu zpracovatelského průmyslu, přičemž produkce podnikového managementu klesá, protože slabost přetrvává a optimismus pro druhou polovinu roku 2023 slábne. Předseda ISM Timothy Fiore uvedl: "Poptávka zůstává slabá, výroba zpomaluje kvůli nedostatku práce a dodavatelé jsou schopní. Objevují se náznaky, že v blízké budoucnosti dojde k dalšímu propouštění." " V červnu nové zakázky (45,6 oproti 42,6), výroba (46,7 oproti 51,1), zaměstnanost (48,1 oproti 51,4), zásoby (44 oproti 45,8) a nevyřízené objednávky (387 oproti 37,5) klesly na 45,7, což naznačuje, že se doba realizace výroby opět zlepšila. Na druhou stranu index zásob u zákazníků klesl do oblasti "příliš nízkých" (46,2 vs. 51,4), což je pozitivní pro budoucí výrobu.

- USA: Index nákupních manažerů S&P Global U.S. Manufacturing byl v červnu 2023 potvrzen na šestiměsíčním minimu 46,3, což naznačuje, že stav výrobního sektoru se již druhý měsíc v řadě zhoršuje, protože poptávka vyvolaná inflačními tlaky a rostoucími úrokovými sazbami Tlakem na útlum produkce opět klesla, přičemž nové zakázky se prudce snížily. Zatímco počet nevyřízených pracovních míst prudce poklesl, výrobci stále hledají náhradu za dobrovolné pracovníky a obsazují dlouhodobě volná místa, což naznačuje další růst zaměstnanosti. Nedostatek nových zakázek vedl podniky k tomu, že se nadále snažily snižovat ceny zásob a nákupy vstupů byly výrazně omezeny. Na straně cen klesalo nákladové zatížení nejrychlejším tempem za více než tři roky. Mezitím se výrobní náklady v tomto měsíci příliš nezměnily v důsledku slabých podmínek poptávky, protože se společnosti snažily získat nové prodeje. A konečně očekávání podniků jsou zatím nejnižší v tomto roce.

- Velká Británie: V červnu 2023 byl výrobní PMI S&P Global/CIPS UK revidován na 46,5, což je nad původním odhadem 46,2, ale stále pod květnovou hodnotou 47,1. Nejnovější PMI byl nejslabší za posledních šest měsíců, což poukazuje na posledních 11 měsíců poklesu v řadě. Produkce se sice snížila již čtvrtý měsíc v řadě, tempo poklesu však bylo pomalejší. Jinde se nové zakázky snížily nejvíce od ledna a zaměstnanost klesla devátý měsíc v řadě, což je největší pokles od března. V oblasti cen zaznamenaly náklady na vstupy největší pokles od února 2016, a to v důsledku slabší poptávky po vstupech, nižších nákladů na pohonné hmoty, nižších cen komodit a zlepšení dodavatelských řetězců. Průměrné výrobní ceny mezitím poprvé od dubna 2016 klesly. A konečně podnikatelská důvěra klesla na šestiměsíční minimum.

- EU: V červnu 2023 byl výrobní index PMI HCOB eurozóny revidován směrem dolů na 43,4 z původního odhadu 43,6, což ukazuje na nejhorší zhoršení stavu sektoru od května 2020. Produkce zaznamenala nejprudší pokles od října, přičemž celkové nové zakázky klesaly nejsilnějším tempem za posledních osm měsíců. Kromě toho poprvé od ledna 2021 poklesl počet zaměstnanců v továrnách a prudce se snížil nákup vstupů, což byl jeden z nejrychlejších poklesů za 26 let sběru dat. Pokud jde o ceny, náklady na vstupy se snížily nejvíce od července 2009, zatímco výrobní náklady klesaly nejrychlejším tempem za poslední tři roky. A konečně, podnikatelská důvěra klesla na sedmiměsíční minimum.

- IT: Italský výrobní index PMI HBOC v červnu 2023 klesl na 43,8 bodu z 45,9 bodu v předchozím měsíci, což bylo pod tržním odhadem 45,3 bodu. Jednalo se o nejhorší zhoršení provozních podmínek od dubna 2020, které bylo způsobeno prudkým poklesem nových zakázek a výroby, přičemž výroba se snížila nejvíce za poslední tři roky a tržby klesly na osmiměsíční minimum. Nákupní aktivita se pak smrskla na nejnižší úroveň od roku 2020. Pozitivní zprávou je, že podniky nadále zvyšovaly počet pracovních míst, i když pomalým tempem. V oblasti cen zaznamenaly vstupní náklady největší pokles od roku 2009, zatímco výrobní náklady nadále klesaly. Podniky si nakonec zachovaly pozitivní výhled, optimismus však klesl na nejnižší úroveň za posledních šest měsíců.

- GE: Německý'výrobní index PMI HCOB byl v červnu 2023 revidován směrem dolů na 40,6 bodu z původního odhadu 41,0 bodu, což naznačuje, že se stav odvětví'zhoršil nejrychlejším tempem od začátku pandemie COVID-19. Pokles produkce byl nejrychlejší za posledních osm měsíců a nové zakázky klesaly nejrychlejším tempem od října, částečně v důsledku váhání zákazníků a snižování zásob. Kromě toho byla tvorba pracovních míst nejnižší od března 2021. Pokud jde o ceny, vstupní náklady klesly nejvíce od července 2009 a ceny produkce se snížily poprvé od září 2020, což odráží rostoucí konkurenční tlaky. A konečně, očekávání ohledně výhledu produkce v příštím roce dosáhla nejnižší úrovně od listopadu v důsledku obav z přetrvávající inflace, zpřísňujících se finančních podmínek, nejistoty zákazníků a geopolitického napětí.

- FR: Globální francouzský výrobní index PMI S&P byl v červnu 2023 mírně revidován na 46 bodů, což je více než původní odhad 45,5 bodu a květnových 45,7 bodu. Přesto se jednalo o pátý měsíc poklesu aktivity francouzských továren v řadě, a to zejména v důsledku prudkého poklesu nových zakázek při slabosti klíčových zákaznických trhů, jako je stavebnictví. Údaje z průzkumu za červen také poukázaly na další výrazný pokles nových zahraničních zakázek. Výrobci reagovali snížením výroby, nákupů vstupů a zaměstnanosti. Pokud jde o ceny, náklady na vstupy klesaly již druhý měsíc po sobě. Nižší náklady se zároveň přenesly na zákazníky, což vedlo k tomu, že poprvé za poslední tři roky došlo ke zlevnění výrobních nákladů. Při pohledu do budoucna se podnikatelská nálada poprvé od března změnila na negativní a očekávání produkce se dostala na sedmiměsíční minimum.

- FR: Od ledna do května 2023 se schodek francouzského státního rozpočtu zvýšil z 82,3 miliardy eur ve stejném období předchozího roku na 107,2 miliardy eur. Vládní příjmy se snížily o 5 % na 128,8 miliardy eur, zatímco výdaje vzrostly o 9,1 % na 216,5 miliardy eur. Kromě toho zvláštní účet státní pokladny, který zaznamenává saldo přílivu a odlivu cílených příjmů a výdajů, jako jsou příjmy místních samospráv, klesl o 19,5 miliardy eur z 19,4 miliardy eur ve stejném období loňského roku.

- SW: Index nákupních manažerů Swedbank ve zpracovatelském průmyslu v červnu 2023 vzrostl na 44,8 bodu ze 40,7 bodu v předchozím měsíci, zůstal však hluboko pod historickým průměrem indexu, který činí 54,5 bodu. K nárůstu PMI přispělo impr.ování objednávek (41,4 na 33,2 v květnu), dodacích lhůt (41,9 na 32,2) a výroby (45,2 na 43). Mezitím se negativně projevily i zásoby (48,6 oproti 45,1). Také výrobní plány na příštích šest měsíců vzrostly na 49,8 (vs. 48,1), i když již druhý měsíc po sobě zůstaly mimo pásmo růstu. Index dodavatelských cen surovin a vstupů vzrostl na 40,8 (vs. 37,4), což naznačuje, že cenové tlaky na úrovni dodavatelů nadále polevují.

- AU: V červnu 2023 klesl index cen surovin Reserve Bank of Australia'meziročně o 21,5 %, stejně jako revidovaný údaj v květnu. Index zůstal na cestě k největšímu poklesu od února 2016, protože klesly ceny koksovatelného uhlí, energetického uhlí, železné rudy a zkapalněného zemního plynu. V přepočtu na australské dolary se index snížil o 18,1 %. V přepočtu na SDR ceny komodit po květnovém poklesu o 6,0 % meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, přičemž subindex nezemědělských komodit vzrostl, zatímco subindexy venkovských komodit a základních kovů poklesly.

- AU: V květnu 2023 se na sezónně očištěném základě počet schválených soukromých bytů v Austrálii meziměsíčně zvýšil o 0,9 % na 8 115 jednotek, čímž přerušil dva po sobě jdoucí měsíce negativních údajů. Jedná se o druhý nárůst počtu povolení k výstavbě soukromých bytů v letošním roce, přičemž velký nárůst byl zaznamenán ve státech Victoria (7,3 %) a NSW (-3,4 %), Queensland (-1,8 %), Jižní Austrálie (-7,2 %) a Západní Austrálie (-4,5 %).

- AU: Hodnota nových úvěrů na bydlení pro australské vlastníky obydlí vzrostla v květnu 2023 meziměsíčně o 4 % na 16,37 miliardy australských dolarů a zvrátila tak dubnový pokles o 3,8 %. Výstavba domů vzrostla o 4,1 %, nákupy nových domů o 4,7 % a nákupy stávajících domů o 4,2 %. Geograficky vzrostly závazky z nových úvěrů v Novém Jižním Walesu (9,9 %), Viktorii (5,1 %), Západní Austrálii (4,4 %), Queenslandu (1,9 %), Tasmánii (9,6 %) a Jižní Austrálii ve státech (0,8 %), Severním teritoriu (7,2 %) a Teritoriu hlavního města Austrálie (0,3 %).

- AU: Počet pracovních inzerátů v Austrálii se v červnu 2023 meziměsíčně snížil o 2,5 %, zatímco stejný údaj z předchozího měsíce byl po třech měsících poklesu revidován směrem dolů. V meziročním srovnání se inzeráty snížily o 10 %, ale stále byly o 47,5 % nad úrovní před pandemií. "Zpřísnění na trhu práce bude trvat nějakou dobu, než se zmírní," uvedla ekonomka ANZ Madeline Dunková. "Směr změn je však jasný a očekáváme pokračující řádnou korekci v inzerci pracovních míst."

- AU: Předběžné údaje ukázaly, že celkový počet schválených bytů v Austrálii v květnu 2023 meziměsíčně vzrostl o 20,6 % na sezónně očištěných 15 032 jednotek v květnu 2023 a prudce se tak zotavil z dubnového poklesu o 6,8 % revidovaného směrem dolů. Počet bytů v soukromém sektoru se v květnu zvýšil o 0,9 % na 8 115, zatímco počet bytů v soukromém sektoru bez bytů vzrostl o 59,4 % na 6 722. Z geografického hlediska vzrostl celkový počet schválených bytů v Novém Jižním Walesu (52,9 %), Tasmánii (41,1 %) a Viktorii (15,0 %), zatímco v Queenslandu (0,9 %) došlo k nárůstu . Naopak celkový počet schválených bytů klesl v Jižní Austrálii (-4,8 %) a Západní Austrálii (-11,1 %). Počet schválených staveb se v období do května snížil o 9,8 % po dubnové revizi směrem dolů o 18,7 %.

- RU: Globální index nákupních manažerů S&P v ruském zpracovatelském průmyslu v červnu 2023 klesl na 52,6 bodu z květnového tříměsíčního maxima 53,5 bodu v důsledku zpomalení výroby a nových zakázek. Díky většímu přílivu nových zakázek a získání nových zákazníků znamenaly nejnovější údaje 14. měsíc po sobě zvýšené aktivity továren a 11. měsíc po sobě růst produkce. Pokračující zlepšování domácí i zahraniční poptávky podpořilo růst nových zakázek. Rovněž mzdy vzrostly na nejslabší úroveň od listopadu z květnového 22,5letého maxima a počet nevyřízených pracovních míst se nadále snižoval. Také úroveň nákupů byla největší od února 2008. Pokud jde o ceny, inflace vstupních nákladů vzrostla druhým nejrychlejším tempem od dubna 2022, protože na růst cen tlačily intenzivnější prodlevy dodavatelů. Mezitím prodejní ceny rostly nejrychlejším tempem za více než rok. A konečně, podnikatelská důvěra zůstává pozitivní v naději na zvýšenou poptávku zákazníků a expanzi na nové exportní trhy.

- TW: Index nákupních manažerů S&P Global Taiwan Manufacturing se v červnu 2023 zvýšil na 44,8 bodu z květnových 44,3 bodu, poukázal však na pokračující zhoršování podnikatelských podmínek a znamenal již 11. měsíc poklesu stavu průmyslu v řadě. Výroba prudce poklesla, protože příliv nových zakázek se dále snížil. Podniky reagovaly na slabší poptávku omezením nákupní aktivity a zásob, zatímco zaměstnanost v celém odvětví klesala rychleji.Současně slabší poptávka po vstupech a lepší nabídka vytvářejí další tlak na snižování nákladů na nákup. Nižší příliv nových zakázek také umožnil společnosti uzavřít v červnu veškeré nevyřízené obchody. Při pohledu do budoucna byli tchajwanští výrobci v červnu opět pesimističtí, pokud jde o výhled výroby na dvanáctiměsíční období v souvislosti se slabými podmínkami světové ekonomiky a pokračujícím poklesem tržeb.

- JP: V červnu 2023 dosáhl index nákupních manažerů ANZ Japan Manufacturing 49,8 bez předběžného odhadu a v květnu činil 50,6, což je nejvyšší hodnota za posledních sedm měsíců. V letošním roce se jednalo o pátý pokles aktivity továren, když se snížila produkce i nové zakázky, přičemž nové exportní zakázky klesaly nejrychlejším tempem od února. Nákupní aktivita v reakci na slabé provozní podmínky klesala jedenáctý měsíc v řadě, což je nejslabší hodnota v tomto roce. Růst počtu pracovních míst byl v letošním roce zatím druhý nejrychlejší. Současně se zlepšila výkonnost dodavatelů, neboť dodací lhůty dodavatelů se zkrátily nejvíce od března 2016. Pokud jde o ceny, inflace vstupních nákladů klesla na nejpomalejší tempo od února 2021, zatímco inflace výstupních nákladů se snížila na nejslabší tempo za posledních 21 měsíců. A konečně, podnikatelská nálada posílila na nejsilnější úroveň od října 2021, protože ekonomika se zotavila.

- BR: Výnos desetiletého brazilského státního dluhopisu v červenci klesl na zhruba 10,67 %, což je nejnižší úroveň od prosince 2021, a to v důsledku očekávání hlubšího uvolnění měnové politiky. Poslední průzkum agentury Focus ukázal, že soukromí ekonomové v Brazílii revidovali své prognózy pro míru Selic a zlepšili výhled inflace do roku 2026 v návaznosti na rozhodnutí vlády'zachovat 3% inflační cíl země. Podle očekávání bude sazba Selic na příštím zasedání centrální banky'počátkem srpna snížena do konce roku 2023 na 12 % (oproti předchozímu odhadu 12,25 %) a cyklus uvolňování bude pokračovat až do konce prvního pololetí příštího roku, přičemž procento se bude pohybovat kolem 9 %.

Meziroční inflace v Brazílii'počátkem června nadále zpomalovala na téměř tříleté minimum 3,4 %, což bylo mírně nad tržními odhady 3,36 %,

.

 

Pohled dopředu:

Dnes by si investoři měli dát pozor na následující důležité údaje:

- EUR: německá obchodní bilance a změna nezaměstnanosti ve Španělsku.

- GBP: Aukce 30letých dluhopisů.

- NZD: Podnikatelská důvěra NZIER a cenový index GDT.

- USD: Bankovní prázdniny.

- JPY: Měnová báze y/y a aukce 10letých dluhopisů.

- AUD: Peněžní sazba a prohlášení RBA o sazbách.

- CAD: Výrobní PMI.

 

Klíčové faktory akciového a dluhopisového trhu:

Klíčovými faktory na akciovém a dluhopisovém trhu jsou v současné době:

- USA: Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů v první obchodní den druhé poloviny roku snížily počáteční zisky na přibližně 3,8 % v důsledku obav o stav ekonomiky poté, co index PMI ve zpracovatelském průmyslu ISM ukázal, že aktivita v továrnách poklesla nejvíce za téměř tři roky. Tento týden se rovněž očekává zpráva o zaměstnanosti JOLTS a ISM PMI ve službách. Mezitím bude pozorně sledován zápis z posledního zasedání Federálního výboru pro volný trh, který se uskuteční ve středu, a to kvůli dalším vodítkům ohledně dalšího postupu Fedu, jehož předseda Jerome Powell minulý týden zdůraznil, že úrokové sazby se budou v letošním roce nadále zvyšovat. Obchodníci nyní oceňují téměř 87% šanci, že Fed příští měsíc zvýší sazbu Fed Funds Rate o 25 bazických bodů, přičemž šance na další zvýšení o 25 procentních bodů v září klesla na 18 % z 21 % před zveřejněním ISM. Dříve v pondělí dosáhl rozdíl mezi dvouletými a desetiletými výnosy -109,5 bazických bodů, což je nejvíce od roku 1981. Trhy budou v pondělí a v úterý brzy ráno zavřené kvůli svátku Dne nezávislosti.

- IT: Italský'desetiletý výnos BTP opět vzrostl nad 4 %, když investoři zvažovali vyhlídky na zvýšení sazeb spolu se známkami zhoršující se evropské ekonomiky a ochlazující se inflace. Nejnovější průzkum PMI ukázal, že italský zpracovatelský průmysl zaznamenal nejhorší pokles za více než tři roky, přičemž náklady na vstupy klesly nejvíce od roku 2009. Údaje o indexu spotřebitelských cen z minulého týdne ukázaly, že inflace v Itálii'.lace v červnu zpomalila více, než se očekávalo, na nejnižší úroveň od dubna 2022. Přesto investoři očekávají, že ECB bude v boji proti vysoké inflaci pokračovat ve zvyšování sazeb, přičemž klíčová depozitní sazba by měla do konce roku dosáhnout vrcholu na úrovni 4 %.

- Velká Británie: Výnos desetiletého britského zlatého dluhopisu vzrostl nad 4,4 %, na nejvyšší úroveň od 19. června, v důsledku rostoucích obav z přetrvávající inflace a možnosti, že Bank of England stanoví vyšší úrokové sazby. Rozhodná politika zpřísňování sazeb Bank of England'také vyvolala obavy z možné recese ve Velké Británii. Guvernér Andrew Bailey koncem června zopakoval svůj jestřábí postoj a jako důvody pro nedávné zvýšení sazeb uvedl odolnou ekonomiku a nečekaně přetrvávající inflaci. V důsledku toho nyní investoři očekávají, že po překvapivém zvýšení úrokové sazby o půl procentního bodu minulý měsíc dojde do konce roku k jejímu zvýšení z 5 % na nejméně 6,25 %.

- JP: Index Tankan japonské centrální banky, který měří náladu mezi velkými výrobci, vzrostl ve druhém čtvrtletí 2023 na +5 a odrazil se od dvouletého minima +1 v předchozích třech měsících. Překonal tak očekávání trhu ve výši +3, což naznačuje, že se podniky vzpamatovávají z dopadů vyšších nákladů na suroviny a přerušení dodávek. Zlepšení nálady bylo nejvýraznější v odvětvích, jako je textilní průmysl, ocelářství, barevné kovy, potraviny a nápoje, všeobecné strojírenství, stavba lodí a těžké strojírenství a automobilový průmysl. Kromě toho se nálada v odvětvích, jako je textil, dřevo a dřevařské výrobky, celulóza a papír a ropné a uhelné produkty, stala méně negativní. Při pohledu do budoucna velcí výrobci očekávají, že se podnikatelské podmínky v příštích třech měsících zlepší, přičemž index vzrostl z +3 na +9. Kromě toho velké společnosti plánují v tomto fiskálním roce zvýšit kapitálové výdaje o 11,4 %, což překonává prognózu růstu 10,1 %.

- NZ: Výnosy desetiletých státních dluhopisů Nového Zélandu'v pondělí klesly na přibližně 4,6157 poté, co v předchozí seanci dosáhly téměř čtyřměsíčního maxima 4,6504 %, protože vzrostly obavy, že Federální rezervní systém nebude schopen po červnovém zpomalení inflace výdajů na osobní spotřebu. Je možné, že svou agresivní politiku zvyšování sazeb zmírní ještě tento měsíc. Podnikatelská nálada na Novém Zélandu se minulý měsíc zlepšila na nejvyšší úroveň za posledních 30 měsíců, přičemž výhled vlastní aktivity se podle posledních údajů poprvé za 14 měsíců změnil na pozitivní. Také spotřebitelský sentiment dosáhl 17měsíčního maxima, což mohlo být podpořeno signálem novozélandské centrální banky (Reserve Bank of New Zealand) z minulého měsíce, že po zvýšení úrokových sazeb o celkem 525 bazických bodů od října 2021 možná pozastaví zpřísňování. Mezitím se objevily naděje, že domácí ekonomika se po mírné recesi v předchozím období v tomto čtvrtletí zotaví, protože se zrychlilo úsilí o obnovu aktivit na severu země, který na začátku roku postihly záplavy a nepříznivé počasí.

- USA: Futures na americké akcie se v pondělí příliš nezměnily, protože investoři hledali nové katalyzátory pro druhou polovinu roku. Všechny futures kontrakty navázané na tři hlavní akciové indexy se pohybují blízko hranice rentability. V pátek index Nasdaq Composite zaznamenal nejlepší výkonnost v prvním pololetí od roku 1983, když vzrostl o 31,7 %. Index S&P 500 rovněž vzrostl o 15,9 % a zaznamenal tak nejlepší první pololetí roku 2019, zatímco Dow si připsal 3,8 %. Tyto zisky přišly na pozadí silné rallye technologických akcií v souvislosti s nadšením pro umělou inteligenci a související společnosti. K posílení sentimentu přispěly také známky toho, že americká ekonomika je odolná tváří v tvář přetrvávající inflaci a vyšším úrokovým sazbám. Investoři nyní s napětím očekávají pondělní'červnový index ISM ve zpracovatelském průmyslu a index S&P Global Manufacturing PMI. Obchodníci budou také sledovat společnost Tesla poté, co výrobce elektromobilů vykázal vyšší než očekávané údaje o dodávkách a výrobě.

 

VEDLEJŠÍ SEKTORY TRHU:

Silné sektory: Spotřební zboží, Spotřební zboží, Komunální služby, Nemovitosti.

Slabé sektory: Zdravotnictví, Informační technologie,

 

Hlavní faktory měnového a komoditního trhu: 

Klíčovými faktory na měnovém a komoditním trhu jsou v současné době:

- Britská libra: Sterling se stabilně pohyboval kolem 1,27 USD, poblíž 14měsíčního maxima 1,2848 USD dosaženého 16. června, protože investoři zvažovali možnostz vyšších výpůjčních nákladů a zároveň se obává, že by agresivní zpřísňování politiky Bank of England mohlo vyvolat recesi. Guvernér Andrew Bailey zdůraznil, že nedávný nárůst úrokových sazeb svědčí o zdraví ekonomiky a přetrvávající inflaci. Investoři nyní očekávají, že po překvapivém červnovém zvýšení klíčové sazby o 50 bazických bodů se do konce roku vyšplhá nejméně na 6,25 %.

- CNY: Offshore kurz jüanu vůči dolaru se po poklesu na téměř osmiměsíční minimum minulý týden stabilizoval na úrovni kolem 7,25 a Čínská lidová banka uvedla, že bude nadále udržovat jüan v podstatě stabilní a chránit se před rizikem velkých výkyvů kurzu. Analytici navrhli, že centrální banka může zavést politická opatření k omezení prudkého oslabení měny, včetně obnovení poměru rezerv pro devizové forwardy nebo úpravy poměru bankovních devizových depozitních rezerv. Jüan se minulý měsíc dostal pod tlak, když Čínská lidová banka poprvé po deseti měsících snížila svou klíčovou krátkodobou úrokovou sazbu poté, co řada neuspokojivých ekonomických údajů naznačila ochabující postpandemické oživení. Soukromý průzkum mezitím ukázal, že aktivita čínského zpracovatelského průmyslu v červnu zpomalila méně, než se očekávalo, což je v rozporu s vládními údaji, které ukázaly, že tento sektor klesal již třetí měsíc v řadě.

- Ropa: Futures na ropu Brent vzrostly o téměř 1 %, než v pondělí snížily své zisky na úroveň kolem 75 USD za barel, protože obchodníci zvažovali snížení nabídky a vyhlídky na zpomalení poptávky. Saúdská Arábie uvedla, že prodlouží své dobrovolné snížení těžby o jeden milion barelů denně na srpen a možná ho ještě prodlouží. Země bude nyní produkovat přibližně 9 milionů barelů denně, což je nejnižší úroveň za několik let. Rusko rovněž uvedlo, že v srpnu sníží vývoz ropy o 500 000 barelů denně a o stejnou hodnotu hodlá snížit i těžbu. Obavy z poptávky však přetrvávají. Aktivita amerických továren klesla více, než se očekávalo, a nejprudším tempem za téměř tři roky, navíc se zpomalila výroba v Číně, zatímco v eurozóně a Německu se v červnu snížila více, než se původně očekávalo. Ropa Brent ve 2. čtvrtletí 2023 klesla o téměř 6 %,

- AUD: Australský dolar vzrostl nad 0,665 USD a dále se odrazil od téměř měsíčního minima, když se investoři připravovali na politické rozhodnutí Reserve Bank of Australia'kde trhy zůstávají rozděleny v názoru na to, zda opět zvýší úrokové sazby, nebo se zvýšením počká. Australská měna našla podporu také v údajích, které poukazují na silné oživení v oblasti schvalování staveb, zlepšující se financování bydlení a trvalý růst cen nemovitostí, což naznačuje, že finanční podmínky se mohou dále zpřísňovat. Minulý měsíc RBA překvapila trhy zvýšením sazeb o 25 bazických bodů, čímž nyní zvýšila sazby celkem o 400 bazických bodů a zvýšila výpůjční náklady na 11leté maximum 4,1 %.

Mezitím centrální banka ve svém posledním zápisu z politického zasedání uvedla, že rozhodnutí o zvýšení sazeb v červnu bylo "dobře vyvážené", což snížilo očekávání dalšího zpřísnění v nadcházejících měsících.

- GLD: Zlato se v pondělí stabilizovalo kolem 1 920 USD za unci, když investoři nadále posuzovali vývoj měnové politiky americké centrální banky (Fed). V pátek kov vzrostl o 0,6 % poté, co údaje ukázaly, že inflace v USA se v květnu snížila a spotřebitelské výdaje prudce zpomalily. Předseda Fedu Jerome Powell však minulý týden naznačil, že další zvyšování sazeb je pravděpodobné, protože návrat inflace k dvouprocentnímu cíli bude trvat delší dobu. Trhy počítají s 84% pravděpodobností, že centrální banka na svém červencovém zasedání zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů.

Investoři nyní čekají na pondělní'údaje o výrobní aktivitě v USA, které budou určovat výhled hospodářské a měnové politiky, a také na páteční'klíčovou měsíční zprávu o zaměstnanosti.

 

KARTA DNE:

V pondělí futures kontrakty na ropu WTI vzrostly téměř o 1 %, než část svých zisků odevzdaly a usadily se na úrovni kolem 71 USD za barel, protože obchodníci přemýšleli o snížení nabídky a možnosti, že poptávka zpomalí. Saúdská Arábie uvedla, že dobrovolné snížení těžby o jeden milion barelů denně zachová nejméně po dobu dalšího měsíce, a je možné, že tak učiní znovu. Nyní bude země těžit jen asi 9 milionů barelů ropy denně, což je nejnižší množství za několik let. Rusko rovněž uvedlo, že v srpnu sníží množství vyvážené ropy o 500 000 barelů denně a o stejné množství se pokusí snížit i množství ropy, kterou těží. Stále však přetrvávají obavy o poptávku. Počet pracovních míst v amerických továrnách klesl více, než se očekávalo, a nejrychleji za téměř tři roky. Také, výroba v Číně zpomalila a v eurozóně a Německu v červnu klesla více, než se očekávalo. Ve druhém čtvrtletí 2023 se ceny ropy snížily o téměř 7 %.

 

 

 

 

Dlouhodobá obchodní strategie pro kanály: ().Tčasový rámec (D1). Tprimární odolnost se pohybuje kolem (74.69). Primární podpora se pohybuje kolem (66.38). Proto je dalším nejpravděpodobnějším cenovým pohybem (konsolidace) trend. (*viz všechny ostatní údaje v grafu).

Některé akcie s velkou tržní kapitalizací se převrátily, což ovlivnilo širší trh - Síla některých bankovních akcií, které v pátek po výsledcích zátěžových testů oznámily plány na navrácení kapitálu.

Přehled, analýza a prognózy globálních kapitálových trhů:

Autor: Dr. Alexander APOSTOLOV (výzkumný pracovník Ústavu ekonomického výzkumu ČSAV)

Pondělní závěr'evropských akcií byl pod úrovní, německý DAX klesl o 0,2 % na 16 105 bodů a STOXX 600 na 460 bodů. Důvodem bylo, že investoři sledovali mnoho ekonomických údajů a se zatajeným dechem čekali na zveřejnění důležitých dat v tomto týdnu, jako je zpráva o zaměstnanosti v USA. Nejnovější údaje o indexu nákupních manažerů' ukázaly, že propad výroby v eurozóně se v červnu ještě prohloubil a aktivita německých továren klesla nejvíce za poslední tři roky. Rovněž tvůrce politiky ECB Joachim Nagel uvedl, že ECB má před sebou ještě dlouhou cestu ke zvyšování úrokových sazeb a že by také měla v příštích letech zmenšit svou rozvahu. To naznačuje, že tvůrci politiky budou i nadále přísní, přestože riziko recese v EU roste. Co se týče obchodu, italský regulátor pojišťovnictví povolil investorovi Delfin zvýšit svůj podíl v Generali na více než 10 %. Díky tomu cena akcií Generali vzrostla na nejvyšší úroveň za poslední rok. Index FTSE MIB v pondělí vzrostl o 0,8 % a uzavřel na hodnotě 28 450, čímž přidal k ziskům z minulého týdne'a dosáhl nejvyšší hodnoty od roku 2008. Dařilo se mu také lépe než ostatním evropským akciovým benchmarkům, protože milánský'finanční sektor silně rostl. Poté, co italský pojišťovací regulátor povolil společnosti Delfin koupit více než 10 % největší pojišťovny v zemi, akcie GE vzrostly o 3,4 %. Akcie společnosti Mediobanca, která je největším akcionářem Delfinu, vzrostly o 1,6 %. Akcie Banco BPM naopak vzrostly o 1,9 % poté, co agentura Moody's změnila svůj výhled ze stabilního na pozitivní. Co se týče ekonomiky, údaje PMI ukázaly, že italský zpracovatelský průmysl se zmenšil nejvíce od pádu ekonomiky na začátku roku 2020 kvůli epidemii. V první červencový obchodní den se index CAC 40 vydal opačným směrem a uzavřel na hodnotě 7 387, tedy o 0,2 % níže. Důvodem byl pohled investorů na řadu špatných údajů o výrobě z několika ekonomik, které v nich vyvolaly obavy o budoucnost globální ekonomiky'. V červnu výrobní aktivita v eurozóně klesla více, než se očekávalo. Nejvíce znepokojující může být zpráva o německém'zpracovatelském průmyslu. Ve Francii průzkum PMI ukázal, že aktivita továren klesla již pátý měsíc v řadě, ale ne tak výrazně, jak se původně předpokládalo. Na straně podniků si nejhůře vedly společnosti Edenred (-3 %), Schneider Electric (-2 %), Hermès (-1,7 %) a Dassault Systèmes (-1,1 %). Největší zisky naopak zaznamenaly společnosti Worldline (+3,6 %) a TotalEnergies (+1,8 %), protože ceny ropy na mezinárodních trzích rostly.

Hlavní index Baltské námořní burzy nákladní dopravy, který měří, kolik stojí přeprava zboží po celém světě, v pondělí klesl již šestý den v řadě a kvůli slabé poptávce po všech typech plavidel se snížil o zhruba 2,1 % na dvoutýdenní minimum 1 068 bodů. Index capesize, který sleduje lodě, jež obvykle převážejí 150 000 tun nákladu, jako je železná ruda a uhlí, klesal šestou seanci v řadě, a to o 3,1 % na 1 651 bodů. Index panamax, který sleduje lodě, jež obvykle převážejí náklad uhlí nebo obilí o hmotnosti přibližně 60 000 až 70 000 metrických tun, klesl již desátý den v řadě, a to o 1,6 % na 1 014 bodů, což je nejnižší úroveň od 22. února. Index supramax pro menší lodě se snížil o 2 body na 747 bodů.

V pondělí se index FTSE 100 vzdal svých počátečních zisků a zakončil den na hodnotě 7 530 bodů, čímž rozšířil své zisky z předchozího týdne. Důvodem bylo, že trhy se stále snažily zjistit, jak bude ekonomika reagovat na plánované zvýšení úrokových sazeb Bank of England. Nejvíce, o 8 %, klesla společnost AstraZeneca, protože investoři se obávali, že její nový lék proti rakovině nemusí fungovat tak dobře, jak se očekávalo. Naopak těžaři jako Anglo American a Glencore vzrostli o 4,3 %, resp. 3,3 % díky naději, že Čína podpoří svou ekonomiku.

V pondělí se americké akcie obchodovaly poblíž nulové hodnoty a Nasdaq na začátku obchodování klesal. Důvodem byl index PMI ve zpracovatelském průmyslu ISM, který nesplnil očekávání a vykázal největší pokles aktivity v továrnách za téměř tři roky. Na obchodní frontě klesly akcie společnosti Apple o téměř 1 % poté, co bylo oznámeno, že společnost musela snížit prognózy výroby své náhlavní soupravy pro smíšenou realitu Vision Pro. Naopak akcie Tesly vzrostly o téměř 6 %, protože společnost překonala očekávání ohledně dodávek a výroby ve druhém čtvrtletí. Důvodem bylo navýšení výroby a slevy, které společnost poskytla, aby zvýšila prodeje. Nasdaq Composite v první polovině roku vzrostl o 31,7 %. Zisky v artifi nančně zpravodajské akcie a sázky na to, že Federální rezervní systém již většinou zvýšil úrokové sazby, byly hlavními tahouny letošního přírůstku v prvním pololetí, který byl největší za posledních 40 let. Ve stejné době vzrostl index S&P 500 o 15,9 % a Dow o 3,8 %. Kvůli svátku 4. července bude Wall Street dnes a zítra předčasně uzavřena.

Na začátku července se ruský index MOEX, který je založen na rublu, nezměnil a držel se kolem hodnoty 2790. Důvodem byly přetrvávající domácí politické obavy a pokles cen ropy. Také rubl se stále nachází poblíž nejnižšího bodu, který se drží již více než 15 měsíců. To by mohlo zhoršit inflaci a donutit tvůrce měnové politiky k dalšímu zvýšení sazeb v červenci a později v tomto roce. Po vzpouře skupiny Wagner Group minulý týden se lidé začali zajímat o to, jak velkou moc prezident Vladimir Putin skutečně má. Pokud jde o ekonomické údaje, poslední průzkum PMI ukázal, že výrobní odvětví v Rusku zpomalilo.

První den obchodování v druhé polovině roku 2023 vzrostl hongkongský Hang Seng o 390,16 bodu, tj. o 2,06 %, na 19 306,59 bodu. Ukončil tak dva dny ztrát a odrážel silnou páteční seanci na Wall Street, kdy došlo k poklesu americké inflace. Vzrostla naděje, že Fed bude méně agresivní. Mezitím údaje ze soukromých průzkumů ukázaly, že čínský výrobní sektor'v červnu rostl více, než se očekávalo. To se lišilo od oficiálních údajů z minulého týdne, které ukázaly, že sektor klesl již třetí měsíc v řadě. Zprávy uvádějí, že americká ministryně financí Janet Yellenová pojede tento týden do Pekingu, aby se setkala s nejvyššími čínskými představiteli. To je další známka toho, že napětí mezi USA a Čínou se zmírňuje. Nejlépe se dařilo akciím v oblasti technologií, spotřebního zboží a nemovitostí. Akcie společnosti BYD vzrostly o 4,5 % poté, co společnost uvedla, že v červnu prodala 700 244 vozidel na novou energii, což bylo nejvíce za čtvrtletí v historii. Na dalších místech se umístily společnosti Li Auto (8,5 %), Sands China (4,5 %), Yinhe Ente. (4,0 %), Meituan (3,4 %), Tektronix Industries (2,5 %) a Xiaomi Corporation (2,4 %) patří k dalším nejziskovějším společnostem.

Složený index Shanghai Composite vzrostl o 0,9 % na přibližně 3 230 bodů a složený index Shenzhen Composite o 0,7 % na 11 105 bodů. Jednalo se o druhý den v řadě, kdy oba tyto indexy vzrostly, protože investoři zpracovali známky toho, že výrobní aktivita v Číně zpomalila více, než se očekávalo. Caixin V červnu dosáhl všeobecný index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu v Číně' hodnoty 50,5, což bylo méně než květnových 50,9, ale více, než se očekávalo, tedy 50,2. V pátek pevninské akcie navázaly na silné výsledky Wall Street'. Důvodem byla americká inflace, která byla v květnu nižší, než se očekávalo, což ukazuje, že agresivní politika Federálního rezervního systému' zpřísňování měnové politiky funguje podle očekávání. Mezi těžké váhy, kterým se dařilo, patřily společnosti jako Luxshare Precision (růst o 5,4 %), Sungrow Power (růst o 5 %), Greatoo Intelligent (růst o 9,2 %), Seres Group (růst o 7,8 %) a Chongqing Changan (růst o 4,3 %).

Index Nikkei 225 vzrostl o 1,5 % a uzavřel nad úrovní 33 600 bodů a index Topix vzrostl o 1,1 % a uzavřel na úrovni 2 318 bodů. Index Topix dosáhl 33letého maxima, protože akcie technologických společností pokračovaly v růstu. V pátek japonské akcie následovaly Wall Street'a šly nahoru. Důvodem byla květnová inflace v USA, která byla nižší, než se očekávalo, což ukazuje, že agresivní politika zpřísňování měnové politiky Federálního rezervního systému'funguje podle plánu. Investoři také sledovali údaje, které ukazovaly, že podnikatelská nálada v Japonsku se ve druhém čtvrtletí zlepšila, ale že výrobní aktivita v červnu poklesla. Advantest posílil o 4 %, Tokyo Electron o 3,7 %, Socionext o 7,1 %, Lasertec o 4 % a Renesas Electronics o 2,2 %. Vzrostly i další velké akcie v indexu, například Mitsubishi Corporation (2,1 %), Sony Group (2,9 %) a Daikin Industries (5,8 %).

V první seanci druhé poloviny roku se novozélandské akcie pohybovaly na úrovni 11 916,87 bodu. Dříve během dne klesaly, ale zisky v obchodních službách, průmyslu a zdravotnictví vykompenzovaly ztráty v energetických nerostných surovinách, financích a dopravě. V pátek se trhy snažily následovat pozitivní trend Wall Street poté, co preferovaný ukazatel inflace Fedu, index výdajů na osobní spotřebu v USA, vzrostl v květnu pouze o 3,8 %, což je nejmenší nárůst za více než dva roky. Objevily se také náznaky, že se vztahy mezi USA a Čínou zlepšují, jako například zpráva, že ministryně financí Janet Yellenová pojede ve čtvrtek do Číny na setkání s některými vládními představiteli. Mezitím údaje Caixin o výrobním PMI ukázaly, že aktivita továren v Číně minulý měsíc zpomalila méně, než se očekávalo, což vyvolalo naději, že Peking může brzy zavést další podpůrná opatření na pomoc ekonomice. Stavební povolení na Novém Zélandund v květnu klesl o 2,2 %, což je druhý měsíc poklesu v řadě, a meziročně se tak podle místních údajů snížil o 18 %.

Australský index S&P/ASX 200 v pondělí vzrostl o 0,1 % na přibližně 7 210 bodů a rozšířil tak zisky z předchozí seance, přičemž v čele byly akcie těžebních a energetických společností. Australské akcie také sledovaly páteční zisky na Wall Street, protože inflace v USA byla v květnu slabší, než se očekávalo, což naznačuje, že agresivní politika zpřísňování měnové politiky Federálního rezervního systému'má očekávané výsledky. Mezitím budou investoři hodnotit řadu domácích ekonomických zpráv, včetně měsíčních ukazatelů inflace a údajů o úvěrech na bydlení. V těžebním a energetickém sektoru nejvíce rostly společnosti BHP Billiton (0,4 %), Rio Tinto (0,7 %), Fortescue Metals (0,3 %), Pilbara Mining (3,4 %), Allkem (2,4 %), New York Crest Mining Company (2,2 %), Woodside Energy Company (0,4 %) a Whitehaven Coal Company (1,9 %). Rostly i další těžké váhy indexu, včetně ANZ Banking Group (0,3 %), Westpac Banking Corp. (0,3 %) a Brambles Corporation (0,6 %).

Brazílie vykázala v červnu 2023 přebytek obchodní bilance ve výši 10,6 miliardy dolarů, který se prudce zvýšil z 8,8 miliardy dolarů ve stejném období před rokem a zůstal blízko rekordního přebytku 11,1 miliardy dolarů z května. Vývoz se oproti červnu 2022 snížil o 8,1 % na 30,1 miliardy USD, protože nižší ceny energií tlačily na pokles tržeb z těžebního průmyslu o 19 % na 6 miliard USD. Také transformační odvětví se smrskla o 10 % na 15,7 miliardy dolarů. Na druhou stranu silná úroda podpořila 5,3% skok zemědělských tržeb na 8,1 miliardy dolarů. Dovoz se mezitím propadl o 18,2 % na 19,5 miliardy USD, poklesly nákupy z transformačních odvětví (-14,1 % na 17,8 miliardy USD), těžebního průmyslu (-48 % na 1,2 miliardy USD) a zemědělského zboží (-45 % na 0,3 miliardy USD).

 

PŘEHLED POSLEDNÍCH EKONOMICKÝCH ÚDAJŮ:

Přehled posledních ekonomických zpráv, nejkritičtější údaje jsou:

- USA: V květnu 2023 se výdaje na stavebnictví ve Spojených státech meziměsíčně zvýšily o 0,9 % na sezónně očištěnou roční míru růstu ve výši 1 925,6 miliardy dolarů po revizi o 0,4 % směrem dolů v dubnu a mírně převýšily tržní odhad ve výši 0,6 %. Jednalo se o největší nárůst stavebních výdajů za poslední čtyři měsíce. Hlavním tahounem růstu soukromých výdajů byl sektor bytové výstavby (2,2 %), přičemž výdaje na projekty výstavby rodinných domů vzrostly o 1,7 % a výdaje na projekty výstavby vícegeneračních domů poklesly o 0,1 %. Nebytový sektor se snížil o 0,3 %, zejména náboženský sektor (-6,7 %), zdravotnictví (-2,1 %) a podnikatelský sektor (-1,8 %). Veřejné výdaje mezitím vzrostly o 0,1 %, brzděny slabým růstem v nebytovém sektoru (0,1 %). Výdaje ve stavebnictví se v květnu meziročně zvýšily o 2,4 %.

- USA: V červnu 2023 klesl výrobní index PMI ISM v USA na 46 z květnových 46,9 bodu, což bylo méně než odhadovaných 47 bodů. Údaje naznačily, že od května 2020 dochází k rychlejšímu poklesu zpracovatelského průmyslu, přičemž produkce podnikového managementu klesá, protože slabost přetrvává a optimismus pro druhou polovinu roku 2023 slábne. Předseda ISM Timothy Fiore uvedl: "Poptávka zůstává slabá, výroba zpomaluje kvůli nedostatku práce a dodavatelé jsou schopní. Objevují se náznaky, že v blízké budoucnosti dojde k dalšímu propouštění." " V červnu nové zakázky (45,6 oproti 42,6), výroba (46,7 oproti 51,1), zaměstnanost (48,1 oproti 51,4), zásoby (44 oproti 45,8) a nevyřízené objednávky (387 oproti 37,5) klesly na 45,7, což naznačuje, že se doba realizace výroby opět zlepšila. Na druhou stranu index zásob u zákazníků klesl do oblasti "příliš nízkých" (46,2 vs. 51,4), což je pozitivní pro budoucí výrobu.

- USA: Index nákupních manažerů S&P Global U.S. Manufacturing byl v červnu 2023 potvrzen na šestiměsíčním minimu 46,3, což naznačuje, že stav výrobního sektoru se již druhý měsíc v řadě zhoršuje, protože poptávka vyvolaná inflačními tlaky a rostoucími úrokovými sazbami Tlakem na útlum produkce opět klesla, přičemž nové zakázky se prudce snížily. Zatímco počet nevyřízených pracovních míst prudce poklesl, výrobci stále hledají náhradu za dobrovolné pracovníky a obsazují dlouhodobě volná místa, což naznačuje další růst zaměstnanosti. Nedostatek nových zakázek vedl podniky k tomu, že se nadále snažily snižovat ceny zásob a nákupy vstupů byly výrazně omezeny. Na straně cen klesalo nákladové zatížení nejrychlejším tempem za více než tři roky. Mezitím se výrobní náklady v tomto měsíci příliš nezměnily v důsledku slabých podmínek poptávky, protože se společnosti snažily získat nové prodeje. A konečně očekávání podniků jsou zatím nejnižší v tomto roce.

- Velká Británie: V červnu 2023 byl výrobní PMI S&P Global/CIPS UK revidován na 46,5, což je nad původním odhadem 46,2, ale stále pod květnovou hodnotou 47,1. Nejnovější PMI byl nejslabší za posledních šest měsíců, což poukazuje na posledních 11 měsíců poklesu v řadě. Produkce se sice snížila již čtvrtý měsíc v řadě, tempo poklesu však bylo pomalejší. Jinde se nové zakázky snížily nejvíce od ledna a zaměstnanost klesla devátý měsíc v řadě, což je největší pokles od března. V oblasti cen zaznamenaly náklady na vstupy největší pokles od února 2016, a to v důsledku slabší poptávky po vstupech, nižších nákladů na pohonné hmoty, nižších cen komodit a zlepšení dodavatelských řetězců. Průměrné výrobní ceny mezitím poprvé od dubna 2016 klesly. A konečně podnikatelská důvěra klesla na šestiměsíční minimum.

- EU: V červnu 2023 byl výrobní index PMI HCOB eurozóny revidován směrem dolů na 43,4 z původního odhadu 43,6, což ukazuje na nejhorší zhoršení stavu sektoru od května 2020. Produkce zaznamenala nejprudší pokles od října, přičemž celkové nové zakázky klesaly nejsilnějším tempem za posledních osm měsíců. Kromě toho poprvé od ledna 2021 poklesl počet zaměstnanců v továrnách a prudce se snížil nákup vstupů, což byl jeden z nejrychlejších poklesů za 26 let sběru dat. Pokud jde o ceny, náklady na vstupy se snížily nejvíce od července 2009, zatímco výrobní náklady klesaly nejrychlejším tempem za poslední tři roky. A konečně, podnikatelská důvěra klesla na sedmiměsíční minimum.

- IT: Italský výrobní index PMI HBOC v červnu 2023 klesl na 43,8 bodu z 45,9 bodu v předchozím měsíci, což bylo pod tržním odhadem 45,3 bodu. Jednalo se o nejhorší zhoršení provozních podmínek od dubna 2020, které bylo způsobeno prudkým poklesem nových zakázek a výroby, přičemž výroba se snížila nejvíce za poslední tři roky a tržby klesly na osmiměsíční minimum. Nákupní aktivita se pak smrskla na nejnižší úroveň od roku 2020. Pozitivní zprávou je, že podniky nadále zvyšovaly počet pracovních míst, i když pomalým tempem. V oblasti cen zaznamenaly vstupní náklady největší pokles od roku 2009, zatímco výrobní náklady nadále klesaly. Podniky si nakonec zachovaly pozitivní výhled, optimismus však klesl na nejnižší úroveň za posledních šest měsíců.

- GE: Německý'výrobní index PMI HCOB byl v červnu 2023 revidován směrem dolů na 40,6 bodu z původního odhadu 41,0 bodu, což naznačuje, že se stav odvětví'zhoršil nejrychlejším tempem od začátku pandemie COVID-19. Pokles produkce byl nejrychlejší za posledních osm měsíců a nové zakázky klesaly nejrychlejším tempem od října, částečně v důsledku váhání zákazníků a snižování zásob. Kromě toho byla tvorba pracovních míst nejnižší od března 2021. Pokud jde o ceny, vstupní náklady klesly nejvíce od července 2009 a ceny produkce se snížily poprvé od září 2020, což odráží rostoucí konkurenční tlaky. A konečně, očekávání ohledně výhledu produkce v příštím roce dosáhla nejnižší úrovně od listopadu v důsledku obav z přetrvávající inflace, zpřísňujících se finančních podmínek, nejistoty zákazníků a geopolitického napětí.

- FR: Globální francouzský výrobní index PMI S&P byl v červnu 2023 mírně revidován na 46 bodů, což je více než původní odhad 45,5 bodu a květnových 45,7 bodu. Přesto se jednalo o pátý měsíc poklesu aktivity francouzských továren v řadě, a to zejména v důsledku prudkého poklesu nových zakázek při slabosti klíčových zákaznických trhů, jako je stavebnictví. Údaje z průzkumu za červen také poukázaly na další výrazný pokles nových zahraničních zakázek. Výrobci reagovali snížením výroby, nákupů vstupů a zaměstnanosti. Pokud jde o ceny, náklady na vstupy klesaly již druhý měsíc po sobě. Nižší náklady se zároveň přenesly na zákazníky, což vedlo k tomu, že poprvé za poslední tři roky došlo ke zlevnění výrobních nákladů. Při pohledu do budoucna se podnikatelská nálada poprvé od března změnila na negativní a očekávání produkce se dostala na sedmiměsíční minimum.

- FR: Od ledna do května 2023 se schodek francouzského státního rozpočtu zvýšil z 82,3 miliardy eur ve stejném období předchozího roku na 107,2 miliardy eur. Vládní příjmy se snížily o 5 % na 128,8 miliardy eur, zatímco výdaje vzrostly o 9,1 % na 216,5 miliardy eur. Kromě toho zvláštní účet státní pokladny, který zaznamenává saldo přílivu a odlivu cílených příjmů a výdajů, jako jsou příjmy místních samospráv, klesl o 19,5 miliardy eur z 19,4 miliardy eur ve stejném období loňského roku.

- SW: Index nákupních manažerů Swedbank ve zpracovatelském průmyslu v červnu 2023 vzrostl na 44,8 bodu ze 40,7 bodu v předchozím měsíci, zůstal však hluboko pod historickým průměrem indexu, který činí 54,5 bodu. K nárůstu PMI přispělo impr.ování objednávek (41,4 na 33,2 v květnu), dodacích lhůt (41,9 na 32,2) a výroby (45,2 na 43). Mezitím se negativně projevily i zásoby (48,6 oproti 45,1). Také výrobní plány na příštích šest měsíců vzrostly na 49,8 (vs. 48,1), i když již druhý měsíc po sobě zůstaly mimo pásmo růstu. Index dodavatelských cen surovin a vstupů vzrostl na 40,8 (vs. 37,4), což naznačuje, že cenové tlaky na úrovni dodavatelů nadále polevují.

- AU: V červnu 2023 klesl index cen surovin Reserve Bank of Australia'meziročně o 21,5 %, stejně jako revidovaný údaj v květnu. Index zůstal na cestě k největšímu poklesu od února 2016, protože klesly ceny koksovatelného uhlí, energetického uhlí, železné rudy a zkapalněného zemního plynu. V přepočtu na australské dolary se index snížil o 18,1 %. V přepočtu na SDR ceny komodit po květnovém poklesu o 6,0 % meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, přičemž subindex nezemědělských komodit vzrostl, zatímco subindexy venkovských komodit a základních kovů poklesly.

- AU: V květnu 2023 se na sezónně očištěném základě počet schválených soukromých bytů v Austrálii meziměsíčně zvýšil o 0,9 % na 8 115 jednotek, čímž přerušil dva po sobě jdoucí měsíce negativních údajů. Jedná se o druhý nárůst počtu povolení k výstavbě soukromých bytů v letošním roce, přičemž velký nárůst byl zaznamenán ve státech Victoria (7,3 %) a NSW (-3,4 %), Queensland (-1,8 %), Jižní Austrálie (-7,2 %) a Západní Austrálie (-4,5 %).

- AU: Hodnota nových úvěrů na bydlení pro australské vlastníky obydlí vzrostla v květnu 2023 meziměsíčně o 4 % na 16,37 miliardy australských dolarů a zvrátila tak dubnový pokles o 3,8 %. Výstavba domů vzrostla o 4,1 %, nákupy nových domů o 4,7 % a nákupy stávajících domů o 4,2 %. Geograficky vzrostly závazky z nových úvěrů v Novém Jižním Walesu (9,9 %), Viktorii (5,1 %), Západní Austrálii (4,4 %), Queenslandu (1,9 %), Tasmánii (9,6 %) a Jižní Austrálii ve státech (0,8 %), Severním teritoriu (7,2 %) a Teritoriu hlavního města Austrálie (0,3 %).

- AU: Počet pracovních inzerátů v Austrálii se v červnu 2023 meziměsíčně snížil o 2,5 %, zatímco stejný údaj z předchozího měsíce byl po třech měsících poklesu revidován směrem dolů. V meziročním srovnání se inzeráty snížily o 10 %, ale stále byly o 47,5 % nad úrovní před pandemií. "Zpřísnění na trhu práce bude trvat nějakou dobu, než se zmírní," uvedla ekonomka ANZ Madeline Dunková. "Směr změn je však jasný a očekáváme pokračující řádnou korekci v inzerci pracovních míst."

- AU: Předběžné údaje ukázaly, že celkový počet schválených bytů v Austrálii v květnu 2023 meziměsíčně vzrostl o 20,6 % na sezónně očištěných 15 032 jednotek v květnu 2023 a prudce se tak zotavil z dubnového poklesu o 6,8 % revidovaného směrem dolů. Počet bytů v soukromém sektoru se v květnu zvýšil o 0,9 % na 8 115, zatímco počet bytů v soukromém sektoru bez bytů vzrostl o 59,4 % na 6 722. Z geografického hlediska vzrostl celkový počet schválených bytů v Novém Jižním Walesu (52,9 %), Tasmánii (41,1 %) a Viktorii (15,0 %), zatímco v Queenslandu (0,9 %) došlo k nárůstu . Naopak celkový počet schválených bytů klesl v Jižní Austrálii (-4,8 %) a Západní Austrálii (-11,1 %). Počet schválených staveb se v období do května snížil o 9,8 % po dubnové revizi směrem dolů o 18,7 %.

- RU: Globální index nákupních manažerů S&P v ruském zpracovatelském průmyslu v červnu 2023 klesl na 52,6 bodu z květnového tříměsíčního maxima 53,5 bodu v důsledku zpomalení výroby a nových zakázek. Díky většímu přílivu nových zakázek a získání nových zákazníků znamenaly nejnovější údaje 14. měsíc po sobě zvýšené aktivity továren a 11. měsíc po sobě růst produkce. Pokračující zlepšování domácí i zahraniční poptávky podpořilo růst nových zakázek. Rovněž mzdy vzrostly na nejslabší úroveň od listopadu z květnového 22,5letého maxima a počet nevyřízených pracovních míst se nadále snižoval. Také úroveň nákupů byla největší od února 2008. Pokud jde o ceny, inflace vstupních nákladů vzrostla druhým nejrychlejším tempem od dubna 2022, protože na růst cen tlačily intenzivnější prodlevy dodavatelů. Mezitím prodejní ceny rostly nejrychlejším tempem za více než rok. A konečně, podnikatelská důvěra zůstává pozitivní v naději na zvýšenou poptávku zákazníků a expanzi na nové exportní trhy.

- TW: Index nákupních manažerů S&P Global Taiwan Manufacturing se v červnu 2023 zvýšil na 44,8 bodu z květnových 44,3 bodu, poukázal však na pokračující zhoršování podnikatelských podmínek a znamenal již 11. měsíc poklesu stavu průmyslu v řadě. Výroba prudce poklesla, protože příliv nových zakázek se dále snížil. Podniky reagovaly na slabší poptávku omezením nákupní aktivity a zásob, zatímco zaměstnanost v celém odvětví klesala rychleji.Současně slabší poptávka po vstupech a lepší nabídka vytvářejí další tlak na snižování nákladů na nákup. Nižší příliv nových zakázek také umožnil společnosti uzavřít v červnu veškeré nevyřízené obchody. Při pohledu do budoucna byli tchajwanští výrobci v červnu opět pesimističtí, pokud jde o výhled výroby na dvanáctiměsíční období v souvislosti se slabými podmínkami světové ekonomiky a pokračujícím poklesem tržeb.

- JP: V červnu 2023 dosáhl index nákupních manažerů ANZ Japan Manufacturing 49,8 bez předběžného odhadu a v květnu činil 50,6, což je nejvyšší hodnota za posledních sedm měsíců. V letošním roce se jednalo o pátý pokles aktivity továren, když se snížila produkce i nové zakázky, přičemž nové exportní zakázky klesaly nejrychlejším tempem od února. Nákupní aktivita v reakci na slabé provozní podmínky klesala jedenáctý měsíc v řadě, což je nejslabší hodnota v tomto roce. Růst počtu pracovních míst byl v letošním roce zatím druhý nejrychlejší. Současně se zlepšila výkonnost dodavatelů, neboť dodací lhůty dodavatelů se zkrátily nejvíce od března 2016. Pokud jde o ceny, inflace vstupních nákladů klesla na nejpomalejší tempo od února 2021, zatímco inflace výstupních nákladů se snížila na nejslabší tempo za posledních 21 měsíců. A konečně, podnikatelská nálada posílila na nejsilnější úroveň od října 2021, protože ekonomika se zotavila.

- BR: Výnos desetiletého brazilského státního dluhopisu v červenci klesl na zhruba 10,67 %, což je nejnižší úroveň od prosince 2021, a to v důsledku očekávání hlubšího uvolnění měnové politiky. Poslední průzkum agentury Focus ukázal, že soukromí ekonomové v Brazílii revidovali své prognózy pro míru Selic a zlepšili výhled inflace do roku 2026 v návaznosti na rozhodnutí vlády'zachovat 3% inflační cíl země. Podle očekávání bude sazba Selic na příštím zasedání centrální banky'počátkem srpna snížena do konce roku 2023 na 12 % (oproti předchozímu odhadu 12,25 %) a cyklus uvolňování bude pokračovat až do konce prvního pololetí příštího roku, přičemž procento se bude pohybovat kolem 9 %.

Meziroční inflace v Brazílii'počátkem června nadále zpomalovala na téměř tříleté minimum 3,4 %, což bylo mírně nad tržními odhady 3,36 %,

.

 

Pohled dopředu:

Dnes by si investoři měli dát pozor na následující důležité údaje:

- EUR: německá obchodní bilance a změna nezaměstnanosti ve Španělsku.

- GBP: Aukce 30letých dluhopisů.

- NZD: Podnikatelská důvěra NZIER a cenový index GDT.

- USD: Bankovní prázdniny.

- JPY: Měnová báze y/y a aukce 10letých dluhopisů.

- AUD: Peněžní sazba a prohlášení RBA o sazbách.

- CAD: Výrobní PMI.

 

Klíčové faktory akciového a dluhopisového trhu:

Klíčovými faktory na akciovém a dluhopisovém trhu jsou v současné době:

- USA: Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů v první obchodní den druhé poloviny roku snížily počáteční zisky na přibližně 3,8 % v důsledku obav o stav ekonomiky poté, co index PMI ve zpracovatelském průmyslu ISM ukázal, že aktivita v továrnách poklesla nejvíce za téměř tři roky. Tento týden se rovněž očekává zpráva o zaměstnanosti JOLTS a ISM PMI ve službách. Mezitím bude pozorně sledován zápis z posledního zasedání Federálního výboru pro volný trh, který se uskuteční ve středu, a to kvůli dalším vodítkům ohledně dalšího postupu Fedu, jehož předseda Jerome Powell minulý týden zdůraznil, že úrokové sazby se budou v letošním roce nadále zvyšovat. Obchodníci nyní oceňují téměř 87% šanci, že Fed příští měsíc zvýší sazbu Fed Funds Rate o 25 bazických bodů, přičemž šance na další zvýšení o 25 procentních bodů v září klesla na 18 % z 21 % před zveřejněním ISM. Dříve v pondělí dosáhl rozdíl mezi dvouletými a desetiletými výnosy -109,5 bazických bodů, což je nejvíce od roku 1981. Trhy budou v pondělí a v úterý brzy ráno zavřené kvůli svátku Dne nezávislosti.

- IT: Italský'desetiletý výnos BTP opět vzrostl nad 4 %, když investoři zvažovali vyhlídky na zvýšení sazeb spolu se známkami zhoršující se evropské ekonomiky a ochlazující se inflace. Nejnovější průzkum PMI ukázal, že italský zpracovatelský průmysl zaznamenal nejhorší pokles za více než tři roky, přičemž náklady na vstupy klesly nejvíce od roku 2009. Údaje o indexu spotřebitelských cen z minulého týdne ukázaly, že inflace v Itálii'.lace v červnu zpomalila více, než se očekávalo, na nejnižší úroveň od dubna 2022. Přesto investoři očekávají, že ECB bude v boji proti vysoké inflaci pokračovat ve zvyšování sazeb, přičemž klíčová depozitní sazba by měla do konce roku dosáhnout vrcholu na úrovni 4 %.

- Velká Británie: Výnos desetiletého britského zlatého dluhopisu vzrostl nad 4,4 %, na nejvyšší úroveň od 19. června, v důsledku rostoucích obav z přetrvávající inflace a možnosti, že Bank of England stanoví vyšší úrokové sazby. Rozhodná politika zpřísňování sazeb Bank of England'také vyvolala obavy z možné recese ve Velké Británii. Guvernér Andrew Bailey koncem června zopakoval svůj jestřábí postoj a jako důvody pro nedávné zvýšení sazeb uvedl odolnou ekonomiku a nečekaně přetrvávající inflaci. V důsledku toho nyní investoři očekávají, že po překvapivém zvýšení úrokové sazby o půl procentního bodu minulý měsíc dojde do konce roku k jejímu zvýšení z 5 % na nejméně 6,25 %.

- JP: Index Tankan japonské centrální banky, který měří náladu mezi velkými výrobci, vzrostl ve druhém čtvrtletí 2023 na +5 a odrazil se od dvouletého minima +1 v předchozích třech měsících. Překonal tak očekávání trhu ve výši +3, což naznačuje, že se podniky vzpamatovávají z dopadů vyšších nákladů na suroviny a přerušení dodávek. Zlepšení nálady bylo nejvýraznější v odvětvích, jako je textilní průmysl, ocelářství, barevné kovy, potraviny a nápoje, všeobecné strojírenství, stavba lodí a těžké strojírenství a automobilový průmysl. Kromě toho se nálada v odvětvích, jako je textil, dřevo a dřevařské výrobky, celulóza a papír a ropné a uhelné produkty, stala méně negativní. Při pohledu do budoucna velcí výrobci očekávají, že se podnikatelské podmínky v příštích třech měsících zlepší, přičemž index vzrostl z +3 na +9. Kromě toho velké společnosti plánují v tomto fiskálním roce zvýšit kapitálové výdaje o 11,4 %, což překonává prognózu růstu 10,1 %.

- NZ: Výnosy desetiletých státních dluhopisů Nového Zélandu'v pondělí klesly na přibližně 4,6157 poté, co v předchozí seanci dosáhly téměř čtyřměsíčního maxima 4,6504 %, protože vzrostly obavy, že Federální rezervní systém nebude schopen po červnovém zpomalení inflace výdajů na osobní spotřebu. Je možné, že svou agresivní politiku zvyšování sazeb zmírní ještě tento měsíc. Podnikatelská nálada na Novém Zélandu se minulý měsíc zlepšila na nejvyšší úroveň za posledních 30 měsíců, přičemž výhled vlastní aktivity se podle posledních údajů poprvé za 14 měsíců změnil na pozitivní. Také spotřebitelský sentiment dosáhl 17měsíčního maxima, což mohlo být podpořeno signálem novozélandské centrální banky (Reserve Bank of New Zealand) z minulého měsíce, že po zvýšení úrokových sazeb o celkem 525 bazických bodů od října 2021 možná pozastaví zpřísňování. Mezitím se objevily naděje, že domácí ekonomika se po mírné recesi v předchozím období v tomto čtvrtletí zotaví, protože se zrychlilo úsilí o obnovu aktivit na severu země, který na začátku roku postihly záplavy a nepříznivé počasí.

- USA: Futures na americké akcie se v pondělí příliš nezměnily, protože investoři hledali nové katalyzátory pro druhou polovinu roku. Všechny futures kontrakty navázané na tři hlavní akciové indexy se pohybují blízko hranice rentability. V pátek index Nasdaq Composite zaznamenal nejlepší výkonnost v prvním pololetí od roku 1983, když vzrostl o 31,7 %. Index S&P 500 rovněž vzrostl o 15,9 % a zaznamenal tak nejlepší první pololetí roku 2019, zatímco Dow si připsal 3,8 %. Tyto zisky přišly na pozadí silné rallye technologických akcií v souvislosti s nadšením pro umělou inteligenci a související společnosti. K posílení sentimentu přispěly také známky toho, že americká ekonomika je odolná tváří v tvář přetrvávající inflaci a vyšším úrokovým sazbám. Investoři nyní s napětím očekávají pondělní'červnový index ISM ve zpracovatelském průmyslu a index S&P Global Manufacturing PMI. Obchodníci budou také sledovat společnost Tesla poté, co výrobce elektromobilů vykázal vyšší než očekávané údaje o dodávkách a výrobě.

 

VEDLEJŠÍ SEKTORY TRHU:

Silné sektory: Spotřební zboží, Spotřební zboží, Komunální služby, Nemovitosti.

Slabé sektory: Zdravotnictví, Informační technologie,

 

Hlavní faktory měnového a komoditního trhu: 

Klíčovými faktory na měnovém a komoditním trhu jsou v současné době:

- Britská libra: Sterling se stabilně pohyboval kolem 1,27 USD, poblíž 14měsíčního maxima 1,2848 USD dosaženého 16. června, protože investoři zvažovali možnostz vyšších výpůjčních nákladů a zároveň se obává, že by agresivní zpřísňování politiky Bank of England mohlo vyvolat recesi. Guvernér Andrew Bailey zdůraznil, že nedávný nárůst úrokových sazeb svědčí o zdraví ekonomiky a přetrvávající inflaci. Investoři nyní očekávají, že po překvapivém červnovém zvýšení klíčové sazby o 50 bazických bodů se do konce roku vyšplhá nejméně na 6,25 %.

- CNY: Offshore kurz jüanu vůči dolaru se po poklesu na téměř osmiměsíční minimum minulý týden stabilizoval na úrovni kolem 7,25 a Čínská lidová banka uvedla, že bude nadále udržovat jüan v podstatě stabilní a chránit se před rizikem velkých výkyvů kurzu. Analytici navrhli, že centrální banka může zavést politická opatření k omezení prudkého oslabení měny, včetně obnovení poměru rezerv pro devizové forwardy nebo úpravy poměru bankovních devizových depozitních rezerv. Jüan se minulý měsíc dostal pod tlak, když Čínská lidová banka poprvé po deseti měsících snížila svou klíčovou krátkodobou úrokovou sazbu poté, co řada neuspokojivých ekonomických údajů naznačila ochabující postpandemické oživení. Soukromý průzkum mezitím ukázal, že aktivita čínského zpracovatelského průmyslu v červnu zpomalila méně, než se očekávalo, což je v rozporu s vládními údaji, které ukázaly, že tento sektor klesal již třetí měsíc v řadě.

- Ropa: Futures na ropu Brent vzrostly o téměř 1 %, než v pondělí snížily své zisky na úroveň kolem 75 USD za barel, protože obchodníci zvažovali snížení nabídky a vyhlídky na zpomalení poptávky. Saúdská Arábie uvedla, že prodlouží své dobrovolné snížení těžby o jeden milion barelů denně na srpen a možná ho ještě prodlouží. Země bude nyní produkovat přibližně 9 milionů barelů denně, což je nejnižší úroveň za několik let. Rusko rovněž uvedlo, že v srpnu sníží vývoz ropy o 500 000 barelů denně a o stejnou hodnotu hodlá snížit i těžbu. Obavy z poptávky však přetrvávají. Aktivita amerických továren klesla více, než se očekávalo, a nejprudším tempem za téměř tři roky, navíc se zpomalila výroba v Číně, zatímco v eurozóně a Německu se v červnu snížila více, než se původně očekávalo. Ropa Brent ve 2. čtvrtletí 2023 klesla o téměř 6 %,

- AUD: Australský dolar vzrostl nad 0,665 USD a dále se odrazil od téměř měsíčního minima, když se investoři připravovali na politické rozhodnutí Reserve Bank of Australia'kde trhy zůstávají rozděleny v názoru na to, zda opět zvýší úrokové sazby, nebo se zvýšením počká. Australská měna našla podporu také v údajích, které poukazují na silné oživení v oblasti schvalování staveb, zlepšující se financování bydlení a trvalý růst cen nemovitostí, což naznačuje, že finanční podmínky se mohou dále zpřísňovat. Minulý měsíc RBA překvapila trhy zvýšením sazeb o 25 bazických bodů, čímž nyní zvýšila sazby celkem o 400 bazických bodů a zvýšila výpůjční náklady na 11leté maximum 4,1 %.

Mezitím centrální banka ve svém posledním zápisu z politického zasedání uvedla, že rozhodnutí o zvýšení sazeb v červnu bylo "dobře vyvážené", což snížilo očekávání dalšího zpřísnění v nadcházejících měsících.

- GLD: Zlato se v pondělí stabilizovalo kolem 1 920 USD za unci, když investoři nadále posuzovali vývoj měnové politiky americké centrální banky (Fed). V pátek kov vzrostl o 0,6 % poté, co údaje ukázaly, že inflace v USA se v květnu snížila a spotřebitelské výdaje prudce zpomalily. Předseda Fedu Jerome Powell však minulý týden naznačil, že další zvyšování sazeb je pravděpodobné, protože návrat inflace k dvouprocentnímu cíli bude trvat delší dobu. Trhy počítají s 84% pravděpodobností, že centrální banka na svém červencovém zasedání zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů.

Investoři nyní čekají na pondělní'údaje o výrobní aktivitě v USA, které budou určovat výhled hospodářské a měnové politiky, a také na páteční'klíčovou měsíční zprávu o zaměstnanosti.

 

KARTA DNE:

V pondělí futures kontrakty na ropu WTI vzrostly téměř o 1 %, než část svých zisků odevzdaly a usadily se na úrovni kolem 71 USD za barel, protože obchodníci přemýšleli o snížení nabídky a možnosti, že poptávka zpomalí. Saúdská Arábie uvedla, že dobrovolné snížení těžby o jeden milion barelů denně zachová nejméně po dobu dalšího měsíce, a je možné, že tak učiní znovu. Nyní bude země těžit jen asi 9 milionů barelů ropy denně, což je nejnižší množství za několik let. Rusko rovněž uvedlo, že v srpnu sníží množství vyvážené ropy o 500 000 barelů denně a o stejné množství se pokusí snížit i množství ropy, kterou těží. Stále však přetrvávají obavy o poptávku. Počet pracovních míst v amerických továrnách klesl více, než se očekávalo, a nejrychleji za téměř tři roky. Také, výroba v Číně zpomalila a v eurozóně a Německu v červnu klesla více, než se očekávalo. Ve druhém čtvrtletí 2023 se ceny ropy snížily o téměř 7 %.

 

 

 

 

Dlouhodobá obchodní strategie pro kanály: ().Tčasový rámec (D1). Tprimární odolnost se pohybuje kolem (74.69). Primární podpora se pohybuje kolem (66.38). Proto je dalším nejpravděpodobnějším cenovým pohybem (konsolidace) trend. (*viz všechny ostatní údaje v grafu).

Start trading in four simple steps

1. Register

Open your live trading account

2. Verify

Upload your documents to verify your account

3. Fund

Deposit funds directly into your account

4. Trade

Start trading and choose from 130+ instruments

Demo account

The Blue Suisse Trading Account with virtual funds in a risk-free environment

Demo account

Live account

The Blue Suisse Trading Account in our transparent live model environment

Open an Account
Risk Warning; CFDs are complex instruments and come with a high risk of losing money rapidly due to leverage. 58.58% of retail investor accounts lose money when trading CFDs with this provider. You should consider whether you understand how CFDs work and whether you can afford to take the high risk of losing your money.
x
Spotify Logo Apple Podcasts Logo Anchor Podcasts Logo