Přehled, analýza a prognózy globálních kapitálových trhů:

Autor: Dr. Alexander APOSTOLOV (výzkumný pracovník Ústavu ekonomického výzkumu ČSAV)

Wall Street v poslední den druhého čtvrtletí rostla, protože utlumená inflace zmírnila obavy investorů z dalšího zvyšování sazeb. Dow uzavřel o více než 280 bodů výše, zatímco S&P a Nasdaq vzrostly o 1,2 %, resp. 1,4 %. Míra inflace PCE, preferovaný ukazatel inflace Fedu, vzrostla v souladu s prognózami o 0,3 % a v dubnu byla nižší než 0,4 %. Kromě toho meziroční jádrová úroková míra klesla na 4,6 % a celková míra výdajů na osobní spotřebu dosáhla nejnižší úrovně za téměř dva roky. Na podnikové scéně vzrostly akcie společnosti Apple o 2,3 %, když se tržní hodnota společnosti'vyšplhala nad 3 biliony dolarů. Společnost Nike naopak klesla o 2,6 % poté, co její čtvrtletní zisk nenaplnil očekávání. Ve druhém čtvrtletí zatím Dow vzrostl o 2,5 %, S&P o 7 %, což je třetí čtvrtletní růst v řadě, a Nasdaq o 11,1 %, což posunulo celoroční zisky na 3,8 %, resp. 32,8 %, k čemuž přispěly zisky akcií souvisejících s umělou inteligencí a sázka na to, že Federální rezervní systém již většinu zvýšení sazeb provedl.

Kanadský index S&P/TSX Composite v pátek vzrostl o 1,2 % a uzavřel na hodnotě 20 155, čímž rozšířil týdenní zisk, přičemž všechny sektory uzavřely v zelených číslech. Technologický sektor a sektory vystavené komoditám uvítaly silné ekonomické údaje. Podle předběžných odhadů hrubý domácí produkt Kanady'v květnu pravděpodobně vzrostl o 0,4 %, což naznačuje značnou flexibilitu při agresivním zvyšování úrokových sazeb Bank of Canada'a přidává tvůrcům politiky prostor pro další zpřísňování. Ve Spojených státech jádrové ceny spotřebního zboží nevykazovaly příliš známek toho, že by se inflace ochlazovala tempem, které by si Fed přál, zatímco osobní příjmy se zmírnily. V čele růstu stály akcie technologických společností, které vzrostly o 1,7 % v návaznosti na silnou dynamiku Nasdaqu, přičemž Shopify vzrostlo o 1,5 %, zatímco BlackBerry v průběhu seance posílilo o 3,4 % a tento týden díky překvapivému oznámení zisku vzrostlo o 17 %. Rostoucí ceny ropy podpořily také kanadské výrobce energií. Za celý týden index vzrostl o 3,2 %.

Ruský index MOEX založený na rublu snížil počáteční ztráty a skončil beze změny na hodnotě 2 797. Zotavil se tak z pondělního propadu a uzavřel beze změny, protože trhy projevily malé obavy z ekonomické a politické nestability po víkendové vzpouře skupiny Wagner. V čele růstu stály ocelářské společnosti, NLMK, MMK a Severstal vzrostly o 1,7 až 0,8 %, protože další kontrakční index PMI v Číně zvýšil očekávání stimulačních opatření a oživení poptávky po kovech u hlavních dovozců. V zelených číslech uzavřely také akcie ropných společností, přičemž prioritní akcie společnosti Surgut vzrostly o 0,8 %, když se zvýšily sázky na silnou výplatu dividend.

FTSE 100 v pátek vzrostl o 0,9 procenta na 7 531 bodů, což je za celý týden nárůst o 1 procento, podpořený podporou stavitelů domů a solidním obchodováním bank, protože trh nadále vyhodnocuje zájem podniků v souvislosti s blížícím se zvyšováním úrokových sazeb ze strany hlavních centrálních bank. Jak se bude vyvíjet prostředí. Společnosti Unite Group, Perssimon a Landsec jsou lídry v developerském průmyslu a všechny rozhodně podporují ekologický rozvoj. Naděje, že poptávka po hypotékách zůstane silná i po zbytek cyklu zvyšování sazeb Bank of England'dala oddechnout i londýnským věřitelům. NatWest vzrostl o 2,4 %, Lloyds o 2 % a Barclays o 1,5 %. Akcie společnosti Centrica'vzrostly o 3,3 % poté, co společnost oznámila, že rozšiřuje prostory pro skladování zemního plynu.

V pátek vzrostl CAC 40 přibližně o 1,2 % a uzavřel na úrovni, které nedosáhl již více než měsíc: 7,400. Jednalo se o pátý den v řadě, kdy regionální trhy rovněž rostly. Údaje ukázaly, že inflační síly v eurozóně a USA polevily, což lidem zlepšilo náladu, ale zvýšení úrokových sazeb může trvat déle. Mezitím slabá čísla z čínských továren zvýšila naději, že druhá největší ekonomika světa dostane další pomoc k růstu. Téměř všechny společnosti zakončily den v zelených číslech, přičemž největšími vítězi byly Eurofins Scientifique (+2,9 %), Unibail Rodamco We (+2,3 %), Legrand (+2,3 %), Dassault Systemes (+2,3 %), Capgemini (+2,2 %) a Stmicroelectronics (+2,2 %). CAC 40 vzrostl za týden o 3,3 % a za měsíc o 4,2 %.

V pátek odpoledne vzrostl index FTSE MIB na přibližně 28 280 bodů, což bylo blízko nejlepší úrovně od září 2008. Jednalo se o pátý den v řadě, kdy index rostl. Téměř všechna odvětví šla nahoru o hodně, ale energetické a ropné společnosti, průmyslové podniky a banky šly nahoru up nejvíce. Investoři s potěšením zaznamenali známky toho, že cenové tlaky v USA a Evropě klesají. Tento týden šéf Federálního rezervního systému Jerome Powell i šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová uvedli, že jsou stále velmi odhodláni zvyšovat úrokové sazby v boji proti inflaci. Míra nezaměstnanosti v Itálii'klesla v květnu 2023 více, než se očekávalo, a to ze 7,8 % v předchozím měsíci na 7,6 %. Jednalo se o nejnižší míru od dubna 2020. Očekává se, že index FTSE MIB tento týden vzroste o téměř 4 %.

Index IBEX 35 v pátek dosáhl nového maxima 9 593 bodů, což se nestalo již více než tři a půl roku. Jednalo se o pátou seanci v řadě, kdy index vzrostl, protože investoři přesunuli část svých investic a s potěšením zjistili, že cenové tlaky v eurozóně a USA polevují. Poslední zpráva ukázala, že jádrová inflace v eurozóně v červnu klesla více, než se očekávalo, a to na 5,5 %. To je nejnižší číslo od ledna 2022. Na prvním místě v zisku se umístily společnosti Grifols A (2,30 %), Solaria (1,88 %) a Banco Santander (1,57 %). Acciona Energa (-1,16 %), Acerinox (-1,28 %) a Acciona (-0,42 %) klesly a Morgan Stanley udělila ocelářské společnosti špatné hodnocení. Za celý týden vzrostl tento ukazatel o 3,5 % a za celé čtvrtletí o 4,6 %.

V pátek hongkongské akcie klesly o 17,93 bodu, tj. 0,1 %, na 18 916,43 bodu. Jednalo se o druhý den v řadě, kdy klesly. Důvodem byly oficiální červnové údaje o čínském PMI, které vyvolaly obavy, že ekonomika zpomaluje. Třetí měsíc v řadě se aktivita továren snížila a sektor služeb vykázal nejslabší přírůstek za posledních šest měsíců. Od začátku roku index poklesl o 6,3 %. Důvodem jsou horší spotřebitelské výdaje, trh s bydlením, vývoz a investice do infrastruktury v pevninské Číně. Zatímco se tak děje, stále panuje nejistota ohledně nových stimulů ze strany Pekingu a velké banky z Wall Street, jako jsou Goldman Sachs, Bank of America, UBS a Nomura, nedávno snížily své předpovědi ohledně hospodářského růstu Číny'. Kromě toho se futures na americké akcie před pozdějším zveřejněním amerických údajů o PCE dnes příliš nepohnuly. Mezi společnosti, jejichž akcie klesly, patřily Kingsoft Co, Top Sports International (-3,8 %), Kuaishou Technology (-2,9 %) a Meituan (-1,8 %).

V pátek klesl index Nikkei 225 o 0,5 % a zakončil den pod úrovní 33 100 bodů a index Topix klesl o 0,7 % a zakončil den na úrovni 2 280 bodů. Tím se připravily o část nedávných zisků dosažených v technologickém průmyslu. Investoři také sledovali údaje, které ukázaly, že míra inflace v Tokiu'byla již jedenáctý měsíc v řadě nad cílem japonské centrální banky. To zpochybňuje slib centrální banky'udržovat měnovou politiku velmi uvolněnou. Nejvíce ztratily technologické společnosti Advast (-0,5 %), Tokyo Electron (-1,6 %), Socionext (-3,1 %), Keyence (-0,9 %) a Lasertec (-2,1 %). Další těžké váhy indexu, jako Mitsubishi UFJ (-0,6 %), Sony Group (-1 %), Nintendo (-1,8 %), Nippon Telephone (-1,2 %) a Mitsui & Co (-1,2 %), také klesly. Všechny však zaznamenaly dobrý růst v daném měsíci, druhém čtvrtletí i v první polovině letošního roku.

Indický index BSE Sensex vzrostl o 820 bodů a skončil na úrovni 64 733 bodů, což byl nový rekord. Za celý týden index posílil o 2,7 %, protože trhy nadále sázely na to, že indická ekonomika bude schopna ignorovat zhoršující se vnější prostředí. Zahraniční investice byly velkou součástí růstu indického akciového trhu. Nové údaje z tohoto týdne ukazují, že zahraniční investoři v tomto fiskálním roce dosud nakoupili akcie za více než 850 miliard rupií. Důvodem je relativně uvolněná měnová politika Reserve Bank of India'a silné vyhlídky růstu Indie. Zbavte se čistých odprodejů z předchozích dvou let. V čele růstu stály akcie technologických společností: Infosys vzrostla o 3,4 % a TCS o 2,9 %. Automobilky jako Mahindra & Mahindra a Maruti Suzuki také prudce klesly. Mahindra & Mahindra vzrostla o 4,2 % a Maruti Suzuki o 2,5 %.

Složený index Shanghai Composite vzrostl o 0,4 % na přibližně 3 195 bodů a index Shenzhen Composite posílil o 0,7 % na 10 990 bodů, čímž vyrovnal ztráty z předchozí seance, i když údaje ukázaly, že výrobní aktivita v Číně v červnu rostla již třetí měsíc v řadě. V březnu se snížila, zatímco růst aktivity v sektoru služeb zpomalil na šestiměsíční minimum. Pevninské akcie se tento měsíc dostaly pod tlak kvůli zvýšené ekonomické nejistotě v Číně a nedostatku agresivních politických opatření na podporu růstu ze strany Pekingu, ačkoli investoři stále doufají, že úřady letos poskytnou další stimuly. V pátek klesly akcie těžkých společností, jako jsou Eotolink Technology (5,3 %), Jiangsu Huaxi Village (3,9 %), Eastern Communications (6,8 %), Greatoo Intelligent (10 %) a Shenzhen Danone (20 %) výrazně vzrostl.

Nový Zéland's NZD 50 v pátek vzrostl o 108,35 bodu, tj. 0,92 %, na 11 916,47 bodu, čímž se zbavil ztrát z počátku obchodování a rostl již čtvrtou seanci v řadě, mimo jiné díky distribučním službám, zpracovatelskému průmyslu, spotřebnímu zboží a zdravotní péči. Silný vývoj v sektoru podpořil zisky většiny sektorů. Mezitím futures na americké akcie před pozdějším zveřejněním amerického indexu PCE vzrostly. Očekává se, že čísla vykáží určité zmírnění a zároveň stále naznačí, že inflace zůstává lepkavá. Samostatně premiér Chris Hipkins během své návštěvy Pekingu tento týden podepsal dohodu o spolupráci s Čínou, největším obchodním partnerem Nového Zélandu, jejímž cílem je posílit trhy, například vývoz. Podle nejnovějších údajů dosáhla důvěra novozélandských spotřebitelů v červnu nejvyšší úrovně za posledních 17 měsíců a zlepšila se i podnikatelská nálada. Společnost Hallenstein Glasson vzrostla o 4,1 %, následovaná společností Skellerup Hlds. (3,9 %), Scott Tech. (3,3 %) a Serko Ltd. (3,3 %). (2.7%). Tento měsíc se index změnil jen málo.

Hlavní index Baltské burzy, který měří náklady na přepravu zboží po celém světě, v pátek klesl již pátou seanci v řadě, a to o přibližně 1,9 % na více než týdenní minimum 1 091 bodů. Index capesize, který sleduje lodě přepravující obvykle 150 000 tun nákladu, jako je železná ruda a uhlí, klesl o 3,1 % na 1 704 bodů; a index panamax, který sleduje lodě přepravující obvykle uhlí nebo obilí o hmotnosti přibližně 60 000 až 70 000 tun, klesal devátou seanci v řadě a ztratil 11 bodů na 1 030 bodů. Mezi menšími loděmi klesl index supramax o 1 bod na 749 b. Referenční index ztratil za týden přibližně 12 %, což je nejhorší úroveň od 2. června, a zaznamenal také pátý čtvrtletní pokles v řadě o 21,5 %. Téměř 40% meziměsíční nárůst v segmentu capesize pomohl indexu k měsíčnímu posunu o 11,7 %.

Brazilský akciový index Ibovespa skončil v pátek o 0,1 % níže na úrovni přibližně 118 240 bodů, přičemž během seance dosáhl nejvyšší hodnoty za více než týden, protože místní investoři reagovali na nová pravidla cílování inflace, která včera oznámila Národní měnová rada (CMN). Tento subjekt, který je nejvyšším hospodářsko-politickým orgánem země, rozhodl o stanovení inflačního cíle pro rok 2026 na úrovni 3 % a o změně časového rámce pro hodnocení dosažení inflačního cíle. V současné době CMN stanovuje roční inflační cíle, které mají být splněny každý kalendářní rok. co se týče údajů, míra nezaměstnanosti v Brazílii'klesla za tři měsíce do května na 8,3 %, což je nejnižší úroveň za toto období od roku 2015. Obchodníci také ocenili nejnovější údaje ze Spojených států, které poukázaly na zmírnění inflačních tlaků. Z podnikové sféry zaznamenaly největší ztráty za celou seanci akcie společností Lojas Renner (-6,2 %), Siderurgica Nacional (-5,2 %) a Petrobras (-4,9 %). Index Ibovespa zakončil týden poklesem o 0,6 %, ale v meziměsíčním srovnání si připsal 6,9 %.

 

PŘEHLED POSLEDNÍCH EKONOMICKÝCH ÚDAJŮ:

Při přehledu posledních ekonomických zpráv jsou nejkritičtějšími údaji:

- SK: Předběžné údaje ukázaly, že vývoz Jižní Koreje'v červnu 2023 meziročně klesl o 6 % na 54,24 miliardy USD poté, co se v předchozím měsíci propadl o 15,2 %, což bylo pod očekáváním trhu, který předpokládal 3% pokles. Jednalo se o devátý měsíc poklesu vývozu v řadě, ale nejmenší pokles za posledních osm měsíců v podmínkách zpomalování globální ekonomiky.

- SK: Předběžné údaje ukázaly, že přebytek obchodní bilance Jižní Koreje v červnu 2023 činil 1,11 miliardy dolarů, což zaostalo za tržním očekáváním přebytku ve výši 2,51 miliardy dolarů a ve srovnání se schodkem 2,44 miliardy dolarů ve stejném měsíci minulého roku. Jednalo se o první přebytek obchodní bilance od března 2022, neboť vývoz klesl méně než dovoz v důsledku zpomalení ekonomiky při slabé globální i domácí poptávce. Vývoz se oproti předchozímu roku snížil o 6 %, což byl devátý pokles v řadě, ale nejmenší za posledních osm měsíců. Dovoz se mezitím snížil o 11,7 %, což je zatím pátý pokles v tomto roce.

- SK: Dovoz do Jižní Koreje se v červnu 2023 meziročně snížil o 11,7 % na 53,11 miliardy USD, zatímco trh předpokládal pokles o 11,0 % a o měsíc dříve o 14,4 %, ukázaly bleskové údaje. Šlo o pátý pokles nákupů v letošním roce.

- USA: Za červen 2023 byl spotřebitelský sentiment Michiganské univerzity'v USA revidován na 64,4 bodu z předběžných 63,9 bodu, což je nejvyšší hodnota za poslední čtyři měsíce. Zlepšily se také současné ekonomické podmínky (z 69 na 68) a očekávání spotřebitelů (z 61,5 na 61,1). Joanne Hsu, ředitelka kons.Tento překvapivý nárůst odráží celkově oživení postojů vyvolané vyřešením krize ohledně dluhového stropu na začátku měsíce, jakož i pozitivnější vnímání utlumené inflace. Přetrvávající vysoké ceny a vysoké výdaje však na spotřebitele nadále doléhají a jejich názory na osobní finance se nezměnily." " Mezitím inflační očekávání pro příští rok druhý měsíc po sobě klesla zpět na 3,3 %, což je nejnižší úroveň od března 2021, v souladu s původním odhadem. Dlouhodobější inflační očekávání se oproti květnu příliš nezměnila a zůstala na úrovni 3 %, což rovněž odpovídá původnímu odhadu.

- USA: Chicagský podnikatelský barometr, známý také jako chicagský index nákupních manažerů, v červnu 2023 vzrostl na 41,5 bodu ze 40,4 bodu v květnu 2023, byl však výrazně pod tržním odhadem 44 bodů. Údaje znamenaly desátý měsíc poklesu podnikatelské aktivity v oblasti Chicaga v řadě.

- USA: Příští týden bude v USA v hlavních zprávách dominovat zpráva o zaměstnanosti a zápis z jednání FOMC. Následovat budou indexy PMI ve výrobě a službách ISM, tovární objednávky a údaje o zahraničním obchodu. Kromě toho S&P zveřejní globální PMI ve výrobě pro Indii, Rusko, Španělsko, Itálii, Švýcarsko, Jižní Koreu a Kanadu a PMI ve službách pro Španělsko, Itálii a Brazílii. Investoři také netrpělivě očekávají míru inflace v Indonésii, Švýcarsku, Jižní Koreji, na Filipínách, v Turecku a Mexiku. Jinde se investoři zaměří na rozhodnutí o australských úrokových sazbách, kanadské údaje o zaměstnanosti, čínský Caixin PMI ve službách a výrobě a japonský Tankan index výrobců'.

- USA: V květnu 2023 vzrostl cenový index výdajů na osobní spotřebu v USA meziměsíčně o 0,1 %, což je o 0,4 % méně než v dubnu. Ceny služeb vzrostly o 0,3 %, zatímco náklady na zboží klesly o 0,1 %. Ceny potravin vzrostly o 0,1 %, zatímco ceny energií klesly o 3,9 %. Bez zahrnutí potravin a energií vzrostla PCP o 0,3 %. Ceny osobní spotřeby meziročně vzrostly o 3,8 %, což je nejnižší hodnota od dubna 2021, ve srovnání s dubnovým snížením o 4,3 %, a jádrová sazba, Fedem preferovaný ukazatel inflace, vzrostla o 4,6 %, zatímco trh očekával 4,7 %.

- USA: V květnu 2023 se osobní příjmy v USA meziměsíčně zvýšily o 0,4 % oproti dubnovému růstu o 0,3 %, zatímco analytici očekávali růst o 0,3 %. K 0,5% nárůstu kompenzací přispěly mzdy a platy v soukromém sektoru (+0,5 %) a příjmy z transferů v rámci osobní mobility (+0,3 %), které zahrnují zdravotní péči Medicaid. Osobní úrokové příjmy (+0,5 %) stály v čele růstu příjmů z osobních aktiv (+0,3 %).

- USA: Ukazatel jádrových cen výdajů na osobní spotřebu v USA bez potravin a energií splnil očekávání trhu a v květnu vzrostl o 0,3 %, čímž zpomalil růst oproti 0,4 % v předchozím měsíci. Meziroční míra změny, klíčové měřítko Fedu'pro inflaci v americké ekonomice, se snížila na 4,6 % z dubnových 4,7 %. Po započtení nákladů na potraviny a energie vzrostl index cen PCE o 0,1 % oproti předchozímu měsíci a o 3,8 % oproti předchozímu roku, což je nejmenší meziroční přírůstek od dubna 2021.

- CA: V květnu 2023 by měla kanadská ekonomika podle projekcí vzrůst o 0,4 %, a to díky růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu, velkoobchodu a v oblasti nemovitostí. Došlo také k útlumu ve veřejné správě federální vlády (s výjimkou obrany). V tomto období však pravděpodobně dojde k poklesu v odvětvích těžby, dobývání, těžby ropy a plynu a veřejných služeb. V konečném odhadu za duben byl hrubý domácí produkt země'revidován směrem dolů na 0 % z původních 0,2 %, přičemž sektor služeb se udržel na stejné úrovni a výroba zboží se zvýšila o 0,1 %.

- EU: V květnu 2023 dosáhla sezónně očištěná míra nezaměstnanosti v eurozóně rekordního minima 6,5 %, což je beze změny oproti předchozímu měsíci a v souladu s tržními odhady. Nejnovější údaje ukázaly pokles oproti loňské míře nezaměstnanosti ve výši 6,7 % a poukázaly na napjatou situaci na trhu práce. Počet nezaměstnaných se oproti předchozímu měsíci snížil o dalších 57 000 na 11,014 milionu, což je nejnižší úroveň od počátku srovnatelných záznamů v roce 1995. Míra nezaměstnanosti mladých lidí, která měří uchazeče o zaměstnání mladší 25 let, zůstala v květnu na rekordně nízké úrovni 11,9 % a oproti předchozímu měsíci se nezměnila. Z největších ekonomik eurozóny'má nejnižší míru nezaměstnanosti Německo (2,9 %) a nejvyšší míry nezaměstnanosti Španělsko (12,7 %), Itálie (7,6 %) a Francie (7 %).

- EU: Podle předběžných odhadů klesla inflace spotřebitelských cen v eurozóně na 5,5 % in červen 2023 z 6,1 % v předchozím měsíci, což je mírně pod očekáváním trhu ve výši 5,6 %. Sazba se dostala na nejnižší úroveň od ledna 2022, přestože zůstává výrazně nad 2,0% cílem ECB'. Také jádrová sazba, která nezahrnuje volatilní položky, jako jsou potraviny a energie, vzrostla na 5,4 %, tedy stále blízko svého nedávného maxima 5,7 %, což podporuje názor, že tvůrci měnové politiky mohou v příštích měsících pokračovat ve zvyšování sazeb. Ceny energií klesly o 5,6 % (v květnu -1,8 %), zatímco ceny potravin, alkoholu a tabáku (11,7 % oproti 12,5 %) a neenergetického průmyslového zboží (5,5 % oproti 5,8 %) rostly mírněji. Na druhé straně inflace v sektoru služeb vzrostla z 5,0 % na 5,4 %. Na meziměsíční bázi se spotřebitelské ceny v červnu zvýšily o 0,3 %.

- GE: Míra nezaměstnanosti v Německu v červnu 2023 mírně vzrostla na 5,7 %, čímž překonala původní odhad 5,6 % i očekávání trhu. Nezaměstnanost dosáhla nejvyšší úrovně od června 2021, když se zvýšila o 28 000 na 2,61 milionu, čímž překonala očekávání trhu ve výši 11 000. Ve srovnání s předchozím rokem se počet nezaměstnaných zvýšil o 192 tisíc, zatímco počet volných pracovních míst se snížil o 108 tisíc na 769 tisíc. Regionální rozdíly přetrvávají, nejvyšší míru nezaměstnanosti mají Brémy s 10,7 % a Berlín s 9,1 %, nejnižší nezaměstnanost mají Bavorsko s 3,4 % a Bádensko-Württembersko s 3,9 %. "Trh práce nyní také pociťuje obtížnější ekonomické podmínky," uvedla vedoucí Úřadu práce Andrea Nahlesová. "Nezaměstnanost roste a růst pracovních míst slábne."

- GE: V květnu 2023 se německé dovozní ceny meziročně snížily o 9,1 %, což je další pokles ze 7% poklesu v předchozím měsíci, v souladu s očekáváním trhu. Jednalo se o největší pokles od září 2009, přičemž prudce klesly ceny energií (-37,6 %), konkrétně zemního plynu (-39,7 %), uhlí (-53,2 %), elektřiny (-53,9 %), minerálních ropných produktů (-35,9 %) a ropy (-31,4 %). Bez ropy a ropných produktů se dovozní ceny snížily o 6,3 %. Ceny meziproduktů klesly o 8,2 %, zatímco ceny spotřebního zboží a investičních statků vzrostly o 3,5 %, resp. 4,1 %. V meziměsíčním srovnání se náklady na dovoz snížily o 1,4 %, což je o něco méně než dubnový pokles o 1,7 %.

- GE: V květnu 2023 německé maloobchodní tržby meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, což je o 0,7 % méně než o měsíc dříve, kdy byly revidovány směrem dolů, ale snadno překonaly odhady trhu, který předpokládal jejich stabilní úroveň. Tržby z prodeje nepotravinářského zboží vzrostly o 0,5 %, zatímco tržby z prodeje přes internet a zásilkové služby klesly o 3,1 %. Maloobchodní prodej potravin mezitím klesl o 1,4 %, protože ceny potravin se snížily. Maloobchodní tržby se mezitím oproti květnu 2022 snížily o 4,4 % a ceny potravin klesají již 23 měsíců v řadě.

- IT: Míra nezaměstnanosti v Itálii'v květnu 2023 klesla na 7,6 %, pod očekávání trhu 7,9 %, na nejnižší úroveň od dubna 2020, kdy pandemie COVID-19 vyvolala pracovní krizi, ve srovnání s 7,8 % v předchozím měsíci . Tento údaj je v souladu s přetrvávajícím napětím na trhu práce v eurozóně, což dává ECB prostor pro rozšíření tempa zpřísňování na jejím nadcházejícím zasedání. Nezaměstnanost se v tomto období snížila o 34 000 na 1,935 milionu, což je největší pokles od února 2022. Počet zaměstnaných osob se mezitím zvýšil o 21 000 na 23,471 milionu. Přesto se míra participace pracovní síly již třetí měsíc v řadě nezměnila a zůstala na úrovni 66,3 %. Na druhé straně míra nezaměstnanosti mladých lidí vzrostla o 1 procentní bod na 21,7 %.

- Spojené království: Hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí 2023 vzrostl o 0,2 %, což bylo nejslabší tempo za poslední dva roky, protože aktivitu a poptávku srazily vyšší náklady na půjčky a přetrvávající vysoká inflace. Spotřeba domácností vzrostla o 0,2 % a tvorba hrubého fixního kapitálu o 1,5 %. Oba ukazatele vykazují nejmenší nárůst od pandemií vyvolané recese v roce 2020–21. Také vládní výdaje se již čtvrté čtvrtletí po sobě snížily (-2,2 %). Čistá zahraniční poptávka přispěla k HDP pozitivně, když vývoz vzrostl o 6,6 % a dovoz klesl o 6,5 %.

- Spojené království: V červnu 2023 národní index cen nemovitostí ve Spojeném království meziročně mírně poklesl o 3,5 % po květnovém poklesu o 3,4 %, zatímco trh očekával pokles o 4 %. Meziroční ceny se ve druhém čtvrtletí snížily ve všech regionech kromě Severního Irska. Kromě toho nejvíce klesly ceny domů ve východní Anglii, kde se snížily o 4,7 %. V červnu se ceny domů meziměsíčně zvýšily o 0,1 %, zejména v důsledku sezónních vlivů, a zvrátily tak pokles o 0,1 % v předchozím měsíci.

- CN: Čínský souhrnný index PMI výroby Národního statistického úřadu v červnu 2023 klesl na 52,3 z 52,9 v předchozím měsíci. Jedná se o nejnižší hodnotu od prosince 2022, kdy ekonomickýzotavení bylo nerovnoměrné. Tovární aktivita klesala již třetí měsíc v řadě v důsledku pokračující slabosti v oblasti nemovitostí a slabé globální i domácí poptávky. Sektor služeb mezitím expandoval nejméně za posledních šest měsíců. Rostoucí nezaměstnanost mladých lidí, neuspokojivá průmyslová produkce a maloobchodní tržby v poslední době brzdí oživení čínské ekonomiky. Premiér Li Kche-čchiang se mezitím nedávno zmínil, že Peking podnikne kroky k urychlení poptávky, ale žádná konkrétní opatření neupřesnil.

 

Pohled dopředu:

Týden dopředu:

Příští týden bude ve Spojených státech v popředí zpráva o mzdách a zápis z jednání FOMC. Následovat bude zveřejnění indexu PMI ISM ve výrobě a službách, továrních objednávek a údajů o zahraničním obchodu. Kromě toho budou zveřejněny globální indexy PMI ve zpracovatelském průmyslu S&P pro Indii, Rusko, Španělsko, Itálii, Švýcarsko, Jižní Koreu a Kanadu a indexy PMI ve službách pro Španělsko, Itálii a Brazílii. Investoři také netrpělivě očekávají míry inflace pro Indonésii, Švýcarsko, Jižní Koreu, Filipíny, Turecko a Mexiko. Kromě toho bude pro investory stěžejní rozhodnutí o úrokových sazbách v Austrálii, údaje o zaměstnanosti v Kanadě, čínský Caixin PMI ve službách a ve výrobě a japonský Tankan index výrobců.

 

Dnes by investoři měli sledovat následující důležité údaje:

- AUD: MI Inflation Gauge m/m, ANZ Job Advertisements m/m, Building Approvals m/m a Commodity Prices y/y.

- CNY: Caixin Manufacturing PMI.

- CHF: CPI m/m a PMI ve zpracovatelském průmyslu.

- CAD:

CAD: Bankovní svátek.

- AUD: Ceny komodit y/y.

- NZD: Stavební povolení m/m.

- JPY: Tankan Manufacturing Index, Tankan Non-Manufacturing Index a konečný výrobní PMI.

- USD: Konečný index PMI ve zpracovatelském průmyslu, index ISM ve zpracovatelském průmyslu, ceny ISM ve zpracovatelském průmyslu, výdaje ve stavebnictví m/m a celkové prodeje vozidel Wards.

- EUR: Francouzská rozpočtová bilance, španělský PMI ve zpracovatelském průmyslu, italský PMI ve zpracovatelském průmyslu, francouzský konečný PMI ve zpracovatelském průmyslu, německý konečný PMI ve zpracovatelském průmyslu a konečný PMI ve zpracovatelském průmyslu.

- GBP: Konečný výrobní index PMI.

 

Klíčové faktory akciového a dluhopisového trhu:

Klíčovými faktory na akciovém a dluhopisovém trhu jsou v současnosti:

- USA: Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů v pátek klesly zpět pod 3,85 % z více než tříměsíčního maxima 3,892, kterého dosáhly na začátku seance, poté, co údaje ukázaly zpomalení inflace výdajů na osobní spotřebu, což zmírnilo cenové tlaky na agresivní politiku zpřísňování Fedu. nové důkazy. Inflace cen spotřebního zboží v květnu klesla na 3,8 %, což je nejnižší úroveň od dubna 2021, zatímco jádrový index se snížil na 4,6 %, což stále ukazuje na silné nákladové tlaky. Mezitím růst osobních výdajů zpomalil na 0,1 %. Řada ekonomických údajů ze začátku týdne ukázala silnou ekonomiku a stabilní trh práce, což podpořilo sázky, že Federální rezervní systém bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Předseda Jerome Powell nedávno zdůraznil, že úrokové sazby se v letošním roce opět zvýší, což naznačuje, že je pravděpodobné nejméně další dvě zvýšení sazeb.

- USA: Futures na americké akcie v poslední den druhého čtvrtletí pokračovaly v růstu, přičemž kontrakt Dow vzrostl o více než 100 bodů, S&P 500 o 0,7 % a Nasdaq 100 o 1 %, protože obchodníci uvítali zpomalující inflaci PCE . Preferovaný ukazatel inflace Fed'u vzrostl v dubnu o 0,3 %, což bylo v souladu s prognózami, ale pod úrovní 0,4 %. Kromě toho meziroční jádrová úroková míra klesla na 4,6 % a celková míra výdajů na osobní spotřebu dosáhla nejnižší úrovně za téměř dva roky. Začátkem tohoto týdne předseda Powell přislíbil, že v letošním roce opět zvýší úrokové sazby. Pokud jde o korporátní sektor, akcie společnosti Apple v předobchodní fázi vzrostly o téměř 1 % poté, co Citigroup iniciovala "nákupní" rating na akcie, zatímco Nike klesla o zhruba 3 % poté, co její čtvrtletní zisk nesplnil očekávání. Ve druhém čtvrtletí zatím Dow vzrostl o 2,6 %, S&P o 7 %, což je třetí čtvrtletní růst v řadě.a Nasdaq vzrostl o 11,2 %, čímž se jeho roční zisky zvýšily na 2,9 %, resp. 14,5 %. a 30 %, a to díky ziskům akcií souvisejících s umělou inteligencí a sázce na to, že Federální rezervní systém již většinu svých zvýšení sazeb provedl.

- FR: Francouzské desetileté výnosy OAT se vyšplhaly zpět nad 2,9 %, protože investoři zpracovávají várku ekonomických údajů a zároveň zvažují šance na recesi v Evropě a možnost růstu nákladů na půjčky. Nejnovější zprávy o indexu spotřebitelských cen z celé Evropy ukázaly, že inflační tlaky v červnu ochladly, ale jádrové úrokové sazby zůstaly zvýšené. Ve Francii inflace klesla na patnáctiměsíční minimum 4,5 %, zatímco v širší eurozóně se snížila na sedmnáctiměsíční minimum 5,5 %. Začátkem tohoto týdne prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdila, že centrální banka eurozóny pravděpodobně v dohledné době nesignalizuje vrchol úrokových sazeb, a uvedla, že ECB musí udržovat vysoké úrokové sazby po dlouhou dobu, aby mohla bojovat s trvale vysokou inflací. Investoři očekávají nejméně dvě zvýšení sazeb v červenci a září.

- GE: Výnosy německých desetiletých státních dluhopisů vzrostly nad 2,4 %, blízko třítýdenního maxima 2,52 %, kterého se dotkly 19. června, když trhy zpracovávaly nejnovější údaje o inflaci pro výhled zpřísnění měnové politiky Evropskou centrální bankou. Spotřebitelské ceny v eurozóně vzrostly v červnu anualizovaně o 5,5 %, což bylo mírně pod očekáváním 5,6% růstu, protože zpomalení ve Španělsku, Francii a Itálii vyvážilo zrychlení v Německu. Přesto byl výsledek výrazně nad dvouprocentním cílem centrální banky'a řídící orgán uvedl, že budoucí rozhodnutí budou odrážet prioritu snižování inflace. ECB se zavázala, že v nadcházejícím červencovém rozhodnutí opět zvýší sazby, a několik tvůrců politiky uvedlo, že další zvýšení v září je opodstatněné. Za poslední rok ECB zvýšila úrokové sazby o rekordních 400 bazických bodů a další zvýšení se očekává v červenci a září.

 

VÝZNAMNÉ SEKTORY TRHU:

Silné sektory: Informační technologie, spotřební zboží, veřejné služby, komunikační služby, materiály, průmyslové podniky, finanční sektor a základní spotřební zboží.

Slabé sektory: --

 

Hlavní faktory měnového & komoditního trhu: 

Klíčovými faktory na měnovém a komoditním trhu jsou v současné době:

- EUR: Euro na konci druhého čtvrtletí kleslo pod 1,09 USD, když investoři vstřebávali smíšené údaje o inflaci v eurozóně a příslib Evropské centrální banky pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Celková inflace v eurozóně klesla z červnových 6,1 % na 5,5 %, jádrová inflace však vzrostla z 5,3 % na 5,4 %. Na národní úrovni se inflace pohybuje různými směry. V Německu index spotřebitelských cen zrychlil na 6,4 % ze 14měsíčního minima v květnu. V Itálii a Francii však inflace zpomalila a ve Španělsku'klesla na 1,9 % a stala se tak první zemí eurozóny, která dosáhla dvouprocentního cíle ECB. Mezitím obchodníci nadále oceňují nejvyšší depozitní sazbu ECB'na úrovni 4 %, přičemž další zvýšení se očekává v červenci. Kromě toho tvůrci měnové politiky signalizovali, že další zvýšení sazeb je pravděpodobné v září. Euro by mělo druhé čtvrtletí zakončit bez větších změn, těsně pod klíčovou úrovní 1,1 USD.

- PLYN: Evropské futures na zemní plyn na konci června vzrostly na 37 eur za megawatthodinu, což je zhruba 39% nárůst za měsíc, první měsíční zisk od března a největší za poslední rok, protože obchodníci zvažovali přerušení dodávek a předpovědi horkého počasí na příští měsíc. Několik odstávek na norských plynových polích bylo prodlouženo a očekává se, že opravy budou pokračovat i v červenci, přičemž trh se zemním plynem zatížila i vzpoura v Rusku. Norsko předstihlo Rusko jako jeden z největších zdrojů dovozu zemního plynu do Evropské unie a tvoří přibližně 25 %. dovoz ruského plynu do Evropské unie, včetně plynu z plynovodů a dovozu zkapalněného zemního plynu, od ruské invaze na Ukrajinu výrazně poklesl, ale v loňském roce stále tvořil přibližně 25 %. Nizozemsko také 1. října uzavře největší evropskou plynovou lokalitu u Groningenu kvůli riziku zemětřesení. Zásobníky plynu v Evropě jsou však naplněny téměř ze 77 %, což je pro toto roční období rekordní úroveň.

- GLD: Zlato se v pátek pohybovalo poblíž hranice 1 910 dolarů za unci a zůstalo tak poblíž hodnoty ttříměsíčního minima 1 907 USD, kterého dosáhla 28. června, protože pokračující jestřábí rétorika Federálního rezervního systému omezila nákupy nevýnosového drahého kovu. Klíčové ukazatele cen PCE, které Federální rezervní systém bedlivě sleduje, ukázaly, že inflace v americké ekonomice je stabilní, a posílily argumenty centrální banky'pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na jejím nadcházejícím červencovém zasedání. jádrový index cen PCE v květnu meziročně vzrostl o 4,6 %, což podtrhuje volatilitu inflace, neboť ukazatel se stabilizoval v úzkém pásmu od doby, kdy se v prosinci 2022 poprvé dotkl hodnoty 4,6 %. Předseda Fedu Jerome Powell tento týden uvedl, že návrat inflace k dvouprocentnímu cíli si vyžádá určitý čas, a naznačil další dvě zvýšení sazeb v tomto roce.

- STL: Futures na ocelové výztuže se pohybovaly poblíž úrovně 3700 CNY za tunu a zůstaly tak pevně pod téměř dvouměsíčním maximem 3783 CNY, kterého dosáhly 16. června, protože trhy nadále vyhodnocovaly možnost, že čínská vláda přijme stimulační opatření v situaci, kdy přetrvávají známky slabého hospodářského oživení. Nejnovější oficiální údaje o PMI ukázaly, že výrobní sektor země se v červnu podle očekávání již třetí měsíc snižoval. Již dříve se v květnu propadly nové úvěry v jüanech, což odráží přetrvávající pesimismus ohledně zadlužených stavebních developerů, kteří jsou hlavními uživateli oceli.

Premiér Li Čchiang nicméně prohlásil, že Čína je stále na dobré cestě splnit v letošním roce svůj pětiprocentní cíl HDP, a zavázal se, že vláda přijme praktické a účinné kroky k posílení vitality trhu a zvýšení poptávky.

- PLM: Futures na malajsijský palmový olej se pohybovaly kolem 3 800 MYR za tunu a v červnu měly vzrůst o téměř 20 % po prudkém zotavení z 28měsíčních minim, když indičtí kupci využili nižších cen, zatímco nejistota na straně nabídky trh dodatečně pozvedla. Očekává se, že červnový dovoz palmového oleje do Indie'vyskočí o 46 % oproti stavu před měsícem na tříměsíční maximum, protože kupující v této největší světové'spotřebitelské zemi rostlinného oleje tento měsíc zvýšili nákupy za zvýhodněné ceny. Co se týče nabídky, vývoz produktů z palmového oleje z Malajsie za období od 1. do 25. června klesl o 4,5 procenta oproti stejnému období v květnu, jak uvedl inspektor nákladu Intertek Testing Services. další inspektor nákladu, společnost AmSpec Agri Malaysia, uvedl, že vývoz klesl o 8,7 procenta.

 

KARTA DNE:

V pátek klesl index Nikkei 225 o 0,5 % a zakončil den pod úrovní 33 100 bodů a index Topix klesl o 0,7 % a zakončil den na úrovni 2 280 bodů. Tím se připravily o část nedávných zisků dosažených v technologickém průmyslu. Investoři také sledovali údaje, které ukázaly, že míra inflace v Tokiu'byla již jedenáctý měsíc v řadě nad cílem japonské centrální banky. To zpochybňuje slib centrální banky'udržovat měnovou politiku velmi uvolněnou. Nejvíce ztratily technologické společnosti Advast (-0,5 %), Tokyo Electron (-1,6 %), Socionext (-3,1 %), Keyence (-0,9 %) a Lasertec (-2,1 %). Další těžké váhy indexu, jako Mitsubishi UFJ (-0,6 %), Sony Group (-1 %), Nintendo (-1,8 %), Nippon Telephone (-1,2 %) a Mitsui & Co (-1,2 %), také klesly. Všechny však zaznamenaly dobrý růst v daném měsíci, druhém čtvrtletí i v první polovině letošního roku.

 

 

 

 

Dlouhodobá obchodní strategie pro kanály: (Japonsko Index Nikkei 225).Tčasový rámec (D1). Tje primární odpor s potenciálem (cílová oblast) se pohybuje kolem (historické maximum). Primární podpora s potenciálním  (oblast konsolidace). Proto je dalším nejpravděpodobnějším cenovým pohybem (růst/konsolidace) trend. (*viz všechny ostatní údaje v grafu).

Optimismus, že se ekonomika může vyhnout recesi: vedoucí postavení akcií s velkou tržní kapitalizací; Apple překračuje tržní kapitalizaci 3 biliony dolarů poté, co Citigroup začala pokrývat situaci s ratingem Buy a cílovou cenou 240 dolarů.

Přehled, analýza a prognózy globálních kapitálových trhů:

Autor: Dr. Alexander APOSTOLOV (výzkumný pracovník Ústavu ekonomického výzkumu ČSAV)

Wall Street v poslední den druhého čtvrtletí rostla, protože utlumená inflace zmírnila obavy investorů z dalšího zvyšování sazeb. Dow uzavřel o více než 280 bodů výše, zatímco S&P a Nasdaq vzrostly o 1,2 %, resp. 1,4 %. Míra inflace PCE, preferovaný ukazatel inflace Fedu, vzrostla v souladu s prognózami o 0,3 % a v dubnu byla nižší než 0,4 %. Kromě toho meziroční jádrová úroková míra klesla na 4,6 % a celková míra výdajů na osobní spotřebu dosáhla nejnižší úrovně za téměř dva roky. Na podnikové scéně vzrostly akcie společnosti Apple o 2,3 %, když se tržní hodnota společnosti'vyšplhala nad 3 biliony dolarů. Společnost Nike naopak klesla o 2,6 % poté, co její čtvrtletní zisk nenaplnil očekávání. Ve druhém čtvrtletí zatím Dow vzrostl o 2,5 %, S&P o 7 %, což je třetí čtvrtletní růst v řadě, a Nasdaq o 11,1 %, což posunulo celoroční zisky na 3,8 %, resp. 32,8 %, k čemuž přispěly zisky akcií souvisejících s umělou inteligencí a sázka na to, že Federální rezervní systém již většinu zvýšení sazeb provedl.

Kanadský index S&P/TSX Composite v pátek vzrostl o 1,2 % a uzavřel na hodnotě 20 155, čímž rozšířil týdenní zisk, přičemž všechny sektory uzavřely v zelených číslech. Technologický sektor a sektory vystavené komoditám uvítaly silné ekonomické údaje. Podle předběžných odhadů hrubý domácí produkt Kanady'v květnu pravděpodobně vzrostl o 0,4 %, což naznačuje značnou flexibilitu při agresivním zvyšování úrokových sazeb Bank of Canada'a přidává tvůrcům politiky prostor pro další zpřísňování. Ve Spojených státech jádrové ceny spotřebního zboží nevykazovaly příliš známek toho, že by se inflace ochlazovala tempem, které by si Fed přál, zatímco osobní příjmy se zmírnily. V čele růstu stály akcie technologických společností, které vzrostly o 1,7 % v návaznosti na silnou dynamiku Nasdaqu, přičemž Shopify vzrostlo o 1,5 %, zatímco BlackBerry v průběhu seance posílilo o 3,4 % a tento týden díky překvapivému oznámení zisku vzrostlo o 17 %. Rostoucí ceny ropy podpořily také kanadské výrobce energií. Za celý týden index vzrostl o 3,2 %.

Ruský index MOEX založený na rublu snížil počáteční ztráty a skončil beze změny na hodnotě 2 797. Zotavil se tak z pondělního propadu a uzavřel beze změny, protože trhy projevily malé obavy z ekonomické a politické nestability po víkendové vzpouře skupiny Wagner. V čele růstu stály ocelářské společnosti, NLMK, MMK a Severstal vzrostly o 1,7 až 0,8 %, protože další kontrakční index PMI v Číně zvýšil očekávání stimulačních opatření a oživení poptávky po kovech u hlavních dovozců. V zelených číslech uzavřely také akcie ropných společností, přičemž prioritní akcie společnosti Surgut vzrostly o 0,8 %, když se zvýšily sázky na silnou výplatu dividend.

FTSE 100 v pátek vzrostl o 0,9 procenta na 7 531 bodů, což je za celý týden nárůst o 1 procento, podpořený podporou stavitelů domů a solidním obchodováním bank, protože trh nadále vyhodnocuje zájem podniků v souvislosti s blížícím se zvyšováním úrokových sazeb ze strany hlavních centrálních bank. Jak se bude vyvíjet prostředí. Společnosti Unite Group, Perssimon a Landsec jsou lídry v developerském průmyslu a všechny rozhodně podporují ekologický rozvoj. Naděje, že poptávka po hypotékách zůstane silná i po zbytek cyklu zvyšování sazeb Bank of England'dala oddechnout i londýnským věřitelům. NatWest vzrostl o 2,4 %, Lloyds o 2 % a Barclays o 1,5 %. Akcie společnosti Centrica'vzrostly o 3,3 % poté, co společnost oznámila, že rozšiřuje prostory pro skladování zemního plynu.

V pátek vzrostl CAC 40 přibližně o 1,2 % a uzavřel na úrovni, které nedosáhl již více než měsíc: 7,400. Jednalo se o pátý den v řadě, kdy regionální trhy rovněž rostly. Údaje ukázaly, že inflační síly v eurozóně a USA polevily, což lidem zlepšilo náladu, ale zvýšení úrokových sazeb může trvat déle. Mezitím slabá čísla z čínských továren zvýšila naději, že druhá největší ekonomika světa dostane další pomoc k růstu. Téměř všechny společnosti zakončily den v zelených číslech, přičemž největšími vítězi byly Eurofins Scientifique (+2,9 %), Unibail Rodamco We (+2,3 %), Legrand (+2,3 %), Dassault Systemes (+2,3 %), Capgemini (+2,2 %) a Stmicroelectronics (+2,2 %). CAC 40 vzrostl za týden o 3,3 % a za měsíc o 4,2 %.

V pátek odpoledne vzrostl index FTSE MIB na přibližně 28 280 bodů, což bylo blízko nejlepší úrovně od září 2008. Jednalo se o pátý den v řadě, kdy index rostl. Téměř všechna odvětví šla nahoru o hodně, ale energetické a ropné společnosti, průmyslové podniky a banky šly nahoru up nejvíce. Investoři s potěšením zaznamenali známky toho, že cenové tlaky v USA a Evropě klesají. Tento týden šéf Federálního rezervního systému Jerome Powell i šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová uvedli, že jsou stále velmi odhodláni zvyšovat úrokové sazby v boji proti inflaci. Míra nezaměstnanosti v Itálii'klesla v květnu 2023 více, než se očekávalo, a to ze 7,8 % v předchozím měsíci na 7,6 %. Jednalo se o nejnižší míru od dubna 2020. Očekává se, že index FTSE MIB tento týden vzroste o téměř 4 %.

Index IBEX 35 v pátek dosáhl nového maxima 9 593 bodů, což se nestalo již více než tři a půl roku. Jednalo se o pátou seanci v řadě, kdy index vzrostl, protože investoři přesunuli část svých investic a s potěšením zjistili, že cenové tlaky v eurozóně a USA polevují. Poslední zpráva ukázala, že jádrová inflace v eurozóně v červnu klesla více, než se očekávalo, a to na 5,5 %. To je nejnižší číslo od ledna 2022. Na prvním místě v zisku se umístily společnosti Grifols A (2,30 %), Solaria (1,88 %) a Banco Santander (1,57 %). Acciona Energa (-1,16 %), Acerinox (-1,28 %) a Acciona (-0,42 %) klesly a Morgan Stanley udělila ocelářské společnosti špatné hodnocení. Za celý týden vzrostl tento ukazatel o 3,5 % a za celé čtvrtletí o 4,6 %.

V pátek hongkongské akcie klesly o 17,93 bodu, tj. 0,1 %, na 18 916,43 bodu. Jednalo se o druhý den v řadě, kdy klesly. Důvodem byly oficiální červnové údaje o čínském PMI, které vyvolaly obavy, že ekonomika zpomaluje. Třetí měsíc v řadě se aktivita továren snížila a sektor služeb vykázal nejslabší přírůstek za posledních šest měsíců. Od začátku roku index poklesl o 6,3 %. Důvodem jsou horší spotřebitelské výdaje, trh s bydlením, vývoz a investice do infrastruktury v pevninské Číně. Zatímco se tak děje, stále panuje nejistota ohledně nových stimulů ze strany Pekingu a velké banky z Wall Street, jako jsou Goldman Sachs, Bank of America, UBS a Nomura, nedávno snížily své předpovědi ohledně hospodářského růstu Číny'. Kromě toho se futures na americké akcie před pozdějším zveřejněním amerických údajů o PCE dnes příliš nepohnuly. Mezi společnosti, jejichž akcie klesly, patřily Kingsoft Co, Top Sports International (-3,8 %), Kuaishou Technology (-2,9 %) a Meituan (-1,8 %).

V pátek klesl index Nikkei 225 o 0,5 % a zakončil den pod úrovní 33 100 bodů a index Topix klesl o 0,7 % a zakončil den na úrovni 2 280 bodů. Tím se připravily o část nedávných zisků dosažených v technologickém průmyslu. Investoři také sledovali údaje, které ukázaly, že míra inflace v Tokiu'byla již jedenáctý měsíc v řadě nad cílem japonské centrální banky. To zpochybňuje slib centrální banky'udržovat měnovou politiku velmi uvolněnou. Nejvíce ztratily technologické společnosti Advast (-0,5 %), Tokyo Electron (-1,6 %), Socionext (-3,1 %), Keyence (-0,9 %) a Lasertec (-2,1 %). Další těžké váhy indexu, jako Mitsubishi UFJ (-0,6 %), Sony Group (-1 %), Nintendo (-1,8 %), Nippon Telephone (-1,2 %) a Mitsui & Co (-1,2 %), také klesly. Všechny však zaznamenaly dobrý růst v daném měsíci, druhém čtvrtletí i v první polovině letošního roku.

Indický index BSE Sensex vzrostl o 820 bodů a skončil na úrovni 64 733 bodů, což byl nový rekord. Za celý týden index posílil o 2,7 %, protože trhy nadále sázely na to, že indická ekonomika bude schopna ignorovat zhoršující se vnější prostředí. Zahraniční investice byly velkou součástí růstu indického akciového trhu. Nové údaje z tohoto týdne ukazují, že zahraniční investoři v tomto fiskálním roce dosud nakoupili akcie za více než 850 miliard rupií. Důvodem je relativně uvolněná měnová politika Reserve Bank of India'a silné vyhlídky růstu Indie. Zbavte se čistých odprodejů z předchozích dvou let. V čele růstu stály akcie technologických společností: Infosys vzrostla o 3,4 % a TCS o 2,9 %. Automobilky jako Mahindra & Mahindra a Maruti Suzuki také prudce klesly. Mahindra & Mahindra vzrostla o 4,2 % a Maruti Suzuki o 2,5 %.

Složený index Shanghai Composite vzrostl o 0,4 % na přibližně 3 195 bodů a index Shenzhen Composite posílil o 0,7 % na 10 990 bodů, čímž vyrovnal ztráty z předchozí seance, i když údaje ukázaly, že výrobní aktivita v Číně v červnu rostla již třetí měsíc v řadě. V březnu se snížila, zatímco růst aktivity v sektoru služeb zpomalil na šestiměsíční minimum. Pevninské akcie se tento měsíc dostaly pod tlak kvůli zvýšené ekonomické nejistotě v Číně a nedostatku agresivních politických opatření na podporu růstu ze strany Pekingu, ačkoli investoři stále doufají, že úřady letos poskytnou další stimuly. V pátek klesly akcie těžkých společností, jako jsou Eotolink Technology (5,3 %), Jiangsu Huaxi Village (3,9 %), Eastern Communications (6,8 %), Greatoo Intelligent (10 %) a Shenzhen Danone (20 %) výrazně vzrostl.

Nový Zéland's NZD 50 v pátek vzrostl o 108,35 bodu, tj. 0,92 %, na 11 916,47 bodu, čímž se zbavil ztrát z počátku obchodování a rostl již čtvrtou seanci v řadě, mimo jiné díky distribučním službám, zpracovatelskému průmyslu, spotřebnímu zboží a zdravotní péči. Silný vývoj v sektoru podpořil zisky většiny sektorů. Mezitím futures na americké akcie před pozdějším zveřejněním amerického indexu PCE vzrostly. Očekává se, že čísla vykáží určité zmírnění a zároveň stále naznačí, že inflace zůstává lepkavá. Samostatně premiér Chris Hipkins během své návštěvy Pekingu tento týden podepsal dohodu o spolupráci s Čínou, největším obchodním partnerem Nového Zélandu, jejímž cílem je posílit trhy, například vývoz. Podle nejnovějších údajů dosáhla důvěra novozélandských spotřebitelů v červnu nejvyšší úrovně za posledních 17 měsíců a zlepšila se i podnikatelská nálada. Společnost Hallenstein Glasson vzrostla o 4,1 %, následovaná společností Skellerup Hlds. (3,9 %), Scott Tech. (3,3 %) a Serko Ltd. (3,3 %). (2.7%). Tento měsíc se index změnil jen málo.

Hlavní index Baltské burzy, který měří náklady na přepravu zboží po celém světě, v pátek klesl již pátou seanci v řadě, a to o přibližně 1,9 % na více než týdenní minimum 1 091 bodů. Index capesize, který sleduje lodě přepravující obvykle 150 000 tun nákladu, jako je železná ruda a uhlí, klesl o 3,1 % na 1 704 bodů; a index panamax, který sleduje lodě přepravující obvykle uhlí nebo obilí o hmotnosti přibližně 60 000 až 70 000 tun, klesal devátou seanci v řadě a ztratil 11 bodů na 1 030 bodů. Mezi menšími loděmi klesl index supramax o 1 bod na 749 b. Referenční index ztratil za týden přibližně 12 %, což je nejhorší úroveň od 2. června, a zaznamenal také pátý čtvrtletní pokles v řadě o 21,5 %. Téměř 40% meziměsíční nárůst v segmentu capesize pomohl indexu k měsíčnímu posunu o 11,7 %.

Brazilský akciový index Ibovespa skončil v pátek o 0,1 % níže na úrovni přibližně 118 240 bodů, přičemž během seance dosáhl nejvyšší hodnoty za více než týden, protože místní investoři reagovali na nová pravidla cílování inflace, která včera oznámila Národní měnová rada (CMN). Tento subjekt, který je nejvyšším hospodářsko-politickým orgánem země, rozhodl o stanovení inflačního cíle pro rok 2026 na úrovni 3 % a o změně časového rámce pro hodnocení dosažení inflačního cíle. V současné době CMN stanovuje roční inflační cíle, které mají být splněny každý kalendářní rok. co se týče údajů, míra nezaměstnanosti v Brazílii'klesla za tři měsíce do května na 8,3 %, což je nejnižší úroveň za toto období od roku 2015. Obchodníci také ocenili nejnovější údaje ze Spojených států, které poukázaly na zmírnění inflačních tlaků. Z podnikové sféry zaznamenaly největší ztráty za celou seanci akcie společností Lojas Renner (-6,2 %), Siderurgica Nacional (-5,2 %) a Petrobras (-4,9 %). Index Ibovespa zakončil týden poklesem o 0,6 %, ale v meziměsíčním srovnání si připsal 6,9 %.

 

PŘEHLED POSLEDNÍCH EKONOMICKÝCH ÚDAJŮ:

Při přehledu posledních ekonomických zpráv jsou nejkritičtějšími údaji:

- SK: Předběžné údaje ukázaly, že vývoz Jižní Koreje'v červnu 2023 meziročně klesl o 6 % na 54,24 miliardy USD poté, co se v předchozím měsíci propadl o 15,2 %, což bylo pod očekáváním trhu, který předpokládal 3% pokles. Jednalo se o devátý měsíc poklesu vývozu v řadě, ale nejmenší pokles za posledních osm měsíců v podmínkách zpomalování globální ekonomiky.

- SK: Předběžné údaje ukázaly, že přebytek obchodní bilance Jižní Koreje v červnu 2023 činil 1,11 miliardy dolarů, což zaostalo za tržním očekáváním přebytku ve výši 2,51 miliardy dolarů a ve srovnání se schodkem 2,44 miliardy dolarů ve stejném měsíci minulého roku. Jednalo se o první přebytek obchodní bilance od března 2022, neboť vývoz klesl méně než dovoz v důsledku zpomalení ekonomiky při slabé globální i domácí poptávce. Vývoz se oproti předchozímu roku snížil o 6 %, což byl devátý pokles v řadě, ale nejmenší za posledních osm měsíců. Dovoz se mezitím snížil o 11,7 %, což je zatím pátý pokles v tomto roce.

- SK: Dovoz do Jižní Koreje se v červnu 2023 meziročně snížil o 11,7 % na 53,11 miliardy USD, zatímco trh předpokládal pokles o 11,0 % a o měsíc dříve o 14,4 %, ukázaly bleskové údaje. Šlo o pátý pokles nákupů v letošním roce.

- USA: Za červen 2023 byl spotřebitelský sentiment Michiganské univerzity'v USA revidován na 64,4 bodu z předběžných 63,9 bodu, což je nejvyšší hodnota za poslední čtyři měsíce. Zlepšily se také současné ekonomické podmínky (z 69 na 68) a očekávání spotřebitelů (z 61,5 na 61,1). Joanne Hsu, ředitelka kons.Tento překvapivý nárůst odráží celkově oživení postojů vyvolané vyřešením krize ohledně dluhového stropu na začátku měsíce, jakož i pozitivnější vnímání utlumené inflace. Přetrvávající vysoké ceny a vysoké výdaje však na spotřebitele nadále doléhají a jejich názory na osobní finance se nezměnily." " Mezitím inflační očekávání pro příští rok druhý měsíc po sobě klesla zpět na 3,3 %, což je nejnižší úroveň od března 2021, v souladu s původním odhadem. Dlouhodobější inflační očekávání se oproti květnu příliš nezměnila a zůstala na úrovni 3 %, což rovněž odpovídá původnímu odhadu.

- USA: Chicagský podnikatelský barometr, známý také jako chicagský index nákupních manažerů, v červnu 2023 vzrostl na 41,5 bodu ze 40,4 bodu v květnu 2023, byl však výrazně pod tržním odhadem 44 bodů. Údaje znamenaly desátý měsíc poklesu podnikatelské aktivity v oblasti Chicaga v řadě.

- USA: Příští týden bude v USA v hlavních zprávách dominovat zpráva o zaměstnanosti a zápis z jednání FOMC. Následovat budou indexy PMI ve výrobě a službách ISM, tovární objednávky a údaje o zahraničním obchodu. Kromě toho S&P zveřejní globální PMI ve výrobě pro Indii, Rusko, Španělsko, Itálii, Švýcarsko, Jižní Koreu a Kanadu a PMI ve službách pro Španělsko, Itálii a Brazílii. Investoři také netrpělivě očekávají míru inflace v Indonésii, Švýcarsku, Jižní Koreji, na Filipínách, v Turecku a Mexiku. Jinde se investoři zaměří na rozhodnutí o australských úrokových sazbách, kanadské údaje o zaměstnanosti, čínský Caixin PMI ve službách a výrobě a japonský Tankan index výrobců'.

- USA: V květnu 2023 vzrostl cenový index výdajů na osobní spotřebu v USA meziměsíčně o 0,1 %, což je o 0,4 % méně než v dubnu. Ceny služeb vzrostly o 0,3 %, zatímco náklady na zboží klesly o 0,1 %. Ceny potravin vzrostly o 0,1 %, zatímco ceny energií klesly o 3,9 %. Bez zahrnutí potravin a energií vzrostla PCP o 0,3 %. Ceny osobní spotřeby meziročně vzrostly o 3,8 %, což je nejnižší hodnota od dubna 2021, ve srovnání s dubnovým snížením o 4,3 %, a jádrová sazba, Fedem preferovaný ukazatel inflace, vzrostla o 4,6 %, zatímco trh očekával 4,7 %.

- USA: V květnu 2023 se osobní příjmy v USA meziměsíčně zvýšily o 0,4 % oproti dubnovému růstu o 0,3 %, zatímco analytici očekávali růst o 0,3 %. K 0,5% nárůstu kompenzací přispěly mzdy a platy v soukromém sektoru (+0,5 %) a příjmy z transferů v rámci osobní mobility (+0,3 %), které zahrnují zdravotní péči Medicaid. Osobní úrokové příjmy (+0,5 %) stály v čele růstu příjmů z osobních aktiv (+0,3 %).

- USA: Ukazatel jádrových cen výdajů na osobní spotřebu v USA bez potravin a energií splnil očekávání trhu a v květnu vzrostl o 0,3 %, čímž zpomalil růst oproti 0,4 % v předchozím měsíci. Meziroční míra změny, klíčové měřítko Fedu'pro inflaci v americké ekonomice, se snížila na 4,6 % z dubnových 4,7 %. Po započtení nákladů na potraviny a energie vzrostl index cen PCE o 0,1 % oproti předchozímu měsíci a o 3,8 % oproti předchozímu roku, což je nejmenší meziroční přírůstek od dubna 2021.

- CA: V květnu 2023 by měla kanadská ekonomika podle projekcí vzrůst o 0,4 %, a to díky růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu, velkoobchodu a v oblasti nemovitostí. Došlo také k útlumu ve veřejné správě federální vlády (s výjimkou obrany). V tomto období však pravděpodobně dojde k poklesu v odvětvích těžby, dobývání, těžby ropy a plynu a veřejných služeb. V konečném odhadu za duben byl hrubý domácí produkt země'revidován směrem dolů na 0 % z původních 0,2 %, přičemž sektor služeb se udržel na stejné úrovni a výroba zboží se zvýšila o 0,1 %.

- EU: V květnu 2023 dosáhla sezónně očištěná míra nezaměstnanosti v eurozóně rekordního minima 6,5 %, což je beze změny oproti předchozímu měsíci a v souladu s tržními odhady. Nejnovější údaje ukázaly pokles oproti loňské míře nezaměstnanosti ve výši 6,7 % a poukázaly na napjatou situaci na trhu práce. Počet nezaměstnaných se oproti předchozímu měsíci snížil o dalších 57 000 na 11,014 milionu, což je nejnižší úroveň od počátku srovnatelných záznamů v roce 1995. Míra nezaměstnanosti mladých lidí, která měří uchazeče o zaměstnání mladší 25 let, zůstala v květnu na rekordně nízké úrovni 11,9 % a oproti předchozímu měsíci se nezměnila. Z největších ekonomik eurozóny'má nejnižší míru nezaměstnanosti Německo (2,9 %) a nejvyšší míry nezaměstnanosti Španělsko (12,7 %), Itálie (7,6 %) a Francie (7 %).

- EU: Podle předběžných odhadů klesla inflace spotřebitelských cen v eurozóně na 5,5 % in červen 2023 z 6,1 % v předchozím měsíci, což je mírně pod očekáváním trhu ve výši 5,6 %. Sazba se dostala na nejnižší úroveň od ledna 2022, přestože zůstává výrazně nad 2,0% cílem ECB'. Také jádrová sazba, která nezahrnuje volatilní položky, jako jsou potraviny a energie, vzrostla na 5,4 %, tedy stále blízko svého nedávného maxima 5,7 %, což podporuje názor, že tvůrci měnové politiky mohou v příštích měsících pokračovat ve zvyšování sazeb. Ceny energií klesly o 5,6 % (v květnu -1,8 %), zatímco ceny potravin, alkoholu a tabáku (11,7 % oproti 12,5 %) a neenergetického průmyslového zboží (5,5 % oproti 5,8 %) rostly mírněji. Na druhé straně inflace v sektoru služeb vzrostla z 5,0 % na 5,4 %. Na meziměsíční bázi se spotřebitelské ceny v červnu zvýšily o 0,3 %.

- GE: Míra nezaměstnanosti v Německu v červnu 2023 mírně vzrostla na 5,7 %, čímž překonala původní odhad 5,6 % i očekávání trhu. Nezaměstnanost dosáhla nejvyšší úrovně od června 2021, když se zvýšila o 28 000 na 2,61 milionu, čímž překonala očekávání trhu ve výši 11 000. Ve srovnání s předchozím rokem se počet nezaměstnaných zvýšil o 192 tisíc, zatímco počet volných pracovních míst se snížil o 108 tisíc na 769 tisíc. Regionální rozdíly přetrvávají, nejvyšší míru nezaměstnanosti mají Brémy s 10,7 % a Berlín s 9,1 %, nejnižší nezaměstnanost mají Bavorsko s 3,4 % a Bádensko-Württembersko s 3,9 %. "Trh práce nyní také pociťuje obtížnější ekonomické podmínky," uvedla vedoucí Úřadu práce Andrea Nahlesová. "Nezaměstnanost roste a růst pracovních míst slábne."

- GE: V květnu 2023 se německé dovozní ceny meziročně snížily o 9,1 %, což je další pokles ze 7% poklesu v předchozím měsíci, v souladu s očekáváním trhu. Jednalo se o největší pokles od září 2009, přičemž prudce klesly ceny energií (-37,6 %), konkrétně zemního plynu (-39,7 %), uhlí (-53,2 %), elektřiny (-53,9 %), minerálních ropných produktů (-35,9 %) a ropy (-31,4 %). Bez ropy a ropných produktů se dovozní ceny snížily o 6,3 %. Ceny meziproduktů klesly o 8,2 %, zatímco ceny spotřebního zboží a investičních statků vzrostly o 3,5 %, resp. 4,1 %. V meziměsíčním srovnání se náklady na dovoz snížily o 1,4 %, což je o něco méně než dubnový pokles o 1,7 %.

- GE: V květnu 2023 německé maloobchodní tržby meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, což je o 0,7 % méně než o měsíc dříve, kdy byly revidovány směrem dolů, ale snadno překonaly odhady trhu, který předpokládal jejich stabilní úroveň. Tržby z prodeje nepotravinářského zboží vzrostly o 0,5 %, zatímco tržby z prodeje přes internet a zásilkové služby klesly o 3,1 %. Maloobchodní prodej potravin mezitím klesl o 1,4 %, protože ceny potravin se snížily. Maloobchodní tržby se mezitím oproti květnu 2022 snížily o 4,4 % a ceny potravin klesají již 23 měsíců v řadě.

- IT: Míra nezaměstnanosti v Itálii'v květnu 2023 klesla na 7,6 %, pod očekávání trhu 7,9 %, na nejnižší úroveň od dubna 2020, kdy pandemie COVID-19 vyvolala pracovní krizi, ve srovnání s 7,8 % v předchozím měsíci . Tento údaj je v souladu s přetrvávajícím napětím na trhu práce v eurozóně, což dává ECB prostor pro rozšíření tempa zpřísňování na jejím nadcházejícím zasedání. Nezaměstnanost se v tomto období snížila o 34 000 na 1,935 milionu, což je největší pokles od února 2022. Počet zaměstnaných osob se mezitím zvýšil o 21 000 na 23,471 milionu. Přesto se míra participace pracovní síly již třetí měsíc v řadě nezměnila a zůstala na úrovni 66,3 %. Na druhé straně míra nezaměstnanosti mladých lidí vzrostla o 1 procentní bod na 21,7 %.

- Spojené království: Hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí 2023 vzrostl o 0,2 %, což bylo nejslabší tempo za poslední dva roky, protože aktivitu a poptávku srazily vyšší náklady na půjčky a přetrvávající vysoká inflace. Spotřeba domácností vzrostla o 0,2 % a tvorba hrubého fixního kapitálu o 1,5 %. Oba ukazatele vykazují nejmenší nárůst od pandemií vyvolané recese v roce 2020–21. Také vládní výdaje se již čtvrté čtvrtletí po sobě snížily (-2,2 %). Čistá zahraniční poptávka přispěla k HDP pozitivně, když vývoz vzrostl o 6,6 % a dovoz klesl o 6,5 %.

- Spojené království: V červnu 2023 národní index cen nemovitostí ve Spojeném království meziročně mírně poklesl o 3,5 % po květnovém poklesu o 3,4 %, zatímco trh očekával pokles o 4 %. Meziroční ceny se ve druhém čtvrtletí snížily ve všech regionech kromě Severního Irska. Kromě toho nejvíce klesly ceny domů ve východní Anglii, kde se snížily o 4,7 %. V červnu se ceny domů meziměsíčně zvýšily o 0,1 %, zejména v důsledku sezónních vlivů, a zvrátily tak pokles o 0,1 % v předchozím měsíci.

- CN: Čínský souhrnný index PMI výroby Národního statistického úřadu v červnu 2023 klesl na 52,3 z 52,9 v předchozím měsíci. Jedná se o nejnižší hodnotu od prosince 2022, kdy ekonomickýzotavení bylo nerovnoměrné. Tovární aktivita klesala již třetí měsíc v řadě v důsledku pokračující slabosti v oblasti nemovitostí a slabé globální i domácí poptávky. Sektor služeb mezitím expandoval nejméně za posledních šest měsíců. Rostoucí nezaměstnanost mladých lidí, neuspokojivá průmyslová produkce a maloobchodní tržby v poslední době brzdí oživení čínské ekonomiky. Premiér Li Kche-čchiang se mezitím nedávno zmínil, že Peking podnikne kroky k urychlení poptávky, ale žádná konkrétní opatření neupřesnil.

 

Pohled dopředu:

Týden dopředu:

Příští týden bude ve Spojených státech v popředí zpráva o mzdách a zápis z jednání FOMC. Následovat bude zveřejnění indexu PMI ISM ve výrobě a službách, továrních objednávek a údajů o zahraničním obchodu. Kromě toho budou zveřejněny globální indexy PMI ve zpracovatelském průmyslu S&P pro Indii, Rusko, Španělsko, Itálii, Švýcarsko, Jižní Koreu a Kanadu a indexy PMI ve službách pro Španělsko, Itálii a Brazílii. Investoři také netrpělivě očekávají míry inflace pro Indonésii, Švýcarsko, Jižní Koreu, Filipíny, Turecko a Mexiko. Kromě toho bude pro investory stěžejní rozhodnutí o úrokových sazbách v Austrálii, údaje o zaměstnanosti v Kanadě, čínský Caixin PMI ve službách a ve výrobě a japonský Tankan index výrobců.

 

Dnes by investoři měli sledovat následující důležité údaje:

- AUD: MI Inflation Gauge m/m, ANZ Job Advertisements m/m, Building Approvals m/m a Commodity Prices y/y.

- CNY: Caixin Manufacturing PMI.

- CHF: CPI m/m a PMI ve zpracovatelském průmyslu.

- CAD:

CAD: Bankovní svátek.

- AUD: Ceny komodit y/y.

- NZD: Stavební povolení m/m.

- JPY: Tankan Manufacturing Index, Tankan Non-Manufacturing Index a konečný výrobní PMI.

- USD: Konečný index PMI ve zpracovatelském průmyslu, index ISM ve zpracovatelském průmyslu, ceny ISM ve zpracovatelském průmyslu, výdaje ve stavebnictví m/m a celkové prodeje vozidel Wards.

- EUR: Francouzská rozpočtová bilance, španělský PMI ve zpracovatelském průmyslu, italský PMI ve zpracovatelském průmyslu, francouzský konečný PMI ve zpracovatelském průmyslu, německý konečný PMI ve zpracovatelském průmyslu a konečný PMI ve zpracovatelském průmyslu.

- GBP: Konečný výrobní index PMI.

 

Klíčové faktory akciového a dluhopisového trhu:

Klíčovými faktory na akciovém a dluhopisovém trhu jsou v současnosti:

- USA: Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů v pátek klesly zpět pod 3,85 % z více než tříměsíčního maxima 3,892, kterého dosáhly na začátku seance, poté, co údaje ukázaly zpomalení inflace výdajů na osobní spotřebu, což zmírnilo cenové tlaky na agresivní politiku zpřísňování Fedu. nové důkazy. Inflace cen spotřebního zboží v květnu klesla na 3,8 %, což je nejnižší úroveň od dubna 2021, zatímco jádrový index se snížil na 4,6 %, což stále ukazuje na silné nákladové tlaky. Mezitím růst osobních výdajů zpomalil na 0,1 %. Řada ekonomických údajů ze začátku týdne ukázala silnou ekonomiku a stabilní trh práce, což podpořilo sázky, že Federální rezervní systém bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Předseda Jerome Powell nedávno zdůraznil, že úrokové sazby se v letošním roce opět zvýší, což naznačuje, že je pravděpodobné nejméně další dvě zvýšení sazeb.

- USA: Futures na americké akcie v poslední den druhého čtvrtletí pokračovaly v růstu, přičemž kontrakt Dow vzrostl o více než 100 bodů, S&P 500 o 0,7 % a Nasdaq 100 o 1 %, protože obchodníci uvítali zpomalující inflaci PCE . Preferovaný ukazatel inflace Fed'u vzrostl v dubnu o 0,3 %, což bylo v souladu s prognózami, ale pod úrovní 0,4 %. Kromě toho meziroční jádrová úroková míra klesla na 4,6 % a celková míra výdajů na osobní spotřebu dosáhla nejnižší úrovně za téměř dva roky. Začátkem tohoto týdne předseda Powell přislíbil, že v letošním roce opět zvýší úrokové sazby. Pokud jde o korporátní sektor, akcie společnosti Apple v předobchodní fázi vzrostly o téměř 1 % poté, co Citigroup iniciovala "nákupní" rating na akcie, zatímco Nike klesla o zhruba 3 % poté, co její čtvrtletní zisk nesplnil očekávání. Ve druhém čtvrtletí zatím Dow vzrostl o 2,6 %, S&P o 7 %, což je třetí čtvrtletní růst v řadě.a Nasdaq vzrostl o 11,2 %, čímž se jeho roční zisky zvýšily na 2,9 %, resp. 14,5 %. a 30 %, a to díky ziskům akcií souvisejících s umělou inteligencí a sázce na to, že Federální rezervní systém již většinu svých zvýšení sazeb provedl.

- FR: Francouzské desetileté výnosy OAT se vyšplhaly zpět nad 2,9 %, protože investoři zpracovávají várku ekonomických údajů a zároveň zvažují šance na recesi v Evropě a možnost růstu nákladů na půjčky. Nejnovější zprávy o indexu spotřebitelských cen z celé Evropy ukázaly, že inflační tlaky v červnu ochladly, ale jádrové úrokové sazby zůstaly zvýšené. Ve Francii inflace klesla na patnáctiměsíční minimum 4,5 %, zatímco v širší eurozóně se snížila na sedmnáctiměsíční minimum 5,5 %. Začátkem tohoto týdne prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdila, že centrální banka eurozóny pravděpodobně v dohledné době nesignalizuje vrchol úrokových sazeb, a uvedla, že ECB musí udržovat vysoké úrokové sazby po dlouhou dobu, aby mohla bojovat s trvale vysokou inflací. Investoři očekávají nejméně dvě zvýšení sazeb v červenci a září.

- GE: Výnosy německých desetiletých státních dluhopisů vzrostly nad 2,4 %, blízko třítýdenního maxima 2,52 %, kterého se dotkly 19. června, když trhy zpracovávaly nejnovější údaje o inflaci pro výhled zpřísnění měnové politiky Evropskou centrální bankou. Spotřebitelské ceny v eurozóně vzrostly v červnu anualizovaně o 5,5 %, což bylo mírně pod očekáváním 5,6% růstu, protože zpomalení ve Španělsku, Francii a Itálii vyvážilo zrychlení v Německu. Přesto byl výsledek výrazně nad dvouprocentním cílem centrální banky'a řídící orgán uvedl, že budoucí rozhodnutí budou odrážet prioritu snižování inflace. ECB se zavázala, že v nadcházejícím červencovém rozhodnutí opět zvýší sazby, a několik tvůrců politiky uvedlo, že další zvýšení v září je opodstatněné. Za poslední rok ECB zvýšila úrokové sazby o rekordních 400 bazických bodů a další zvýšení se očekává v červenci a září.

 

VÝZNAMNÉ SEKTORY TRHU:

Silné sektory: Informační technologie, spotřební zboží, veřejné služby, komunikační služby, materiály, průmyslové podniky, finanční sektor a základní spotřební zboží.

Slabé sektory: --

 

Hlavní faktory měnového & komoditního trhu: 

Klíčovými faktory na měnovém a komoditním trhu jsou v současné době:

- EUR: Euro na konci druhého čtvrtletí kleslo pod 1,09 USD, když investoři vstřebávali smíšené údaje o inflaci v eurozóně a příslib Evropské centrální banky pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Celková inflace v eurozóně klesla z červnových 6,1 % na 5,5 %, jádrová inflace však vzrostla z 5,3 % na 5,4 %. Na národní úrovni se inflace pohybuje různými směry. V Německu index spotřebitelských cen zrychlil na 6,4 % ze 14měsíčního minima v květnu. V Itálii a Francii však inflace zpomalila a ve Španělsku'klesla na 1,9 % a stala se tak první zemí eurozóny, která dosáhla dvouprocentního cíle ECB. Mezitím obchodníci nadále oceňují nejvyšší depozitní sazbu ECB'na úrovni 4 %, přičemž další zvýšení se očekává v červenci. Kromě toho tvůrci měnové politiky signalizovali, že další zvýšení sazeb je pravděpodobné v září. Euro by mělo druhé čtvrtletí zakončit bez větších změn, těsně pod klíčovou úrovní 1,1 USD.

- PLYN: Evropské futures na zemní plyn na konci června vzrostly na 37 eur za megawatthodinu, což je zhruba 39% nárůst za měsíc, první měsíční zisk od března a největší za poslední rok, protože obchodníci zvažovali přerušení dodávek a předpovědi horkého počasí na příští měsíc. Několik odstávek na norských plynových polích bylo prodlouženo a očekává se, že opravy budou pokračovat i v červenci, přičemž trh se zemním plynem zatížila i vzpoura v Rusku. Norsko předstihlo Rusko jako jeden z největších zdrojů dovozu zemního plynu do Evropské unie a tvoří přibližně 25 %. dovoz ruského plynu do Evropské unie, včetně plynu z plynovodů a dovozu zkapalněného zemního plynu, od ruské invaze na Ukrajinu výrazně poklesl, ale v loňském roce stále tvořil přibližně 25 %. Nizozemsko také 1. října uzavře největší evropskou plynovou lokalitu u Groningenu kvůli riziku zemětřesení. Zásobníky plynu v Evropě jsou však naplněny téměř ze 77 %, což je pro toto roční období rekordní úroveň.

- GLD: Zlato se v pátek pohybovalo poblíž hranice 1 910 dolarů za unci a zůstalo tak poblíž hodnoty ttříměsíčního minima 1 907 USD, kterého dosáhla 28. června, protože pokračující jestřábí rétorika Federálního rezervního systému omezila nákupy nevýnosového drahého kovu. Klíčové ukazatele cen PCE, které Federální rezervní systém bedlivě sleduje, ukázaly, že inflace v americké ekonomice je stabilní, a posílily argumenty centrální banky'pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na jejím nadcházejícím červencovém zasedání. jádrový index cen PCE v květnu meziročně vzrostl o 4,6 %, což podtrhuje volatilitu inflace, neboť ukazatel se stabilizoval v úzkém pásmu od doby, kdy se v prosinci 2022 poprvé dotkl hodnoty 4,6 %. Předseda Fedu Jerome Powell tento týden uvedl, že návrat inflace k dvouprocentnímu cíli si vyžádá určitý čas, a naznačil další dvě zvýšení sazeb v tomto roce.

- STL: Futures na ocelové výztuže se pohybovaly poblíž úrovně 3700 CNY za tunu a zůstaly tak pevně pod téměř dvouměsíčním maximem 3783 CNY, kterého dosáhly 16. června, protože trhy nadále vyhodnocovaly možnost, že čínská vláda přijme stimulační opatření v situaci, kdy přetrvávají známky slabého hospodářského oživení. Nejnovější oficiální údaje o PMI ukázaly, že výrobní sektor země se v červnu podle očekávání již třetí měsíc snižoval. Již dříve se v květnu propadly nové úvěry v jüanech, což odráží přetrvávající pesimismus ohledně zadlužených stavebních developerů, kteří jsou hlavními uživateli oceli.

Premiér Li Čchiang nicméně prohlásil, že Čína je stále na dobré cestě splnit v letošním roce svůj pětiprocentní cíl HDP, a zavázal se, že vláda přijme praktické a účinné kroky k posílení vitality trhu a zvýšení poptávky.

- PLM: Futures na malajsijský palmový olej se pohybovaly kolem 3 800 MYR za tunu a v červnu měly vzrůst o téměř 20 % po prudkém zotavení z 28měsíčních minim, když indičtí kupci využili nižších cen, zatímco nejistota na straně nabídky trh dodatečně pozvedla. Očekává se, že červnový dovoz palmového oleje do Indie'vyskočí o 46 % oproti stavu před měsícem na tříměsíční maximum, protože kupující v této největší světové'spotřebitelské zemi rostlinného oleje tento měsíc zvýšili nákupy za zvýhodněné ceny. Co se týče nabídky, vývoz produktů z palmového oleje z Malajsie za období od 1. do 25. června klesl o 4,5 procenta oproti stejnému období v květnu, jak uvedl inspektor nákladu Intertek Testing Services. další inspektor nákladu, společnost AmSpec Agri Malaysia, uvedl, že vývoz klesl o 8,7 procenta.

 

KARTA DNE:

V pátek klesl index Nikkei 225 o 0,5 % a zakončil den pod úrovní 33 100 bodů a index Topix klesl o 0,7 % a zakončil den na úrovni 2 280 bodů. Tím se připravily o část nedávných zisků dosažených v technologickém průmyslu. Investoři také sledovali údaje, které ukázaly, že míra inflace v Tokiu'byla již jedenáctý měsíc v řadě nad cílem japonské centrální banky. To zpochybňuje slib centrální banky'udržovat měnovou politiku velmi uvolněnou. Nejvíce ztratily technologické společnosti Advast (-0,5 %), Tokyo Electron (-1,6 %), Socionext (-3,1 %), Keyence (-0,9 %) a Lasertec (-2,1 %). Další těžké váhy indexu, jako Mitsubishi UFJ (-0,6 %), Sony Group (-1 %), Nintendo (-1,8 %), Nippon Telephone (-1,2 %) a Mitsui & Co (-1,2 %), také klesly. Všechny však zaznamenaly dobrý růst v daném měsíci, druhém čtvrtletí i v první polovině letošního roku.

 

 

 

 

Dlouhodobá obchodní strategie pro kanály: (Japonsko Index Nikkei 225).Tčasový rámec (D1). Tje primární odpor s potenciálem (cílová oblast) se pohybuje kolem (historické maximum). Primární podpora s potenciálním  (oblast konsolidace). Proto je dalším nejpravděpodobnějším cenovým pohybem (růst/konsolidace) trend. (*viz všechny ostatní údaje v grafu).

Start trading in four simple steps

1. Register

Open your live trading account

2. Verify

Upload your documents to verify your account

3. Fund

Deposit funds directly into your account

4. Trade

Start trading and choose from 130+ instruments

Demo account

The Blue Suisse Trading Account with virtual funds in a risk-free environment

Demo account

Live account

The Blue Suisse Trading Account in our transparent live model environment

Open an Account
Risk Warning; CFDs are complex instruments and come with a high risk of losing money rapidly due to leverage. 58.58% of retail investor accounts lose money when trading CFDs with this provider. You should consider whether you understand how CFDs work and whether you can afford to take the high risk of losing your money.
x
Spotify Logo Apple Podcasts Logo Anchor Podcasts Logo